Najnowsze

Burze z gradem. Alarmy IMGW w siedmiu województwach

Najnowsze

Pogoda na środę 29.04
Pogoda na środę 29.04tvnmeteo.pl
wideo 2/11

W kilku województwach kraju panuje gwałtowna pogoda. Występują burze, przed którymi ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Mogą towarzyszyć im opady gradu.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem w województwach:

- śląskim, w którym przestaną obowiązywać o godzinie 21 w środę;

- małopolskim i świętokrzyskim, gdzie będą obowiązywać do godz. 22 w środę;

- podkarpackim, w którym będą ważne do godz. 23 w środę;

- lubelskim, gdzie niebezpiecznie będzie do godz. 21 w środę;

- łódzkim, w powiatach: wieluńskim, pajęczańskim, bełchatowskim, radomszczańskim, piotrkowskim, Piotrków Trybunalski, tomaszowskim, opoczyńskim i rawskim, w którym będą obowiązywać do godz. 21 w środę;

- mazowieckim, w powiatach: garwolińskim, kozienickim, białobrzeskim, przysuskim, radomskim, Radom, szydłowieckim, zwoleńskim i lipskim, gdzie alerty stracą ważność o godz. 21 w środę.

Wystąpią tam opady deszczu rzędu 15-25 litrów wody na metr kwadratowy i porywy wiatru o prędkości do 70-75 kilometrów na godzinę.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWIMGW

Piątek z niebezpieczeństwem

Po dniu przerwy, piątek może przynieść burze w województwach: warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim i śląskim. Na terenie woj. mazowieckiego i podlaskiego także mogą pojawić się wyładowania, ale z opadami gradu.

Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu do 20 l/mkw, a powiać może z prędkością do 70 km/h.

Prognoza zagrożeń IMGW na piątekIMGW

Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

Definicja IMGW mówi, że alert pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Czym jest orientacyjna prognoza zagrożeń?

Zgodnie z definicją IMGW prognoza zawiera orientacyjną informację o możliwości wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych i nie określa dokładnego czasu wystąpienia zjawiska.

Jak zabezpieczyć się przed wichurą (RCB)RCB

Autor: kw,ps,anw/dd,aw / Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Idan Gil/unsplash

Pozostałe wiadomości