Informacje
 • "Martwię się, ale muszę się tu umyć". Tony odpadów medycznych w rzece, a pandemia trwa

  01-09-2020 08:57 Obawy ekspertów z Indonezji
  Wzrasta ilość śmieci w oceanach Foto: Reuters | Video: World Viewers Stop

  Dla mieszkańców regionów położonych nad jedną z indonezyjskich rzek zagrożeniem jest nie tylko koronawirus SARS-CoV-2, ale też masa pływających odpadów medycznych. Eksperci obawiają się, że taka sytuacja może przyczyniać się do rozprzestrzeniania się wirusa.

  W miarę rozprzestrzeniania się koronawirusa w Indonezji, coraz więcej odpadów medycznych lądowało na wysypisku zlokalizowanym przy rzece Casidane w mieście Tangerang Południowy na terenie Jawy Zachodniej. Wysypisko to jest jedynym publicznym na terenie miasta. Dziennie trafia tam nawet około 300 ton śmieci, a ich sterty osiągają wysokość 16 metrów.

  W maju śmieci było tak dużo, że mury wysypiska nie wytrzymały, zawaliły się i tony odpadów wylądowały w rzece. Przyczyniły się do tego też ulewne opady deszczu, przez co śmieci nasiąkły i stały się cięższe. Dziennik "The Jakarta Post" informował wtedy, że do wody trafiło nawet 100 ton odpadów.

  Na co dzień niektórzy mieszkańcy tamtejszych wiosek kąpią się w rzece i piorą swoje ubrania. Bawią się tam też dzieci. Teraz mieszkańcy wyławiają z rzeki maseczki ochronne, rękawiczki lateksowe, kombinezony ochronne czy strzykawki.

  Nie mają wyjścia, muszą się tam kąpać

  - Martwię się, ale muszę się tu umyć - powiedziała w rozmowie z agencją Reutera mieszkanka Tangerangu Południowego Eka Purwanti. - Mam nadzieję, że nic się nie stanie, ale wiem, że to śmiertelna choroba - dodała. 

  Jak powiedział epidemiolog Mahesa Paranadipa Maikel, odpady mogą zanieczyszczać wodę, z której korzystają ludzie, a to może doprowadzać do przenoszenia się koronawirusa.

  W ciągu ostatnich dni Indonezja notowała rekordy w dziennej liczbie zakażeń SARS-CoV-2. Dotychczasowy bilans pandemii w tym kraju to ponad 174 tysiące zakażeń SARS-CoV-2 i ponad 7400 zgonów. Liczba zgonów w Indonezji jest najwyższa w całej Azji Południowo-Wschodniej.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...