Zamki na Szlaku Orlich Gniazd

Źródło:
www.orlegniazda.pl
Olsztyn k. Częstochowy: Pod zamkiem odkryto jaskinie i tunele
Olsztyn k. Częstochowy: Pod zamkiem odkryto jaskinie i tuneleTVN 24
wideo 2/4
Olsztyn k. Częstochowy: Pod zamkiem odkryto jaskinie i tuneleTVN 24

Czerwony szlak, który łączy Częstochowę z Krakowem, pokazuje turystom niezwykłe jurajskie zamki i warownie. Nie wszystkie zachowały się do obecnych czasów w dobrym stanie, ale wszystkie mają ciekawą historię, którą warto poznać.

Szlak Orlich Gniazd ma niemal 164 kilometry długości.Szlak Orlich Gniazd pokazuje 16 ciekawych miejsc.Jednym z najbardziej rozpoznawalnych zamków na szlaku jest Zamek Olsztyn.

Co to jest Szlak Orlich Gniazd?

Jest to szlak turystyczny, który przebiega przez województwa śląskie i małopolskie. Łączy on Częstochowę z Krakowem, a jego trasa wynosi około 164 kilometrów. Szlak turystyczny ma kolor czerwony, a jego historia sięga 1927 roku. W kolejnych dziesięcioleciach był wielokrotnie modyfikowany i korygowany.

Podobną trasą do pieszego szlaku jest Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd. Ma on długość około 190 kilometrów. 

Skąd nazwa? Orle Gniazda to system zamków i strażnic, które budowane były na szczytach wzniesień, na trudno dostępnych skałach wapiennych.

Zamki na Szlaku Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd wiedzie przez 16 obiektów.

Sanktuarium Najświętszej Marii Panny na Jasnej Górze To jedno z najliczniej odwiedzanych polskich sanktuariów maryjnych. Początki sanktuarium sięgają XIV wieku, a od XV wieku Jasna Góra jest popularna wśród pielgrzymów. Obecnie jest ona odwiedzana przez miliony pielgrzymów rocznie.

Zamek Olsztyn koło Częstochowy Zamek Olsztyn to jedne z najbardziej rozpoznawalnych ruin leżących na Szlaku Orlich Gniazd. Ruiny Zamku w Olsztynie rozpoznawalność swą zawdzięczają wysokiej wieży zbudowanej z białego wapienia, na której szczycie jest brunatna cegła. Historia Zamku w Olsztynie sięga drugiej połowy XIII wieku. Przez stulecia zamek ten służył jako warownia.

ZOBACZ >> Pod średniowiecznym zamkiem odkryli system nieznanych jaskiń i tuneli

Zamek w OlsztynieTVN 24

Zamek “Ostrężnik” w Rezerwacie Parkowe w Złotym Potoku W rezerwacie znaleźć można niewielkie pozostałości po średniowiecznym zamku obronnym oraz jaskinię. Zamek “Ostrężnik” w czasach świetności był usytuowany na skale. Obecnie pozostały jedynie fragmenty baszty, murów i przyziemia. W okolicy znajduje się również ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna “Tropem tajemnic”.

Zamek Mirów Okazałych rozmiarów zamek Mirów, a w zasadzie jego ruiny, leży na wzniesieniu. Murowana strażnica powstała około połowy XIV wieku. Zamek zniszczony został podczas Potopu Szwedzkiego. W kolejnych latach powoli popadał w ruinę.

zamek Mirów shutterstock_1947795379_SShutterstock

Zamek Bobolice Znajduje się dość blisko Zamku w Mirowie. Zamek Bobolice pierwotnie był zamkiem królewskim, którego budowę zainicjował Kazimierz Wielki w XIV wieku. Był on elementem sieci obronnych twierdz, które broniły Królestwa Polskiego przed Królestwem Czech. Wojny z XVII i XVIII doprowadziły zamek do ruiny, jednak w 1999 roku trafił on w ręce prywatnego właściciela, który zamek odbudował. Obecnie obiekt jest dostępny dla turystów.

Zamek Bąkowiec Zawiercie-Skarżyce Początki historii Zamku Bąkowiec Zawiercie-Skarżyce nie są jasne. Pierwsze o nim wzmianki pojawiają się w 1390 roku. Był obiektem obronnym, a od XVII wieku zaczął popadać w ruinę. Co ciekawe, w czasie PRL zamkowy teren został przekształcony w ośrodek wypoczynkowy.

Gród na Górze Birów w Podzamczu Najstarsze osady w tym miejscu znajdowały się już u schyłku epoki neolitu i na początku epoki brązu. W średniowieczu na górze zbudowano umocnienia. Na Górze Birów oglądać można obecnie rekonstrukcję grodziska. 

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu To największa warownia na szlaku i jedna z największych atrakcji całego Szlaku Orlich Gniazd. Określana jest też mianem jednego z najpiękniejszych zamków w Polsce. Mury warowni przeplatają się z formami skalnymi, dzięki czemu ma ona niezwykłą formę. Gotycki zamek na Górze Janowskiego zbudował w połowie XIV Kazimierz Wielki, później warownia zmieniała właścicieli. W XVI wieku budowla zyskała styl renesansu za sprawą Seweryna Bonera. Ostatni mieszkańcy opuścili ją na początku XIX wieku. Obecnie ruiny dostępne są dla turystów.

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu

Pałac w Pilicy Pierwsze wzmianki o Pałacu w Pilicy pojawiają się w XVI wieku. W pałacu znajduje się czterdzieści komnat i sześć bastionów. W XIX wieku fortyfikacje te zyskały zdobienie w stylu romantycznym, a w czasach PRL była tu siedziba zakładu poprawczego dla młodzieży. Obecnie obiekt ten powoli popada w ruinę.

Zamek Pilcza i Rezerwat Smoleń Zamek Pilcza usytuowany jest w bardzo malowniczym miejscu - na wzgórzu porośniętym lasem w miejscowości Smoleń. Zamek ten znajdował się w tym miejscu już prawdopodobnie w XIII wieku, jednak murowany budynek powstał w połowie XIV wieku. Jak wiele innych warowni, ta również mocno ucierpiała podczas Potopu Szwedzkiego. Całe wzgórze jest rezerwatem przyrody.

Zamek Bydlin Na szczycie wzgórza we wsi Bydlin zobaczyć można dość duże fragmenty pozostałości murów zamku. Strażnica powstała prawdopodobnie w XIV wieku. Przez lata przechodziła z rąk do rąk, aż w pierwszej połowie XVI wieku zmieniła się z fortyfikacji w kościół. W XVII wieku kościół zniszczyli Szwedzi. Na terenie okalającym Zamek Bydlin w 1914 roku odbyła się bitwa pod Krzywopłotami.

Zamek w Rabsztynie Warownia z okrągłą wieżą powstała w XIV wieku. Przez stulecia zmieniła ona swój wygląd i właścicieli, a ostatecznie Zamek w Rabsztynie został spalony przez Szwedów. Od lat toczą się tu prace rekonstrukcyjne.

Zamek Pieskowa Skała Zamek Pieskowa Skała powstał w czasach Kazimierza Wielkiego. W XVII wieku zyskał fortyfikacje. W XVIII wieku pożar zniszczył budowlę. Ponad pół wieku później zamek odbudowano, ale zniszczył go kolejny pożar w XIX wieku. Obecnie można go oglądać w stanie odpowiadającym czasom jego świetności. Został odbudowany w połowie XX wieku. Wokół zamku znajduje się też park. We wnętrzach natomiast jest siedziba filii Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu.

Zamek w Ojcowie Zamek w Ojcowie wzniesiony został przez Kazimierza Wielkiego i stanowił punkt kontroli szlaku handlowego. Przez stulecia był powoli rozbudowywany, a w połowie XIX wieku rozebrano go, aby przeprowadzić przebudowę. Nigdy tak się jednak nie stało. Jedyne zachowane części Zamku w Ojcowie, udostępnione turystom, to baszta i wieża bramna.

Zamek w Korzkwi Pierwsze wzmianki o Zamku w Korzkwi pojawiają się w połowie XIV wieku. Zamek stracił swoje średniowieczne cechy podczas przebudowy w XVI wieku. Zniszczony podczas Potopu Szwedzkiego, odbudowany został w II połowie XVII wieku. Obecnie znajduje się tam hotel.

Wawel w Krakowie Ostatnim etapem wędrówki Szlakiem Orlich Gniazd jest Wawel, który góruje nad Krakowem. To w tym miejscu pierwsi Piastowie osiedlili się na początku X wieku. Obecnie na Wawelu mieści się muzeum, a samo miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez turystów z całego świata.

Wzgórze Wawelskie w KrakowieShutterstock

ZOBACZ TEŻ >> Zamki w Polsce. Ruiny zamków i szlaki turystyczne

Autorka/Autor:aw//mro

Źródło: www.orlegniazda.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Eksperymentalna prognoza długoterminowa Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej mówi o tym, jakie mogą być najbliższe - a więc i wakacyjne - miesiące. Sprawdź przewidywania meteorologów na kwiecień, maj, czerwiec oraz lipiec 2025.

Takie może być tegoroczne lato. Prognoza długoterminowa IMGW

Takie może być tegoroczne lato. Prognoza długoterminowa IMGW

Źródło:
IMGW

C/2025 F2 (SWAN) to kometa, która niedawno została potwierdzona przez Międzynarodową Unię Astronomiczną. Odkryty przez amatora obiekt przykuwa uwagę wielu pasjonatów astronomii, bo już niedługo będzie można go zobaczyć go gołym okiem.

W okolice Ziemi może wrócić za kilkadziesiąt tysięcy lat. Da się ją zobaczyć

W okolice Ziemi może wrócić za kilkadziesiąt tysięcy lat. Da się ją zobaczyć

Źródło:
"Z głową w gwiazdach"

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed trudnymi warunkami pogodowymi. W Polsce obowiązują żółte alarmy przed intensywnymi opadami śniegu, oblodzeniem oraz przymrozkami. Sprawdź szczegóły.

Śnieg, przymrozki, oblodzenie. Niemal cała Polska zagrożona przez pogodę

Śnieg, przymrozki, oblodzenie. Niemal cała Polska zagrożona przez pogodę

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W nadchodzących dniach czeka nas chwilowe ochłodzenie, bo do Polski napłynie arktyczna masa powietrza. - Porywisty wiatr obniży temperaturę odczuwalną - poinformował synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński. Od piątku temperatura będzie rosnąć. Na horyzoncie aż 22 stopnie Celsjusza.

Czeka nas pogodowy rollercoaster

Czeka nas pogodowy rollercoaster

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala upałów nawiedziła Indie. W środę w stolicy kraju - Nowym Delhi - temperatura przekroczyła 40 stopni Celsjusza. Indyjski Departament Meteorologiczny (IMD) wydał ostrzeżenia przed spiekotą.

Ponad 40 stopni. "Upał jest nie do zniesienia"

Ponad 40 stopni. "Upał jest nie do zniesienia"

Źródło:
Reuters

Kamera obserwująca bocianie gniazdo w gminie Czerwieńsk w województwie lubuskim uchwyciła potyczkę pomiędzy ptakami. Nowo przybyły bocian próbował przejąć gniazdo zamieszkiwane od lat przez parę tych ptaków. Nagranie starcia otrzymaliśmy na Kontakt24 od jednego z naszych czytelników.

"Intruz wpadł jak burza". Bitwa o bocianie gniazdo na filmie

"Intruz wpadł jak burza". Bitwa o bocianie gniazdo na filmie

Źródło:
Kontakt24

Dwóch mężczyzn zginęło na polu golfowym w amerykańskim stanie Georgia. Jak donoszą lokalne media, kiedy próbowali znaleźć schronienie przed burzą, spadło na nich drzewo.

Ojciec i syn zginęli na polu golfowym

Ojciec i syn zginęli na polu golfowym

Źródło:
CNN, fox5atlanta.com, people.com

Pogoda na dziś. Czwartek 10.04 przyniesie wschodniej części kraju przelotne opady mokrego śniegu i deszczu ze śniegiem. Powieje silniejszy wiatr, w porywach do 65 kilometrów na godzinę.

Pogoda na dziś - czwartek 10.04. Popada mokry śnieg i deszcz ze śniegiem

Pogoda na dziś - czwartek 10.04. Popada mokry śnieg i deszcz ze śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na Wielkanoc. Do świąt pozostały jeszcze prawie dwa tygodnie, ale aktualne wyliczenia modeli meteorologicznych prognozują oczekiwany wzrost temperatury. Kilka dni może przynieść nam nawet wartości bliższe latu niż wiośnie.

Pogoda na Wielkanoc. Wielki Tydzień może być naprawdę gorący

Pogoda na Wielkanoc. Wielki Tydzień może być naprawdę gorący

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zdaniem naukowców postępująca zmiana klimatu sprawi, że Wenecja do 2150 roku może okresowo znajdować się pod wodą. Polscy badacze wskazują, że czarny scenariusz może dotyczyć także naszych miast.

Złe prognozy dla Wenecji, nie lepsze dla Trójmiasta

Złe prognozy dla Wenecji, nie lepsze dla Trójmiasta

Źródło:
PAP

Z danych amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH) wynika, że około 10-20 procent dorosłych na całym świecie jest uczulonych na koty. Co za tym stoi? I czy istnieją rasy kotów, które nie uczulają?

Czy istnieją rasy kotów, które nie uczulają?

Czy istnieją rasy kotów, które nie uczulają?

Źródło:
The Conservation, NIH, PetMD

Mieszkaniec hrabstwa Woodford w stanie Kentucky uratował kilka kotów i kociąt z zalanych w trakcie powodzi domów. Gdy jego sąsiedzi w popłochu uciekali przed wielką wodą, mężczyzna ruszył na ratunek pozostawionym futrzakom.

Ruszył na ratunek przerażonym futrzakom. "Dryfowały w pojemniku"

Ruszył na ratunek przerażonym futrzakom. "Dryfowały w pojemniku"

Źródło:
CNN

W nocy z wtorku na środę na niebie pojawiło się księżycowe halo. Wyjątkowe zjawisko było widoczne między innymi w województwie lubuskim. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia od jednego z naszych czytelników.

Wokół Księżyca pojawiła się aureola

Wokół Księżyca pojawiła się aureola

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W Boliwii panuje katastrofalna powódź. Do tej pory w wyniku ulewnych deszczy życie straciło co najmniej 55 osób. Do opuszczenia domów zmuszone były całe rodziny, aby uciekać przed wielką wodą. Trudna sytuacja panuje także na terenach rolniczych, a największe zmartwienie mają hodowcy bydła.

Takiej sytuacji nie było od dekad. Całe rodziny musiały uciekać

Takiej sytuacji nie było od dekad. Całe rodziny musiały uciekać

Źródło:
Reuters

Mieszkaniec amerykańskiego stanu Maine został zaatakowany przez lisa na własnym podwórku. Zwierzę najpierw zaatakowało jego psa. Mężczyzna próbował się bronić, aż w końcu został zmuszony zastrzelić intruza. Wyniki badań wykazały, że lis był chory na wściekliznę. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

"Zobaczyłem, że mój pies walczy z innym zwierzęciem". Nagranie

"Zobaczyłem, że mój pies walczy z innym zwierzęciem". Nagranie

Źródło:
WMTW, "Fakty po Południu" TVN24

Co najmniej 50 hipopotamów oraz innych zwierząt zginęło z powodu zakażenia wąglikiem w Parku Narodowym Wirunga w Demokratycznej Republice Konga. Lokalne władze zaapelowały do mieszkańców o niezbliżanie się do dzikich zwierząt i gotowanie wody przed jej wypiciem.

50 martwych hipopotamów. Zabiła je bakteria groźna dla ludzi

50 martwych hipopotamów. Zabiła je bakteria groźna dla ludzi

Źródło:
Reuters

Amerykańscy naukowcy podali, że udało im się wskrzesić wilka strasznego - wymarłego kuzyna wilków szarych. Na świat przyszły trzy szczenięta o cechach typowych dla tego gatunku. Ogłoszenie wywołało spore kontrowersje w środowisku naukowym, a wielu badaczy twierdzi, że nie mamy do czynienia z "pełnoprawnym" wskrzeszeniem.

Twierdzą, że odtworzyli wymarły gatunek

Twierdzą, że odtworzyli wymarły gatunek

Źródło:
PAP, CNN, Reuters, New Scientist

Amerykańskie przedsiębiorstwo Colossal Biosciences ogłosiło "wskrzeszenie" wymarłego przed tysiącami lat wilka strasznego. Osiągnięcie naukowców rodzi pytania o to, czy czeka nas przywrócenie do życia innych zwierząt, które dawno zniknęły z powierzchni naszej planety. Chodzi o mamuty, a nawet dinozaury.

"Wskrzeszono" wilka strasznego. Czy na Ziemię wrócą mamuty i dinozaury?

"Wskrzeszono" wilka strasznego. Czy na Ziemię wrócą mamuty i dinozaury?

Źródło:
New York Times, Yale e360, Fakty TVN, TVN24

Stany Zjednoczone mierzą się z gigantycznymi powodziami, które od niemal tygodnia nawiedzają wschodnie i środkowe regiony. W poniedziałek szczególnie trudna sytuacja panowała nad brzegami rzeki Ohio. W Cincinnati mieszkańcy obawiali się powtórki sprzed prawie 30 lat, kiedy to miasto nawiedziła jedna z najgorszych powodzi w historii.

"Nagle zdali sobie sprawę, że są w sytuacji zagrożenia"

"Nagle zdali sobie sprawę, że są w sytuacji zagrożenia"

Źródło:
Reuters, cincinnati.com

W poniedziałek nad Białymstokiem pojawiło się interesujące zjawisko optyczne. Wokół słońca utworzyła się kolorowa "tarcza świetlna" zwana wieńcem. Jeden z naszych czytelników uchwycił ją na zdjęciu.

"Tarcza świetlna" wokół słońca

"Tarcza świetlna" wokół słońca

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Rośnie liczba ofiar katastrofalnej powodzi, jaka nawiedziła stolicę Demokratycznej Republiki Konga. Oficjalne dane mówią o co najmniej 33 zabitych, to o trzech więcej niż informowano w niedzielę. Kataklizm wywołały wielogodzinne, ulewne opady deszczu, które - według prognoz - mogą wystąpić także w innych regionach kraju.

"Nam udało się uratować, ale reszta jest uwięziona w domach"

"Nam udało się uratować, ale reszta jest uwięziona w domach"

Źródło:
Reuters, BBC

Mieszkańcy Indii zmagają się z ekstremalnymi upałami. Mimo wczesnej pory roku termometry w Delhi pokazały w poniedziałek 39 stopni Celsjusza. W północnych regionach kraju obowiązują żółte, pomarańczowe i czerwone ostrzeżenia.

"Przechodzimy bezpośrednio z zimy do lata"

"Przechodzimy bezpośrednio z zimy do lata"

Źródło:
PAP, BBC

W ostatnich dniach mocno sypnęło śniegiem w Tatrach. W Dolinie Pięciu Stawów Polskich leży już 110 centymetrów śniegu, a na Kasprowym Wierchu niemal 90 cm - wynika z poniedziałkowych pomiarów IMGW.

Ponad metr śniegu w Tatrach

Ponad metr śniegu w Tatrach

Źródło:
IMGW, PAP

Fala zimna dotarła do północnych i północno-wschodnich regionów Grecji. W poniedziałek ulice i domy znalazły się pod warstwą śniegu, a termometry pokazały ujemne wartości. Według prognoz w najbliższych dniach chłód rozleje się po całym kraju.

Atak zimy w Grecji. Odwołano lekcje

Atak zimy w Grecji. Odwołano lekcje

Źródło:
Greekreporter, ENEX

Co najmniej 30 osób zginęło na skutek powodzi, jaka dotknęła w sobotę Kinszasę, stolicę Demokratycznej Republiki Konga. Władze regionu podały, że z zalanych regionów ewakuowano wiele osób. Powódź spowodowała także paraliż komunikacyjny na głównych arteriach komunikacyjnych miasta.

Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób

Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób

Źródło:
PAP, Reuters

Przed nami kolejna fala arktycznego zimna. Jakiej temperatury możemy się spodziewać w nadchodzących dniach? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Źródło:
tvnmeteo.pl

W nizinnych lasach deszczowych Panamy naukowcy odkryli drzewo "odporne" na uderzenia piorunów. Trwające wiele lat badania wykazały, że niezwykła budowa Dipteryx oleifera pozwala na czerpanie korzyści z tego, co dla innych drzew jest śmiertelnym zagrożeniem.

To drzewo wykorzystuje pioruny jako "broń"

To drzewo wykorzystuje pioruny jako "broń"

Źródło:
PAP, caryinstitute.org, livescience.com

Dwa żółwie słoniowe w jednym z zoo w Filadelfii po raz pierwszy zostały rodzicami, wydając na świat cztery młode. To wyjątkowe wydarzenie nie tylko dlatego, że ten podgatunek żółwia jest krytycznie zagrożony wyginięciem. Również dlatego, że świeżo upieczeni rodzice są około stulatkami.

Stuletnie żółwie zdecydowały się na pierwsze dziecko

Stuletnie żółwie zdecydowały się na pierwsze dziecko

Źródło:
BBC, ABC News, tvn24.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać, jak stado żubrów zareagowało na załamanie pogody. Jak napisał Reporter24 pan Antoni, autor wideo, zwierzęta kompletnie nie przejęły się sypiącym śniegiem.

Ucz się od żubrów, jak znosić surową pogodę

Ucz się od żubrów, jak znosić surową pogodę

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Tornado przeszło przez hrabstwo Tippah w stanie Missisipi. Wirujący lej poderwał w górę dom jednej z rodzin i rzucił nim na odległość ponad 70 metrów. W środku byli ludzie.

Tornado poderwało dom i przeniosło go 70 metrów dalej. W środku byli ludzie

Tornado poderwało dom i przeniosło go 70 metrów dalej. W środku byli ludzie

Źródło:
CNN, wlbt.com

Ulewne deszcze nawiedziły amerykański stan Kentucky. W hrabstwie Franklin wody powodziowe porwały 9-letniego Gabriela. Jak podała stacja CNN, chłopiec zginął w czasie drogi na przystanek autobusu szkolnego.

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Źródło:
CNN, Reuters, BBC