Informacje
 • Jaka pogoda w lutym? Jest wstępna prognoza IMGW

  10-01-2021 16:52 Warunki termiczno-opadowe w lutym
  Zima zaatakowała na północy Polski Foto: PAP/Darek Delmanowicz, IMGW | Video: TVN24

  Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikowali wstępną prognozę temperatury i opadów na luty. Sprawdź, jaka będzie pogoda w ostatnim zimowym miesiącu.

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy (IMGW-PIB) w swych prognozach długoterminowych (które określa jako "eksperymentalne") bazuje między innymi na własnych autorskich modelach IMGW-Reg oraz IMGW-Bayes. Przewidywania z poszczególnych źródeł mogą się od siebie różnić.

  SPRAWDŹ TAKŻE DŁUGOTERMINOWĄ PROGNOZĘ EKSPERYMENTALNĄ NA LUTY-KWIECIEŃ 2021 ROKU>>>

  Jaka temperatura w lutym?

  Według numeryczno-statystycznego modelu IMGW-Reg w lutym średnia miesięczna temperatura powietrza na terenie prawie całej Polski kształtować się będzie w zakresie normy wieloletniej z lat 1981-2010. Wyjątek stanowią północno-wschodnie krańce kraju (Podlasie i Suwalszczyzna), gdzie prognozowana jest średnia temperatura powyżej normy.

  Według drugiego, statystycznego modelu IMGW-Bayes, w lutym średnia temperatura na przeważającym obszarze kraju z wysokim prawdopodobieństwem (powyżej 90 procent) osiągać będzie wartość poniżej normy. Wysokie prawdopodobieństwo (powyżej 90 proc.) wystąpienia średniej temperatury w normie model prognozuje w północno-zachodnich regionach kraju (Pomorze Zachodnie i Środkowe, północna cześć Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej), a średniej temperatury powyżej normy - w północno wschodnich (Suwalszczyzna, północna część Mazowsza).

  Jakie opady w lutym?

  Według IMGW-Reg miesięczna suma opadów na przeważającym obszarze Polski mieścić się będzie w zakresie normy wieloletniej. Przekroczenie górnej granicy normy model ten prognozuje na Pomorzu Gdańskim i Środkowym, Warmii i Mazurach oraz na Podhalu, natomiast dolnej granicy normy - na Śląsku, Podlasiu, Suwalszczyźnie i w południowej części Ziemi Lubuskiej.

  Z modelu IMGW-Bayes wynika natomiast, że suma opadów w lutym w całej Polsce będzie zróżnicowana. Wysokie prawdopodobieństwo (powyżej 75 proc.) wystąpienia sumy opadów powyżej normy model ten przewiduje w północno-wschodnich i południowo-zachodnich regionach kraju (Podlasie, Suwalszczyzna, Warmia i Mazury, Śląsk, zachodnia część Dolnego Śląska). Suma opadów w normie dotyczyć będzie południowo-wschodnich regionów (Podkarpacia, Kielecczyzny), a suma poniżej normy - północno-zachodnich (Pomorza, Kujaw, północnej części Wielkopolski).

  Ile dni z opadami w lutym?

  Z modelu IMGW-Reg dla lutego wynika, że miesięczna liczba dni z opadem w całej Polsce będzie niższa od normy wieloletniej lub znajdzie się w jej dolnej granicy.

  Według modelu IMGW-Bayes liczba dni z opadem w całym kraju będzie zróżnicowana. Wysokie prawdopodobieństwo (powyżej 75 proc.) wystąpienia liczby dni poniżej normy model ten przewiduje na Podlasiu, Warmii i Mazurach oraz w pasie od Ziemi Łódzkiej przez zachodnią cześć Małopolski po Podhale. Liczby dni mieszczące się w granicach normy przewiduje się na Pomorzu Gdańskim, Kielecczyźnie i w południowej części Ziemi Lubuskiej, a liczby dni powyżej normy - w Wielkopolsce, na Pomorzu Środkowym, Opolszczyźnie i Podkarpaciu.

  Co oznaczają pojęcia "powyżej normy", "poniżej normy" i "w normie"?

  W IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę/sumę opadów dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do tak zwanej normy wieloletniej za okres 1981-2010.

  Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej. 10 najniższych wartości wyznacza temperatury/opady w klasie "poniżej normy", 10 środkowych "w normie", a 10 najwyższych "powyżej normy".

  Jeżeli mamy do czynienia z klasą "powyżej normy", możemy zakładać, że miesiąc będzie cieplejszy lub bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych tych samych miesięcy w latach 1981-2010. Jeżeli będzie "poniżej normy" - będzie chłodniejszy lub suchszy. Jeżeli zostanie określony jako "w normie" - będzie podobny do średnich 10 miesięcy.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...