Wygląda tajemniczo i równie zagadkowo się nazywa. Czarci krąg według dawnych wierzeń miał być pozostałością po sabacie czarownic. Lasy Państwowe tłumaczą, jak powstaje to zjawisko.
Przez tysiąclecia ludzie nie rozumieli mechanizmu powstawania tajemniczych kręgów, nazwanych w Polsce czarcimi kręgami lub czarcimi kołami. Ze względu na swój niepokojący kształt w wielu kulturach kojarzone były ze zjawiskami nadprzyrodzonymi. Na Wyspach Brytyjskich nazywano je fairy ring, czyli "krąg wróżek", we Francji rond de sorcières ("krąg czarownic"), w Niemczech Hexenringe ("krąg wiedźm"). W zależności od mechanizmu powstawania mogą mieć kształt zbliżony do okręgu lub jego fragmentów.
Jałowa gleba
Czarcie kręgi powstają wśród traw i ściółki leśnej. Znane są różne odmiany kręgów, jednak ich początek wygląda zawsze tak samo. Zaczyna się od jednego zarodnika grzyba, inicjującego kolonię. By powstał czarci krąg, grzyb ten musi cechować się silnym wyjaławianiem podłoża lub wręcz zatruwaniem go substancjami pozostającymi w podłożu po obumarciu fragmentów grzybni.
Następnie grzybnia rozrasta się, ale w jednym miejscu może przetrwać tylko określony czas. "Potem po prostu nie ma już 'co jeść' albo wręcz zatruwa otoczenie. Środkowa część grzybni obumiera, a żywa rozrasta się, tworząc okrąg" - tłumaczą przedstawiciele Lasów Państwowych.
Autor: anw / Źródło: Lasy Państwowe
Źródło zdjęcia głównego: Łukasz Praszczyk/Lasy Państwowe