Badacze z Uniwersytetu w Tel Awiwie sprawdzają, w jaki sposób zmiany klimatyczne wpłyną na takie zjawiska atmosferyczne, jak burze z piorunami. Na razie udało im się ustalić, że wzrost temperatury zmniejszy częstotliwość występowania burz, ale zwiększy aktywność towarzyszących im piorunów. - Ów wzrost aktywności może być niebezpieczny - mówi kierujący badaniami Colin Price.
Żeby sprawdzić, jak zmiany klimatu wpłyną na takie zjawiska atmosferyczne jak burze z piorunami, naukowcy posługują się modelami komputerowymi, które uwzględniają codzienne związki warunków atmosferycznych z burzami. Korzystają także z rzeczywistych przypadków zmian klimatu, np. okresowego pojawiania się w basenie Pacyfiku zjawiska El Niño, które ociepla i "osusza" Indonezję oraz Azję Południowo-wschodnią .
Ten fenomen pogodowy to zdaniem badaczy wiarygodny wskaźnik, ponieważ raz na kilka lat radykalnie zmienia klimat.
Rzadsze burze, aktywniejsze pioruny
- Póki co udało się nam ustalić, że kiedy El Niño "jest w akcji", w obu regionach burze są rzadsze, ale towarzyszące im pioruny są aż o 50 proc. bardziej aktywne - mówi Price.
Niebezpieczne zjawisko
Ten wzrost aktywności błyskawic może być groźny dla środowiska.
- Uderzenie pioruna np. w drzewo potrafi wzniecić pożar, który w bardzo suchym i bardzo ciepłym środowisku np. południa Stanów Zjednoczonych czy basenu Morza Śródziemnego będzie się szybciej rozprzestrzeniał, niszcząc wszystko, co napotka na swojej drodze - zaznacza Price.
Autor: map/mj / Źródło: sciencedaily.com