To, jak sobotnie zaćmienie Słońca nad Stanami Zjednoczonymi wyglądało z perspektywy kosmosu uchwyciła amerykańska sonda. Na zdjęciu udostępnionym przez NASA widać wielką, ciemną plamę.
14 października nad półkulą zachodnią doszło do obrączkowego zaćmienia Słońca. Księżyc znalazł się pomiędzy Słońcem i Ziemią i przysłonił naszą dzienną gwiazdę niemal całkowicie, powodując, że przez krótki czas na niebie były widoczne tylko krawędzie Słońca, tworząc tak zwany ognisty pierścień. To spektakularne zjawisko mogli podziwiać głównie mieszkańcy Stanów Zjednoczonych.
Zaćmienie Słońca na zdjęciu z kosmosu
Obserwująca Ziemię i badająca pogodę kosmiczną sonda DSCOVR (Deep Space Climate Observatory) uchwyciła na zdjęciu rzucany przez Księżyc cień widoczny nad USA. Fotografia została wykonana o godz. 11.58 lokalnego czasu. Cień widać zwłaszcza nad południowo-wschodnią częścią Teksasu. To było jedno z miejsc, w których obrączkowe zaćmienie Słońca było najlepiej widoczne.
Zanim zaćmienie pojawiło się nad tą częścią Stanów Zjednoczonych, można było je zobaczyć w Oregonie, Nevadzie, Utah, Arizonie, Kolorado i Nowym Meksyku. Następnie miały okazję podziwiać je osoby w Ameryce Środkowej i niektórych krajach Ameryki Południowej.
Kiedy taki kolejny spektakl?
Należąca do NASA, Sił Powietrznych USA i amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej sonda znajduje się w odległości 1,5 miliona kilometrów od Ziemi.
Następne obrączkowe zaćmienie Słońca widoczne w USA przypadnie w 2039 roku. Wcześniej, 8 kwietnia 2024 r., od Teksasu po Maine, będzie widoczne zaćmienie całkowite. W Polsce obrączkowe zaćmienie zobaczymy dopiero w 2075 r., ale już 29 marca 2025 r. nadarzy się okazja do oglądania częściowego zaćmienia.
Źródło: earthobservatory.nasa.gov, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: earthobservatory.nasa.gov