Informacje
 • Martwe żółwie, wieloryby w ropie. Będzie film o największej katastrofie ekologicznej

  20-08-2014 16:22 Hollywood stworzy film o największej katastrofie ekologicznej w historii Ameryki

  Katastrofa platformy wiertniczej miała miejsce w 2010 roku w Zatoce Meksykańskiej. Do oceanu wpłynęło 666 tys. ton ropy naftowej

  U.S. Coast Guard

  Do oceanu wpłynęło ok. 700 tys. ton ropy naftowej, która skaziła południowe wybrzeże USA. Potem doszło do wybuchu platformy wiertniczej i pożaru. Zginęło 11 osób. W 2010 roku katastrofa była na pierwszych stronach gazet na całym świecie. Szkody jakie wyrządziła środowisku były największe w historii Ameryki. Teraz Hollywood nakręci film, który skupi się na losach pracowników platformy w ostatnich chwilach przed tragedią. Jednego z nich zagra Mark Wahlberg.

  "Rząd ukrywał prawdę" - stwierdzili ekolodzy po katastrofie platformy wiertniczej Deepwater Horizon w Zatoce Meksykańskiej w 2010 roku. I pokazali szokujące zdjęcia morskiej fauny, która wtedy ucierpiała.

  Rząd USA nigdy ich nie ujawnił. Do mediów docierały jedynie zdjęcia skutecznego ratowania przyrody w Zatoce. Prawdziwy obraz katastrofy pokazała dopiero Greenpeace, gdy dotarła do materiałów Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej (NOAA).

  - Zdjęcia oblepionych ropą żółwi morskich, kaszalotów i delfinów przeczą oficjalnym informacjom Białego Domu na temat skutków katastrofy dla środowiska naturalnego. Do mediów przedostawały się głównie obrazy uratowanych, umytych z ropy ssaków wypuszczanych do morza. Tymczasem ukrywano przed opinią publiczną zdjęcia martwych żółwi, żółwi w plastikowych workach, pudłach. Skala zniszczeń jest dużo straszniejsza - mówił dwa lata po katastrofie pracujący dla Greenpeace biolog morski, John Hocevar.

  Winą katastrofy m.in. redukcja kosztów

  Najpierw - w kwietniu 2010 roku - doszło do wycieku ropy naftowej z platformy (wpłynęło 666 tys. ton), potem do wybuchu i pożaru. Zginęło 11 pracowników, a 16 zostało rannych. Wybrzeża kilku stanów zostały skażone - nadal dotyczy to 790 km amerykańskiego wybrzeża (więcej niż wynosi linia brzegowa Polski). Wyciek udało się opanować dopiero po czterech miesiącach.

  Od chwili wybuchu i wycieku ropy z Deepwater Horizon, NOAA wybrała z wód Zatoki Meksykańskiej 613 martwych żółwi, a 274 przesiedliła na Florydę. Naukowcy twierdzą, że morskie ssaki wciąż umierają dwa razy częściej niż zwykle. Pojawiają się również informacje o znalezieniu zmutowanych krabów, ryb i krewetek.

  Zatonięcie platformy wciąż jest uważane za największą katastrofę ekologiczną w historii USA. Raport komisji dochodzeniowej (National Oil Spill Commission) stwierdził, że winę ponosi kierownictwo trzech firm zaangażowanych w eksploatację złóż, a jako przyczynę podał m.in. redukowanie przez nie kosztów. Komisja winiła też niewystarczający nadzór i regulację ze strony władz federalnych.

  O heroizmie pracowników platformy

  Tragedią zainteresowało się Hollywood. Dramat zatytułowany "Deepwater Horizon" wyreżyseruje J.C. Chandor (znany z filmów "Chciwość" i "Wszystko stracone"), który chce się skupić na losach tych, którzy pracowali na platformie wiertniczej dwie doby przed katastrofą.

  Jak zdradza reżyser, to będzie opowieść o heroizmie i determinacji ludzi i pokaże takie szczegóły, których nie opisano w głośnym artykule "New York Timesa" z 2011 roku, na podstawie którego powstaje scenariusz.

  Kierownika zmiany na platformie ma zagrać Mark Wahlberg. Chandor czeka na niego z rozpoczęciem zdjęć, bo aktor ma zobowiązania wobec thrillera "Mojave" autorstwa Williama Monahana i sequela komedii "Ted 2" - "Gambler" Setha MacFarlane'a. Dlatego prace nad "Deepwater Horizon" rozpoczną się późną wiosną lub wczesnym latem przyszłego roku.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Niszczą przyrodę
  bo zysk ważniejszy:/
  ~specu /2014-08-21 21:59

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....