Trzęsienie nawiedziło Osakę na wyspie Honsiu w Japonii. Trzy osoby nie żyją, co najmniej 150 jest poważnie rannych.
Władze prefektury Osaka w Japonii, gdzie w poniedziałek o godz. 8 czasu lokalnego (godz. 1 w Polsce), doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,1, podały, że trzy osoby straciły życie. 9-letnia dziewczynka oraz starszy mężczyzna zginęli pod walącymi się ścianami. Trzecią ofiarą był również mężczyzna, na którego przewróciła się półka na książki.
Telewizja NHK cytowana przez Agencję Reutera poinformowała, że liczba poważnie rannych wynosi 150. Wcześniej lokalne media podawały informację o ponad 200 rannych.
Premier Shinzo Abe w swojej wypowiedzi dla telewizji NHK powiedział, że priorytetem jest obecnie oszacowanie szkód i zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom Osaki, gdzie doszło do największych zniszczeń, w tym - pożarów i zalań budynków wodą.
W poniedziałkowy poranek
Trzęsienie ziemi nawiedziło Osakę na wyspie Honsiu w poniedziałek o godz. 8 rano czasu lokalnego (godz. 1 w Polsce), gdy Japończycy zdążali do pracy, co sprawia pewne trudności przy oszacowaniu liczby zaginionych. O wstrząsach poinformowała japońska Agencja Meteorologiczna. Magnituda trzęsienia okazała się ostatecznie silniejsza niż szacowano i osiągnęła 6,1, a nie 5,9 jak pierwotnie podano.
Epicentrum wstrząsów znajdowało się na morzu w odległości 20 km od miasta Osaka, a hipocentrum było zlokalizowane na głębokości 13 km. Japońska Agencja Meteorologiczna zaznaczyła w swym komunikacie, że "nie ma zagrożenia tsunami".
Bez znaczących zniszczeń, ale z utrudnieniami
Szef kancelarii japońskiego rządu Yoshihide Suga podał, że wstrząsy nie spowodowały znaczących zniszczeń. Trzęsienie ziemi nie miało też wpływu na pracę lokalnych elektrowni jądrowych.
Prewencyjnie - jak zaznaczono - zamknięto metro i wstrzymano ruch kolejowy. Na kilka godzin wstrzymano też loty samolotów.
Firma Kansai Electric Power podała, że ok. 170 tys. gospodarstw domowych w prefekturze Osaka i w sąsiedniej prefekturze Hyogo pozostaje bez prądu po porannym trzęsieniu. Koncerny Honda i Mitsubishi Motors zawiesiły okresowo produkcję krajową w związku z poniedziałkowym trzęsieniem - poinformowała agencja Kyodo. Pracę wstrzymały też fabryki takich producentów jak Panasonic, Kubota, Honda, Mitsubishi oraz Sharp.
W wyniku trzęsienia ziemi wstrzymano dostawy gazu na wyspie. Przedstawiciele lokalnej gazowni poinformowali, że przywrócenie dostaw gazu mieszkańcom Osaki zajmie od ośmiu do 12 dni.
Japonia nękana trzęsieniami
Trzęsienia ziemi są częste w Japonii, która jest położona w jednym z najbardziej aktywnych sejsmicznie regionów świata. Na kraj ten przypada około 20 procent trzęsień ziemi o magnitudzie 6 lub większej. Najsilniejsze trzęsienie ziemi w historii kraju, o magnitudzie 9, w marcu 2011 roku nawiedziło północno-wschodnią Japonię. Na skutek tsunami doszło do awarii w elektrowni atomowej Fukushima. Był to najpoważniejszy incydent tego typu od katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu
Autor: dd,map / Źródło: PAP, Reuters