Najczęściej skarżymy się właśnie na ból głowy. Nieważne czy to delikatne ćmienie, czy paraliżujący ucisk - zawsze jest to dla nas uciążliwe. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu głowy?
Każdy z nas co jakiś czas boryka się z bólem głowy. Najczęściej dotyka nas jedna jego forma - ból napięciowy, który stanowi nawet 90 procent wszystkich przypadków bólów głowy. Istnieją różne teorie na temat jego powstawania, jednak jedno jest pewne - jego źródłem jest stres.
Oprócz szeregu skutecznych metod zwalczania bólu głowy, istnieją także określone przyczyny, które go wywołują. Unikanie ich jest najlepszym rozwiązaniem.
Odwodnienie
- Picie niewystarczającej ilości wody bardzo często powoduje bóle głowy - przestrzega dr Seth Rankin z Doctors Clinic w Londynie. - Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zawsze robić, gdy czujemy, że ból głowy nadchodzi, jest napicie się wody - mówi Rankin.
Dokładnie takie objawy pojawiają się na dzień po imprezie zakrapianej alkoholem. Gdy mamy kaca, głowa boli nas właśnie z powodu odwodnienia spowodowanego piciem napojów wyskokowych. Każdy wie, że na kaca najlepiej napić się wody. Choć to rozwiązanie wydaje się aż zbyt proste, woda może bardzo często rozwiązać problem bólu głowy i to nie tylko po imprezie. Dlaczego? Kiedy jesteśmy odwodnieni, tkanki w mózgu tracą wodę i mózg się kurczy. W konsekwencji organ odrywa się od czaszki, co uruchamia otaczające go receptory bólu.
Oślepiające światło
Oślepiające światło sprawia, że mrużymy oczy. To z kolei może powodować bóle głowy.
- Noszenie okularów przeciwsłonecznych może pomóc, ale mogłoby spowodować dziwne spojrzenia w sali konferencyjnej. Po prostu spróbuj unikać patrzenia na jasne światło, kiedy jest to możliwe i zrób sobie przerwę od komputera, tabletu czy smartfona - powiedział dr Rankin.
Brak snu
- To, że niedostateczna ilość snu może powodować ból głowy, nie jest niczym zaskakującym - mówi Rankin. Niewystarczająca ilość snu powoduje bóle głowy, zły humor i wiele innych problemów, np. otyłość czy podwyższone ryzyko zawału serca.
Jeśli jednak nie możemy się wyspać, relaks i odprężenie mogą złagodzić napięciowy ból głowy.
Hałas
Hałas powoduje bóle głowy, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Według dr Rankin, najlepiej wiedzą o tym rodzice hałaśliwych pociech.
W miarę możliwości należy unikać hałasu, a jeśli doświadczanie go jest koniecczne, można zaopatrzyć się w zatyczki do uszu.
Głód
Zbyt długie niejedzenie także może prowadzić do bólu głowy. Nie oznacza to, że należy częściej sięgać po słodycze, czy podjadać, ale jeśli od poprzedniego posiłku minęło sporo czasu, może wtedy zacząć boleć nas głowa. Jak zauważa dr Rankin, bardzo ważne jest też jedzenie śniadania.
- Przetworzone węglowodany i cukry mogą spowodować szybki spadek cukru we krwi niedługo po zjedzeniu, przez co bóle głowy mogą występować częściej. Jeśli odczuwasz bóle głowy, jedz mniej i trochę częściej - mówi Rankin. - Szczerze mówiąc, zdziwiłaby was liczba pacjentów, którzy przychodzą do lekarzy, twierdząc, że czują się słabo i późnym rankiem mają bóle głowy, a nie łączą tego z niejedzeniem śniadania - dodaje.
Lenistwo
Jak zauważa dr Rankin, ludzie, którzy dużo siedzą, leżą lub nie ćwiczą najprawdopodobniej będą narzekać na bóle głowy. Długotrwałe przebywanie w niewygodnej pozycji może powodować tę dokuczliwą dolegliwość.
- Podnieś się z kanapy, odsuń się od biurka, wyjdź z łóżka i wykonaj kilka ćwiczeń. To zmieni twoje życie na około 10 różnych sposobów, a jednym z ważniejszych jest mniej bólów głowy - mówi Rankin.
Garbienie się
Choć wydaje się to nieprawdopodobne, zła postawa także może powodować bóle głowy. Dzieje się tak, ponieważ gdy się garbimy, w górnej części naszych pleców, szyi i ramion powstaje napięcie, które może prowadzić do bólu głowy.
Okazuje się, że rady rodziców i nauczycieli, by siedzieć prosto, nie były bezpodstawne.
Sprawdź, jak należy dobrze siedzieć w pracy przed komputerem i jakie ćwiczenia wykonywać, by odpocząć od męczącej, niezmiennej pozycji:
Autor: agr,AP,zupi/map / Źródło: express.co.uk, universityhealthnews.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock