"Niech nie zmylą Was dobre warunki pogodowe!" - piszą o lecie na Spitsbergenie naukowcy z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund. Choć nie ma śniegu, a termometry okazują 5 st. C, trudno zapomnieć o mrozie. Silne porywy wiatru mogą obniżyć temperaturę odczuwalną nawet do -4,5 stopni.
Polarnicy z Hornsundu w najnowszym wpisie podsumowali lipiec na Spitsbergenie. Choć śnieg zniknął, a termometry wskazują dodatnie wartości, letniej arktycznej pogodzie nie można ufać. Dlaczego?
Wiało z prędkością 140 km/h
"6 lipca 2012, termometry wskazują 5,1 st. C, a po wyjściu w teren okazuje się, że człowiek bardzo szybko marznie. Dlaczego tak się dzieje? Wynika to z wychładzającej działalności wiatru, który powoduje, iż temperatura odczuwana przez człowieka jest znacznie niższa niż temperatura powietrza" - piszą polarnicy.
"Taka właśnie sytuacja miała miejsce 6 lipca, gdy odnotowano największy w lipcu poryw wiatru o prędkości 39 m/s (140 km/h). W takich warunkach temperatura odczuwana przez człowieka wynosi -4,5 st. C. Jest to jeden z powodów dlaczego Arktyka bywa tak niebezpieczna. Niech nie zmylą Was dobre warunki pogodowe! Zawsze w plecaku trzeba mieć ubranie przeciwwiatrowe i przeciwdeszczowe, gdyż w trakcie często wielogodzinnych prac terenowych pogoda potrafi bardzo szybko się zmienić" - wyjaśniają.
4 godziny słońca dziennie
Arktyczny lipiec był nie tylko wietrzny (badacze naliczyli 12 dni z silnym wiatrem) i niezbyt słoneczny - średnio na jeden dzień przypadło 4,1 godziny ze słońcem. Polarnicy odnotowali 10 dni z mgłą, 15 z zamgleniem, dwukrotnie obserwowali tęczę i raz tęczę białą.
Okazuje się jednak, że na taką pogodę na Spitsbergenie nie ma co narzekać. "Takie warunki pogodowe, zwłaszcza w odniesieniu do temperatury, opadów i zachmurzenia, są charakterystyczne dla pełni lata w Hornsundzie. Sprzyjają one wegetacji roślin. W fiordzie nie występuje lód w postaci stałej pokrywy, co umożliwia wpływanie małych jednostek wodnych, dlatego w lipcu Polska Stację Polarną odwiedziło bardzo wielu gości" - podsumowują badacze.
Autor: js/rs / Źródło: Kontakt Meteo/Polska Stacja Polarna Hornsund