Informacje
 • 300 piorunów na minutę. Gwałtowne burze nad Europą Środkową

  29-07-2012 12:50 13 Austriaków rannych po nawałnicy nad jarmarkiem
  300 piorunów na minutę. Gwałtowne burze nad Europą Środkową

  Dolna Austria położona przez Nawałnice

  PAP/EPA

  13 rannych Austriaków, zablokowana główna autostrada z północy na południe, a w Czechach i na Węgrzech pozrywane linie energetyczne. To skutki nawałnic, jakie przeszły nad Europą Środkową w nocy z soboty na niedzielę.

  Pogodowy armagedon zaskoczył Austriaków podczas pokazów średniowiecznego rzemiosła w miejscowości Poechlarn w Dolnej Austrii w północno-wschodniej części kraju. Na rozstawione namioty uczestników imprezy, spadły wyrwane z korzeniami drzewa. 13 osób zostało rannych, w tym dwie ciężko. W akcji ratunkowej wzięło udział kilkanaście karetek pogotowia i dwa śmigłowce.

  Ponad 2 tys. strażaków w akcji

  Z kolei w sąsiedniej, położonej bardziej na zachód, Górnej Austrii najbardziej ucierpiały miejscowości Ebensee, Gmunden, Freistadt i Kirchdorf. Woda podmyła dziesiątki domów, połamane drzewa zatarasowały drogi i ulice. Szkody usuwa 2,5 tys. strażaków i ochotników.

  Na południu kraju, w Karyntii, nieprzejezdna jest autostrada A12 łącząca Innsbruck z przełęczą Brenner i dalej z Modeną we Włoszech. Zablokowana jest autostrada A10 stanowiąca jedno z najważniejszych połączeń tranzytowych przez Austrię w kierunku północ-południe.

  Czechy: 300 piorunów na minutę

  Silne burze przeszły również Czechach. Najsilniej doświadczyły północno-zachodnie terytoria: kraj liberecki, karlowarski, ustecki i środkowoczeski. W ciągu kilku godzin spadło tam 60 litrów wody na metr kwadratowy. Silny wiatr przekraczał w porywach 120 km/h.

  W niektórych rejonach odnotowano 300 uderzeń piorunów na minutę. Na wielu drogach leżą powalone drzewa. Woda zalała piwnice w domach. Zerwanych jest kilka linii wysokiego napięcia.

  Drzewa leżą na 100 km

  Natomiast w południowych Czechach wiatr połamał na odcinku 100 km kilkadziesiąt drzew. Wiele gospodarstw i osiedli pozbawionych jest prądu. Strażacy interweniowali kilkaset razy. Zalana jest autostrada D11 prowadząca z Hradca Kralove (kraj hradecki, północne Czechy) do Pragi.

  Nieprzejezdne jest również połączenie kolejowe z Czeskiego Krumlova do Czeskich Budziejowic. Na trasie tej wykoleił się pociąg osobowy, który uderzył w drzewo leżące na torach. Ranny został maszynista.

  Węgry: wypadki podczas nawałnic

  Gwałtowne nawałnice przeszły również nad 14 powiatami północno-zachodnich Węgier. Doszło do wielu wypadków na drogach. Dziesiątki gospodarstw nie mają prądu.

  Na niedzielę synoptycy zapowiadają dalsze opady deszczu, które będą przemieszczać się przez Węgry i Słowację.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Węgry
  Przejeżdżałem wczoraj rano obwodnicą Budapesztu w trakcie burzy o której tu piszą. powiem z czystym sumieniem że było ciekawie! bardzo ciekawie...
  ~trakker /2012-07-30 14:47
 • U nas też były burze
  U nas w Polsce też było ostro. Mieszkam w Lęborku i wczoraj dosłownie piorun za piorunem wieczorem! Sylwester to przy tym przedszkole.
  ~melantiq /2012-07-29 15:04

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...