Co odpowiada za zakażenia dróg oddechowych i jak się skutecznie chronić?

PhilipsPhilips

Okres jesienno-zimowy to czas największej liczby infekcji. Wraz z nadejściem chłodniejszych dni w naszym otoczeniu coraz więcej osób jest przeziębiona, doskwiera im katar czy ból gardła.

Artykuł opracowany został przy współpracy z dr n. med. Haliną Marchel.

Wiemy wówczas, że powinniśmy zwracać szczególną uwagę, aby chronić się przed zarażeniem. Jednak nie tylko przed przeziębieniem należy się chronić. Wiele chorób zakaźnych powodowanych jest przez drobnoustroje szerzące się za pośrednictwem powietrza. Drobnoustroje wraz z kropelkami wydzieliny z dróg oddechowych osób zakażonych dostają się do otoczenia (np. podczas kichania, kaszlu). Następnie wraz z wdychanym powietrzem trafiają do dróg oddechowych innych ludzi.

U osób podatnych na zakażenie dochodzi do rozwoju chorób układu oddechowego. Z raportu WHO wynika, że zakażenia dolnych dróg oddechowych, będące w roku 2016 przyczyną trzech milionów zgonów na całym świecie, znalazły się na pierwszym miejscu wśród chorób zakaźnych oraz zajęły trzecie miejsce na liście głównych, globalnych przyczyn zgonów w minionych 15 latach.

Objawy infekcji dróg oddechowych, w dużym stopniu zależą od typu drobnoustroju odpowiedzialnego za ich wywołanie. Wśród mikroorganizmów, które dostają się do organizmu ludzkiego drogą wziewną, znajdują się wirusy, bakterie oraz grzyby chorobotwórcze.

Wirusy oddechowe mogą powodować infekcje zarówno górnych, jak i dolnych dróg oddechowych u ludzi w każdym wieku. Do typowych objawów zakażenia górnych dróg oddechowych, przebiegającego pod postacią przeziębienia, należą katar, ból gardła, gorączka, bóle mięśniowe. W tym miejscu należy przypomnieć - zakażeń wirusowych nie leczy się antybiotykami!

Przykładem bakteryjnych chorób górnych dróg oddechowych są: paciorkowcowe zapalenie gardła i migdałków (angina paciorkowcowa), a także zapalenie ucha środkowego i zatok przynosowych. W wyniku zakażenia bakteriami może dochodzić także do zapalenia krtani, tchawicy, oskrzeli i płuc (dolne drogi oddechowe). Istnieje duża różnorodność gatunków bakterii, które mogą wywoływać infekcje dróg oddechowych. Zakażenia grzybicze występują w przypadku obniżenia odporności organizmu. Zapalenie jamy ustnej (gardła, migdałków) powodują najczęściej grzyby drożdżopodobne.

Temat zakażeń układu oddechowego wraz z nastaniem okresu jesienno-zimowego staje się na nowo ważny i aktualny. Wywoływane przez różne mikroorganizmy infekcje są najczęstszym powodem wizyt lekarskich w tym okresie. Dlatego warto pomyśleć o niewidocznych gołym okiem drobnoustrojach, które nam zagrażają i już dziś postępować bardziej świadomie, w celu ochrony przed zachorowaniem.

Jak ograniczyć rozprzestrzenianie się drobnoustrojów w środowisku domowym?

Duszne, niewietrzone pomieszczenie jest bardziej narażone na namnażanie się w nim bakterii i wirusów, a tym samym może przyczynić się do rozprzestrzeniania chorób. Skuteczna wentylacja jest jednym z najlepszych sposobów na ograniczenie gromadzenia się bakterii, wirusów i innych zanieczyszczeń w naszym powietrzu.

Zbyt wilgotne pomieszczenie również sprzyja rozwojowi bakterii. Optymalny poziom wilgotności powietrza powinien mieścić się w granicach 40-60 procent. Odpowiednia kontrola oraz częsta wentylacja to najlepsze sposoby na minimalizację zbyt dużej wilgoci.

Warto też zwrócić uwagę na czystość powietrza, o którą można zadbać z dobrej jakości oczyszczaczem powietrza wyposażonym w bardzo skuteczne filtry usuwające cząsteczki nawet mniejsze od 0.003 μm (mikrometra). Takie urządzenie jest w stanie usunąć z powietrza nie tylko smog i krążące w powietrzu pyłki, ale także usuwa mikroskopijnej wielkości bakterie i wirusy, lotne związki organiczne, szkodliwe gazy oraz redukuje niemal wszystkie alergeny z powietrza.

PhilipsPhilips

Podstawą działania oczyszczacza powietrza Philips Dual Scan AC3858 jest jego zaawansowana technologia. Urządzenie wyposażone w niezwykłe czułe oraz porównywalne do profesjonalnych dwa czujniki jakości powietrza - czujnik cząsteczek oraz gazów. To dzięki nim reaguje na każdą zmianę jakości powietrza natychmiastowo oraz skanuje powietrze aż 1000 razy na sekundę, co oznacza, że bez przerwy monitoruje powietrze, dzięki czemu szybciej i skuteczniej zadziała jego oczyszczanie.

Niezwykle precyzyjny system filtracji zintegrowanego filtra 3w1 NanoProtect HEPA usuwa cząsteczki o wielkości zaledwie 0,003 mikrona, czyli 800 razy mniejsze od cząsteczek smogu (PM2.5), czyli mniejsze niż najmniejszy znany wirus [1]. System wieloetapowej filtracji zaczyna się od filtra wstępnego, który zatrzymuje największe zanieczyszczenia takie jak sierść, kurz, włosy i największe pyłki.

Wstępnie oczyszczone powietrze przechodzi następnie przez warstwę filtra NanoProtect HEPA, która usuwa cząsteczki smogu PM2.5, ale również te mniejsze, alergeny takie jak: pyłki roślin, kurz, alergeny roztoczy, sierść zwierząt, zarodniki pleśni i grzybów.

Ostateczny etap filtracji przebiega w filtrze z aktywnym węglem o strukturze plastra miodu. Na tym etapie powietrze zostaje oczyszczone z lotnych związków organicznych, z powietrza wyłapane zostają między innymi benzen, formaldehyd, toluen czy też dym papierosowy i nieprzyjemne zapachy. Oczyszczacz powietrza Philips Dual Scan usuwa do 99,97 procent zanieczyszczeń z powietrza również tych niezwykle drobnych, mniejszych od najmniejszego znanego ludzkości wirusa. Następnie oczyszczacz wypuszcza czyste powietrze w formie spirali 3D, dzięki czemu efektywnie i szybko rozprzestrzenia je po całym pomieszczeniu.

Oczyszczacz powietrza Philips Dual Scan AC3858 oczyści powietrze nie tylko niezwykle efektywnie, ale także szybko, bo w 6 minut [2], co gwarantuje nam zdrowe powietrze przez cały czas. Zapewnia to m.in. wysoki wskaźnik dostarczania czystego powietrza CADR wynoszący aż 500 m3/h. Ponadto urządzenie może efektywnie oczyszczać powietrze w pomieszczeniu do 60 metrów kwadratowych.

PhilipsPhilips

[1] Badanie przeprowadzone w maju 2019 r. przez IUTA zgodnie z normą DIN71460-1 przy zastosowaniu aerozolu NaCl.

[2] Teoretyczny czas oczyszczania obliczany przez podzielenie CADR 500 metrów sześciennych na godzinę przez rozmiar pomieszczenia 48 metrów sześciennych (przy założeniu, że pomieszczenie ma powierzchnię 20 metrów kwadratowych przy podłodze i 2,4 metra wysokości).

Źródło: PhilipsPhilips

Autor: Philips

Źródło zdjęcia głównego: Philips

Pozostałe wiadomości

Najbliższe dni będą pogodne, choć nie będzie brakowało miejsc z przelotnymi opadami deszczu i burzami. Boże Ciało, a w raz z nim długi, czerwcowy weekend rozpocznie się pochmurnie, a w części kraju - burzowo. Sprawdź, jaka będzie końcówka tygodnia.

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Ten dzień może być burzowy

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Ten dzień może być burzowy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tatrzański Park Narodowy (TPN) zamknął we wtorek Dolinę Strążyską. Powodem były podtopienia szlaku, które wystąpiły po intensywnych opadach deszczu. Przejście popularną trasą jest niemożliwe w obu kierunkach. Inne szlaki również są częściowo podtopione.

Ulewy w Tatrach. Zamknięto Dolinę Strążyską

Ulewy w Tatrach. Zamknięto Dolinę Strążyską

Źródło:
PAP

Niedźwiedź czarny wdarł się do jednego z domów w kalifornijskim mieście Monrovia w Stanach Zjednoczonych. Drapieżnik był niewzruszony obecnością kobiety i jej 17-letniego psa, po splądrowaniu kuchni ze spokojem opuścił budynek. Jak się okazuje, nie była to pierwsza taka jego wizyta w okolicy.

Niedźwiedź plądrował domy w Kalifornii. Nagranie

Niedźwiedź plądrował domy w Kalifornii. Nagranie

Źródło:
CNN, CBS News

W poniedziałek mocno padało na Podhalu. Obfite opady deszczu doprowadziły do lokalnych podtopień na terenie gminy Kościelisko. Strażacy mieli pełne ręce roboty, ich działania polegały głównie na udrażnianiu przepustów i zabezpieczaniu domów przed zalaniem.

Zalane budynki i piwnice w gminie Kościelisko

Zalane budynki i piwnice w gminie Kościelisko

Źródło:
TVN24

Astronomowie wykryli lód zawierający półciężką wodę wokół młodej gwiazdy, przypominającej wczesne etapy formowania się Słońca. Odkrycie dokonane przy użyciu Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba rzuca nowe światło na pochodzenie wody w Układzie Słonecznym i poza nim.

Przełomowe odkrycie rzuca nowe światło na pochodzenie wody w kosmosie

Przełomowe odkrycie rzuca nowe światło na pochodzenie wody w kosmosie

Źródło:
PAP

Kamera zainstalowana na poddaszu jednej ze śląskich szkół uchwyciła niezwykły moment narodziny nietoperza. Nocki duże, bo ten gatunek widać na wideo, przychodzą na świat tak, jak spędzają większość swojego życia - do góry nogami.

Tak rodzą się nietoperze. Niezwykłe nagranie

Tak rodzą się nietoperze. Niezwykłe nagranie

Źródło:
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach

Bilans ofiar śmiertelnych powodzi, które nawiedziły Wirginię Zachodnią, wzrósł do sześciu osób. Lokalne media donoszą, że żywioł porywał wszystko na swojej drodze. Po opadach zalane zostały domy i samochody.

Wody powodziowe porywały wszystko na swojej drodze

Wody powodziowe porywały wszystko na swojej drodze

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CNN, Reuters, AP News

Pogoda na dziś. Wtorek 17.06 w całym kraju będzie ciepły i pochmurny. Na północnym wschodzie Polski mogą pojawić się przelotne opady deszczu. Na termometrach zobaczymy od 20 do 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - wtorek 17.06. W części kraju może przelotnie padać

Pogoda na dziś - wtorek 17.06. W części kraju może przelotnie padać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na wtorek 17 czerwca przypada Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą. Jak powiedział ekohydrolog doktor Sebastian Szklarek, Polsce nie grozi pustynnienie w najbliższych dziesięcioleciach, ale problem suszy jest poważny. - Zdarzają się one częściej, obejmują większe obszary kraju i są intensywniejsze - zauważył naukowiec.

Czy Polsce grozi pustynnienie? Ekspert o problemie suszy

Czy Polsce grozi pustynnienie? Ekspert o problemie suszy

Źródło:
PAP

W austriackich Alpach w weekend doszło do śmiertelnego wypadku. W wyniku uderzenia pioruna zginęło troje turystów. Jak przekazała w poniedziałek lokalna policja, w akcji ratunkowej brał udział śmigłowiec.

Uderzenie pioruna, turyści nie żyją

Uderzenie pioruna, turyści nie żyją

Źródło:
Reuters, ORF Tirol, PAP, The Local Austria

Tajemnicza mgła otulająca Plutona nie tylko tworzy spektakularne widoki, ale steruje całym jego klimatem. Odkrycia udało się dokonać dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Jamesa Webba. Jak twierdzą badacze, to unikalne zjawisko, nieznane nigdzie indziej w Układzie Słonecznym. Może ono rzucać nowe światło także na początki życia na Ziemi.

Mgła otulająca Plutona zaskakuje naukowców. "Wyjątkowe zjawisko"

Mgła otulająca Plutona zaskakuje naukowców. "Wyjątkowe zjawisko"

Źródło:
UC Santa Cruz, livescience.com, space.com

Czerwiec i lipiec to miesiące, kiedy w Polsce przypada szczyt aktywności komarów. Ich ukąszenia nie tylko powodują bolesne i swędzące obrzęki, ale także mogą przenosić czynniki wywołujące groźne choroby. Jak możemy zminimalizować ryzyko nieprzyjemnego spotkania z tymi insektami?

Jak chronić się przed komarami?

Jak chronić się przed komarami?

Źródło:
The Brewton Standard, PAP, Lasy Państwowe, Northern Kentucky Tribune

Burza tropikalna Wutip nawiedziła wschodnie i centralne regiony Wietnamu. W wyniku powodzi i osunięć ziemi zginęło co najmniej siedem osób. Żywioł uszkodził domy i zalał pola uprawne.

Uszkodzone domy, dziesiątki tysięcy hektarów pod wodą

Uszkodzone domy, dziesiątki tysięcy hektarów pod wodą

Źródło:
AFP, PAP

Najstarszy mieszkaniec Zoo Miami został ojcem. W niedzielę skończył 135 lat i tym samym jest prawdopodobnie najstarszym rodzicem na świecie. "Będzie dla nas inspiracją, by nigdy nie tracić nadziei" - napisano w poście.

Został ojcem w wieku 135 lat

Został ojcem w wieku 135 lat

Źródło:
tvn meteo

Zaraz po upalnej niedzieli czeka nas wizyta frontu chłodnego. To, jak wpłynie ona na temperaturę, opisuje autorska długoterminowa prognoza temperatury na 16 dni, przygotowana przez Tomasza Wasilewskiego. Ekspert z tvnmeteo.pl sprawdza w niej także, jakie warunki mogą panować w Polsce do końca czerwca.

Pogoda na 16 dni. Taki może być początek wakacji

Pogoda na 16 dni. Taki może być początek wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

W wyniku trzęsienia ziemi, które nawiedziło w niedzielę zachodnie wybrzeże Peru, zginęła co najmniej jedna osoba, a pięć zostało rannych. Lokalne władze spodziewają się wstrząsów wtórnych.

Przerażeni ludzie wybiegali na ulice. Są ranni i jedna ofiara śmiertelna

Przerażeni ludzie wybiegali na ulice. Są ranni i jedna ofiara śmiertelna

Źródło:
PAP, Reuters, USGS, AFP

W niedzielę termometry w części Polski pokazały powyżej 30 stopni Celsjusza. Najwyższe wartości zanotowano na Ziemi Lubuskiej i Pomorzu Zachodnim. W którym mieście było najgoręcej?

Gorąca aura w niedzielę. Gdzie skwar był największy?

Gorąca aura w niedzielę. Gdzie skwar był największy?

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Burza tropikalna Dalila szaleje u wybrzeży Meksyku. W sobotę silny wiatr i ulewy spowodowały szkody w Acapulco - restauracje wpadły do oceanu, a ulice zostały zalane. Podczas burzy na Pacyfiku zatonęło kilka łodzi rybackich, na szczęście bez załogi na pokładzie.

Po burzy restauracje wpadły do oceanu

Po burzy restauracje wpadły do oceanu

Źródło:
informador.mx, Conagua

W Hiszpanii trwa sprzątanie po powodziach, które w piątek wieczorem i sobotę przetoczyły się przez kraj. Ulewny deszcz spowodował spore zniszczenia w okolicach Saragossy. Woda zdewastowała wiele domów, uszkodziła drogi i zmyła mosty.

Powódź nadeszła w nocy. "Woda praktycznie sięgała sufitu"

Powódź nadeszła w nocy. "Woda praktycznie sięgała sufitu"

Źródło:
heraldo.es, 20 minutos

Na islandzkim wybrzeżu utknęła orka. Służbom udało się odeskortować ją do wody, jednak kolejnego dnia zwierzę znów znalazło się na lądzie. Specjaliści musieli podjąć trudną decyzję o eutanazji.

Orka utknęła na lądzie. Trudna decyzja służb

Orka utknęła na lądzie. Trudna decyzja służb

Źródło:
ENEX, grapevine.is, icelandreview.com

Start misji Axiom-4 z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) może odbyć się nie wcześniej niż w czwartek 19 czerwca - wynika z sobotniego wspólnego oświadczenia amerykańskiej agencji kosmicznej NASA oraz firm Axiom Space i SpaceX.

Kiedy Sławosz Uznański-Wiśniewski poleci w kosmos? Jest komunikat NASA

Kiedy Sławosz Uznański-Wiśniewski poleci w kosmos? Jest komunikat NASA

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Kilka dni temu do sieci trafiło wideo, na którym mężczyzna w pobliżu Mięguszowieckiego Szczytu Pośredniego w Tatrach kopie w przepaść kamień. Przewodnik tatrzański Jan Krzeptowski-Sabała tłumaczył w TVN24, czym mogą grozić takie zachowania. Opowiadał też o tym, jakie inne nieodpowiedzialne zachowania widuje w górach.

"Czasem wydaje się nam, że turyści niczym już nas nie zaskoczą. A jednak"

"Czasem wydaje się nam, że turyści niczym już nas nie zaskoczą. A jednak"

Źródło:
TVN24

Do redakcji Kontaktu24 zgłosił się pan Wojtek z Szubina (woj. kujawsko-pomorskie), któremu udało się nagrać fruczaka gołąbka, czyli naszego polskiego kolibra.

Fruczak gołąbek przyleciał do Reportera24. Nagranie

Fruczak gołąbek przyleciał do Reportera24. Nagranie

Źródło:
Kontakt24

Jest czerwiec, więc truskawki pojawiają się na naszych stołach. Warto jednak wiedzieć, że nie tylko sama ich czerwona część jest źródłem mnóstwa korzystnych składników odżywczych. Jak przekonują naukowcy z dwóch polskich uczelni, także szypułki są dla nas zdrowe.

Nie wyrzucaj szypułek truskawek

Nie wyrzucaj szypułek truskawek

Źródło:
PAP

Czego spodziewać się w pogodzie w Boże Ciało oraz długi, czerwcowy weekend? W prognozach na ten czas widać dużo słońca. Jeśli pojawią się opady, to tylko lokalnie. Zadowoleni będą ci, którzy nie lubią upału. Sprawdź, co nas czeka.

Najnowsza prognoza na Boże Ciało i długi weekend

Najnowsza prognoza na Boże Ciało i długi weekend

Źródło:
tvnmeteo.pl

Upalna aura dotarła do Włoch. W sześciu miastach, między innymi w Rzymie, w sobotę w mocy jest najwyższy stopień alertu przed upałem, wydany przez ministerstwo zdrowia. W niedzielę miast, w których obowiązuje to ostrzeżenie będzie jeszcze więcej.

40 stopni i więcej. Czerwone alarmy dla kolejnych miast

40 stopni i więcej. Czerwone alarmy dla kolejnych miast

Źródło:
PAP

W Turcji naukowcy potwierdzili występowanie nowego, inwazyjnego gatunku kleszcza. Na Haemaphysalis longicornis natrafiono po raz pierwszy w Stambule, ale jego naturalnym miejscem występowania jest Azja Wschodnia. Badacze są zaniepokojeni, ponieważ pajęczak może być odpowiedzialny za przenoszenie 30 różnych chorób.

Inwazyjny gatunek kleszcza. Naukowcy potwierdzają

Inwazyjny gatunek kleszcza. Naukowcy potwierdzają

Źródło:
Daily Sabah

Maleńki wodny płaz z Meksyku może skrywać wielką tajemnicę dotyczącą zdolności do odrastania kończyn. Naukowcy odkryli właśnie, że kluczową rolę w tym procesie odgrywa znany z leczenia trądziku kwas retinowy. Czy aksolotl w przyszłości pomoże ludziom odzyskiwać utracone części ciała?

Sprawili, że świeciły w ciemności. Tak poznali ich sekret

Sprawili, że świeciły w ciemności. Tak poznali ich sekret

Źródło:
CNN

Gwałtowne powodzie, które nawiedziły miasto San Antonio w Teksasie, pochłonęły co najmniej 11 ofiar śmiertelnych. Kilka osób uznaje się za zaginione. Służby ratunkowe prowadzą intensywne poszukiwania. Władze ostrzegają, że bilans ofiar śmiertelnych może jeszcze wzrosnąć.

"Rozmawiałam z nim przez telefon, kiedy to się działo". Powodzie zabiły 11 osób

"Rozmawiałam z nim przez telefon, kiedy to się działo". Powodzie zabiły 11 osób

Źródło:
PAP, BBC

Choć nietoperze żyją zaskakująco długo jak na swoje niewielkie rozmiary, niemal nie zapadają na nowotwory. Naukowcy z University of Rochester doszli do tego, dlaczego się tak dzieje. To odkrycie może mieć ogromne znaczenie dla rozwoju nowych terapii onkologicznych u ludzi.

Dlaczego nietoperze nie chorują na raka

Dlaczego nietoperze nie chorują na raka

Źródło:
PAP

Dziewięciolatka z USA niemal straciła rękę w wyniku ataku rekina na Florydzie. Dziewczynka została przetransportowana śmigłowcem do szpitala, gdzie przeszła "długą operację". Jej krewni opowiedzieli o dramatycznych wydarzeniach w rozmowie z mediami.

Rekin zaatakował 9-latkę

Rekin zaatakował 9-latkę

Źródło:
ABC News, CNN