Okres jesienno-zimowy to czas największej liczby infekcji. Wraz z nadejściem chłodniejszych dni w naszym otoczeniu coraz więcej osób jest przeziębiona, doskwiera im katar czy ból gardła.
Artykuł opracowany został przy współpracy z dr n. med. Haliną Marchel.
Wiemy wówczas, że powinniśmy zwracać szczególną uwagę, aby chronić się przed zarażeniem. Jednak nie tylko przed przeziębieniem należy się chronić. Wiele chorób zakaźnych powodowanych jest przez drobnoustroje szerzące się za pośrednictwem powietrza. Drobnoustroje wraz z kropelkami wydzieliny z dróg oddechowych osób zakażonych dostają się do otoczenia (np. podczas kichania, kaszlu). Następnie wraz z wdychanym powietrzem trafiają do dróg oddechowych innych ludzi.
U osób podatnych na zakażenie dochodzi do rozwoju chorób układu oddechowego. Z raportu WHO wynika, że zakażenia dolnych dróg oddechowych, będące w roku 2016 przyczyną trzech milionów zgonów na całym świecie, znalazły się na pierwszym miejscu wśród chorób zakaźnych oraz zajęły trzecie miejsce na liście głównych, globalnych przyczyn zgonów w minionych 15 latach.
Objawy infekcji dróg oddechowych, w dużym stopniu zależą od typu drobnoustroju odpowiedzialnego za ich wywołanie. Wśród mikroorganizmów, które dostają się do organizmu ludzkiego drogą wziewną, znajdują się wirusy, bakterie oraz grzyby chorobotwórcze.
Wirusy oddechowe mogą powodować infekcje zarówno górnych, jak i dolnych dróg oddechowych u ludzi w każdym wieku. Do typowych objawów zakażenia górnych dróg oddechowych, przebiegającego pod postacią przeziębienia, należą katar, ból gardła, gorączka, bóle mięśniowe. W tym miejscu należy przypomnieć - zakażeń wirusowych nie leczy się antybiotykami!
Przykładem bakteryjnych chorób górnych dróg oddechowych są: paciorkowcowe zapalenie gardła i migdałków (angina paciorkowcowa), a także zapalenie ucha środkowego i zatok przynosowych. W wyniku zakażenia bakteriami może dochodzić także do zapalenia krtani, tchawicy, oskrzeli i płuc (dolne drogi oddechowe). Istnieje duża różnorodność gatunków bakterii, które mogą wywoływać infekcje dróg oddechowych. Zakażenia grzybicze występują w przypadku obniżenia odporności organizmu. Zapalenie jamy ustnej (gardła, migdałków) powodują najczęściej grzyby drożdżopodobne.
Temat zakażeń układu oddechowego wraz z nastaniem okresu jesienno-zimowego staje się na nowo ważny i aktualny. Wywoływane przez różne mikroorganizmy infekcje są najczęstszym powodem wizyt lekarskich w tym okresie. Dlatego warto pomyśleć o niewidocznych gołym okiem drobnoustrojach, które nam zagrażają i już dziś postępować bardziej świadomie, w celu ochrony przed zachorowaniem.
Jak ograniczyć rozprzestrzenianie się drobnoustrojów w środowisku domowym?
Duszne, niewietrzone pomieszczenie jest bardziej narażone na namnażanie się w nim bakterii i wirusów, a tym samym może przyczynić się do rozprzestrzeniania chorób. Skuteczna wentylacja jest jednym z najlepszych sposobów na ograniczenie gromadzenia się bakterii, wirusów i innych zanieczyszczeń w naszym powietrzu.
Zbyt wilgotne pomieszczenie również sprzyja rozwojowi bakterii. Optymalny poziom wilgotności powietrza powinien mieścić się w granicach 40-60 procent. Odpowiednia kontrola oraz częsta wentylacja to najlepsze sposoby na minimalizację zbyt dużej wilgoci.
Warto też zwrócić uwagę na czystość powietrza, o którą można zadbać z dobrej jakości oczyszczaczem powietrza wyposażonym w bardzo skuteczne filtry usuwające cząsteczki nawet mniejsze od 0.003 μm (mikrometra). Takie urządzenie jest w stanie usunąć z powietrza nie tylko smog i krążące w powietrzu pyłki, ale także usuwa mikroskopijnej wielkości bakterie i wirusy, lotne związki organiczne, szkodliwe gazy oraz redukuje niemal wszystkie alergeny z powietrza.
Podstawą działania oczyszczacza powietrza Philips Dual Scan AC3858 jest jego zaawansowana technologia. Urządzenie wyposażone w niezwykłe czułe oraz porównywalne do profesjonalnych dwa czujniki jakości powietrza - czujnik cząsteczek oraz gazów. To dzięki nim reaguje na każdą zmianę jakości powietrza natychmiastowo oraz skanuje powietrze aż 1000 razy na sekundę, co oznacza, że bez przerwy monitoruje powietrze, dzięki czemu szybciej i skuteczniej zadziała jego oczyszczanie.
Niezwykle precyzyjny system filtracji zintegrowanego filtra 3w1 NanoProtect HEPA usuwa cząsteczki o wielkości zaledwie 0,003 mikrona, czyli 800 razy mniejsze od cząsteczek smogu (PM2.5), czyli mniejsze niż najmniejszy znany wirus [1]. System wieloetapowej filtracji zaczyna się od filtra wstępnego, który zatrzymuje największe zanieczyszczenia takie jak sierść, kurz, włosy i największe pyłki.
Wstępnie oczyszczone powietrze przechodzi następnie przez warstwę filtra NanoProtect HEPA, która usuwa cząsteczki smogu PM2.5, ale również te mniejsze, alergeny takie jak: pyłki roślin, kurz, alergeny roztoczy, sierść zwierząt, zarodniki pleśni i grzybów.
Ostateczny etap filtracji przebiega w filtrze z aktywnym węglem o strukturze plastra miodu. Na tym etapie powietrze zostaje oczyszczone z lotnych związków organicznych, z powietrza wyłapane zostają między innymi benzen, formaldehyd, toluen czy też dym papierosowy i nieprzyjemne zapachy. Oczyszczacz powietrza Philips Dual Scan usuwa do 99,97 procent zanieczyszczeń z powietrza również tych niezwykle drobnych, mniejszych od najmniejszego znanego ludzkości wirusa. Następnie oczyszczacz wypuszcza czyste powietrze w formie spirali 3D, dzięki czemu efektywnie i szybko rozprzestrzenia je po całym pomieszczeniu.
Oczyszczacz powietrza Philips Dual Scan AC3858 oczyści powietrze nie tylko niezwykle efektywnie, ale także szybko, bo w 6 minut [2], co gwarantuje nam zdrowe powietrze przez cały czas. Zapewnia to m.in. wysoki wskaźnik dostarczania czystego powietrza CADR wynoszący aż 500 m3/h. Ponadto urządzenie może efektywnie oczyszczać powietrze w pomieszczeniu do 60 metrów kwadratowych.
[1] Badanie przeprowadzone w maju 2019 r. przez IUTA zgodnie z normą DIN71460-1 przy zastosowaniu aerozolu NaCl.
[2] Teoretyczny czas oczyszczania obliczany przez podzielenie CADR 500 metrów sześciennych na godzinę przez rozmiar pomieszczenia 48 metrów sześciennych (przy założeniu, że pomieszczenie ma powierzchnię 20 metrów kwadratowych przy podłodze i 2,4 metra wysokości).
Autor: Philips
Źródło zdjęcia głównego: Philips