Informacje
 • Niedźwiedź na drzewie zajadał się liśćmi. "Nie wychodziliśmy z samochodu. Woleliśmy nie ryzykować"

  19-08-2020 08:01 Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24
  W Rumunii będą liczyć niedźwiedzie Foto: Kontakt 24 | Video: ENEX

  Reporter 24 w Bieszczadach obserwował z samochodu niedźwiedzia. Nagranie z tego spotkania wysłał na Kontakt 24. Jak podkreślają przedstawiciele Lasów Państwowych, przy tych zwierzętach należy zachować szczególną ostrożność.

  Pan Arek w poniedziałek około godz. 19.30, jadąc samochodem, w okolicy miejscowości Polanki w Bieszczadach (województwo podkarpackie) natrafił na niedźwiedzia.

  - Jechaliśmy samochodem. Kierowca zauważył niedźwiedzia. Zatrzymaliśmy się powoli i obserwowaliśmy go chwilę. Udało się go nagrać - relacjonował w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 internauta.

  Na przesłanym nagraniu widać , jak zwierzę chodzi po drzewie. Pan Arek opowiadał, że niedźwiedź wyszedł z rowu, przeszedł przez ulicę, wszedł na drzewo i jadł liście. - Po tym, jak zjadł to, co mógł, uciekł w las - mówił.

  Pięciominutowy spektakl

  Reporter 24 przekazał, że zwierzę obserwowali z samochodu, żeby było bezpiecznie i z niego nie wysiadali.

  - On był od nas oddalony o jakieś dwa metry. Niedźwiedź wyglądał na młodego, więc liczyliśmy się z tym, że gdzieś niedaleko może być być jego mama i tata, więc nie wychodziliśmy z samochodu. Woleliśmy nie ryzykować - wyjaśnił.

  Pan Arek zaznaczył, że cały niedźwiedzi "spektakl" trwał jakieś pięć minut.

  Zobacz nagranie, które otrzymaliśmy na Kontakt 24:

  Niedźwiedź to nie żarty

  Podczas spacerów po terenach, gdzie mieszkają niedźwiedzie, powinniśmy uważać. Jeśli widzimy młode niedźwiedzie, to bardzo prawdopodobne jest to, że w okolicy może być też ich matka. W takiej sytuacji powinniśmy znać pewne zasady, jak się zachować. Przygotowali je leśnicy z Lasów Państwowych przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Krośnie, Wydziałem Środowiska i Rolnictwa PUW oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii.

  Co zrobić, żeby nie spotkać niedźwiedzia?

  • Przed wyruszeniem w góry sprawdź, czy ze względu na niedźwiedzie nie są zamknięte szlaki oraz unikaj przebywania w rejonie ich wystąpienia po zmroku.
  • Nie chodź po zmroku sam. Zwierzęta te unikają głośnych grup ludzi.
  • Nie wchodź w gęste zarośla, gdzie możesz nie zauważyć niedźwiedzia.
  • Pakuj szczelnie jedzenie, żeby jego zapach nie skusił niedźwiedzia.

  Jak się zachować podczas spotkania z niedźwiedziem?

  Kiedy napotkamy w lesie niedźwiedzia, lepiej zachować dużą ostrożność. Oto zasady, o których należy pamiętać:

  • Oddal się cicho i spokojnie. Nie uciekaj, aby niedźwiedź nie potraktował cię jak zdobycz. Nie wchodź też na drzewo, ponieważ niedźwiedź robi to znacznie lepiej.
  • Jeśli natrafisz na młode, wycofaj się szczególnie ostrożnie. W pobliżu może być samica, która w ich obronie może być bardzo niebezpieczna.
  • Nie karm niedźwiedzi, nie zostawiaj resztek jedzenia czy opakowań, które mogą je zainteresować. Niedźwiedzie szczególnie niebezpieczne są podczas żerowania.
  • Nie podchodź do nich, żeby zrobić zdjęcie czy nagrać film. Błysk flesza czy świecenie latarką mogą je rozdrażnić.
  • Jeśli staniesz oko w oko z niedźwiedziem, delikatnie rozepnij pas biodrowy plecaka, aby móc go zrzucić - to może zainteresować drapieżnika. Nie wykonuj jednak gwałtownych ruchów i kontroluj jego zachowanie. Nie patrz mu w oczy.
  • Szczególnie niebezpiecznie jest, kiedy niedźwiedź cię obserwuje i ma położone do tyłu uszy. Wtedy zachowaj szczególną ostrożność, nie wykonuj gwałtownych ruchów, wycofuj się bardzo powoli.
  • Jeżeli niedźwiedź nie straci zainteresowania tobą, delikatnie połóż się na ziemi, podkurcz nogi, osłoń rękoma szyję i twarz. W większości przypadków zostawi cię w spokoju, w najgorszym razie - powinien najwyżej podrapać.Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...