Tajemnicze cieki na skałach Czerwonej Planety mogą być wywołane przez wodę w postaci ciekłej - ogłosili naukowcy. Jednoznacznie potwierdzona obecność jej cząsteczek w glebie pozwala przypuszczać, że tajemnicze smugi są jej zasługą. Zarejestrowane przez spektrometr nietypowe zacieki na marsjańskich wzniesieniach do złudzenia bowiem przypominają te tworzące się na ziemskich skałach.
Charakterystyczne cieki naukowców ciekawią od kilku lat, a niektórzy ich powstawanie tłumaczą obecnością ciekłej wody na powierzchni Marsa. Smugi na wzgórzach zainteresowały także Lujendra Ojha z Instytutu Technologii w Atlancie, który postanowił zbadać dostępne dane.
Sugestywna obecność
Ojha współpracując z Jamesem Wray'em, pracownikiem Instytutu, przeanalizował 13 fotografii wykonanych przez kamerę HiRISE, zestawiając je z dostarczanymi przez CRISM danymi na temat obecnych w regionie pierwiastków. Dzięki nim odkryli, że w zagadkowych formacjach są obecne cząsteczki tlenku żelaza i minerałów zawierających żelazo. Swoje odkrycia opublikowali w magazynie Geophysical Research Letters.
- Obecność takich pierwiastków na powierzchni planety nie stanowi potwierdzenia istnienia wody w ciekłej postaci - przyznaje Lujendra Ojha - Ale wiedza o tym, w jaki sposób (odkryte pierwiastki - red.) powstają sugeruje nam jednoznacznie jej obecność, choć już nie jej formę - zaznaczył.
Sezonowo ruchliwe smugi
Badacz podczas analizy fotografii zauważył także, że osobliwe ciemne kształty przemieszczają się. Proces jest regulowany przez marsjańskie lato i zimę, a dane wykazują różnice w odczytach.
- Analiza obrazu i zestawienie jej z danymi dostarczonymi przez pozostałe urządzenia wykazała, że wywołują je zmiany temperatury - przyznał Ojha. Jak tłumaczy - podczas marsjańskiego lata cieki zdają się zsuwać ze zboczy, cofając się w trakcie trwania zimy.
Zagadkowa geneza
Geneza zagadkowych cieków wciąż nie jest jednoznaczna. Niektórzy naukowcy twierdzą, że stanowią one dowód na obecność wody w ciekłej postaci. Inni natomiast ich obecność tłumaczą zróżnicowaną gradacją pyłu pokrywającego powierzchnię planety, przenoszonego przez marsjański wiatr.
Dwie alternatywne wersje ich powstawania proponowane przez niektórych badaczy także dotyczą wpływu wody. Jedna z nich sugeruje, że ciemne smugi powstają dzięki wyższej zawartości cząsteczek różnych postaci żelaza, druga zaś opiera się na zaciemnieniu terenu na wskutek wyższego poziomu wilgoci w glebie.
Znany obraz nieznanego zjawiska
Opublikowane zdjęcie wykonał spektrometr CRISM - Compact Reconnaissance Imaging Spectrometer for Mars, zamontowany na amerykańskiej sondzie kosmicznej Mars Reconnaissance Orbiter. Jego misja polega na poszukiwaniu na powierzchni planety minerałów, które tworzą się dzięki reakcji z ciekłą wodą.
Naukowcy patrzą na nietypowe skały nie po raz pierwszy. Trzy lata temu znalazły się w oku innego urządzenia zamontowanego na sondzie - kamerze HiRISE, tworzącej obrazy o wysokiej rozdzielczości.
Autor: mb/mj / Źródło: NASA
Źródło zdjęcia głównego: NASA/JPL-Caltech/UA/JHU-APL