Niedzielne burze przyniosły zmianę pogody. Gdy nadeszła nawałnica zaczęło mocno padać i silnie wiać. Lokalnie spadło ponad 50 l/mkw. deszczu, a porywy wiatru sięgnęły 76 km/h. Po przejściu burz znacznie się ochłodziło.
Niedziela w wielu regionach była deszczowa. Najwięcej opadów zanotowano we wschodniej części kraju. Pomiary meteorologiczne za ostatnią dobę wykazują, że w północno-wschodniej Polsce sumy opadów przekraczały miejscami 40 l/mkw. deszczu. Najwięcej wody w niedzielę spadło w Kętrzynie - 55 l/mkw. Jest to norma miesięczna dla tych rejonów. W Olsztynie zanotowano 49 l/mkw. deszczu, a w Łomży napadało 46 l/mkw. W Warszawie na Okęciu suma opadów doszła do 22 l/mkw. wody. W pozostałych regionach kraju opad nie utworzył warstwy wody przekraczającej 20 l/mkw. W Ostrołęce i Mławie spadło 16 l/mkw., Mikołajkach 15 l/mkw. oraz w Suwałkach i Płocku 11 l/mkw.
Strażacy w całym kraju interweniowali blisko 1400 razy. Zobacz skutki wichur.
Porywisty wiatr
Nawałnice sprowadziły na ziemię ogromną ilość deszczu. Ponadto wichura łamała drzewa i zrywała dach. Podmuchy wiatru były potężne. W Warszawie około godziny 16-17 porywy wiatru sięgały 61 km/h. W Kętrzynie, tam gdzie spało najwięcej deszczu, wiało z prędkością do 65 km/h. Najsilniej podczas niedzielnych burz wiało w Krakowie. Wiatromierze około godz. 13 zarejestrowały podmuchy o prędkości 76 km/h.
Ochłodzenie
Pojawienie się burz wiąże się z ochłodzeniem. Po przejściu strefy opadów deszczu, który w niedzielę przybrał postać chłodnego frontu, miejscami temperatura spadła o ponad 10 st. C. Na frontem napłynęły do Polski chłodniejsze masy powietrza, wypierając z granic kraju zwrotnikowe gorące powietrze.
Tomasz Wasilewski stwierdził, że w Warszawie w niedzielę temperatura w ciągu dwóch godzin spadła p 14 st. C. Przed burzą termometry wskazywały 33 st. C, a po przejściu nawałnicy zanotowano 19 st. C.
Dziś w Warszawie temperatura spadła w ciągu 2 godzin o 14°C (z 33 do 19). Przyczyny: front chłodny/burza/deszcz. pic.twitter.com/2asoU0eT9b— Tomasz Wasilewski (@WasilewskiTomek) 26 czerwca 2016
Autor: AD/rp / Źródło: TVN Meteo, wetteronline.de