Co odpowiada za zakażenia dróg oddechowych i jak się skutecznie chronić?

PhilipsPhilips

Okres jesienno-zimowy to czas największej liczby infekcji. Wraz z nadejściem chłodniejszych dni w naszym otoczeniu coraz więcej osób jest przeziębiona, doskwiera im katar czy ból gardła.

Artykuł opracowany został przy współpracy z dr n. med. Haliną Marchel.

Wiemy wówczas, że powinniśmy zwracać szczególną uwagę, aby chronić się przed zarażeniem. Jednak nie tylko przed przeziębieniem należy się chronić. Wiele chorób zakaźnych powodowanych jest przez drobnoustroje szerzące się za pośrednictwem powietrza. Drobnoustroje wraz z kropelkami wydzieliny z dróg oddechowych osób zakażonych dostają się do otoczenia (np. podczas kichania, kaszlu). Następnie wraz z wdychanym powietrzem trafiają do dróg oddechowych innych ludzi.

U osób podatnych na zakażenie dochodzi do rozwoju chorób układu oddechowego. Z raportu WHO wynika, że zakażenia dolnych dróg oddechowych, będące w roku 2016 przyczyną trzech milionów zgonów na całym świecie, znalazły się na pierwszym miejscu wśród chorób zakaźnych oraz zajęły trzecie miejsce na liście głównych, globalnych przyczyn zgonów w minionych 15 latach.

Objawy infekcji dróg oddechowych, w dużym stopniu zależą od typu drobnoustroju odpowiedzialnego za ich wywołanie. Wśród mikroorganizmów, które dostają się do organizmu ludzkiego drogą wziewną, znajdują się wirusy, bakterie oraz grzyby chorobotwórcze.

Wirusy oddechowe mogą powodować infekcje zarówno górnych, jak i dolnych dróg oddechowych u ludzi w każdym wieku. Do typowych objawów zakażenia górnych dróg oddechowych, przebiegającego pod postacią przeziębienia, należą katar, ból gardła, gorączka, bóle mięśniowe. W tym miejscu należy przypomnieć - zakażeń wirusowych nie leczy się antybiotykami!

Przykładem bakteryjnych chorób górnych dróg oddechowych są: paciorkowcowe zapalenie gardła i migdałków (angina paciorkowcowa), a także zapalenie ucha środkowego i zatok przynosowych. W wyniku zakażenia bakteriami może dochodzić także do zapalenia krtani, tchawicy, oskrzeli i płuc (dolne drogi oddechowe). Istnieje duża różnorodność gatunków bakterii, które mogą wywoływać infekcje dróg oddechowych. Zakażenia grzybicze występują w przypadku obniżenia odporności organizmu. Zapalenie jamy ustnej (gardła, migdałków) powodują najczęściej grzyby drożdżopodobne.

Temat zakażeń układu oddechowego wraz z nastaniem okresu jesienno-zimowego staje się na nowo ważny i aktualny. Wywoływane przez różne mikroorganizmy infekcje są najczęstszym powodem wizyt lekarskich w tym okresie. Dlatego warto pomyśleć o niewidocznych gołym okiem drobnoustrojach, które nam zagrażają i już dziś postępować bardziej świadomie, w celu ochrony przed zachorowaniem.

Jak ograniczyć rozprzestrzenianie się drobnoustrojów w środowisku domowym?

Duszne, niewietrzone pomieszczenie jest bardziej narażone na namnażanie się w nim bakterii i wirusów, a tym samym może przyczynić się do rozprzestrzeniania chorób. Skuteczna wentylacja jest jednym z najlepszych sposobów na ograniczenie gromadzenia się bakterii, wirusów i innych zanieczyszczeń w naszym powietrzu.

Zbyt wilgotne pomieszczenie również sprzyja rozwojowi bakterii. Optymalny poziom wilgotności powietrza powinien mieścić się w granicach 40-60 procent. Odpowiednia kontrola oraz częsta wentylacja to najlepsze sposoby na minimalizację zbyt dużej wilgoci.

Warto też zwrócić uwagę na czystość powietrza, o którą można zadbać z dobrej jakości oczyszczaczem powietrza wyposażonym w bardzo skuteczne filtry usuwające cząsteczki nawet mniejsze od 0.003 μm (mikrometra). Takie urządzenie jest w stanie usunąć z powietrza nie tylko smog i krążące w powietrzu pyłki, ale także usuwa mikroskopijnej wielkości bakterie i wirusy, lotne związki organiczne, szkodliwe gazy oraz redukuje niemal wszystkie alergeny z powietrza.

PhilipsPhilips

Podstawą działania oczyszczacza powietrza Philips Dual Scan AC3858 jest jego zaawansowana technologia. Urządzenie wyposażone w niezwykłe czułe oraz porównywalne do profesjonalnych dwa czujniki jakości powietrza - czujnik cząsteczek oraz gazów. To dzięki nim reaguje na każdą zmianę jakości powietrza natychmiastowo oraz skanuje powietrze aż 1000 razy na sekundę, co oznacza, że bez przerwy monitoruje powietrze, dzięki czemu szybciej i skuteczniej zadziała jego oczyszczanie.

Niezwykle precyzyjny system filtracji zintegrowanego filtra 3w1 NanoProtect HEPA usuwa cząsteczki o wielkości zaledwie 0,003 mikrona, czyli 800 razy mniejsze od cząsteczek smogu (PM2.5), czyli mniejsze niż najmniejszy znany wirus [1]. System wieloetapowej filtracji zaczyna się od filtra wstępnego, który zatrzymuje największe zanieczyszczenia takie jak sierść, kurz, włosy i największe pyłki.

Wstępnie oczyszczone powietrze przechodzi następnie przez warstwę filtra NanoProtect HEPA, która usuwa cząsteczki smogu PM2.5, ale również te mniejsze, alergeny takie jak: pyłki roślin, kurz, alergeny roztoczy, sierść zwierząt, zarodniki pleśni i grzybów.

Ostateczny etap filtracji przebiega w filtrze z aktywnym węglem o strukturze plastra miodu. Na tym etapie powietrze zostaje oczyszczone z lotnych związków organicznych, z powietrza wyłapane zostają między innymi benzen, formaldehyd, toluen czy też dym papierosowy i nieprzyjemne zapachy. Oczyszczacz powietrza Philips Dual Scan usuwa do 99,97 procent zanieczyszczeń z powietrza również tych niezwykle drobnych, mniejszych od najmniejszego znanego ludzkości wirusa. Następnie oczyszczacz wypuszcza czyste powietrze w formie spirali 3D, dzięki czemu efektywnie i szybko rozprzestrzenia je po całym pomieszczeniu.

Oczyszczacz powietrza Philips Dual Scan AC3858 oczyści powietrze nie tylko niezwykle efektywnie, ale także szybko, bo w 6 minut [2], co gwarantuje nam zdrowe powietrze przez cały czas. Zapewnia to m.in. wysoki wskaźnik dostarczania czystego powietrza CADR wynoszący aż 500 m3/h. Ponadto urządzenie może efektywnie oczyszczać powietrze w pomieszczeniu do 60 metrów kwadratowych.

PhilipsPhilips

[1] Badanie przeprowadzone w maju 2019 r. przez IUTA zgodnie z normą DIN71460-1 przy zastosowaniu aerozolu NaCl.

[2] Teoretyczny czas oczyszczania obliczany przez podzielenie CADR 500 metrów sześciennych na godzinę przez rozmiar pomieszczenia 48 metrów sześciennych (przy założeniu, że pomieszczenie ma powierzchnię 20 metrów kwadratowych przy podłodze i 2,4 metra wysokości).

Źródło: PhilipsPhilips

Autor: Philips

Źródło zdjęcia głównego: Philips

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę. Już w środę rozpoczyna się maj, a wraz z nim długi weekend. Jaka pogoda będzie nam towarzyszyć w wolne dni? Jak wynika z prognozy synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego, po ciepłym i słonecznym okresie czeka nas powrót do pochmurnej i burzowej rzeczywistości.

Pogoda na majówkę 2024. Jaka będzie pogoda na długi weekend?

Pogoda na majówkę 2024. Jaka będzie pogoda na długi weekend?

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W mieście Meizhou w chińskiej prowincji Guangdong zawaliła się część autostrady. Samochody spadały ze zbocza z wysokości kilkunastu metrów do głębokiego zapadliska. Nie żyją 24 osoby, kilkadziesiąt jest rannych. W ostatnim czasie region ten nawiedziły ulewne opady deszczu.

Zawaliła się część autostrady, auta wpadały do głębokiego zapadliska. 24 osoby nie żyją

Zawaliła się część autostrady, auta wpadały do głębokiego zapadliska. 24 osoby nie żyją

Źródło:
PAP, China Daily, BBC, AP

Trwa ewakuacja setek mieszkańców indonezyjskiej wyspy Tagulandang po tym, jak we wtorek doszło do kolejnego wybuchu wulkanu Ruang. Władze obawiają się, że materiał wulkaniczny wpadający do oceanu może wywołać tsunami. Erupcja ma wpływ na ruch lotniczy w regionie.

Muszą uciekać z wyspy po wybuchu wulkanu. Z obawy przed tsunami

Muszą uciekać z wyspy po wybuchu wulkanu. Z obawy przed tsunami

Źródło:
Reuters

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem. W części kraju porywy wiatru mogą osiągać prędkość do 75 kilometrów na godzinę. Obowiązują też ostrzeżenia przed roztopami. Synoptycy wydali również prognozę zagrożeń, z której wynika, że w niektórych regionach w kolejnych dniach może zagrzmieć.

Porywy nawet do 75 kilometrów na godzinę. IMGW ostrzega

Porywy nawet do 75 kilometrów na godzinę. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Pogoda w górach zawsze wymaga szczególnej ostrożności. Dobitnie pokazuje to nagranie schodzącej lawiny w rejonie Czarnego Stawu, przed którą uciekał turysta. W Tatrach wciąż obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Lawina goniła turystę pod Rysami. Nagranie

Lawina goniła turystę pod Rysami. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Środa 1.05 upłynie pod znakiem słonecznej aury. Lokalnie mogą pojawić się chmury. Termometry pokażą maksymalnie 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa, 1.05. Początek długiego weekendu jak marzenie

Pogoda na dziś - środa, 1.05. Początek długiego weekendu jak marzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Afganistanie w prowincji Wardak w ostatnich dniach spadł śnieg. Opady nawiedziły ten region w porze kwitnienia drzew owocowych, przynosząc ogromne straty blisko dwóm tysiącom rodzin.

"Nigdy nie widzieliśmy takich opadów śniegu o tej porze roku"

"Nigdy nie widzieliśmy takich opadów śniegu o tej porze roku"

Źródło:
Reuters

Brazylijski stan Rio Grande do Sul nawiedziły ulewy. Nie żyje siedem osób, a 18 uznaje się za zaginione. Pogoda utrudnia akcję poszukiwawczą, a deszcz ma padać także w kolejnych dniach.

Ofiary śmiertelne i zaginieni po ulewach. Deszcz tak szybko nie odpuści

Ofiary śmiertelne i zaginieni po ulewach. Deszcz tak szybko nie odpuści

Źródło:
tvnmeteo.pl, scc10.com.br, sur24.com.ar

Obserwacje naukowe prowadzone przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zostały wstrzymane. Jak podała NASA, powodem jest usterka żyroskopu.

Teleskop Hubble’a ma problem. Wstrzymano obserwacje

Teleskop Hubble’a ma problem. Wstrzymano obserwacje

Źródło:
NASA, PAP

W środę, 1 maja, rozpoczyna się długi weekend majowy. Warto w wolne dni pamiętać o kilku zagrożeniach, które na nas czyhają na łonie natury. W lasach i parkach roi się od kleszczy, które mogą przenosić miedzy innymi groźną dla człowieka boreliozę. W bieszczadzkich lasach można natknąć się zaś na niedźwiedzie, a w Tatrach - na żmije.

Spędzasz majówkę na łonie natury? Sprawdź, na co należy uważać

Spędzasz majówkę na łonie natury? Sprawdź, na co należy uważać

Źródło:
tvnmeteo.pl, GIS

Bilans ofiar śmiertelnych powodzi i lawin błotnych, które nawiedziły w poniedziałek miasto Mai Mahiu w środkowej Kenii, wzrósł do 48. Trwają poszukiwania kilkudziesięciu zaginionych.

Powodzie w Kenii. "To jakiś zły sen, najczarniejszy moment"

Powodzie w Kenii. "To jakiś zły sen, najczarniejszy moment"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Trzech tajkonautów wróciło we wtorek na Ziemię. Tym samym zakończyła się ich sześciomiesięczna misja na chińskiej stacji kosmicznej Tiangong. - Jestem dumny z mojej ojczyzny - powiedział Tang Hongbo, jeden z tajkonautów.

Półroczna misja dobiegła końca. Tajkonauci wrócili na Ziemię

Półroczna misja dobiegła końca. Tajkonauci wrócili na Ziemię

Źródło:
Reuters, PAP, AP

We wtorek na termometrach pojawiają się coraz wyższe wartości. Jak przekazał synoptyk tvnmeteo.pl Artur Chrzanowski, w niektórych miastach wystarczyły trzy godziny, żeby temperatura wzrosła o prawie 10 stopni Celsjusza. W ciągu dnia w prawie całym kraju termometry pokażą ponad 20 stopni.

Duży skok temperatury zaledwie w kilka godzin

Duży skok temperatury zaledwie w kilka godzin

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Ulewny deszcz nawiedził południową Francję. Opady wynoszące ponad 60 litrów na metr kwadratowy są powodem do radości - tak dużo wody nie spadło tam od dwóch lat. Nawet kilkudniowe ulewy mogą jednak nie wystarczyć, by naprawić szkody, jakie w regionie wyrządziła długotrwała susza.

Od lat w Pirenejach nie spadło tyle deszczu. Ziemia błaga o więcej

Od lat w Pirenejach nie spadło tyle deszczu. Ziemia błaga o więcej

Źródło:
Le Parisien, Meteo France

Mgławica Koński Łeb została zaobserwowana okiem Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Po raz pierwszy udało się uchwycić fragment mgławicy w tak wysokiej rozdzielczości. Jak tłumaczą badacze, jest to idealny obiekt do badań ewolucji międzygwiezdnej materii.

Naukowcy zobaczyli kultowy kosmiczny krajobraz z bliska

Naukowcy zobaczyli kultowy kosmiczny krajobraz z bliska

Źródło:
PAP, ESA, NASA JPL

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) podsumował jakość powietrza w Polsce za rok 2023. Z raportu wynika między innymi, że stężenie pyłu zawieszonego PM10 zmniejszyło się w ubiegłym roku o około 13 procent w porównaniu do roku 2022. Sprawdź, co jeszcze pokazuje analiza ekspertów.

Jakim powietrzem oddychaliśmy? GIOŚ podsumował 2023 rok

Jakim powietrzem oddychaliśmy? GIOŚ podsumował 2023 rok

Źródło:
PAP

W drodze do Polski jest fala gorącego powietrza. Kiedy możemy się spodziewać niemal letniej aury? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala upałów nawiedziła Tajlandię. We wtorek termometry pokażą ponad 40 stopni Celsjusza. Władze apelują, aby unikać przebywania na świeżym powietrzu, bo może to grozić udarem cieplnym.

Temperatura przekroczy 40 stopni. "Nigdy w życiu nie doświadczyłem takiego upału"

Temperatura przekroczy 40 stopni. "Nigdy w życiu nie doświadczyłem takiego upału"

Źródło:
Reuters, scmp.com, accuweather.com, bangkokpost.com

Weekend przyniósł Katalonii opady deszczu. Zdaniem ekspertów ze służby meteorologicznej AEMET, deszcz może załagodzić trwającą od dłuższego czasu w tym regionie Hiszpanii suszę.

Załamanie pogody w Barcelonie

Załamanie pogody w Barcelonie

Źródło:
ENEX, lavanguardia.com,elperiodico.com

Cztery zebry uciekły z przyczepy i zakłóciły ruch na drodze stanowej numer 90 w mieście North Bend w stanie Waszyngton. Część została złapana na jednej z posesji.

"Miałam tu mnóstwo niedźwiedzi, ale jak dotąd żadnych zeber"

"Miałam tu mnóstwo niedźwiedzi, ale jak dotąd żadnych zeber"

Źródło:
ENEX, independent.co.uk, fox13seattle.com

Zwierzęta morskie zamieszkujące wybrzeża stanu Sao Paulo są zatrute kokainą. Brazylijscy naukowcy przekazali, że narkotyk może zaburzać prawidłowy rozwój oraz rozmnażanie małży i węgorzy. Walka z tym zanieczyszczeniem jest bardzo trudna z uwagi na nielegalny charakter jego dystrybucji.

Owoce morza z tej części Brazylii "są zatrute kokainą"

Owoce morza z tej części Brazylii "są zatrute kokainą"

Źródło:
FAPESP

Wiatr porywający fragmenty budynków, wybuchające linie energetyczne, gigantyczne kule gradowe - tak wyglądała trąba powietrzna, która w sobotę spustoszyła Kanton w Chinach. Jak przekazali synoptycy, kolejne dni przyniosą południowej części kraju dalsze pogodowe zagrożenia.

Budynki rozrywane na strzępy i kule ognia. Trąba powietrzna na przerażających nagraniach

Budynki rozrywane na strzępy i kule ognia. Trąba powietrzna na przerażających nagraniach

Źródło:
Reuters, globaltimes.cn, tvnmeteo.pl

Cztery osoby zginęły na skutek tornad, które w weekend przeszły nad amerykańskim stanem Oklahoma. Szczególnie silny wiatr uderzył w miejscowości Sulphur i Marietta - tam potwierdzono porywy o prędkości co najmniej 218 kilometrów na godzinę. Jedną ofiarę śmiertelną odnotowano także w stanie Iowa.

"To, co zobaczyłem w centrum, jest niewyobrażalne"

"To, co zobaczyłem w centrum, jest niewyobrażalne"

Źródło:
PAP, The Oklahoman, CNN

Fala upałów utrzymuje się nad Filipinami. W tygodniu temperatura odczuwalna ma sięgnąć rekordowej jak na tę porę roku wartości 45 stopni Celsjusza. Z uwagi na gorąco stacjonarne lekcje zostały tymczasowo zawieszone. Meteorolodzy prognozują, że w maju będzie jeszcze gorzej.

Od gorąca uczniowie mdleli podczas zajęć

Od gorąca uczniowie mdleli podczas zajęć

Źródło:
Reuters, philstar.com

Mieszkańcy Indii zmagają się z upałami. Są miejsca z temperaturą sięgającą 45 stopni. Władze ostrzegają przed wychodzeniem na zewnątrz wtedy, kiedy jest najgoręcej, i otwierają specjalne centra, w których można się schronić przed spiekotą.

Upał w Indiach jest nie do zniesienia. "Dostajemy  swędzącej wysypki, miewamy zawroty głowy"

Upał w Indiach jest nie do zniesienia. "Dostajemy swędzącej wysypki, miewamy zawroty głowy"

Źródło:
Reuters, NDTV, The New Indian Express

Czy Planeta 9 - hipotetyczne ciało niebieskie znajdujące się na krańcach Układu Słonecznego - istnieje? Naukowcy śledzili nieregularnie poruszające się poza orbitą Neptuna obiekty i na podstawie obserwacji opracowali modele pokazujące, że obecność dodatkowej planety jest ich najdokładniejszym wyjaśnieniem.

Czy Planeta 9 istnieje? To może być nowy dowód

Czy Planeta 9 istnieje? To może być nowy dowód

Źródło:
ScienceAlert, Newsweek, phys.org

Hałas uliczny wpływa na rozwój ptaków, nawet jeśli znajdują się one w jajach - dowiódł zespół naukowców. Badacze wystawiali nienarodzone pisklęta zeberek australijskich na odgłosy ruchu miejskiego. Okazało się, że miało to długofalowy wpływ na ich zdrowie, wzrost, a nawet zdolność rozmnażania.

Wystawiali jaja ptaków na hałas uliczny. To, co ustalili, "było naprawdę uderzające"

Wystawiali jaja ptaków na hałas uliczny. To, co ustalili, "było naprawdę uderzające"

Źródło:
The Guardian, sciencenews.org, tvnmeteo.pl

Polak był świadkiem jednego z tornad, które w sobotnią noc uderzyły w stan Nebraska. Pogoda zaskoczyła mężczyznę w drodze, co zmusiło go do poszukiwania schronienia na stacji benzynowej. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

Źródło:
Kontakt 24

Widok na górę Fudżi zostanie zasłonięty. Taką decyzję podjęły władze miasta Fujikawaguchiko w odpowiedzi na zachowanie turystów, którzy utrudniają życie mieszkańcom.

Japończycy zasłonią widok na górę Fudżi

Japończycy zasłonią widok na górę Fudżi

Źródło:
The Japan Times, Business Insider

Niedźwiedzie mogą stanowić zagrożenie dla turystów, którzy planują wypoczynek w Bieszczadach. W kilku podkarpackich miejscowościach w tym roku dochodziło już do incydentów z udziałem tych ssaków. Jak tłumaczyli eksperci, wybudzone ze snu zimowego zwierzęta mogą być rozdrażnione.

W Bieszczadach łatwiej je spotkać niż jelenie. Leśnicy ostrzegają: mogą być rozdrażnione

W Bieszczadach łatwiej je spotkać niż jelenie. Leśnicy ostrzegają: mogą być rozdrażnione

Źródło:
PAP