Dyrektor amerykańskiego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych profesor Anthony Fauci zapowiedział, że na początku 2021 roku może być dostępnych kilkadziesiąt milionów dawek szczepionki, a pod koniec roku nawet miliard. Prezydent Donald Trump powiedział w czwartek, że Stany Zjednoczone mogą uzyskać sprawdzoną szczepionkę na koronawirusa na początku listopada, blisko terminu wyborów prezydenckich.
Pytany przez Geraldo Riverę z radia WTAM, kiedy będzie gotowa szczepionka, Donald Trump odpowiedział: wcześniej niż pod koniec roku, może znacznie. Dodał, że może to być blisko terminu wyborów prezydenckich, a "w niektórych przypadkach" nawet przed tą datą.
Amerykańscy urzędnicy i eksperci zastrzegają, że jedynie szczepionka na koronawirusa pozwoli na powrót do życia społecznego sprzed epidemii. Ich szacunki są jednak ostrożniejsze niż prezydenta - w większości przypadków mówią o końcu roku 2020 lub początku 2021.
Profesor Anthony Fauci, dyrektor amerykańskiego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych uważa, że przynajmniej jedna szczepionka okaże się skuteczna i bezpieczna. - Jestem (w tej sprawie - przyp. red.) umiarkowanym optymistą - mówił podczas wywiadu z agencją informacyjną Reutera.
- Prawdopodobnie będziemy mieć dziesiątki milionów dawek na początku roku. Producenci mówią, że do końca 2021 roku będą mieli setki milionów, prawdopodobnie miliard dawek. Uważam, że ten proces przebiega w całkiem korzystnym tempie - dodał.
Szybka produkcja dużej liczby szczepionek przeciwko koronawirusowi będzie możliwa głównie dzięki temu, że firmy farmaceutyczne zdecydowały się rozpocząć ich wytwarzanie, nie czekając na ostateczne wyniki prowadzonych badań klinicznych.
- Dzięki temu będzie można skuteczniej walczyć z pandemią wywołaną przez koronawirusa SARS-CoV-2 - dodał. Podkreślił też, że amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) nie będzie luzowała kryteriów bezpieczeństwa w trakcie procesu rejestracji tych szczepionek.
Testy szczepionek
Według raportu Goldman Sachs, obecnie na ochotnikach testowanych jest 26 szczepionek będących na różnym etapie. 12 preparatów wkroczyło w II fazę badań, a sześć jest już w III stadium testów skuteczności i bezpieczeństwa. Po III fazie szczepionki (jak i leki) mogą zostać zarejestrowane i wprowadzone do użycia.
Na całym świecie opracowywanych jest w sumie 165 szczepionek, jednak większość nie wyszła jeszcze poza fazę badań laboratoryjnych.
Autor: anw/aw / Źródło: reuters, pap
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock