Informacje
 • Nie, twój pies nie rozumie, o czym mówisz. Ale ma inną ważną umiejętność

  10-12-2020 12:23 Badania węgierskich naukowców
  Pip pokonała 16 tysięcy kilometrów, aby wrócić do swoich właścicieli Foto: Marliese Streefland/unspalsh.com | Video: Instagram/noplans.justoptions

  Jak rozmawiać trzeba z psem? Dylemat z popularnego wiersza Jana Brzechwy znają wszyscy właściciele tych zwierząt. Wielu z nich wierzy w to, że ich pupile "rozumieją każde słowo". Jak jest naprawdę - to postanowili zbadać węgierscy naukowcy z Uniwersytetu Loránda Eötvösa w Budapeszcie.

  Te linijki każdy z nas zna od dzieciństwa: 
  "A więc wołam: - Do mnie, psie!
  I już pies odzywa się.
  Potem wołam: - Hop-sa-sa!
  I już mam przy sobie psa.
  A gdy powiem: - Cicho leż!
  Leżę ja i pies mój też."

  Okazuje się, że obserwacje poczynione przez Jana Brzechwę, a zawarte w popularnym wierszu dla dzieci pt. "Jak rozmawiać trzeba z psem", są dość trafne. Jak ustalił zespół badaczy z Uniwersytetu Loránda Eötvösa w Budapeszcie, psy nie "rozumieją" ludzkiej mowy tak, jak chcieliby w to wierzyć ich właściciele. Nie słyszą subtelnych różnic między wypowiadanymi przez nas słowami. Natomiast bardzo dobrze wyłapują często powtarzane słowa (lub zbliżone do nich brzmieniowo), w tym znane sobie komendy lub własne imię, i reagują na nie.

  Wyniki badań opublikowano we wtorek w czasopiśmie "Royal Society Open Science".

  Wyłapują znane sobie słowa, nie zwracają uwagi na drobne różnice

  Nawet drobna zmiana w wypowiadanym przez człowieka słowie może zmienić jego znaczenie. Na przykład "pies" to co innego niż "piec", a "kura" to nie to samo co "kula". W węgierskich badaniach okazało się, że tych drobnych różnic psy nie słyszą.

  Naukowcy zmierzyli aktywność mózgu u psów za pomocą techniki zwanej elektroencefalografią. Zwierzętom przyczepiono do głów specjalne elektrody. Następnie badacze obserwowali reakcje psów na odtwarzane słowa: dobrze im znane komendy (na przykład "siad"), słowa podobne, ale pozbawione sensu (przykładowo "siud") i na koniec - pozbawione sensu słowa zupełnie odmienne w brzmieniu (powiedzmy "bep").

  Okazało się, że psy - które nie były wcześniej szkolone na potrzeby eksperymentu - nie miały kłopotu z odróżnieniem znanej im komendy od zupełnie inaczej brzmiącego słowa. Natomiast nie przywiązywały wagi do drobnych różnic między komendą a zwrotem podobnie brzmiącym, reagując na oba tak samo.

  "Nie zwracają uwagi na wszystkie dźwięki mowy"

  - Wygląda na to, że psy tak naprawdę nie zwracają uwagi na wszystkie dźwięki mowy - powiedziała główna autorka badania, doktor etologii Lilla Magyari, dodając, że będą prowadzone dalsze badania, by wyjaśnić, dlaczego się tak dzieje. - Mogą po prostu nie zdawać sobie sprawy, że wszystkie szczegóły, dźwięki, są naprawdę ważne w ludzkiej mowie. Pies jest w stanie nauczyć się tylko kilku komend w swoim życiu - wyjaśniła badaczka.

  Przy okazji ustalono, że psy reagują na określone słowa niezależnie od tego, kto je wypowiada. Podobną aktywność mózgu stwierdzano, gdy zwierzę słyszało komendę wypowiadaną przez znaną sobie osobę, jak i przez obcych ludzi.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....