Orzechy włoskie – charakterystyka, zastosowanie i wartości odżywcze

Źródło:
pzh.gov.pl
"Jeśli nie będzie roślin, nie będzie życia"
"Jeśli nie będzie roślin, nie będzie życia""Polska i Świat" TVN24
wideo 2/6
"Jeśli nie będzie roślin, nie będzie życia""Polska i Świat" TVN24

Orzech włoski (Juglans regia) to gatunek drzewa liściastego z rodziny orzechowatych, który jest często spotykany w Polsce. Owoce tego drzewa to zielone nibypestkowce okalające zdrewniałe skorupki, które skrywają bardzo smaczne, zdrowe i cieszące się dużym uznaniem w kuchni orzechy włoskie. Ten rodzaj bakalii stanowi doskonałą przekąskę, a także jest dodawany do wielu dań – zarówno słodkich, np. ciasto z orzechami włoskimi, jak i wytrawnych (sałatki, sosy, zapiekanki).

● Orzech włoski to drzewo często uprawiane w Polsce, które naturalnie występuje na Bałkanach i w niektórych rejonach Azji. ● Orzechy włoskie, będące owocami drzewa o tej samej nazwie, są bardzo smaczne i zdrowe, dlatego ich spożywanie zalecane jest osobom w każdym wieku. ● Cenne wartości odżywcze znajdujące się w orzechach wpływają korzystnie na pracę układu nerwowego, pokarmowego i krążenia, a także wspierają pracę mózgu i poprawiają kondycję skóry oraz włosów. ● Orzechy włoskie są wysokokaloryczne, jednak posiadają niski indeks glikemiczny, dlatego mogą być spożywane przez cukrzyków i osoby będące na diecie.

Orzechy włoskie – charakterystyka

Drzewa orzecha włoskiego występują dziko na Bałkanach oraz w niektórych częściach Azji. W Polsce są pospolicie uprawiane i nierzadko dziczejące. Tę roślinę łatwo jest rozpoznać, gdyż posiada charakterystyczne nieparzystopierzaste liście osiągające od 25 do 40 centymetrów długości i składające się z pięciu do dziewięciu mniejszych listków, z których szczytowy jest największy. Drzewo może osiągnąć 35 metrów wysokości, do dwóch metrów średnicy pnia i około 15 metrów średnicy korony. Orzech włoski wytwarza zarówno męskie, jak i żeńskie kwiaty, które znacznie różnią się wyglądem. Męskie kwiaty mają postać zwisających kwiatostanów, tzw. kotków, natomiast żeńskie kwiaty są zgrupowane po kilka sztuk na krótkopędach. Orzechy włoskie są wiatropylne, kwitną na przełomie kwietnia i maja.

Owoce orzecha włoskiego pojawiają się pod koniec lata, a dojrzewają w ostatnich dniach września i na początku października. Owocem jest kulisty, jasnozielony nibypestkowiec, który pęka, gdy dojrzeje ukazując zdrewniałą skorupę, która z kolei skrywa nasiono, czyli jadalną część owocu. Nasiona są otoczone błoniastą łupiną, która również jest jadalna, jednak ma gorzki smak.

Orzechy włoskie – wartości odżywcze

Orzechy włoskie są jednymi z najbardziej lubianych bakalii w Polsce. Wraz z orzechami laskowymi i rodzynkami stanowią nieodłączny element wielu ciast i deserów, a także świetnie sprawdzają się jako zdrowa przekąska. Te uwielbiane przez Polaków orzechy zawierają wiele cennych dla zdrowia wartości odżywczych, zatem spożywanie ich jest wskazane dla osób w każdym wieku. Uważać muszą na nie jedynie alergicy, gdyż orzechy włoskie, podobnie jak inne tego typu bakalie są uczulające.

Do najważniejszych składników odżywczych zawartych w 100 gramach orzechów włoskich zaliczają się: - białko (ogółem) – 16 g, - węglowodany – 18 g, - tłuszcze – 61 g, - błonnik – 6,7 g, - witamina A – 0,008 mg, - witamina B1 (Tiamina) – 0,39 mg, - witamina B2 (Ryboflawina) – 0,12 mg, - witamina B3 (Niacyna) – 1,19 mg, - witamina B6 (Pirydoksyna) – 0,73 mg, - witamina B9 (Kwas foliowy) – 0,07 mg, - witamina C – 5,8 mg, - witamina E – 2,7 mg, - wapń – 87 mg, - żelazo – 1,8 mg, - magnez – 99 mg, - fosfor – 336 mg, - potas – 474 mg, - cynk – 2,72 mg, - sód – 4 mg, - miedź – 0,28 mg, - mangan – 3,6 mg.

Ile kalorii mają orzechy włoskie?

Orzechy włoskie mają niski indeks glikemiczny, dzięki czemu mogą być spożywane przez osoby chorujące na cukrzycę. Ta smaczna przekąska jest jednak dosyć kaloryczna, choć nie oznacza to, że należy rezygnować z jej jedzenia. 100 gram orzechów włoskich to około 654 kcal, które biorą się z zawartych w nich zdrowych tłuszczy i sporej ilości białka.

Orzechy włoskie – właściwości lecznicze

Liczne właściwości prozdrowotne orzechów włoskich znane są od setek lat. Można śmiało stwierdzić, że składniki w nich zawarte wspierają funkcjonowanie całego organizmu – od pracy mózgu i układu nerwowego, przez system krążenia i układ pokarmowy, aż po kondycję skóry i włosów. Częste spożywanie orzechów włoskich wykazuje takie działanie, jak:

Ochrona układu krążenia

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe i sterole roślinne znajdujące się w orzechach włoskich nie tylko obniżają poziom złego cholesterolu, ale mają także właściwości przeciwzapalne i zapobiegają powstawaniu zakrzepów. Orzechy włoskie regulują również ciśnienie krwi poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych, co z kolei zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca.

Wzmacnianie układu nerwowego i pracy mózgu

Duża zawartość fosforu działa wspierająco na procesy myślowe i poprawia koncentrację. Za prawidłowe funkcjonowanie komórek nerwowych odpowiadają obecne w orzechach włoskich kwas lanolinowy, magnez i kwas foliowy. Spożywanie orzechów włoskich jest szczególnie zalecane osobom przemęczonym, narażonym na stres, mającym kłopoty ze snem, a także nadpobudliwym.

Łagodzenie dolegliwości żołądkowych

Orzechy włoskie wykazują silne właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze, przeciwzapalne i odtruwające. Pomagają zwalczyć takie bakterie, jak: paciorkowce, gronkowce, bakterie duru brzusznego. Orzechy te świetnie radzą sobie również z nieżytami przewodu pokarmowego oraz są pomocne przy zatruciach lub biegunkach.

Poprawa wyglądu

Dzięki zawartości cynku, witaminy A i E wyciąg z orzecha włoskiego jest popularnym składnikiem kosmetyków do twarzy i włosów. Preparaty te sprawdzają się najlepiej podczas pielęgnacji cery tłustej lub trądzikowej oraz włosów przetłuszczających się. Wyciąg z orzechów włoskich można znaleźć również w kosmetykach do skóry dojrzałej, gdyż zawarte w nim składniki odżywcze pomagają zwalczać wolne rodniki i zapobiegają nadmiernej utracie wody.

Orzechy włoskie – zastosowanie

Nie tylko szereg właściwości prozdrowotnych, ale i smak orzechów włoskich zachęca do ich spożywania. Istnieje mnóstwo przepisów zarówno na ciasta z orzechami włoskimi, jak i dania bardziej wytrawne. W sieci można znaleźć również porady dotyczące robienia i picia nalewki z orzecha włoskiego oraz różne pomysły na to, jak zrobić masło orzechowe domowym sposobem. Gotowe produkty zawierające orzechy włoskie można oczywiście znaleźć w wielu sklepach, a także w aptekach. Dużym uznaniem wśród ludzi doceniających dobroczynne właściwości tych bakalii cieszy się nierafinowany olej z orzechów włoskich, który jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6 stanowiące niezastąpione wsparcie pracy mózgu. 

ZOBACZ >> Aronia - właściwości, zastosowanie, przepisy na nalewkę, sok i dżem z aronii

Jak zrobić masło orzechowe z orzechów włoskich?

Każdy, kto lubi masło orzechowe doskonale wie, że można je kupić w prawie każdym sklepie spożywczym. Jednak warto (a na pewno oszczędniej) jest zrobić własne masło orzechowe. W tym celu wystarczy przygotować: - blender, - 300 g orzechów włoskich, - trzy łyżki miodu, - szczyptę soli, - słoiczek lub inny zamykany pojemnik.

Orzechy należy zblendować wraz z miodem i solą do uzyskania jednolitej masy. Gotowe masło orzechowe trzeba umieścić w słoiczku lub pojemniku z zamknięciem i przechowywać w lodówce. Tak przygotowane masło orzechowe można jeść na kanapkach, tostach czy waflach ryżowych, a także dodawać do wypieków. 

Autorka/Autor:ms//mro

Źródło: pzh.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W Nowym Jorku spadł śnieg. Białych świąt w tym mieście nie było od 15 lat - podały lokalne media. W Boże Narodzenie w Central Parku leżało kilka centymetrów śniegu. - Bez śniegu nie ma świąt - zauważył Julian Gonsalves, mieszkaniec Nowego Jorku.

Białe święta po raz pierwszy od 15 lat

Białe święta po raz pierwszy od 15 lat

Źródło:
ENEX, abcnews.go.com, nypost.com

Burza śnieżna nawiedziła Bośnie i Hercegowinę. Ponad 200 tysięcy domów było w środę pozbawionych prądu. Intensywne opady śniegu doprowadziły do paraliżu komunikacyjnego, a niektóre miejscowości zostały odcięte od świata. Biało zrobiło się też w Serbii i Chorwacji.

Bałkany pod śniegiem. Samochody utknęły w zaspach, domy były pozbawione prądu 

Bałkany pod śniegiem. Samochody utknęły w zaspach, domy były pozbawione prądu 

Źródło:
Reuters, ENEX, vijesti.ba

Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia zapowiada się przeważnie pochmurno, a w niektórych regionach słabo popada deszcz. Termometry pokażą od 0 do 8 stopni.

Pogoda na dziś - czwartek 26.12. Na termometrach nawet 8 stopni

Pogoda na dziś - czwartek 26.12. Na termometrach nawet 8 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Po kilku miesiącach spokoju wulkan Kilauea znajdujący się na Hawajach znów dał o sobie znać. Z krateru wystrzeliła fontanna lawy, która wzbiła się na wysokość około 80 metrów. Służby Parku Narodowego Wulkanów apelowały do turystów o zachowanie ostrożności.

Z krateru wulkanu na Hawajach wydobywają się strumienie gorącej lawy

Z krateru wulkanu na Hawajach wydobywają się strumienie gorącej lawy

Źródło:
Reuters, CNN, AP News

Śnieżyce od początku tygodnia paraliżują ruch na drogach Islandii. Najtrudniejsza sytuacja w święta panuje na zachodzie kraju. Drogi do Reykjaviku są zamknięte. Relację z tamtych regionów otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Na drogach jest bardzo dużo śniegu i wieje silny wiatr"

"Na drogach jest bardzo dużo śniegu i wieje silny wiatr"

Źródło:
ruv.is, en.vedur.is, Kontakt24

Pogoda w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia nadal będzie jesienna i tak samo zapowiadają się ostatnie dni roku. Na głowy będzie nam padać tylko deszcz, a temperatura dojdzie nawet do 8 stopni.

"Dynamiczny wir" zbliży się do Polski

"Dynamiczny wir" zbliży się do Polski

Źródło:
tvnmeteo.pl

Orka, która kilka lat temu przez 17 dni w akcie żałoby pływała ze swoim zmarłym cielęciem, znów urodziła. Naukowcy przekazali tę wiadomość tuż przed świętami, mają jednak obawy dotyczące zdrowia młodego osobnika.

Przez 17 dni pływała z martwym młodym. Teraz ma nowe dziecko

Przez 17 dni pływała z martwym młodym. Teraz ma nowe dziecko

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Tegoroczna Wigilia Bożego Narodzenia w Irlandii Północnej była najcieplejsza w historii pomiarów. We wtorek po południu termometry na półwyspie Magilligan na północnym zachodzie kraju pokazały rekordowe 14,3 stopnia Celsjusza.

Tak ciepłej Wigilii jeszcze tu nie było

Tak ciepłej Wigilii jeszcze tu nie było

Źródło:
BBC, tvnmeteo.pl

Na malezyjskiej wyspie Borneo naukowcy odkryli nowy gatunek rośliny zwanej dzbanecznikiem. Ma ona liście pokryte włoskami przypominającymi futro orangutana. Znaleziono tylko 39 okazów.

Ta roślina jest jak orangutan

Ta roślina jest jak orangutan

Źródło:
PAP

Naukowcy z niepokojem przypatrują się danym klimatycznym za kończący się rok. Wynika z nich, że 2024 najprawdopodobniej będzie najcieplejszym odkąd prowadzone są pomiary. W ten sposób symbolicznie kończy się również najgorętsza dekada w najnowszej historii ludzkości. O konsekwencjach tych zmian opowiadała na antenie TVN24 doktor Paulina Sobiesiak-Penszko.

"Destabilizacja bardzo przyjaznych warunków do życia"

"Destabilizacja bardzo przyjaznych warunków do życia"

Źródło:
TVN24

Co najmniej siedem osób zginęło w wyniku powodzi, jaka nawiedziła miasto Port-de-Paix w północno-zachodniej części Haiti. Pod wodą znalazło się około 11 tysięcy budynków, z czego blisko pół tysiąca zostało zniszczonych.

"Nigdy nie spotkałem się z tragedią o takiej skali"

"Nigdy nie spotkałem się z tragedią o takiej skali"

Źródło:
Reuters, Haitilibre

Do czterech wzrosła liczba ofiar zawalenia się mostu między dwoma stanami na północnym wschodzie Brazylii. Nadal jednak los kilkunastu osób pozostaje nieznany. Akcja poszukiwawcza przebiega w trudnych warunkach, ponieważ w wyniku katastrofy do rzeki Tocantins wpadły cysterny przewożące tysiące litrów pestycydów i kilkadziesiąt ton kwasu siarkowego.

Zawalił się most, spadły cysterny. Tysiące litrów szkodliwych substancji w rzece

Zawalił się most, spadły cysterny. Tysiące litrów szkodliwych substancji w rzece

Źródło:
Reuters, Globo, CNN

Należąca do NASA sonda Parker podjęła we wtorek próbę zbliżenia się do Słońca bliżej niż kiedykolwiek wcześniej, na 6,2 miliona kilometrów. Celem misji jest zbadanie atmosfery gwiazdy, w tym szczególnie burz słonecznych, które mogą mieć wpływ na systemy komunikacyjne na Ziemi.

"Coś, czego nikt inny wcześniej nie dokonał"

"Coś, czego nikt inny wcześniej nie dokonał"

Źródło:
PAP

W Belgii odnotowano pierwszy przypadek zarażenia nowym wariantem mpoksu. Pochodzący z Walonii pacjent zaraził się podczas pobytu w jednym z krajów afrykańskich. Chociaż wariant ten jest bardzo zaraźliwy i śmiercionośny, służby uspokoiły, że ryzyko rozprzestrzenia się wirusa jest bardzo niskie.

Niebezpieczny wariant mpoksu w kolejnym europejskim kraju

Niebezpieczny wariant mpoksu w kolejnym europejskim kraju

Źródło:
PAP

Wysokie fale zniszczyły molo w mieście Santa Cruz w Kalifornii. Trzy przebywające na nim osoby wpadły do wody, a z pomocą pospieszyli im strażacy. Jak przekazały lokalne władze, molo już od dłuższego czasu było uszkodzone, a w okolicy prowadzone były prace renowacyjne.

Fale porwały molo, ludzie wpadli do wody

Fale porwały molo, ludzie wpadli do wody

Źródło:
New York Times, Santa Cruz Fire Dept.

Ratownicy z Grupy Beskidzkiej GOPR przeprowadzili w niedzielę akcję ratunkową. Znieśli na noszach 32-letniego turystę z urazem pachwiny uniemożliwiającym mu chodzenie. Mężczyzna utknął na górnym odcinku zamkniętego żółtego szlaku na Babią Górę.

Wypadek w Beskidach. Goprowcy znieśli na noszach rannego turystę

Wypadek w Beskidach. Goprowcy znieśli na noszach rannego turystę

Źródło:
PAP, GOPR

Stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach wzrósł w poniedziałek do drugiego, umiarkowanego. Warunki na szlakach są bardzo trudne. Intensywnie pada śnieg, a dodatkowym utrudnieniem jest silny wiatr i niski pułap chmur w partiach szczytowych - ostrzega Tatrzański Park Narodowy.

W Tatrach wzrosło zagrożenie lawinowe. "Apelujemy"

W Tatrach wzrosło zagrożenie lawinowe. "Apelujemy"

Źródło:
TPN, PAP, TOPR

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zmarł krokodyl, który zagrał w największym australijskim przeboju wszechczasów - filmie "Krokodyl Dundee". O śmierci ponad 90-letniego gada poinformowało herpetarium Crocosaurus Cove, w którym mieszkał.

"Odszedł Burt, gwiazdor australijskiego klasyka". Zagrał w filmie "Krokodyl Dundee"

"Odszedł Burt, gwiazdor australijskiego klasyka". Zagrał w filmie "Krokodyl Dundee"

Źródło:
PAP, BBC

W połowie grudnia w Cieśninie Kerczeńskiej doszło do awarii dwóch tankowców i wycieku mazutu. Rosyjskie władze - które cytuje "The Guardian" - podały, że "nawet 200 tysięcy ton gruntu mogło zostać skażone".

Mazut wyciekł z rosyjskich tankowców. Nawet 200 tysięcy ton gruntu skażone

Mazut wyciekł z rosyjskich tankowców. Nawet 200 tysięcy ton gruntu skażone

Źródło:
PAP, Reuters

Mieszkańcy północnych regionów Japonii zmagają się z trudnymi, zimowymi warunkami. W niektórych miejscach wystąpiły śnieżyce, a warstwa białego puchu wyniosła kilkadziesiąt centymetrów. Były miejsca, gdzie stanął ruch pociągów.

Atak zimy w Japonii. Pociągi stanęły

Atak zimy w Japonii. Pociągi stanęły

Źródło:
Reuters, NHK

Populacja bliskiej wymarcia jaszczurki z Karaibów odbudowała się w ciągu zaledwie sześciu lat. W 2018 roku na świecie żyło mniej niż 100 osobników Pholidoscelis corvinus, ale dzięki wysiłkom ekspertów obecnie ich liczba zwiększyła się szesnastokrotnie. Przypadek ten pokazuje, jak ważną rolę pełni odpowiednia ochrona gatunkowa.

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Źródło:
Fauna & Flora

NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrwała się z wodnego wiru i zaczęła dryfować po oceanie. A23a przez wiele miesięcy tkwiła w jednym miejscu, nie mogąc ruszyć się dalej. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wydostała się z pułapki.

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Źródło:
NASA Earth Observatory, BAS, tvnmeteo.pl

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Tysiące osób świętowały w sobotę o świcie przesilenie zimowe, czyli moment rozpoczęcia astronomicznej zimy i zarazem najkrótszy dzień roku na półkuli północnej, na stanowisku archeologicznym Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

W słynącym z charakterystycznych czerwonych skał parku stanowym w amerykańskim stanie Utah część z nich została zabarwiona na niebiesko. Według władz prawdopodobnie ktoś użył armaty prochowej. Żeby wyczyścić skały, trzeba było użyć 90 litrów wody.

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

Źródło:
Miami Herald, The Sacramento Bee