Orzechy włoskie – charakterystyka, zastosowanie i wartości odżywcze

Źródło:
pzh.gov.pl
"Jeśli nie będzie roślin, nie będzie życia"
"Jeśli nie będzie roślin, nie będzie życia""Polska i Świat" TVN24
wideo 2/6
"Jeśli nie będzie roślin, nie będzie życia""Polska i Świat" TVN24

Orzech włoski (Juglans regia) to gatunek drzewa liściastego z rodziny orzechowatych, który jest często spotykany w Polsce. Owoce tego drzewa to zielone nibypestkowce okalające zdrewniałe skorupki, które skrywają bardzo smaczne, zdrowe i cieszące się dużym uznaniem w kuchni orzechy włoskie. Ten rodzaj bakalii stanowi doskonałą przekąskę, a także jest dodawany do wielu dań – zarówno słodkich, np. ciasto z orzechami włoskimi, jak i wytrawnych (sałatki, sosy, zapiekanki).

● Orzech włoski to drzewo często uprawiane w Polsce, które naturalnie występuje na Bałkanach i w niektórych rejonach Azji. ● Orzechy włoskie, będące owocami drzewa o tej samej nazwie, są bardzo smaczne i zdrowe, dlatego ich spożywanie zalecane jest osobom w każdym wieku. ● Cenne wartości odżywcze znajdujące się w orzechach wpływają korzystnie na pracę układu nerwowego, pokarmowego i krążenia, a także wspierają pracę mózgu i poprawiają kondycję skóry oraz włosów. ● Orzechy włoskie są wysokokaloryczne, jednak posiadają niski indeks glikemiczny, dlatego mogą być spożywane przez cukrzyków i osoby będące na diecie.

Orzechy włoskie – charakterystyka

Drzewa orzecha włoskiego występują dziko na Bałkanach oraz w niektórych częściach Azji. W Polsce są pospolicie uprawiane i nierzadko dziczejące. Tę roślinę łatwo jest rozpoznać, gdyż posiada charakterystyczne nieparzystopierzaste liście osiągające od 25 do 40 centymetrów długości i składające się z pięciu do dziewięciu mniejszych listków, z których szczytowy jest największy. Drzewo może osiągnąć 35 metrów wysokości, do dwóch metrów średnicy pnia i około 15 metrów średnicy korony. Orzech włoski wytwarza zarówno męskie, jak i żeńskie kwiaty, które znacznie różnią się wyglądem. Męskie kwiaty mają postać zwisających kwiatostanów, tzw. kotków, natomiast żeńskie kwiaty są zgrupowane po kilka sztuk na krótkopędach. Orzechy włoskie są wiatropylne, kwitną na przełomie kwietnia i maja.

Owoce orzecha włoskiego pojawiają się pod koniec lata, a dojrzewają w ostatnich dniach września i na początku października. Owocem jest kulisty, jasnozielony nibypestkowiec, który pęka, gdy dojrzeje ukazując zdrewniałą skorupę, która z kolei skrywa nasiono, czyli jadalną część owocu. Nasiona są otoczone błoniastą łupiną, która również jest jadalna, jednak ma gorzki smak.

Orzechy włoskie – wartości odżywcze

Orzechy włoskie są jednymi z najbardziej lubianych bakalii w Polsce. Wraz z orzechami laskowymi i rodzynkami stanowią nieodłączny element wielu ciast i deserów, a także świetnie sprawdzają się jako zdrowa przekąska. Te uwielbiane przez Polaków orzechy zawierają wiele cennych dla zdrowia wartości odżywczych, zatem spożywanie ich jest wskazane dla osób w każdym wieku. Uważać muszą na nie jedynie alergicy, gdyż orzechy włoskie, podobnie jak inne tego typu bakalie są uczulające.

Do najważniejszych składników odżywczych zawartych w 100 gramach orzechów włoskich zaliczają się: - białko (ogółem) – 16 g, - węglowodany – 18 g, - tłuszcze – 61 g, - błonnik – 6,7 g, - witamina A – 0,008 mg, - witamina B1 (Tiamina) – 0,39 mg, - witamina B2 (Ryboflawina) – 0,12 mg, - witamina B3 (Niacyna) – 1,19 mg, - witamina B6 (Pirydoksyna) – 0,73 mg, - witamina B9 (Kwas foliowy) – 0,07 mg, - witamina C – 5,8 mg, - witamina E – 2,7 mg, - wapń – 87 mg, - żelazo – 1,8 mg, - magnez – 99 mg, - fosfor – 336 mg, - potas – 474 mg, - cynk – 2,72 mg, - sód – 4 mg, - miedź – 0,28 mg, - mangan – 3,6 mg.

Ile kalorii mają orzechy włoskie?

Orzechy włoskie mają niski indeks glikemiczny, dzięki czemu mogą być spożywane przez osoby chorujące na cukrzycę. Ta smaczna przekąska jest jednak dosyć kaloryczna, choć nie oznacza to, że należy rezygnować z jej jedzenia. 100 gram orzechów włoskich to około 654 kcal, które biorą się z zawartych w nich zdrowych tłuszczy i sporej ilości białka.

Orzechy włoskie – właściwości lecznicze

Liczne właściwości prozdrowotne orzechów włoskich znane są od setek lat. Można śmiało stwierdzić, że składniki w nich zawarte wspierają funkcjonowanie całego organizmu – od pracy mózgu i układu nerwowego, przez system krążenia i układ pokarmowy, aż po kondycję skóry i włosów. Częste spożywanie orzechów włoskich wykazuje takie działanie, jak:

Ochrona układu krążenia

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe i sterole roślinne znajdujące się w orzechach włoskich nie tylko obniżają poziom złego cholesterolu, ale mają także właściwości przeciwzapalne i zapobiegają powstawaniu zakrzepów. Orzechy włoskie regulują również ciśnienie krwi poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych, co z kolei zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca.

Wzmacnianie układu nerwowego i pracy mózgu

Duża zawartość fosforu działa wspierająco na procesy myślowe i poprawia koncentrację. Za prawidłowe funkcjonowanie komórek nerwowych odpowiadają obecne w orzechach włoskich kwas lanolinowy, magnez i kwas foliowy. Spożywanie orzechów włoskich jest szczególnie zalecane osobom przemęczonym, narażonym na stres, mającym kłopoty ze snem, a także nadpobudliwym.

Łagodzenie dolegliwości żołądkowych

Orzechy włoskie wykazują silne właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze, przeciwzapalne i odtruwające. Pomagają zwalczyć takie bakterie, jak: paciorkowce, gronkowce, bakterie duru brzusznego. Orzechy te świetnie radzą sobie również z nieżytami przewodu pokarmowego oraz są pomocne przy zatruciach lub biegunkach.

Poprawa wyglądu

Dzięki zawartości cynku, witaminy A i E wyciąg z orzecha włoskiego jest popularnym składnikiem kosmetyków do twarzy i włosów. Preparaty te sprawdzają się najlepiej podczas pielęgnacji cery tłustej lub trądzikowej oraz włosów przetłuszczających się. Wyciąg z orzechów włoskich można znaleźć również w kosmetykach do skóry dojrzałej, gdyż zawarte w nim składniki odżywcze pomagają zwalczać wolne rodniki i zapobiegają nadmiernej utracie wody.

Orzechy włoskie – zastosowanie

Nie tylko szereg właściwości prozdrowotnych, ale i smak orzechów włoskich zachęca do ich spożywania. Istnieje mnóstwo przepisów zarówno na ciasta z orzechami włoskimi, jak i dania bardziej wytrawne. W sieci można znaleźć również porady dotyczące robienia i picia nalewki z orzecha włoskiego oraz różne pomysły na to, jak zrobić masło orzechowe domowym sposobem. Gotowe produkty zawierające orzechy włoskie można oczywiście znaleźć w wielu sklepach, a także w aptekach. Dużym uznaniem wśród ludzi doceniających dobroczynne właściwości tych bakalii cieszy się nierafinowany olej z orzechów włoskich, który jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6 stanowiące niezastąpione wsparcie pracy mózgu. 

ZOBACZ >> Aronia - właściwości, zastosowanie, przepisy na nalewkę, sok i dżem z aronii

Jak zrobić masło orzechowe z orzechów włoskich?

Każdy, kto lubi masło orzechowe doskonale wie, że można je kupić w prawie każdym sklepie spożywczym. Jednak warto (a na pewno oszczędniej) jest zrobić własne masło orzechowe. W tym celu wystarczy przygotować: - blender, - 300 g orzechów włoskich, - trzy łyżki miodu, - szczyptę soli, - słoiczek lub inny zamykany pojemnik.

Orzechy należy zblendować wraz z miodem i solą do uzyskania jednolitej masy. Gotowe masło orzechowe trzeba umieścić w słoiczku lub pojemniku z zamknięciem i przechowywać w lodówce. Tak przygotowane masło orzechowe można jeść na kanapkach, tostach czy waflach ryżowych, a także dodawać do wypieków. 

Autorka/Autor:ms//mro

Źródło: pzh.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał alarmy meteorologiczne. W poniedziałek w części kraju pojawią się kolejne burze - ostrzeżenia przed nimi obowiązują w siedmiu województwach. Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie.

Burze powrócą. IMGW ostrzega

Burze powrócą. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Rośnie bilans ofiar śmiertelnych powodzi w Brazylii. Jak podały lokalne władze, w samym stanie Rio Grande do Sul zginęło co najmniej 78 osób. W ponad 300 gminach ogłoszono stan klęski żywiołowej, a dziesiątki tysięcy osób musiały opuścić swoje domy.

"Zbiorowy koszmar" trwa. Nie żyje prawie 80 osób

"Zbiorowy koszmar" trwa. Nie żyje prawie 80 osób

Źródło:
Reuters, G1 Globo, CNN, Estado RS

Pogoda na dziś. Poniedziałek 6.05 przyniesie części kraju przelotne opady deszczu oraz burze. Wyładowaniom towarzyszyć będą silne porywy wiatru. Termometry pokażą od 16 do 24 stopni.

Pogoda na dziś - poniedziałek, 6.05. Burzowo w części kraju, jest szansa na rozpogodzenia

Pogoda na dziś - poniedziałek, 6.05. Burzowo w części kraju, jest szansa na rozpogodzenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Indonezyjscy wolontariusze niosą pomoc zwierzętom, które pozostały na terenach w pobliżu wulkanu Ruang. Po erupcji konieczna była ewakuacja tysięcy ludzi, którzy nie zawsze mieli możliwość zabrać ze sobą czworonożnych przyjaciół. Akcja ratunkowa jest trudna, ponieważ wulkan grozi kolejnym wybuchem.

Ruszyli na pomoc zwierzętom, ale sami są w niebezpieczeństwie

Ruszyli na pomoc zwierzętom, ale sami są w niebezpieczeństwie

Źródło:
Reuters, Straits Times

Powodzie nawiedziły wschodni Teksas. Trudna sytuacja panuje w Houston, gdzie pod wodą znalazły się całe dzielnice, a do tej pory konieczne było uratowanie ponad 170 uwięzionych osób. To kolejne z serii gwałtownych zjawisk pogodowych, jakie nawiedzają stan od miesiąca.

Całe dzielnice pod wodą, a deszcz nie przestaje padać

Całe dzielnice pod wodą, a deszcz nie przestaje padać

Źródło:
Reuters, CNN

Niezwykle wyglądające chmury, nazywane mammatusami, pojawiły się w sobotę na dolnośląskim niebie. Udało się je uchwycić na zdjęciach Reporterce 24.

Mammatusy pojawiły się nad Dolnym Śląskiem

Mammatusy pojawiły się nad Dolnym Śląskiem

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Ulewy spowodowały powodzie i osunięcia ziemi na indonezyjskiej wyspie Sulawesi (Celebes). Jest kilkanaście ofiar śmiertelnych. Uszkodzeniu uległo ponad 1800 domów.

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Źródło:
PAP, Reuters

W taki sposób na Słońce nie możemy patrzeć na co dzień. Sonda ESA Solar Orbiter zarejestrowała z bliska wyrzuty plazmy z korony słonecznej - dzięki temu nasza gwiazda przypomina puszystą kulę. Ten niesamowity i hipnotyzujący widok można zobaczyć na nagraniu.

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Źródło:
ESA, Universe Today, tvnmeteo.pl

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

O dużym szczęściu może mówić pewien funkcjonariusz policji z Teksasu, który wpadł samochodem do dziury w drodze powstałej w wyniku opadów deszczu. Mężczyzna trafił do szpitala, doznał tylko powierzchownych obrażeń.

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Źródło:
KWTX, tvnmeteo.pl

Powodzie w Kenii, będące konsekwencją ulewnych deszczy, doprowadziły do śmierci co najmniej 210 osób. Jak przekazał prezydent kraju William Ruto, prognozy na najbliższy czas są niepokojące. - Sytuacja będzie eskalować - mówił. Do lądu zbliża się cyklon Hidaya, który oprócz opadów niesie ze sobą silny wiatr i niebezpieczne fale.

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

Źródło:
Reuters

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Jest kilka gatunków drzew, które będą w stanie przeżyć tak szybko zachodzące zmiany klimatu. To właśnie je powinno się wykorzystać do ponownego zalesiania terenów. Jednak, jak ustalili badacze z Austrii, nawet te gatunki nie podołają wyzwaniu stworzenia lasów odpornych na zagrożenia i zapewniające stabilność ekosystemu.

Europejskie lasy poważnie zagrożone

Europejskie lasy poważnie zagrożone

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, EurekAlert

Sonda księżycowa Chang'e-6 rozpoczęła w piątek swoją misję. Jej celem jest niewidoczna strona Srebrnego Globu - statek kosmiczny ma wylądować na jego powierzchni i pobrać próbki, które następnie trafią na Ziemię. Chiny przygotowują się także do wysłania ludzi na Księżyc.

Chcą zabrać na Ziemię kawałek "ciemnej strony Księżyca"

Chcą zabrać na Ziemię kawałek "ciemnej strony Księżyca"

Źródło:
PAP, phys.org

Kenia w ostatnim czasie zmaga się z katastrofalnymi powodziami. W czwartek z narodowego rezerwatu przyrody Masai Mara ewakuowano turystów. Konsekwencje gwałtownej pogody odczuwalne są jednak w całym kraju - z powodu braku prądu zapanowały ciemności. Do tej pory żywioł doprowadził do śmierci blisko 200 osób.

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

Źródło:
Reuters, PAP

Frankfurt nad Menem nawiedziły w czwartek burze z ulewami. Deszcz powodował zalania ulic i zaparkowanych na nich samochodów. Występowały spore utrudnienia w lotach samolotów. Strażacy interweniowali kilkaset razy.

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Źródło:
Reuters, Frankfurter Rundschau, Tagesschau

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek wybuchł pożar. Z ogniem walczyło prawie 100 osób, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. W akcji brał udział śmigłowiec Straży Granicznej.

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Za kierowcą z miasta Turkey w amerykańskim stanie Teksas chwila, której nie zapomni do końca życia. Mężczyzna stanął oko w oko z przechodzącym tornadem, a spotkanie to zostało uwiecznione na nagraniu.

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Źródło:
ENEX, thenationaldesk.com

Lawina błotna zeszła na dom w miejscowości Courmelles na północy Francji. Zginęła 57-letnia kobieta, a jej mąż został ranny.

Ziemia osunęła się na dom, nie żyje kobieta

Ziemia osunęła się na dom, nie żyje kobieta

Źródło:
ENEX