15 mitów na temat snu

Krótki sen może źle na nas wpłynąćShutterstock

Liczenie baranów czy picie ciepłego mleka mają pomagać zasnąć. To tylko niektóre z wielu mitów, które krążą na temat snu.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Mit 1.

Każdy powinien spać osiem godzin

To nieprawdziwe stwierdzenie. Niektórzy faktycznie potrzebują przespać osiem godzin, podczas gdy inni doskonale funkcjonują sypiając po cztery, sześć czy dziewięć. To kwestia indywidualna, warunkowana m.in. przez styl życia, wiek, dietę czy poziom naszej aktywności fizycznej.

Decydujące są także nasze geny, w tym m.in. pewna ich sekwencja, ustalili badacze. Ta kombinacja jest odpowiedzialna za to, że niektórzy mogą sypiać krótko i doskonale się czują.

Mit 2.

Alkohol pomaga zasnąć

Fałsz. Pewna dawka napojów wyskokowych otępia i faktycznie działa usypiająco. Nie oznacza to jednak, że kilka drinków pomoże się wyspać. Wręcz przeciwnie: spożyty alkohol w zasadzie sen nam pogarsza.

Ustalili to analizujący fale mózgowe śpiących uczestników badania australijscy naukowcy. Zaobserwowali oni powtarzający się wzór świadczący o tym, że uczestnicy, którzy przed drzemką wypili kilka drinków, mieli sen przerywany i płytki.

Mit 3.

Można nadrobić braku snu

To także nieprawda. Wizja spania do południa w weekend, gdy nie trzeba pędzić do pracy, jest bardzo kusząca. Ale powinna być traktowana tak, jak np. chęć na czekoladę u kogoś na rygorystycznej diecie, bo to fatalny w skutkach pomysł.

Prowadzi do rozstrojenia się naszego wewnętrznego zegara i ogłupienia organizmu nagłą zmianą godzin przeznaczonych na wypoczynek i regenerację. Między innymi z tego właśnie powodu wstawanie do pracy w poniedziałek bywa dla wielu osób tak traumatycznym doświadczeniem.

Jak wyjść z tego impasu? Kładąc się oraz wstając o podobnej godzinie, bez względu na to czy mamy dzień wolny, czy pracujący.

Mit 4.

Zaburzenia snu nie mają wpływu na stan zdrowia

Niedostateczna ilość albo zaburzenia snu, zwłaszcza przewlekłe i często się powtarzające, odbijają się zdrowotną czkawką. Zwiększają bowiem ryzyko wystąpienia takich chorób jak cukrzyca, otyłość albo choroba niedokrwienna serca czy też udar. Już jedna noc wystarczy, aby namieszać w organizmie, a po kilku zarwanych pojawią się pierwsze konsekwencje niedospania, takie jak ból głowy, problemy ze wzrokiem, spadek nastroju czy rozdrażnienie.

Mit 5.

Ciepłe mleko pomoże zasnąć

Mleko faktycznie zawiera tryptofan (organiczny związek chemiczny z grupy aminokwasów białkowych), w postaci L-tryptofanu stosowany w celu pokonania bezsenności. W porcji mleka mieszczącej się w przeciętnej szklance jest go jednak 10 razy za mało, aby osiągnąć zamierzony efekt.

Mit 6.

Drzemki to kiepski pomysł

To skomplikowane; drzemiąc zbyt dużo za dnia możemy mieć kłopot z zaśnięciem wieczorem. Jednak drzemki trwające po 10-20 minut poprawiają m.in. pamięć i odporność organizmu.

Mit 7.

Śnimy tylko w fazie REM

Wbrew powszechnemu przekonaniu mózg projektuje marzenia senne w każdej fazie snu, nie tylko REM (ang. Rapid Eye Movement, tłum. szybkie ruchy gałek ocznych). W czasie snu obserwuje się wysoką aktywność mózgu, nieregularny oddech i wzrost częstotliwości skurczów serca. Faktem jest jednak, że podczas fazy REM sny są na ogół fantastycznymi wizjami niewystępującymi w rzeczywistości, podczas gdy sny snute w czasie trwania NREM (Non-Rapid Eye Movement, faza charakteryzująca się wolnymi ruchami gałek ocznych) dotyczą na ogół spraw codziennych.

Mit 8.

Liczenie baranów pomaga zasnąć

To metoda... odwlekająca moment zaśnięcia, co udowodniono badaniem z udziałem ochotników. Naukowcy poprosili osoby mające problemy z zaśnięciem i o liczenie baranów przed zaśnięciem, i o nierobienie tego. Okazało się, że liczenie przeskakujących przez płot osobników skutkowało wydłużeniem procesu zasypiania.

Mit 9.

Budząc lunatyka, przestraszysz go na śmierć

Kto nagle obudzony nie byłby skołowany? A zwłaszcza gdyby doszło do tego poza łóżkiem, w którym zasnął? Każdy. Pamiętajcie: budząc lunatyka delikatnie, na pewno go nie zabijecie.

Mit 10.

Jeśli śnisz o śmierci, to umierasz w rzeczywistości

To kompletna bzdura. Sen to stan, w którym co prawda jesteśmy nieprzytomni, ale na pewno w jego trakcie nie umieramy. Człowiek prehistoryczny, każdorazowo zasypiając, ryzykował zostanie posiłkiem drapieżników, więc może stąd wzięło się to przekonanie.

Mit 11.

W fazie REM najlepiej wypoczywamy

Choć to podczas niej mamy nierealne sny, to w trakcie fazy REM ludzkie ciało zachowuje się tak jak na jawie. Dochodzi twedy do wzrostu częstotliwości pracy serca, ciśnienia krwi i czasowego paraliżu kończyn. Najbardziej regenerujemy się podczas fazy NREM.

Mit 12.

Ludzie pod narkozą śpią

Bycie nieprzytomnym z powodu podanej narkozy, a bycie nieprzytomnym w trakcie snu to nie to samo. Ten stan powinno się nazywać raczej "kontrolowaną czasowo odwracalną śpiączką farmaceutyczną" niż snem jako takim, sugerują eksperci.

Mit 13.

Indycze mięso powoduje senność

Ten mit obalono setki razy, ale co roku, szczególnie w USA w okresie Święta Dziękczynienia, jest przypominany i powtarzany. To dlatego, że w indyczym mięsie, podobnie jak w mleku, jest obecny tryptofan, związek organiczny stymulujący produkcję serotoniny - neuroprzekaźnika, który współdziałając z melatoniną reguluje sen. Naukowcy i dietetycy wskazują, że za dopadającą po uroczystym dziękczynnym obiedzie senność winny jest nie tylko indyk, ale jedzenie spożyte w większej niż zazwyczaj ilości.

Mit 14.

Bezsenność to kłopot z zasypianiem

Bezsenność to szereg zaburzeń powodujący problemy tak ze spaniem, jak i z zasypianiem czy wybudzaniem się.

Mit. 15.

Starsze osoby potrzebują mniej snu

Osoby w podeszłym wieku mają tendencję do krótszego spania i wczesnego budzenia się. To nie oznacza, że potrzebują sypiać mniej godzin na dobę od osób w młodszych. Nierzadko krótszy sen i wczesne wybudzenie się powoduje, że czują się mniej wypoczęci niż mogliby, gdyby spali nieco dłużej. Nierzadko "nadrabiają braki", ucinając sobie drzemki w ciągu dnia.

Jak mieć zdrowy sen?
Jak mieć zdrowy sen?TVN Meteo Active

Autor: msb/map / Źródło: WebMD, iflovescience.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W większości województw w niedzielę obowiązywać mają alarmy drugiego stopnia przed upałem. Wysoka temperatura utrzyma się miejscami do poniedziałku.

IMGW ostrzega. Upał ogarnie prawie cały kraj

IMGW ostrzega. Upał ogarnie prawie cały kraj

Źródło:
IMGW

Trzęsienie ziemi odnotowano u wybrzeży Krety w niedzielny poranek. Wstrząsy miały magnitudę 5,3. Od soboty aktywność sejsmiczna w regionie wzrosła, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Źródło:
ERT News, naftemporiki.gr

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zawalenia się mostu w północno-środkowych Chinach. Jak podały lokalne media, do rzeki wpadło 25 pojazdów. Do zdarzenia doszło po ulewach, jakie wystąpiły w piątek nad tą częścią Państwa Środka. Nad kraj nadciągają dalsze burze.

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Źródło:
PAP, Reuters

Temperaturę w miastach można kształtować poprzez zmianę użytkowania terenów dookoła nich. Zespół naukowców z Chin i Wielkiej Brytanii odkrył, że szeroki pas terenów zielonych naokoło metropolii może przyczyniać się do znaczącego obniżenia temperatury w centrum.

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

Źródło:
University of Surrey

Pełnia Koźlego Księżyca widoczna była na naszym niebie. Srebrny Glob nie wyglądał wcale na srebrny, ale przyjął charakterystyczną dla lata złotawą barwę. Zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Srebrny Glob w odcieniach złota. Koźli Księżyc oczami Reporterów 24

Srebrny Glob w odcieniach złota. Koźli Księżyc oczami Reporterów 24

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, timeanddate.com, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Niedziela 21.07 będzie słoneczna i gorąca, a nawet upalna. Termometry wskażą od 25 do 32 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - niedziela 21.07. Nawet 32 stopnie w cieniu

Pogoda na dziś - niedziela 21.07. Nawet 32 stopnie w cieniu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do Polski płynie gorące powietrze. W niektórych regionach kraju temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza, choć tym razem upały nie potrwają długo. W ciągu najbliższych dni czeka nas również powrót gwałtownych zjawisk.

Uderzenie upału. Razem z nim wrócą burze

Uderzenie upału. Razem z nim wrócą burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Grecja mierzy się z kolejnym dniem fali upałów. W związku z temperaturą dochodzącą do około 40 stopni Celsjusza ponownie zamknięto niektóre obiekty archeologiczne, a także popularny wśród turystów Ogród Narodowy w Atenach. Strażacy walczą z pożarami w różnych regionach kraju.

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Źródło:
PAP, .ekathimerini.com, wetteronline.de

Pożary w zastraszającym tempie rozprzestrzeniają się w Europie. Zgodnie z danymi Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasu, do połowy lipca spłonęło ponad trzykrotnie więcej terenów zielonych, niż wynosi średnia dla tego okresu. Naukowcy ostrzegają, że zagrożenie pożarowe będzie coraz bardziej rosnąć.

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Źródło:
EFFIS, EC, El Garroussi et al. (2024), Springer Nature

Słowackie pogotowie górskie (HZS) poinformowało o śmierci polskiego wspinacza, który w piątek nie przeżył upadku z Czarnego Szczytu. Tego dnia w Tatrach Wysokich zginął również inny turysta z Polski.

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Niedźwiedź zaatakował 63-letniego pasterza owiec, ciężko raniąc go w nogę - poinformował w sobotę portal "digi24.ro". Do zdarzenia doszło w południowych Karpatach w Rumunii.

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, adevarul.ro, news.ro

Na 20 lipca 2024 roku przypada 55 rocznica historycznej misji Apollo 11, pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. Ostatni żyjący z jej uczestników, Buzz Aldrin, opowiedział z tej okazji, jakie znaczenie miał dla niego spacer po powierzchni Srebrnego Globu.

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

Źródło:
NASA, tvnmeteo.pl

Bułgarscy strażacy od wielu dni zmagają się z potężnymi pożarami, które trawią ich kraj. Walkę z żywiołem utrudnia bardzo wysoka temperatura i brak opadów. W kilku miejscowościach niezbędna była ewakuacja mieszkańców. 

Spalone domy, ludzie uciekający przed ogniem. Pożary w Bułgarii

Spalone domy, ludzie uciekający przed ogniem. Pożary w Bułgarii

Źródło:
Reuters

Seria tornad nawiedziła w poniedziałek hrabstwo Cook w Stanach Zjednoczonych. Jak podaje Krajowa Służba Pogodowa (NWS), odnotowano ich aż 24. Tym samym padł nowy rekord liczby powstałych tornad na tym terenie jednego dnia.

Rekordowa liczba tornad w rejonie Chicago. Odnotowano ich aż 24

Rekordowa liczba tornad w rejonie Chicago. Odnotowano ich aż 24

Źródło:
PAP,wgntv.com

Naukowcy z NASA byli oszołomieni, gdy skała, po której przejechał 30 maja łazik Curiosity, pękła, ujawniając coś, czego nigdy wcześniej nie widziano na Czerwonej Planecie: żółte kryształy siarki.

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Źródło:
NASA, phys.org

Fala upałów nawiedziła Hiszpanię. W andaluzyjskim mieście Écija temperatura przekroczyła w piątek 40 stopni Celsjusza. Ministerstwo Zdrowia w Madrycie apeluje do ludzi, aby pili wodę i chronili się przed słońcem.

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

Źródło:
Reuters

Z 14 do 17 wzrosła w piątek liczba wydanych alertów najwyższego stopnia z powodu upałów we Włoszech, objęto nimi miasta od północy po południe kraju. Są ofiary śmiertelne, ludzie mdleją na przystankach i w kolejkach. W związku z masowo włączoną klimatyzacją dochodzi do przerw w dostawach prądu.

Zmarła roczna dziewczynka, ludzie mdleją w kolejkach. Włochy kontra ekstremalne gorąco

Zmarła roczna dziewczynka, ludzie mdleją w kolejkach. Włochy kontra ekstremalne gorąco

Źródło:
PAP, Euronews

Tony martwych ryb unoszą się na powierzchni rzeki Piracicaba w brazylijskim stanie Sao Paulo. Władze ostrzegły, że skutki tej katastrofy ekologicznej mogą być odczuwalne dla regionu przez wiele lat.

20 ton martwych ryb w rzece. "Przerażający widok"

20 ton martwych ryb w rzece. "Przerażający widok"

Źródło:
Reuters

Jest nadzieja na przetrwanie krytycznie zagrożonego wyginięciem krokodyla syjamskiego. W Parku Narodowym Kardamon w Kambodży, na wolności, wykluło się 60 młodych osobników. To największy odnotowany przypadek rozrodu tego gatunku w tym stuleciu.

Wykluło się 60 krokodyli syjamskich. Jest nadzieja dla krytycznie zagrożonego gatunku

Wykluło się 60 krokodyli syjamskich. Jest nadzieja dla krytycznie zagrożonego gatunku

Źródło:
CNN, phys.org, BBC

Za nami spektakularne burze i gorące dni. Zapanowało lato w pełnej krasie, choć dla wielu upał jest nieznośny. Wyliczenia europejskich i amerykańskich modeli meteorolgicznych szacują, że w trzeciej dekadzie lipca w Polsce się ochłodzi. Rejsowiec "Aura" zawinąć ma do spokojnego portu. Pytanie tylko na jak długo? Sprawdza to synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Strażacy, którzy od połowy lipca walczą z pożarami lasów w regionie Jakucji na Syberii, nie mogą opanować żywiołu. Walkę z ogniem utrudnia silny wiatr i wysoka temperatura. Żywioł pochłonął ponad 900 tysięcy hektarów tajgi.

Płonie Syberia. Ogień strawił niemal milion hektarów tajgi

Płonie Syberia. Ogień strawił niemal milion hektarów tajgi

Źródło:
Reuters

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,4 nawiedziło północne Chile przy granicy z Boliwią i Argentyną - podała amerykańska agencja geologiczna USGS. Nie ma informacji ofiarach lub większych zniszczeniach.

Trzęsienie ziemi w Chile. Najsilniejsze od ośmiu lat

Trzęsienie ziemi w Chile. Najsilniejsze od ośmiu lat

Źródło:
Reuters, PAP, ABC News

Badacze chcą zmienić to, jak Międzynarodowa Unia Astronomiczna definiuje planety. Jak przekazali astronomowie, dotychczas obejmowała ona jedynie światy krążące dookoła Słońca. Według nowej definicji, planety mogłyby obiegać także inne gwiazdy - i nie tylko.

Astronomowie chcą zmienić definicję planety. Czy to szansa dla Plutona?

Astronomowie chcą zmienić definicję planety. Czy to szansa dla Plutona?

Źródło:
UCLA

Ekstremalna letnia pogoda - taka, jakiej doświadczają obecnie kraje południowej Europy - stanowi poważne zagrożenie dla osób cierpiących na schorzenie zwane skórą pergaminową. Dla dotkniętego nim nastolatka z Barcelony każdy kontakt z promieniowaniem UV może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Dłuższe i intensywne okresy gorąca wymagają od niego i jego rodziny kompletnej zmiany stylu życia.

Jest "księżycowym dzieckiem", więc nie spędza wakacji tak jak jego rówieśnicy

Jest "księżycowym dzieckiem", więc nie spędza wakacji tak jak jego rówieśnicy

Źródło:
Reuters, SJD Hospital Barcelona, tvnmeteo.pl, Przemęcka et al. (2013)

Zalane autostrady, podtopione budynki, brak prądu - z takimi trudnościami musieli się mierzyć mieszkańcy największego kanadyjskiego miasta. Toronto nawiedziły ulewne deszcze. Takich opadów nie było tu od ponad 80 lat.

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CBC, BBC

Nowy lek, który hamuje interleukinę 11, wydłużył życie myszy nawet o 25 procent - informują badacze na łamach pisma "Nature". Mają oni nadzieję, że odkrycie to pomoże spowolnić proces starzenia się również u ludzi. Rozpoczęto pierwsze badania kliniczne.

Ten lek wydłużył życie myszy aż o 25 procent. Nadzieja dla ludzi?

Ten lek wydłużył życie myszy aż o 25 procent. Nadzieja dla ludzi?

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W poniedziałek w Chorwacji zanotowano rekordową temperaturę wody morskiej. Nieopodal Dubrownika wyniosła ona 29,7 stopni Celsjusza. To nie jedyne miejsce na Bałkanach, gdzie upał daje się we znaki mieszkańcom i turystom, a pogoda sprzyja wybuchaniu pożarów.

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Źródło:
PAP, Balkan Insight, Total Croatia News