Zamki na Szlaku Orlich Gniazd

Źródło:
www.orlegniazda.pl
Olsztyn k. Częstochowy: Pod zamkiem odkryto jaskinie i tunele
Olsztyn k. Częstochowy: Pod zamkiem odkryto jaskinie i tuneleTVN 24
wideo 2/4
Olsztyn k. Częstochowy: Pod zamkiem odkryto jaskinie i tuneleTVN 24

Czerwony szlak, który łączy Częstochowę z Krakowem, pokazuje turystom niezwykłe jurajskie zamki i warownie. Nie wszystkie zachowały się do obecnych czasów w dobrym stanie, ale wszystkie mają ciekawą historię, którą warto poznać.

Szlak Orlich Gniazd ma niemal 164 kilometry długości.Szlak Orlich Gniazd pokazuje 16 ciekawych miejsc.Jednym z najbardziej rozpoznawalnych zamków na szlaku jest Zamek Olsztyn.

Co to jest Szlak Orlich Gniazd?

Jest to szlak turystyczny, który przebiega przez województwa śląskie i małopolskie. Łączy on Częstochowę z Krakowem, a jego trasa wynosi około 164 kilometrów. Szlak turystyczny ma kolor czerwony, a jego historia sięga 1927 roku. W kolejnych dziesięcioleciach był wielokrotnie modyfikowany i korygowany.

Podobną trasą do pieszego szlaku jest Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd. Ma on długość około 190 kilometrów. 

Skąd nazwa? Orle Gniazda to system zamków i strażnic, które budowane były na szczytach wzniesień, na trudno dostępnych skałach wapiennych.

Zamki na Szlaku Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd wiedzie przez 16 obiektów.

Sanktuarium Najświętszej Marii Panny na Jasnej Górze To jedno z najliczniej odwiedzanych polskich sanktuariów maryjnych. Początki sanktuarium sięgają XIV wieku, a od XV wieku Jasna Góra jest popularna wśród pielgrzymów. Obecnie jest ona odwiedzana przez miliony pielgrzymów rocznie.

Zamek Olsztyn koło Częstochowy Zamek Olsztyn to jedne z najbardziej rozpoznawalnych ruin leżących na Szlaku Orlich Gniazd. Ruiny Zamku w Olsztynie rozpoznawalność swą zawdzięczają wysokiej wieży zbudowanej z białego wapienia, na której szczycie jest brunatna cegła. Historia Zamku w Olsztynie sięga drugiej połowy XIII wieku. Przez stulecia zamek ten służył jako warownia.

ZOBACZ >> Pod średniowiecznym zamkiem odkryli system nieznanych jaskiń i tuneli

Zamek w OlsztynieTVN 24

Zamek “Ostrężnik” w Rezerwacie Parkowe w Złotym Potoku W rezerwacie znaleźć można niewielkie pozostałości po średniowiecznym zamku obronnym oraz jaskinię. Zamek “Ostrężnik” w czasach świetności był usytuowany na skale. Obecnie pozostały jedynie fragmenty baszty, murów i przyziemia. W okolicy znajduje się również ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna “Tropem tajemnic”.

Zamek Mirów Okazałych rozmiarów zamek Mirów, a w zasadzie jego ruiny, leży na wzniesieniu. Murowana strażnica powstała około połowy XIV wieku. Zamek zniszczony został podczas Potopu Szwedzkiego. W kolejnych latach powoli popadał w ruinę.

zamek Mirów shutterstock_1947795379_SShutterstock

Zamek Bobolice Znajduje się dość blisko Zamku w Mirowie. Zamek Bobolice pierwotnie był zamkiem królewskim, którego budowę zainicjował Kazimierz Wielki w XIV wieku. Był on elementem sieci obronnych twierdz, które broniły Królestwa Polskiego przed Królestwem Czech. Wojny z XVII i XVIII doprowadziły zamek do ruiny, jednak w 1999 roku trafił on w ręce prywatnego właściciela, który zamek odbudował. Obecnie obiekt jest dostępny dla turystów.

Zamek Bąkowiec Zawiercie-Skarżyce Początki historii Zamku Bąkowiec Zawiercie-Skarżyce nie są jasne. Pierwsze o nim wzmianki pojawiają się w 1390 roku. Był obiektem obronnym, a od XVII wieku zaczął popadać w ruinę. Co ciekawe, w czasie PRL zamkowy teren został przekształcony w ośrodek wypoczynkowy.

Gród na Górze Birów w Podzamczu Najstarsze osady w tym miejscu znajdowały się już u schyłku epoki neolitu i na początku epoki brązu. W średniowieczu na górze zbudowano umocnienia. Na Górze Birów oglądać można obecnie rekonstrukcję grodziska. 

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu To największa warownia na szlaku i jedna z największych atrakcji całego Szlaku Orlich Gniazd. Określana jest też mianem jednego z najpiękniejszych zamków w Polsce. Mury warowni przeplatają się z formami skalnymi, dzięki czemu ma ona niezwykłą formę. Gotycki zamek na Górze Janowskiego zbudował w połowie XIV Kazimierz Wielki, później warownia zmieniała właścicieli. W XVI wieku budowla zyskała styl renesansu za sprawą Seweryna Bonera. Ostatni mieszkańcy opuścili ją na początku XIX wieku. Obecnie ruiny dostępne są dla turystów.

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu

Pałac w Pilicy Pierwsze wzmianki o Pałacu w Pilicy pojawiają się w XVI wieku. W pałacu znajduje się czterdzieści komnat i sześć bastionów. W XIX wieku fortyfikacje te zyskały zdobienie w stylu romantycznym, a w czasach PRL była tu siedziba zakładu poprawczego dla młodzieży. Obecnie obiekt ten powoli popada w ruinę.

Zamek Pilcza i Rezerwat Smoleń Zamek Pilcza usytuowany jest w bardzo malowniczym miejscu - na wzgórzu porośniętym lasem w miejscowości Smoleń. Zamek ten znajdował się w tym miejscu już prawdopodobnie w XIII wieku, jednak murowany budynek powstał w połowie XIV wieku. Jak wiele innych warowni, ta również mocno ucierpiała podczas Potopu Szwedzkiego. Całe wzgórze jest rezerwatem przyrody.

Zamek Bydlin Na szczycie wzgórza we wsi Bydlin zobaczyć można dość duże fragmenty pozostałości murów zamku. Strażnica powstała prawdopodobnie w XIV wieku. Przez lata przechodziła z rąk do rąk, aż w pierwszej połowie XVI wieku zmieniła się z fortyfikacji w kościół. W XVII wieku kościół zniszczyli Szwedzi. Na terenie okalającym Zamek Bydlin w 1914 roku odbyła się bitwa pod Krzywopłotami.

Zamek w Rabsztynie Warownia z okrągłą wieżą powstała w XIV wieku. Przez stulecia zmieniła ona swój wygląd i właścicieli, a ostatecznie Zamek w Rabsztynie został spalony przez Szwedów. Od lat toczą się tu prace rekonstrukcyjne.

Zamek Pieskowa Skała Zamek Pieskowa Skała powstał w czasach Kazimierza Wielkiego. W XVII wieku zyskał fortyfikacje. W XVIII wieku pożar zniszczył budowlę. Ponad pół wieku później zamek odbudowano, ale zniszczył go kolejny pożar w XIX wieku. Obecnie można go oglądać w stanie odpowiadającym czasom jego świetności. Został odbudowany w połowie XX wieku. Wokół zamku znajduje się też park. We wnętrzach natomiast jest siedziba filii Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu.

Zamek w Ojcowie Zamek w Ojcowie wzniesiony został przez Kazimierza Wielkiego i stanowił punkt kontroli szlaku handlowego. Przez stulecia był powoli rozbudowywany, a w połowie XIX wieku rozebrano go, aby przeprowadzić przebudowę. Nigdy tak się jednak nie stało. Jedyne zachowane części Zamku w Ojcowie, udostępnione turystom, to baszta i wieża bramna.

Zamek w Korzkwi Pierwsze wzmianki o Zamku w Korzkwi pojawiają się w połowie XIV wieku. Zamek stracił swoje średniowieczne cechy podczas przebudowy w XVI wieku. Zniszczony podczas Potopu Szwedzkiego, odbudowany został w II połowie XVII wieku. Obecnie znajduje się tam hotel.

Wawel w Krakowie Ostatnim etapem wędrówki Szlakiem Orlich Gniazd jest Wawel, który góruje nad Krakowem. To w tym miejscu pierwsi Piastowie osiedlili się na początku X wieku. Obecnie na Wawelu mieści się muzeum, a samo miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez turystów z całego świata.

Wzgórze Wawelskie w KrakowieShutterstock

ZOBACZ TEŻ >> Zamki w Polsce. Ruiny zamków i szlaki turystyczne

Autorka/Autor:aw//mro

Źródło: www.orlegniazda.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Pożar, który wybuchł w australijskim buszu, zmusił setki mieszkańców stanu Wiktoria do ewakuacji. Walka z żywiołem trwać może jeszcze co najmniej kilka dni - poinformowały w niedzielę lokalne władze.

Pożar buszu. Wydano nakaz natychmiastowej ewakuacji

Pożar buszu. Wydano nakaz natychmiastowej ewakuacji

Źródło:
PAP, The Guardian

Pogoda na dziś. W niedzielę 22.12 w miejscach kraju czekają nas opady deszczu, a wiatr w porywach mocno się rozpędzi. Termometry wskażą od 2 do 7 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - niedziela 22.12. Jesiennie w całym kraju

Pogoda na dziś - niedziela 22.12. Jesiennie w całym kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę 22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Astronomiczną powitaliśmy dzień wcześniej - w sobotę. Zimowe niebo będzie pełne ciekawych zjawisk astronomicznych.

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Tysiące osób świętowały w sobotę o świcie przesilenie zimowe, czyli moment rozpoczęcia astronomicznej zimy i zarazem najkrótszy dzień roku na półkuli północnej, na stanowisku archeologicznym Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

W słynącym z charakterystycznych czerwonych skał parku stanowym w amerykańskim stanie Utah część z nich została zabarwiona na niebiesko. Według władz prawdopodobnie ktoś użył armaty prochowej. Żeby wyczyścić skały, trzeba było użyć 90 litrów wody.

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

Źródło:
Miami Herald, The Sacramento Bee

Smog spowił w sobotę Nowe Delhi, stolicę Indii. Spowodował, że widzialność była mocno ograniczona. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. Jakość powietrza była znacznie powyżej normy.

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

Źródło:
Reuters

Tydzień temu w Majottę uderzył potężny cyklon Chido. Sytuacja we francuskim terytorium zamorskim jest trudna - wiele domów nie ma prądu, brakuje wody i jedzenia. - Wieczorami, po zachodzie słońca na ulicach robi się dość niebezpiecznie - powiedziała pani Anna, która wysłała nam swoją relację na Kontakt24. Polka mieszka tam od kilku lat.

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

Źródło:
BBC, Reuters, Kontakt24

Naukowcy z organizacji Conservation International odkryli w peruwiańskiej Amazonii 27 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Najbardziej dziwacznymi są ryby z głowami przypominającymi "wielki, napuchnięty nos", a także wodno-lądowe myszy.

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Źródło:
PAP, CNN

Położna z Majotty opowiedziała historię porodu, do którego doszło w noc po uderzeniu cyklonu Chido w wyspy. Jak wspominała, aby dotrzeć do rodzącej, musiała wspinać się i czołgać przez połamane drzewa. Na zdewastowanym przez żywioł terytorium nie ma wody i prądu, co utrudnia pracę szpitalom położniczym.

Czołgała się pod połamanymi drzewami, by odebrać poród. W szpitalu nie ma wody i prądu

Źródło:
Reuters, BBC

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii opracowali pływające drony. Wyposażone są one w "hydrofilowe zęby", dzięki którym mogą wychwytywać unoszący się w wodzie mikroplastik.

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Źródło:
PAP, onlinelibrary.wiley.com

Silny wiatr szalał w piątek nad Włochami. W Como na północy kraju podmuchy przewróciły stojącą na placu choinkę. Trudna sytuacja panowała także na wybrzeżu Ostii, gdzie wiatr uszkodził kilka konstrukcji w porcie i na plaży.

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Źródło:
ANSA, Fiumicino Online

Z raportu opublikowanego przez brytyjską Agencję Ochrony Środowiska wynika, że 6,3 miliona domów i budynków przedsiębiorstw w Anglii może znaleźć się pod wodą na skutek powodzi. W związku ze zmianami klimatu, które zostały po raz pierwszy uwzględnione w takiej analizie, do 2050 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do ośmiu milionów.

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Źródło:
The Guardian, gov.uk, independent.co.uk

Kotik południowy odpoczywał na plaży w Rio de Janeiro. Pojawienie się zwierzęcia o tej porze roku jest rzadkością w tych rejonach Brazylii - zazwyczaj są one częstszymi gośćmi na zimę, nie na początku lata. Obecność ssaka wzbudziła spore zainteresowanie ze strony plażowiczów.

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Źródło:
G1 Globo, Folha do Leste

Najstarsze na świecie szczątki praprzodka ssaków zostały odnalezione na Majorce. Skamieniałość gorgonopsa, szablozębnego drapieżnika, zachowała się w zaskakująco dobrym stanie. Naukowców zdziwiła jeszcze jedna kwestia - szczątki tych zwierząt znajdowano znacznie dalej od równika.

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Źródło:
CNN, ICP

Gdy my szykujemy się do zimy, na półkuli południowej zaczyna się lato. Mieszkańcy Chile mierzą się już z falą upałów. Temperatura znacząco przekracza 30 stopni Celsjusza.

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Naukowcy z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew w Wielkiej Brytanii opisali w tym roku łącznie 172 nowych gatunków roślin i grzybów i wybrali z nich 10 najciekawszych. Części nowo odkrytych gatunków już nadano status zagrożonych. Jak podkreślają badacze, "trzeba się ścigać z czasem, aby zdążyć je wszystkie odnaleźć".

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

Źródło:
PAP, kew.org

Z powodu ocieplenia warstwa lodu na tatrzańskich jeziorach, w tym na Morskim Oku, jest bardzo cienka. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują do turystów, aby nie wchodzili na zamarznięte stawy, ponieważ lód z łatwością może się załamać.

"Może dojść do tragedii". Apel do turystów

"Może dojść do tragedii". Apel do turystów

Źródło:
PAP

Sporo szczęścia miał kot z Massachusetts, który we wtorek znalazł się na środku zamarzniętego jeziora. W pewnym momencie pod zwierzakiem załamał się lód. Na pomoc ruszyli mu świadkowie, którzy wskoczyli do łódki i w ostatniej chwili wyciągnęli go z lodowatej wody.

Lód pękł pod kotem. To, że żyje, jest "cudem od początku do końca"

Lód pękł pod kotem. To, że żyje, jest "cudem od początku do końca"

Źródło:
CNN, Westford Animal Control

Wysoka temperatura w grudniu sprzyja aktywności kleszczy, dlatego ten niebezpieczny pajęczak może znaleźć się na choince, którą przyniesiemy do domu. Warto przejrzeć swoje zwierzęta, aby sprawdzić czy nie złapały kleszcza, przebywając w pobliżu świątecznego drzewka.

Razem z choinką możemy przynieść do domu nieproszonego gościa. To ryzyko wzrosło

Razem z choinką możemy przynieść do domu nieproszonego gościa. To ryzyko wzrosło

Źródło:
PAP

Potężne tornado przetoczyło się przez miasto Scotts Valley w amerykańskim stanie Kalifornia. Jego niszczycielską siłę widać na nagraniu uchwyconym przez kamerkę samochodową w ciężarówce.

Tornado przewróciło ciężarówkę. Nagranie z wnętrza pojazdu

Tornado przewróciło ciężarówkę. Nagranie z wnętrza pojazdu

Źródło:
CNN