Najnowsze

Chmury rolkowe, szelfowe, stropowe. Było co obserwować na poniedziałkowym niebie

Najnowsze

Autor:
as
Źródło:
tvnmeteo.pl
Chmura rolkowa nad Częstochową
Chmura rolkowa nad CzęstochowąKontakt 24/ GrupaMT
wideo 2/2
Kontakt 24/ GrupaMTChmura rolkowa nad Częstochową

W poniedziałek nad przeważającą częścią Polski przechodziły gwałtowne burze. Na froncie formowały się chmury o różnych kształtach, w tym efektowne chmury rolkowe. Zobacz, jak wyglądała burza w różnych zakątkach kraju.

Na opublikowanych w sieci zdjęciach możemy zaobserwować najróżniejsze typy zjawisk. Jak tłumaczy synoptyk tvnmeteo.pl Damian Zdonek, chmury mogą przyjmować różne formy, szczególnie przy tak dużej wilgotności, jaka panowała w poniedziałek. Ich kształt warunkuje wiele zjawisk: silna turbulencja, nagłe zmiany kierunku i prędkości wiatru - tzw. uskoki wiatru - czy prądy zstępujące.

Chmury rolkowe

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia chmury rolkowej, która we wczesnych godzinach popołudniowych pojawiła się nad Częstochową (woj. śląskie).

Synoptyk tvnmeteo.pl tłumaczy, że zjawisko najprawdopodobniej pojawiło się po opadzie deszczu. Wysoka wilgotność powietrza stworzyła korzystne warunki do rozwoju postrzępionych chmur Cumulus fractus, które widzimy na zdjęciu, a silna turbulencja w zasięgu chmury burzowej prawdopodobnie doprowadziła do utworzenia takiej "rolki".

Zjawisko zostało zaobserwowane również w innych częściach kraju, w tym we Wróblewie (woj. łódzkie) oraz Bolesławcu (woj. dolnośląskie).

Chmura rolkowa we WróblewiePaulina Kikowska
Chmura rolkowa w BolesławcuPaweł Ostrowski

Groźna strona burzy

Kapryśna pogoda bywała także niebezpieczna. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z Dzierżoniowa (woj. dolnośląskie), na którym widać oberwanie chmury.

Oberwanie chmury nad Dzierżoniowem
Oberwanie chmury nad DzierżoniowemKontakt 24/ Casimirus

Burzy towarzyszył porywisty wiatr, który w niektórych miejscach spowodował duże straty materialne. W miejscowości Skrzypiec (woj. opolskie), zerwał on fragment dachu z budynku mieszkalnego. Dach został rozerwany na trzy części. Do zdarzenia doszło około godziny 12.30.

Burza w obiektywie Polaków

W poniedziałek na terenie Polski można było zaobserwować bogactwo form chmur. Niektóre z nich udało się uchwycić internautom.

W Łubnianach (woj. opolskie) i Strzelinie (woj. dolnośląski) pojawiła się chmura Arcus, potocznie zwana "chmurą szelfową". Tworzy się ona w przedniej części burzy, w miejscu prądu zstępującego - wyjaśnia synoptyk tvnmeteo.pl. Zazwyczaj, choć nie zawsze, poprzedza ona gwałtowne zjawiska pogodowe towarzyszące burzom, w tym ulewne opady deszczu i porywisty wiatr.

W Strzelinie mogła towarzyszyć jej jeszcze chmura stropowa, która związana jest wyłącznie z superkomórkami burzowymi. Jest ona wolna od opadów i jeśli w jej obrębie widoczna jest rotacja, wówczas istnieje ryzyko zejścia trąby powietrznej, a zjawiska towarzyszące takiej burzy będą z pewnością silne. 

Chmura Arcus nad Łubnianami (woj. opolskie)Paulina Pirch
Chmura Arcus w okolicach Strzelina (woj. dolnośląskie). U dołu widoczna chmura stropowaMagdalena Szulc

Ciekawe zjawisko mogliśmy zaobserwować również w okolicach Warszawy. Na niebie pojawiły się chmury Stratocumulus stratiformis asperitas, charakteryzujące się pofalowaną powierzchnią od dołu wyglądającą jak powierzchnia morza. Ta niecodzienna barwa wynika z tego, że w poszczególnych miejscach mają różną grubość. Chmura ta nie zawsze powstaje w związku z burzą, ale wymaga turbulentnej atmosfery, a przepływ wiatru na różnych poziomach wysokości musi być zmienny.

Stratocumulus stratiformis asperitas w okolicach WarszawyPaweł Kozłowski

Autor:as

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Paulina Kikowska

Pozostałe wiadomości