Inwazyjny gatunek meduzy znaleziono na jednej z plaż w Teksasie. Służba Parków Narodowych (National Park Service) ostrzega przed Phyllorhiza punctata, który pochłania ogromne ilości zooplanktonu. Stanowi zagrożenie dla morskiego ekosystemu. Ludzie jednak nie muszą się jej zbytnio obawiać.
Galaretowate stworzenie znaleziono na plaży North Beach w stanie Teksas. Taką informację zamieścił w piątkowym poście na Facebooku rezerwat przyrody Padre Island National Seashore.
"Phyllorhiza punctata pochodzi z zachodniego Pacyfiku" - napisały służby w poście. "Meduzy te są inwazyjnym gatunkiem obcym w Zatoce Meksykańskiej. Są zdolne do pochłaniania ogromnych ilości zooplanktonu, utrudniając tym samym rodzimym zwierzętom morskim znalezienie pożywienia" - dodały.
Meduza Phyllorhiza punctata
Naturalnym siedliskiem Phyllorhiza punctata są wody zachodniego Pacyfiku, od Australii po Japonię. Ich galaretowate ciało, które kształtem przypomina dzwon, może osiągnąć nawet 50 centymetrów średnicy.
Gatunek ten został po raz pierwszy zaobserwowany w Kalifornii w 1981 roku, a następnie odkryty w Zatoce Meksykańskiej w 2000 roku. Według Texas Invasive Species Institute, instytutu zajmującego się gatunkami inwazyjnymi, meduza ta najprawdopodobniej przedostała się z Pacyfiku przez Kanał Panamski na kadłubach statków.
W przeciwieństwie do niektórych gatunków meduz, jad Phyllorhiza punctata nie powoduje śmierci człowieka. "Jest tak słaby, że nie może go użyć do ogłuszenia ofiary" - napisały Służby Parków Narodowych.
Niestety, to zamiłowanie do zooplanktonu stanowi zagrożenie dla lokalnych ekosystemów. Texas Invasive Species Institute oszacował, że każda meduza może "oczyścić" z zooplanktonu 50 metrów sześciennych wody w ciągu jednego dnia, pozbawiając tym samym pokarmu rodzime gatunki. Co gorsza, meduzy te często podróżują w ogromnych rojach, więc potrafią pochłonąć ogromne ilości zooplanktonu.
Inwazyjny gatunek obcy
Inwazyjne gatunki obce to rośliny, zwierzęta, patogeny i inne organizmy, które nie są rodzime dla danego ekosystemu. Mogą powodować szkody w środowisku lub gospodarce, lub też negatywnie oddziaływać na zdrowie człowieka. Szczególnie negatywnie oddziałują na różnorodność biologiczną, w tym na zmniejszenie populacji lub eliminowanie gatunków rodzimych, poprzez konkurencję pokarmową, drapieżnictwo lub przekazywanie patogenów oraz zakłócanie funkcjonowania ekosystemów.
Źródło: newsweek.com, tvnmeteo.pl, GDOŚ
Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Padre Island National Seashore, NPS VIP Phil Woods