Rośliny miododajne warto sadzić w każdym możliwym miejscu, dzięki temu pszczoły będą w stanie znaleźć pożywienie i zapylić rośliny. Podpowiadamy, jakie są rośliny miododajne oraz które z nich warto posadzić na balkonie.
● Rośliny miododajne warto sadzić na balkonie czy w ogrodzie. ● Wśród drzew miododajne są między innymi drzewa owocowe. ● Jeżeli masz suchą glebę, warto wziąć pod uwagę gotowe mieszanki nasion.
Rośliny dla pszczół
Pszczoły miodne mają bardzo duże znaczenie dla środowiska przyrodniczego. Pełnią wręcz kluczową rolę - zapylaczy roślin. W Polsce niemal 80 proc. gatunków roślin zapylanych jest właśnie przez owady. Przez to, że ludzie zmieniają środowisko, obserwowane jest zmniejszenie populacji pszczół. To dlatego ważne jest, aby sadzić rośliny, które są źródłem pożytku dla zapylaczy.
ZOBACZ TEŻ: Miód - rodzaje i właściwości
Rośliny miododajne to rośliny, które mają barwne i wonne kwiaty, kwitną długo i bardzo obficie. Nazywa się je roślinami pożytkowymi, ponieważ zapewniają pszczołom surowiec wykorzystywany do produkcji miodu - nektar, pyłek i spadź. Ten pszczeli pokarm to pożytek pszczeli. Pszczoły, które przylatują na łąkę, zbierają z roślin nektar i pyłek kwiatowy, przy okazji zapylając w ten sposób rośliny owadopylne.
Dla roślin miododajnych określa się wydajność miodową roślin. Jest to określenie kilogramów miodu, którą da się wyprodukować z hektara zwartego łanu rośliny danego gatunku przez cały okres kwitnienia. Wyraża się ją w kilogramach na hektar (kg/ha).
Kwiaty miododajne
Rośliny miododajne dzieli się na kilka kategorii: rośliny jednoroczne, rośliny dwuletnie, byliny, krzewinki i półkrzewy, krzewy i drzewa.
Jeżeli cykl rozwojowy rośliny zamyka się w obrębie jednego roku, to można mówić o roślinach jednorocznych. Będą to między innymi: kleome, niecierpek Roylego, rzepak, gorczyca biała, facelia błękitna, gryka zwyczajna, ogórecznik lekarski, ostropest plamisty, słonecznik zwyczajny i pszczelnik mołdawski.
Rośliny, które żyją dwa sezony wegetacyjne, to rośliny dwuletnie. Rośliny kwitną dopiero w drugim roku wegetacji, są więc przydatne pszczołom dopiero wtedy. Mowa tu między innymi o roślinach: żmijowiec, rezeda, wilczomlecz groszkowy, nostrzyk, wiesiołek dwuletni, łopian pajęczynowaty, dziewanna wielokwiatowa, oset, szczeć pospolita, naparstnica purpurowa.
Drzewa miododajne
Roślinami, które żyją dziesiątki, a nawet setki lat, są drzewa. Wyróżnić można też drzewa miododajne, to między innymi: kasztan jadalny, wierzba, lipca, drzewa owocowe, robinia akacjowa czy tulipanowiec amerykański.
Krzewy miododajne
Kolejną grupą roślin miododajnych są krzewy wieloletnie. Mają one zdrewniałe pędy. Do miododajnych zalicza się między innymi irgę, ognika szkarłatnego, malinę właściwą, krzewuszkę cudowną, suchodrzew pospolity czy śnieguliczkę.
Wyróżnia się również kategorię krzewinek i półkrzewów, które są roślinami wieloletnimi. Krzewinki są niewielkimi roślinami, a ich łodygi są tylko częściowo zdrewniałe. Półkrzewy mają pędy zdrewniałe na dole i nie zdrewniałe u góry. Te miododajne to między innymi: szałwia, wrzos zwyczajny, wrzosiec, lawenda, macierzanka właściwa.
Byliny miododajne
Byliną nazywa się rośliny wieloletnie, również te miododajne. Inna ich nazwa to rośliny trwałe. Żyją one powyżej dwóch lat. Są one bardzo pożyteczne dla pszczół, ponieważ wiosną wyrastają z nich nowe pędy, które kwitną. Byliny miododajne to między innymi: groszek bulwiasty, komonica zwyczajna, lucerna, koniczyna, nawłoć, chaber, mniszek pospolity, sasanka czy śnieżyczka przebiśnieg.
Rośliny miododajne na słabe gleby
Jeżeli borykasz się z suchą glebą, na rynku dostępne są mieszanki nasion roślin miododajnych do siania w takich warunkach. Najczęściej składają się z bylin, które się szybko rozmnażają. W takich mieszankach znajdują się najczęściej między innymi nostrzyk biały, koniczyna, chaber bławatek czy złocień właściwy.
Rośliny miododajne na balkon
Swój wkład w ochronę przyrody może mieć każdy posiadacz balkonu. Wystarczy posadzić na nim rośliny miododajne, które przyciągną pszczoły miodne. Mogą to być między innymi: wrzos, wrzosiec, werbena, nasturcja, lawenda, nagietek czy kocimiętka.
Źródło: Pasieka24.pl; Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock