Napłynęło arktyczne powietrze. W Moskwie było cieplej niż na północnym wschodzie Polski

[object Object]
Jeszcze niedziela i poniedziałek będą wyjątkowo mroźnetvn24
wideo 2/3

Na Polskę i sporą część Europy rozlało się arktyczne powietrze. Panuje mroźna temperatura, jednak - co przypomniała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek - właśnie taka aura powinna panować o tej porze roku. Na antenie TVN24 opowiadała także o prognozach na najbliższe dni i luty.

Określenie "bestia ze Wschodu" (ang. beast from the East) to nazwa wymyślona przez brytyjskie media na wyż polarny, który pod koniec lutego 2018 roku przyniósł siarczysty mróz i opady śniegu. Z powodu śniegu i gołoledzi w całej Europie występowały utrudnienia w transporcie, w tym przerwy w kursowaniu pociągów. Na wielu lotniskach loty były opóźnione lub odwołane. Z powodu wychłodzenia umierali bezdomni.

- Gdybyśmy mieli "bestię ze Wschodu", czyli taki prawdziwy syberyjski wyż, to mielibyśmy w tej chwili jakieś -30, -35 stopni Celsjusza - mówiła w programie "Wstajesz i weekend" synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. Dodała jednak, że obecnie panujące w Polsce mrozy to skutek chwilowego napływu arktycznego powietrza.

Zimowa aura

Jak zaznaczyła synoptyk, właśnie taka pogoda powinna panować o tej porze roku. W niemal całej Polsce leży śnieg - pokrywa śniegu wynosi od około 5 centymetrów na zachodzie do około 20-25 centymetrów na wschodzie. W górach śniegu jest jeszcze więcej, na Kasprowym Wierchu warstwa może sięgać nawet metra wysokości.

- Opady przyniósł nam jeszcze chłodny front, który przemieścił się minionej doby nad krajem. Można powiedzieć, że był to front szkwałowy, dlatego że miejscami wystąpiły krótkotrwałe śnieżyce z silnymi porywami wiatru. Nawet sprawdzałam, czy nie ma gdzieś jakichś wyładowań, dlatego, że były typowe chmury burzowe nad Polską. Wygląda na to, że burz nie odnotowaliśmy, ale rzeczywiście jeszcze dosypało śniegu - opowiadała Unton-Pyziołek.

Arktyczne powietrze rozlało się na sporym obszarze kontynentu - aż do Europy Środkowej. Nad ranem w Moskwie, gdzie odnotowano -22 stopnie Celsjusza, było cieplej niż w niektórych regionach Polski. W Gołdapi około godziny 5 rano termometry pokazywały -25,5 st. C.

Temperatura w Europie w nocy z 16/17.01 (climatereanalyzer.org)climatereanalyzer.org

- Jeszcze jedna doba będzie bardzo zimna. Także ten dzisiejszy i jutrzejszy dzień będą najmroźniejsze - mówiła Unton-Pyziołek.

Jak wspomniała synoptyk, według prognoz w poniedziałek rano bardzo zimno będzie nie tylko w północno-wschodnich regionach, ale także na wschodzie i w centrum. Temperatura znów może spaść do około -20 - -26 st. C. Przy gruncie termometry mogą wskazać -30 st. C. Taka temperatura jest konsekwencją rozwijających się nad Polską wyżów. Przyniosą rozpogodzenia, ale także spadek temperatury.

Zrobi się cieplej, potem znów nadejdzie chłód

Synoptyk wspomniała, że od wtorku temperatura ulegnie zmianie.

- Znajdziemy się ponownie pod wpływem wirów niżowych znad Atlantyku, ponownie napłyną polarno-morskie masy powietrza, także wrócimy do takiej normy pogodowej, do której ostatnie lata nas przyzwyczaiły - powiedziała. Temperatura będzie oscylować w okolicy 0 st. C, pojawi się też deszcz ze śniegiem lub sam deszcz. Dlatego zimowe krajobrazy staną się wspomnieniami.

Ekspertka wspomniała, że obecne prognozy wskazują, że do końca stycznia w naszym kraju będzie dość chłodno.

- Gdzieś między 23 a 29 [stycznia - przyp. red.] spodziewamy się jeszcze jednego napływu arktycznego powietrza, z tym że ono będzie gdzieś znad Atlantyku, [...] także to nie będzie jakieś duże uderzenie chłodu - powiedziała.

Jak się chronić przed mrozem? (Maria Samczuk/PAP)Maria Samczuk/PAP

Jaki będzie luty?

Synoptyk stwierdziła, że potem temperatura będzie stawać się coraz wyższa. Nie wiadomo jednak jak będzie wyglądał luty. Jeszcze w drugiej połowie XX wieku luty był pogodnym i bardzo mroźnym miesiącem. Unton-Pyziołek powiedziała, że z XXI wieku zima termiczna z typowymi zjawiskami znacznie się skróciła. Dlatego w lutym już widać pierwsze oznaki przedwiośnia.

- Jest szansa, że luty w tym roku będzie chłodniejszy niż bywało to w ostatnich latach. Z tym, że jakiegoś potężnego uderzenia zimna niestety nie widać w żadnych modelach synoptycznych. Oczywiście na bieżąco śledzimy prognozy długoterminowe. Wygląda na to, że pogoda, którą mamy teraz, którą przyniósł nam wir polarny i o której od kilku tygodni mówimy, to jedno jedyne potężne uderzenie chłodu. Drugiego takiego na razie w prognozach nie widać, ale w przyrodzie o niczym nie można mówić na sto procent - podsumowała.

Czytaj więcej: prognoza na luty według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Całość rozmowy z synoptyk Arletą Unton-Pyziołek zobaczysz tutaj:

Arleta Unton-Pyziołek o pogodzie w Polsce
Arleta Unton-Pyziołek o pogodzie w Polscetvn24

Autor: kw / Źródło: TVN24, tvnmeteo.pl, IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/ClimateReanalyzer.org

Pozostałe wiadomości

Burze przechodzą nad Polską. Na Lubelszczyźnie strażacy odebrali ponad 370 zgłoszeń związanych z gwałtowną aurą. Ponad 200 interwencji przeprowadzono natomiast na Podkarpaciu. Materiały pokazujące gwałtowną aurę otrzymaliśmy na Kontakt24.

Zalane auta, powalone drzewa. Setki interwencji po burzach

Zalane auta, powalone drzewa. Setki interwencji po burzach

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, TVN24, tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W nocy nad Polską mają przemieszczać się burze, którym towarzyszyć będą intensywne opady deszczu, a miejscami również grad. W ośmiu województwach obowiązują alarmy drugiego stopnia.

Pomarańczowe alarmy wciąż w mocy. IMGW ostrzega

Pomarańczowe alarmy wciąż w mocy. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro - sobota, 19.04. Nocą w części kraju pojawią się burze, miejscami będą gwałtowne. Zjawiska będą jednak zanikać. W sobotę miejscami może przelotnie popadać, zrobi się nieco chłodniej. Termometry pokażą do 21 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - sobota, 19.04. Nocą opady mogą być ulewne

Pogoda na jutro - sobota, 19.04. Nocą opady mogą być ulewne

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na Wielkanoc. Jak wynika z prognozy na kolejne dni, burze nie pozwolą o sobie zapomnieć także w święta, jednak ich zasięg bardziej ograniczony niż w Wielki Piątek. Miejscami zrobi się znacznie chłodniej.

Pogoda na Wielkanoc. Czy odpoczniemy od gwałtownych zjawisk

Pogoda na Wielkanoc. Czy odpoczniemy od gwałtownych zjawisk

Źródło:
tvnmeteo.pl

W piątek aura w Polsce będzie groźna. Jak powinniśmy zachować się podczas burzy? Zobacz specjalną animację, którą w wirtualnym studiu zaprezentował reporter TVN24 Artur Molęda.

Jak przygotować się na burzę? Zobacz animację

Jak przygotować się na burzę? Zobacz animację

Źródło:
TVN24

Alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało w Wielki Piątek alert w związku z prognozowanymi gwałtownymi burzami i silnym wiatrem. SMS-owe ostrzeżenie otrzymali odbiorcy w dziesięciu województwach.

Alert RCB. "Znajdź bezpieczne schronienie"

Alert RCB. "Znajdź bezpieczne schronienie"

Źródło:
RCB

Na północy Włoch panuje trudna sytuacja po intensywnych opadach deszczu. Mieszkańcy kilku regionów zmagają się powodziami oraz osuwiskami ziemi. Tysiące gospodarstw domowych nie mają prądu. Pojawiają się informacje o ofiarach śmiertelnych.

Północne Włochy pod wodą. Nie żyją ojciec z synem

Północne Włochy pod wodą. Nie żyją ojciec z synem

Źródło:
Meteo.it, ANSA, ENEX

Fala tornad przetoczyła się przez amerykańskie stany Nebraska oraz Iowa. W czwartek krajowe służby odnotowały co najmniej 11 takich zjawisk. Jedno z nich udało się uchwycić na nagraniu.

Tornado uchwycone na nagraniu

Tornado uchwycone na nagraniu

Źródło:
CNN, FOX Weather, NWS

Parlament Japonii zezwolił na używanie broni myśliwskiej do odstrzału niedźwiedzi w miastach. Jest to związane z rosnącą liczbą ataków tych zwierząt na ludzi. Lokalne media podkreśliły, że prawo obejmować będzie tylko osobniki, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla mieszkańców miast.

Poluźnili przepisy dotyczące odstrzału niedźwiedzi

Poluźnili przepisy dotyczące odstrzału niedźwiedzi

Źródło:
PAP, The Japan Times

Zmiany klimatu sprawiają, że alergie na użądlenia owadów mogą stać się coraz bardziej powszechne - alarmują eksperci. Cieplejsze zimy i wcześniejsze wiosny powodują, że owadów może być więcej, a wokół nas pojawią się gatunki, które wcześniej zamieszkiwały inne rejony świata. U części osób użądlenie może prowadzić do zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego.

Alergia na ukąszenia owadów może być coraz częstsza

Alergia na ukąszenia owadów może być coraz częstsza

Źródło:
vox.com, diag.pl

Napływ gorącego, afrykańskiego powietrza sprawił, że w czwartek w Polsce zamiast wiosny mieliśmy lato. Termometry pokazały prawie 30 stopni. Sprawdź, gdzie było najgoręcej. 

Lato w kwietniu. Prawie 30 stopni na termometrach

Lato w kwietniu. Prawie 30 stopni na termometrach

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Obfite opady śniegu i deszczu nawiedziły francuskie, włoskie i szwajcarskie Alpy. W wyniku gwałtownej aury tysiące gospodarstw domowych jest bez prądu, a niektóre drogi, w tym tunel pod Mont Blanc, są nieprzejezdne.

Lawiny, nieprzejezdne drogi, domy bez prądu. Trudne warunki w Alpach

Lawiny, nieprzejezdne drogi, domy bez prądu. Trudne warunki w Alpach

Źródło:
PAP, Reuters,meteonews.ch

Astronomowie wykryli najbardziej obiecujące jak dotąd oznaki życia poza Układem Słonecznym. W atmosferze planety K2-18b wykryto ślady związków siarki, które na Ziemi produkowane są jedynie w procesach biologicznych. Badacze wyjaśnili, że dotychczasowe obserwacje nie wystarczą jednak, by w stu procentach potwierdzić pochodzenie związku.

Dostrzegli możliwy ślad pozaziemskiego życia. "Sygnał był silny i wyraźny"

Dostrzegli możliwy ślad pozaziemskiego życia. "Sygnał był silny i wyraźny"

Źródło:
University of Cambridge, BBC

Drastyczny spadek temperatury i opady śniegu - takie warunki wystąpiły w wielu obszarach górskich w części Hiszpanii. Zimowy front przetoczył się od północno-zachodniej Galicji aż po południowo-wschodnią Andaluzję.

Śnieg zaskoczył ich w Wielkim Tygodniu

Śnieg zaskoczył ich w Wielkim Tygodniu

Źródło:
Tiempo.es

Do Polski dotarły masy powietrza zawierające saharyjski pył. Ich obecność gołym okiem można zaobserwować w Tatrach, gdzie pojawiło się charakterystycznie matowe i przyćmione niebo. Oprócz pogorszenia widzialności w górach wzrosło także zagrożenie lawinowe związane z gwałtownym ociepleniem.

Saharyjski pył nad Tatrami. Niebo "zmieniło" kolor

Saharyjski pył nad Tatrami. Niebo "zmieniło" kolor

Źródło:
PAP, IMGW

Czerwony alert przed powodziami obowiązuje we włoskim Piemoncie. Włoscy strażacy przeprowadzili tam ponad 400 interwencji związanych z podtopieniami i osuwiskami. Jak wynika z prognoz, nadchodzące dni przyniosą kolejne niebezpieczeństwa.

Wielkanoc przyniesie tam powodzie i osuwiska

Wielkanoc przyniesie tam powodzie i osuwiska

Źródło:
La Stampa, Vigili del Fuoco, tvnmeteo.pl

Rząd Korei Południowej przedstawił nowe dane dotyczące zniszczeń w trakcie tragicznych pożarów lasów z marca tego roku, największych w historii kraju. Wynika z nich, że spłonąć mogło nawet dwa razy więcej terenu niż wcześniej zakładała służba leśna. To największy tego typu kataklizm w historii kraju.

Największy pożar w historii okazał się tragiczniejszy niż przypuszczano

Największy pożar w historii okazał się tragiczniejszy niż przypuszczano

Źródło:
PAP

Nad Polską pojawiła się zorza polarna. W nocy ze środy na czwartek na półkuli północnej panowały wyjątkowo korzystne warunki do wystąpienia tego zjawiska. Zobacz, jak Światła Północy prezentowały się w materiałach Reporterów24.

Ubiegłej nocy niebo lśniło od Bałtyku po Śląsk

Ubiegłej nocy niebo lśniło od Bałtyku po Śląsk

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach

Dwuletni bóbr o imieniu Kalafior uciekł z ogrodu zoologicznego w Utica w stanie Nowy Jork. Władze zoo przekazały, że wykorzystują drony do poszukiwania zbiegłego gryzonia.

Kalafior uciekł. Szukają go za pomocą dronów

Kalafior uciekł. Szukają go za pomocą dronów

Źródło:
PAP, upi.com

Naukowcy, wykorzystując fragment mysiego mózgu wielkości ziarnka piasku, stworzyli superprecyzyjną trójwymiarową mapę mózgu ssaka. Praca ta jest zwieńczeniem prawie dekady badań prowadzonych przez 150 ekspertów.

Takiej mapy mózgu ssaka jeszcze nie było. "Wygląda jak odległa galaktyka"

Źródło:
CNN

Rozpoczyna się kolejny piękny, wiosenny dzień, a przyroda tętni życiem. Niestety, ty już wiesz, że ból zatok, łzawiące oczy i alergiczny katar mogą zepsuć Ci ten czas. Sięgnij po OtriAllergy Control, pierwszy spray z flutykazonem dostępny bez recepty, produkowany przez markę Otrivin - ekspertów w walce z katarem. Dzięki niemu poczujesz ulgę na długie godziny i znów będziesz cieszyć się życiem bez przeszkód. Dowiedz się, w jaki sposób może pomóc Ci w opanowaniu objawów alergii!

Alergia nie ułatwia Ci życia? Przejmij nad nią kontrolę!

Alergia nie ułatwia Ci życia? Przejmij nad nią kontrolę!

Źródło:
Materiał promocyjny

Polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski powoli kończy szkolenie, które ma go przygotować do lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Czy obawia się lotu rakietą i życia na stacji? - Na pewno jest dużo obaw. Start rakiety jest dosyć niebezpieczny i jest dużo strachu we mnie, ale przede wszystkim dużo ekscytacji - powiedział w rozmowie z Hubertem Kijkiem, reporterem TVN24 BiS.

Sławosz Uznański-Wiśniewski gotowy do lotu w kosmos. "Start rakiety jest dosyć niebezpieczny"

Sławosz Uznański-Wiśniewski gotowy do lotu w kosmos. "Start rakiety jest dosyć niebezpieczny"

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24

Święta wielkanocne to wymagający czas dla osób z alergiami. Czyhają na nie nie tylko pyłki drzew, lecz także inne zagrożenia związane z przedświątecznymi porządkami, a nawet próbowaniem potraw. Jak się nie dać alergii podczas Wielkanocy?

"Miałem pacjenta, do którego po trzepaniu dywanów jechało pogotowie"

"Miałem pacjenta, do którego po trzepaniu dywanów jechało pogotowie"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Indie i Pakistan zmagają się z falą upałów. Według prognoz synoptyków miejscami temperatura może sięgać nawet 50 stopni Celsjusza, a skwar prędko nie odpuści. Takie warunki sprawiają, że aura stwarza ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia setek milionów ludzi.

Skwar jak w Dolinie Śmierci. Temperatura może osiągnąć prawie 50 stopni

Skwar jak w Dolinie Śmierci. Temperatura może osiągnąć prawie 50 stopni

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

W Tatrach zaczyna robić się coraz bardziej wiosennie. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego zauważyli pierwsze świstaki, które wyszły z zimowych kryjówek po wybudzeniu się z zimowego snu.

Budzą się ze snu zimowego. "Będzie ich coraz więcej"

Budzą się ze snu zimowego. "Będzie ich coraz więcej"

Źródło:
PAP

Nowo odkryta kometa C/2025 F2 (Swan) zbliża się do Słońca. Jak przekazał Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, staje się widoczna na porannym niebie. Jej orbita wskazuje, że ponownie pojawi się w pobliżu Ziemi dopiero za kilkadziesiąt tysięcy lat.

Teraz albo nigdy. Na oglądanie tego kosmicznego gościa będzie tylko chwila

Teraz albo nigdy. Na oglądanie tego kosmicznego gościa będzie tylko chwila

Źródło:
PAP

Sezon na kleszcze trwa w najlepsze. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) opublikowało mapy, które pokazują, gdzie w Europie odnotowuje się najwięcej przypadków kleszczowego zapalenia mózgu (KZM).

KZM w Europie. Mapy pokazują, gdzie jest go najwięcej

KZM w Europie. Mapy pokazują, gdzie jest go najwięcej

Źródło:
ECDC

Rok 2024 był w Europie rekordowy pod względem temperatury - podała we wtorek Światowa Organizacja Meteorologiczna. Eksperci wyjaśnili, że część kontynentu odnotowała najdłuższą w historii falę upałów, a wiele regionów spustoszyła susza. Ubiegły rok przyniósł także najpoważniejsze powodzie od ponad dekady.

Niepokojący raport dotyczący klimatu w Europie

Niepokojący raport dotyczący klimatu w Europie

Źródło:
PAP, Reuters, WMO

Na skutek burz piaskowych, jakie nawiedziły Irak, wielu mieszkańców miało poważne problemy oddechowe. Wystąpiły też utrudnienia komunikacyjne. Przez słabą widzialność konieczne było między innymi wstrzymanie ruchu na kilku lotniskach.

Przez pomarańczowe powietrze 1800 osób trafiło do szpitali

Przez pomarańczowe powietrze 1800 osób trafiło do szpitali

Źródło:
AFP, BBC