Pioruny na świecie pobiły dwa nowe rekordy. Jedna z błyskawic pokonała najdłuższy do tej pory odnotowany dystans, druga trwała najdłużej - poinformowała we wtorek Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO).
Błyskawica, która przeszła przez trzy stany USA 29 kwietnia 2020 roku, została uznana przez Światową Organizację Meteorologiczną (WMO) za najdłuższą pod względem dystansu, jaki pokonała. Piorun odbył drogę 768 kilometrów nad Teksasem, Luizjaną i Missisipi.
- Ta podróż samolotem zajęłaby kilka godzin, a w tym przypadku została pokonana w ciągu kilku sekund - powiedziała rzeczniczka WMO Clare Nullis. To większa odległość niż ta pomiędzy Zakopanem a Gdańskiem.
Rekord został pobity o 60 km. Dotychczasowy piorun z najdłuższą odbytą drogą wystąpił 31 października 2018 roku w Brazylii.
Pojedyncze wyładowanie atmosferyczne, które pokonuje dystans ponad 100 kilometrów, nazywane jest w języku angielskim jako megaflash.
Najdłuższa błyskawica pod względem czasu trwania
Z kolei błyskawica, która wystąpiła 18 czerwca 2020 roku nad Urugwajem i Argentyną, okazała się najdłużej trwającą w historii pomiarów. Trwała 17,1 sekundy - podała WMO.
Dotychczasowy rekord wynosił 16,73 sekundy i został odnotowany 4 marca 2019 roku nad Argentyną.
Co robić w trakcie burzy, aby być bezpiecznym
Oba pioruny wystąpiły podczas burz. Żaden nie dotknął ziemi, doszło do nich między chmurami. Jak jednak podkreśla WMO, pokazuje to, jak wyładowania atmosferyczne mogą być niebezpieczne. Przypomina także o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w trakcie burz z piorunami.
W przypadku pojawienia się burzy, bezpieczeństwo najprościej zachowamy, pozostając w domu. Jeśli jest taka możliwość, nie powinniśmy go opuszczać. Warto zabezpieczyć jednak wszystkie drzwi i okna, a także przedmioty na parapetach i balkonach oraz odłączyć od prądu sprzęt domowy.
Jeśli przebywamy poza domem, a zauważymy burzowe chmury lub wyładowania atmosferyczne, powinniśmy jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie. Niewskazane jest przebywanie pod drzewami, na szczytach górskich oraz w wodzie czy na otwartej przestrzeni. Osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.
Należy unikać dotykania metalowych przedmiotów i pozostać w samochodzie, jeśli jesteśmy w podróży. Jeśli nasze ciało zaczyna odczuwać ładunki elektryczne, trzeba natychmiast przykucnąć.
Źródło: Reuters, WMO, CNN, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: HE68/Shutterstock