Zamki na Szlaku Orlich Gniazd

Źródło:
www.orlegniazda.pl
Olsztyn k. Częstochowy: Pod zamkiem odkryto jaskinie i tunele
Olsztyn k. Częstochowy: Pod zamkiem odkryto jaskinie i tuneleTVN 24
wideo 2/4
Olsztyn k. Częstochowy: Pod zamkiem odkryto jaskinie i tuneleTVN 24

Czerwony szlak, który łączy Częstochowę z Krakowem, pokazuje turystom niezwykłe jurajskie zamki i warownie. Nie wszystkie zachowały się do obecnych czasów w dobrym stanie, ale wszystkie mają ciekawą historię, którą warto poznać.

Szlak Orlich Gniazd ma niemal 164 kilometry długości.Szlak Orlich Gniazd pokazuje 16 ciekawych miejsc.Jednym z najbardziej rozpoznawalnych zamków na szlaku jest Zamek Olsztyn.

Co to jest Szlak Orlich Gniazd?

Jest to szlak turystyczny, który przebiega przez województwa śląskie i małopolskie. Łączy on Częstochowę z Krakowem, a jego trasa wynosi około 164 kilometrów. Szlak turystyczny ma kolor czerwony, a jego historia sięga 1927 roku. W kolejnych dziesięcioleciach był wielokrotnie modyfikowany i korygowany.

Podobną trasą do pieszego szlaku jest Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd. Ma on długość około 190 kilometrów. 

Skąd nazwa? Orle Gniazda to system zamków i strażnic, które budowane były na szczytach wzniesień, na trudno dostępnych skałach wapiennych.

Zamki na Szlaku Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd wiedzie przez 16 obiektów.

Sanktuarium Najświętszej Marii Panny na Jasnej Górze To jedno z najliczniej odwiedzanych polskich sanktuariów maryjnych. Początki sanktuarium sięgają XIV wieku, a od XV wieku Jasna Góra jest popularna wśród pielgrzymów. Obecnie jest ona odwiedzana przez miliony pielgrzymów rocznie.

Zamek Olsztyn koło Częstochowy Zamek Olsztyn to jedne z najbardziej rozpoznawalnych ruin leżących na Szlaku Orlich Gniazd. Ruiny Zamku w Olsztynie rozpoznawalność swą zawdzięczają wysokiej wieży zbudowanej z białego wapienia, na której szczycie jest brunatna cegła. Historia Zamku w Olsztynie sięga drugiej połowy XIII wieku. Przez stulecia zamek ten służył jako warownia.

ZOBACZ >> Pod średniowiecznym zamkiem odkryli system nieznanych jaskiń i tuneli

Zamek w OlsztynieTVN 24

Zamek “Ostrężnik” w Rezerwacie Parkowe w Złotym Potoku W rezerwacie znaleźć można niewielkie pozostałości po średniowiecznym zamku obronnym oraz jaskinię. Zamek “Ostrężnik” w czasach świetności był usytuowany na skale. Obecnie pozostały jedynie fragmenty baszty, murów i przyziemia. W okolicy znajduje się również ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna “Tropem tajemnic”.

Zamek Mirów Okazałych rozmiarów zamek Mirów, a w zasadzie jego ruiny, leży na wzniesieniu. Murowana strażnica powstała około połowy XIV wieku. Zamek zniszczony został podczas Potopu Szwedzkiego. W kolejnych latach powoli popadał w ruinę.

zamek Mirów shutterstock_1947795379_SShutterstock

Zamek Bobolice Znajduje się dość blisko Zamku w Mirowie. Zamek Bobolice pierwotnie był zamkiem królewskim, którego budowę zainicjował Kazimierz Wielki w XIV wieku. Był on elementem sieci obronnych twierdz, które broniły Królestwa Polskiego przed Królestwem Czech. Wojny z XVII i XVIII doprowadziły zamek do ruiny, jednak w 1999 roku trafił on w ręce prywatnego właściciela, który zamek odbudował. Obecnie obiekt jest dostępny dla turystów.

Zamek Bąkowiec Zawiercie-Skarżyce Początki historii Zamku Bąkowiec Zawiercie-Skarżyce nie są jasne. Pierwsze o nim wzmianki pojawiają się w 1390 roku. Był obiektem obronnym, a od XVII wieku zaczął popadać w ruinę. Co ciekawe, w czasie PRL zamkowy teren został przekształcony w ośrodek wypoczynkowy.

Gród na Górze Birów w Podzamczu Najstarsze osady w tym miejscu znajdowały się już u schyłku epoki neolitu i na początku epoki brązu. W średniowieczu na górze zbudowano umocnienia. Na Górze Birów oglądać można obecnie rekonstrukcję grodziska. 

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu To największa warownia na szlaku i jedna z największych atrakcji całego Szlaku Orlich Gniazd. Określana jest też mianem jednego z najpiękniejszych zamków w Polsce. Mury warowni przeplatają się z formami skalnymi, dzięki czemu ma ona niezwykłą formę. Gotycki zamek na Górze Janowskiego zbudował w połowie XIV Kazimierz Wielki, później warownia zmieniała właścicieli. W XVI wieku budowla zyskała styl renesansu za sprawą Seweryna Bonera. Ostatni mieszkańcy opuścili ją na początku XIX wieku. Obecnie ruiny dostępne są dla turystów.

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu

Pałac w Pilicy Pierwsze wzmianki o Pałacu w Pilicy pojawiają się w XVI wieku. W pałacu znajduje się czterdzieści komnat i sześć bastionów. W XIX wieku fortyfikacje te zyskały zdobienie w stylu romantycznym, a w czasach PRL była tu siedziba zakładu poprawczego dla młodzieży. Obecnie obiekt ten powoli popada w ruinę.

Zamek Pilcza i Rezerwat Smoleń Zamek Pilcza usytuowany jest w bardzo malowniczym miejscu - na wzgórzu porośniętym lasem w miejscowości Smoleń. Zamek ten znajdował się w tym miejscu już prawdopodobnie w XIII wieku, jednak murowany budynek powstał w połowie XIV wieku. Jak wiele innych warowni, ta również mocno ucierpiała podczas Potopu Szwedzkiego. Całe wzgórze jest rezerwatem przyrody.

Zamek Bydlin Na szczycie wzgórza we wsi Bydlin zobaczyć można dość duże fragmenty pozostałości murów zamku. Strażnica powstała prawdopodobnie w XIV wieku. Przez lata przechodziła z rąk do rąk, aż w pierwszej połowie XVI wieku zmieniła się z fortyfikacji w kościół. W XVII wieku kościół zniszczyli Szwedzi. Na terenie okalającym Zamek Bydlin w 1914 roku odbyła się bitwa pod Krzywopłotami.

Zamek w Rabsztynie Warownia z okrągłą wieżą powstała w XIV wieku. Przez stulecia zmieniła ona swój wygląd i właścicieli, a ostatecznie Zamek w Rabsztynie został spalony przez Szwedów. Od lat toczą się tu prace rekonstrukcyjne.

Zamek Pieskowa Skała Zamek Pieskowa Skała powstał w czasach Kazimierza Wielkiego. W XVII wieku zyskał fortyfikacje. W XVIII wieku pożar zniszczył budowlę. Ponad pół wieku później zamek odbudowano, ale zniszczył go kolejny pożar w XIX wieku. Obecnie można go oglądać w stanie odpowiadającym czasom jego świetności. Został odbudowany w połowie XX wieku. Wokół zamku znajduje się też park. We wnętrzach natomiast jest siedziba filii Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu.

Zamek w Ojcowie Zamek w Ojcowie wzniesiony został przez Kazimierza Wielkiego i stanowił punkt kontroli szlaku handlowego. Przez stulecia był powoli rozbudowywany, a w połowie XIX wieku rozebrano go, aby przeprowadzić przebudowę. Nigdy tak się jednak nie stało. Jedyne zachowane części Zamku w Ojcowie, udostępnione turystom, to baszta i wieża bramna.

Zamek w Korzkwi Pierwsze wzmianki o Zamku w Korzkwi pojawiają się w połowie XIV wieku. Zamek stracił swoje średniowieczne cechy podczas przebudowy w XVI wieku. Zniszczony podczas Potopu Szwedzkiego, odbudowany został w II połowie XVII wieku. Obecnie znajduje się tam hotel.

Wawel w Krakowie Ostatnim etapem wędrówki Szlakiem Orlich Gniazd jest Wawel, który góruje nad Krakowem. To w tym miejscu pierwsi Piastowie osiedlili się na początku X wieku. Obecnie na Wawelu mieści się muzeum, a samo miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez turystów z całego świata.

Wzgórze Wawelskie w KrakowieShutterstock

ZOBACZ TEŻ >> Zamki w Polsce. Ruiny zamków i szlaki turystyczne

Autorka/Autor:aw//mro

Źródło: www.orlegniazda.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Na przeważającym obszarze Polski obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niektórych regionach ma intensywnie padać śnieg, a w wielu miejscach do godzin porannych w piątek drogi będą śliskie. Innym pogodowym zagrożeniem jest silny wiatr, który w Tatrach może rozpędzać się do 150 kilometrów na godzinę.

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W licznych regionach Polski już zrobiło się biało, a kolejne opady śniegu nadchodzą. W nocy z czwartku na piątek obficie będzie padać na południu, południowym wschodzie i wschodzie kraju. W niektórych miejscach może dosypać ponad 10 centymetrów śniegu.

Następny śnieżny front. W nocy mocno sypnie

Następny śnieżny front. W nocy mocno sypnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Noc z czwartku na piątek w całej Polsce będzie mroźna. Czekają nas też opady śniegu, w kilku regionach kraju obfite. Za dnia również będzie sypać.

Będzie nawet 5 stopni mrozu

Będzie nawet 5 stopni mrozu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Weekend przyniesie opady śniegu, które w części kraju przechodzić będą w deszcz ze śniegiem i deszcz. Miejscami będą one marznące, przez co zrobi się bardzo ślisko. Nowy tydzień zafunduje nam ocieplenie i wzrost temperatury do około 10 stopni.

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zima zagościła w wielu regionach kraju. W Koszalinie w czwartek rano leżało tyle śniegu, ile na Kasprowym Wierchu. Niektórzy narzekają na trudne warunki na drogach i mówią, że to za wcześnie, inni cieszą się z bajkowych widoków. Na Kontakt24 otrzymujemy zdjęcia i nagrania z miejscowości, w których zrobiło się biało.

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Paraliż komunikacyjny, przerwy w dostawie energii elektrycznej oraz w działaniu sieci komórkowych to skutki śnieżyc, które w czwartek przeszły przez Finlandię. Prądu zostało pozbawionych nawet 80 tysięcy odbiorców.

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Źródło:
PAP

Intensywne opady śniegu spowodowały w czwartek duże opóźnienia na paryskim lotnisku Roissy-Charles-de-Gaulle. Przewoźników poproszono o odwołanie 10 procent zaplanowanych na czwartek połączeń - poinformowała agencja AFP.

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Źródło:
PAP, meteofrance.com, tvnmeteo.pl

Śnieg ostatniej nocy i w czwartek zasypał Irlandię. Warunki na drogach znacznie się pogorszyły. Synoptycy teraz ostrzegają przed mrozem, a na horyzoncie widać ulewne opady deszczu i wichury.

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Źródło:
ENEX, The Irish Times, tvnmeteo.pl

Alert RCB w związku silnym wiatrem otrzymały w czwartek osoby przebywające na terenie powiatu tatrzańskiego. Eksperci przypominają, jak się zachowywać, kiedy mocno wieje.

Alert RCB dla części Małopolski. "Zachowaj ostrożność"

Alert RCB dla części Małopolski. "Zachowaj ostrożność"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

W kilkudziesięciu departamentach Francji obowiązują pomarańczowe ostrzeżenia przed śniegiem, marznącymi opadami i silnym wiatrem. Władze apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności.

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Źródło:
ENEX, Meteo France, connexionfrance.com

W nocy ze środy na czwartek doszło do kolejnej erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii. Wybuch poprzedziła seria niewielkich trzęsień ziemi. W związku z erupcją wprowadzono stan alarmowy i ewakuowano około 60 osób z miejscowości Grindavik.

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Źródło:
PAP, Iceland News, Time

Po raz pierwszy w tym sezonie ratownicy TOPR wprowadzili pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Oznacza to możliwe samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Najniższy stopień zagrożenia obowiązuje w Tatrach od wysokości 1800 m n.p.m.

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Źródło:
PAP

Mieszkańcy północno-zachodnich regionów USA oraz części Kanady od wtorku zmagają się z niebezpiecznymi warunkami związanymi z uderzeniem potężnej bomby cyklonowej. Żywioł niesie za sobą wichury oraz ekstremalne ulewy i jest oceniany jako jeden z najsilniejszych od lat. Najnowsze informacje mówią o dwóch ofiarach śmiertelnych.

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

Źródło:
Reuters, CNN, NBC News, PAP

W północnej Hiszpanii potwierdzono pojawienie się szerszenia Vespa soror. Jeśli ten inwazyjny gatunek zacznie występować powszechnie, może zagrozić miejscowym owadom - ostrzegają naukowcy.

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

Źródło:
PAP, Ecology and Evolution

84 procent huraganów, które pojawiły się na Oceanie Atlantyckim w latach 2019-2023, zostało wzmocnionych przez zmianę klimatu - wynika z najnowszych badań naukowców.

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

Źródło:
Nature

Największa rakieta świata Starship odbyła we wtorek szósty lot testowy. Booster statku, czyli pierwszy stopień rakiety, nie został jednak przechwycony przez mechaniczne ramiona wieży startowej, tak jak planowano.

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SpaceX, tvnmeteo.pl

Tygrys syberyjski zaatakował rolnika w jednej z wiosek na północnym wschodzie Chin. Mężczyzna został ugryziony w rękę. To niejedyna niebezpieczna sytuacja z udziałem tych zwierząt, do jakiej doszło w tej okolicy. Władze wystosowały ostrzeżenie dla mieszkańców.

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Źródło:
Reuters, Global Times, chinadaily.com

We wtorek nad ranem na niebie można było dostrzec księżycowe halo. To rzadkie i efektowne zjawisko zarejestrowano między innymi w Wielkopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Co najmniej osiem osób zginęło w wyniku przejścia tajfunu Man-yi nad Filipinami. W trakcie ubiegłego weekendu żywioł uderzył w ląd dwukrotnie, niosąc potężne ulewy i porywisty wiatr. W wielu regionach rozpoczęło się wielkie sprzątanie i liczenie strat. Lokalne władze zaapelowały o pomoc dla poszkodowanych mieszkańców.

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

Źródło:
Reuters

Nagrania samotnego delfina pływającego w Morzu Bałtyckim wprawiły w zdumienie naukowców. Słychać na nich, jak ssak wydaje z siebie tysiące różnych dźwięków. Wśród ekspertów pojawiła się teoria, że z powodu odosobnienia mógł on rozmawiać sam ze sobą. Inni uważają, że była to próba skomunikowania się z innymi delfinami.

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Źródło:
Livescience

Dwie osoby zginęły, a ponad 100 tysięcy mieszkańców zostało poszkodowanych w wyniku przejścia burzy tropikalnej Sara przez Honduras. Wiele miejsc jest odciętych od świata po ulewach. Na najbliższe dni zapowiadane są kolejne opady deszczu.

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN Espanol, Diario1, EFE

W Ekwadorze wprowadzono 60-dniowy stan wyjątkowy. W kraju szaleją pożary, brakuje wody i panuje susza. W listopadzie ogień strawił ponad 10 tysięcy hektarów roślinności. Mieszkańcy borykają się też z częstymi przerwami w dostępie do energii elektrycznej.

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters

Do nietypowego zdarzenia doszło na lotnisku w Ponta Delgada na Azorach. Po pokładzie jednego z samolotów rozpierzchło się ponad 100 chomików. Maszyna przez pięć dni nie mogła wylecieć do stolicy Portugalii.

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcom po raz pierwszy udało się eksperymentalnie udowodnić społeczne uczenie się u zwierząt niebędących ludźmi, wynikające ze zmiany środowiska. Najnowsze badania ekspertów z Instytutu Maxa Plancka wykazały, że sikorki bogatki po migracji błyskawicznie poznawały nowe zachowania od lokalnej, dopiero co poznanej społeczności.

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Źródło:
ScienceDaily

Ocean wyrzucił na brzeg w Kalifornii rzadką rybę - przedstawicielkę występującego w głębinach gatunku z rodziny Regalecidae, nazywaną "rybą zagłady". Czemu zawdzięcza reputację "przepowiadacza" naturalnych katastrof?

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

Źródło:
NBC News, CBS News tvn24.pl

Blisko 20 procent przypadków zachorowania na dengę, chorobę przenoszoną przez komary, można przypisać zmianom klimatycznym - wynika z najnowszej analizy naukowców. Jeśli nie zostaną podjęte działania mające powstrzymać globalne ocieplenie, liczba zachorowań przypisana kryzysowi klimatycznemu do 2050 roku może wzrosnąć nawet do 60 procent.

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

Źródło:
LiveScience, AFP

Nowe Delhi walczy z duszącymi miasto zanieczyszczeniami powietrza. Dają się one we znaki także zwierzętom z lokalnego ogrodu zoologicznego. Aby im ulżyć, władze postanowiły skorzystać z pewnej prostej metody.

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Źródło:
Reuters, Times of India

Naukowcy przedstawili pierwsze szczegółowe wyniki badań próbek z niewidocznej strony Księżyca dostarczonych przez chińską sondę Chang'e 6. Analiza ich składu wskazała, że między trzema a czterema miliardami lat temu trwała tam aktywność wulkaniczna. To kluczowe informacje dla zrozumienia wyraźnych różnic między półkulami Srebrnego Globu.

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl

Duży pożar w kalifornijskim hrabstwie Ventura na początku listopada strawił kilka tysięcy hektarów i wiele budynków. O ogromnych stratach mówią rolnicy. Wskutek żywiołu spłonęły miliony pszczół.

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Źródło:
ABC7