Orzechy włoskie – charakterystyka, zastosowanie i wartości odżywcze

Źródło:
pzh.gov.pl
"Jeśli nie będzie roślin, nie będzie życia"
"Jeśli nie będzie roślin, nie będzie życia""Polska i Świat" TVN24
wideo 2/6
"Jeśli nie będzie roślin, nie będzie życia""Polska i Świat" TVN24

Orzech włoski (Juglans regia) to gatunek drzewa liściastego z rodziny orzechowatych, który jest często spotykany w Polsce. Owoce tego drzewa to zielone nibypestkowce okalające zdrewniałe skorupki, które skrywają bardzo smaczne, zdrowe i cieszące się dużym uznaniem w kuchni orzechy włoskie. Ten rodzaj bakalii stanowi doskonałą przekąskę, a także jest dodawany do wielu dań – zarówno słodkich, np. ciasto z orzechami włoskimi, jak i wytrawnych (sałatki, sosy, zapiekanki).

● Orzech włoski to drzewo często uprawiane w Polsce, które naturalnie występuje na Bałkanach i w niektórych rejonach Azji. ● Orzechy włoskie, będące owocami drzewa o tej samej nazwie, są bardzo smaczne i zdrowe, dlatego ich spożywanie zalecane jest osobom w każdym wieku. ● Cenne wartości odżywcze znajdujące się w orzechach wpływają korzystnie na pracę układu nerwowego, pokarmowego i krążenia, a także wspierają pracę mózgu i poprawiają kondycję skóry oraz włosów. ● Orzechy włoskie są wysokokaloryczne, jednak posiadają niski indeks glikemiczny, dlatego mogą być spożywane przez cukrzyków i osoby będące na diecie.

Orzechy włoskie – charakterystyka

Drzewa orzecha włoskiego występują dziko na Bałkanach oraz w niektórych częściach Azji. W Polsce są pospolicie uprawiane i nierzadko dziczejące. Tę roślinę łatwo jest rozpoznać, gdyż posiada charakterystyczne nieparzystopierzaste liście osiągające od 25 do 40 centymetrów długości i składające się z pięciu do dziewięciu mniejszych listków, z których szczytowy jest największy. Drzewo może osiągnąć 35 metrów wysokości, do dwóch metrów średnicy pnia i około 15 metrów średnicy korony. Orzech włoski wytwarza zarówno męskie, jak i żeńskie kwiaty, które znacznie różnią się wyglądem. Męskie kwiaty mają postać zwisających kwiatostanów, tzw. kotków, natomiast żeńskie kwiaty są zgrupowane po kilka sztuk na krótkopędach. Orzechy włoskie są wiatropylne, kwitną na przełomie kwietnia i maja.

Owoce orzecha włoskiego pojawiają się pod koniec lata, a dojrzewają w ostatnich dniach września i na początku października. Owocem jest kulisty, jasnozielony nibypestkowiec, który pęka, gdy dojrzeje ukazując zdrewniałą skorupę, która z kolei skrywa nasiono, czyli jadalną część owocu. Nasiona są otoczone błoniastą łupiną, która również jest jadalna, jednak ma gorzki smak.

Orzechy włoskie – wartości odżywcze

Orzechy włoskie są jednymi z najbardziej lubianych bakalii w Polsce. Wraz z orzechami laskowymi i rodzynkami stanowią nieodłączny element wielu ciast i deserów, a także świetnie sprawdzają się jako zdrowa przekąska. Te uwielbiane przez Polaków orzechy zawierają wiele cennych dla zdrowia wartości odżywczych, zatem spożywanie ich jest wskazane dla osób w każdym wieku. Uważać muszą na nie jedynie alergicy, gdyż orzechy włoskie, podobnie jak inne tego typu bakalie są uczulające.

Do najważniejszych składników odżywczych zawartych w 100 gramach orzechów włoskich zaliczają się: - białko (ogółem) – 16 g, - węglowodany – 18 g, - tłuszcze – 61 g, - błonnik – 6,7 g, - witamina A – 0,008 mg, - witamina B1 (Tiamina) – 0,39 mg, - witamina B2 (Ryboflawina) – 0,12 mg, - witamina B3 (Niacyna) – 1,19 mg, - witamina B6 (Pirydoksyna) – 0,73 mg, - witamina B9 (Kwas foliowy) – 0,07 mg, - witamina C – 5,8 mg, - witamina E – 2,7 mg, - wapń – 87 mg, - żelazo – 1,8 mg, - magnez – 99 mg, - fosfor – 336 mg, - potas – 474 mg, - cynk – 2,72 mg, - sód – 4 mg, - miedź – 0,28 mg, - mangan – 3,6 mg.

Ile kalorii mają orzechy włoskie?

Orzechy włoskie mają niski indeks glikemiczny, dzięki czemu mogą być spożywane przez osoby chorujące na cukrzycę. Ta smaczna przekąska jest jednak dosyć kaloryczna, choć nie oznacza to, że należy rezygnować z jej jedzenia. 100 gram orzechów włoskich to około 654 kcal, które biorą się z zawartych w nich zdrowych tłuszczy i sporej ilości białka.

Orzechy włoskie – właściwości lecznicze

Liczne właściwości prozdrowotne orzechów włoskich znane są od setek lat. Można śmiało stwierdzić, że składniki w nich zawarte wspierają funkcjonowanie całego organizmu – od pracy mózgu i układu nerwowego, przez system krążenia i układ pokarmowy, aż po kondycję skóry i włosów. Częste spożywanie orzechów włoskich wykazuje takie działanie, jak:

Ochrona układu krążenia

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe i sterole roślinne znajdujące się w orzechach włoskich nie tylko obniżają poziom złego cholesterolu, ale mają także właściwości przeciwzapalne i zapobiegają powstawaniu zakrzepów. Orzechy włoskie regulują również ciśnienie krwi poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych, co z kolei zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca.

Wzmacnianie układu nerwowego i pracy mózgu

Duża zawartość fosforu działa wspierająco na procesy myślowe i poprawia koncentrację. Za prawidłowe funkcjonowanie komórek nerwowych odpowiadają obecne w orzechach włoskich kwas lanolinowy, magnez i kwas foliowy. Spożywanie orzechów włoskich jest szczególnie zalecane osobom przemęczonym, narażonym na stres, mającym kłopoty ze snem, a także nadpobudliwym.

Łagodzenie dolegliwości żołądkowych

Orzechy włoskie wykazują silne właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze, przeciwzapalne i odtruwające. Pomagają zwalczyć takie bakterie, jak: paciorkowce, gronkowce, bakterie duru brzusznego. Orzechy te świetnie radzą sobie również z nieżytami przewodu pokarmowego oraz są pomocne przy zatruciach lub biegunkach.

Poprawa wyglądu

Dzięki zawartości cynku, witaminy A i E wyciąg z orzecha włoskiego jest popularnym składnikiem kosmetyków do twarzy i włosów. Preparaty te sprawdzają się najlepiej podczas pielęgnacji cery tłustej lub trądzikowej oraz włosów przetłuszczających się. Wyciąg z orzechów włoskich można znaleźć również w kosmetykach do skóry dojrzałej, gdyż zawarte w nim składniki odżywcze pomagają zwalczać wolne rodniki i zapobiegają nadmiernej utracie wody.

Orzechy włoskie – zastosowanie

Nie tylko szereg właściwości prozdrowotnych, ale i smak orzechów włoskich zachęca do ich spożywania. Istnieje mnóstwo przepisów zarówno na ciasta z orzechami włoskimi, jak i dania bardziej wytrawne. W sieci można znaleźć również porady dotyczące robienia i picia nalewki z orzecha włoskiego oraz różne pomysły na to, jak zrobić masło orzechowe domowym sposobem. Gotowe produkty zawierające orzechy włoskie można oczywiście znaleźć w wielu sklepach, a także w aptekach. Dużym uznaniem wśród ludzi doceniających dobroczynne właściwości tych bakalii cieszy się nierafinowany olej z orzechów włoskich, który jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6 stanowiące niezastąpione wsparcie pracy mózgu. 

ZOBACZ >> Aronia - właściwości, zastosowanie, przepisy na nalewkę, sok i dżem z aronii

Jak zrobić masło orzechowe z orzechów włoskich?

Każdy, kto lubi masło orzechowe doskonale wie, że można je kupić w prawie każdym sklepie spożywczym. Jednak warto (a na pewno oszczędniej) jest zrobić własne masło orzechowe. W tym celu wystarczy przygotować: - blender, - 300 g orzechów włoskich, - trzy łyżki miodu, - szczyptę soli, - słoiczek lub inny zamykany pojemnik.

Orzechy należy zblendować wraz z miodem i solą do uzyskania jednolitej masy. Gotowe masło orzechowe trzeba umieścić w słoiczku lub pojemniku z zamknięciem i przechowywać w lodówce. Tak przygotowane masło orzechowe można jeść na kanapkach, tostach czy waflach ryżowych, a także dodawać do wypieków. 

Autorka/Autor:ms//mro

Źródło: pzh.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed burzami. Podczas wyładowań wiatr może osiągać w porywach prędkość do 80 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Ostrzeżenia na południu kraju. Uważajmy na burze

Ostrzeżenia na południu kraju. Uważajmy na burze

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 18.07. W nocy pojawią się miejscami słabe, przelotne opady deszczu. Dzień przyniesie małe i umiarkowane zachmurzenie. Warunki biometeorologiczne będą neutralne.

Pogoda na jutro - czwartek, 18.07. Miejscami możemy zmoknąć

Pogoda na jutro - czwartek, 18.07. Miejscami możemy zmoknąć

Źródło:
tvnmeteo.pl

W najbliższych dniach synoptycy nie przewidują ekstremalnych upałów. Najcieplej będzie na Dolnym Śląsku, gdzie termometry wskażą 31 stopni Celsjusza. Na początku nowego tygodnia na zachodzie kraju mogą pojawić się burze.

Czeka nas kilka przyjemnych dni, ale na horyzoncie widać powrót upału i burz

Czeka nas kilka przyjemnych dni, ale na horyzoncie widać powrót upału i burz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zalane autostrady, podtopione budynki, brak prądu - z takimi trudnościami musieli się mierzyć mieszkańcy największego kanadyjskiego miasta. Toronto nawiedziły ulewne deszcze. Takich opadów nie było tu od ponad 80 lat.

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CBC, BBC

Fala upałów nawiedziła Grecję. Ze względu na wysoką temperaturę powietrza w najbardziej gorącą część dnia w środę zamknięty został grecki Akropol. Jak poinformowały władze, decyzję podjęto z uwagi na bezpieczeństwo turystów i pracowników.

Znów zamknięto Akropol

Znów zamknięto Akropol

Źródło:
PAP

Mazurskie nadleśnictwa Maskulińskie i Jedwabno zaapelowały w środę do turystów o zachowanie ostrożności podczas spacerów po lesie. Leśnicy proszą też o niewchodzenie do kompleksów leśnych uszkodzonych przez wtorkowe nawałnice. Burze zniszczyły w tych nadleśnictwach tysiące drzew.

Tysiące uszkodzonych drzew. Leśnicy proszą, by nie wchodzić do tych lasów

Tysiące uszkodzonych drzew. Leśnicy proszą, by nie wchodzić do tych lasów

Źródło:
PAP

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację misji o nazwie Ramses. Jej celem jest dotarcie do asteroidy Apophis - poinformował portal space.com. W 2029 roku obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne.

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

Źródło:
PAP, space.com

Jezioro Rusanda w Serbii całkowicie wyschło na skutek suszy. Zbiornik ze słoną wodą, popularny wśród turystów, odsłonił swoje dno. To skutek fali ekstremalnych upałów, która utrzymuje się na Bałkanach od tygodnia.

Największe słone jezioro w Serbii zniknęło z powierzchni Ziemi

Największe słone jezioro w Serbii zniknęło z powierzchni Ziemi

Źródło:
Reuters

Fala upałów nawiedza południową Europę. To efekt napływu gorących mas powietrza znad Afryki. Temperatury w różnych krajach, wynoszące często ponad 40 stopni Celsjusza, doprowadziły już do śmierci co najmniej kilkunastu osób i sprzyjają rozprzestrzenianiu się pożarów.

Upał dręczy południową Europę. Zginęło co najmniej kilkanaście osób

Upał dręczy południową Europę. Zginęło co najmniej kilkanaście osób

Źródło:
PAP, Reuters

Prawie 5000 interwencji przeprowadzili strażacy po wtorkowych nawałnicach. Najwięcej razy do akcji wyjeżdżali na Pomorzu Gdańskim i Mazowszu oraz w Małopolsce. Cztery osoby zostały ranne. Niebezpiecznie było także w środę na Podkarpaciu.

We wtorek prawie 5000 interwencji po burzach. W środę pogoda załamała się na Podkarpaciu

We wtorek prawie 5000 interwencji po burzach. W środę pogoda załamała się na Podkarpaciu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W poniedziałek w Chorwacji zanotowano rekordową temperaturę wody morskiej. Nieopodal Dubrownika wyniosła ona 29,7 stopni Celsjusza. To nie jedyne miejsce na Bałkanach, gdzie upał daje się we znaki mieszkańcom i turystom, a pogoda sprzyja wybuchaniu pożarów.

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Źródło:
PAP, Balkan Insight, Total Croatia News

Jest tak rzadkim stworzeniem, że nigdy nie odnotowano obecności żywego osobnika, a od XIX wieku udokumentowano istnienie zaledwie sześciu okazów. Martwy najrzadszy wieloryb świata prawdopodobnie został niedawno wyrzucony na brzeg w Nowej Zelandii.

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Źródło:
CNN, doc.govt.nz, AP, tvnmeteo.pl

Picie napojów alkoholowych, gdy jest gorąco, może doprowadzić między innymi do wzrostu ryzyka udaru cieplnego i do odwodnienia. - Wysoka temperatura dodatkowo nasila efekty działania alkoholu, dlatego w czasie upałów warto całkowicie zrezygnować z jego spożywania - tłumaczy kardiolog doktor habilitowany Adam Janas i przypomina, czym najlepiej nawadniać się w takie dni.

Tego nie pij w upalny dzień

Tego nie pij w upalny dzień

Źródło:
PAP

Naukowcy potwierdzili istnienie jaskini na Księżycu. Znajduje się ona w rejonie Morza Spokojnego, gdzie 55 lat temu doszło do pierwszego lądowania człowieka na powierzchni Srebrnego Globu.

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Źródło:
PAP

Doszło do kolejnego wybuchu najwyższego wulkanu w Europie. Etna wyrzuciła z siebie czerwoną lawę i pióropusze dymu. Z powodu erupcji na początku lipca czasowo zamknięto lotnisko w Katanii, a na ulice miasta pokrył popiół wulkaniczny.

Etna znowu wybuchła

Etna znowu wybuchła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Troje turystów zmarło w weekend na szlakach w stanowych i narodowych parkach w amerykańskim stanie Utah, gdzie panował upał przekraczający 38 stopni Celsjusza. To ojciec z córką oraz znaleziona w odległej lokalizacji 30-letnia kobieta.

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Parlament Rumunii ponad dwukrotnie zwiększył kwotę odstrzału niedźwiedzi brunatnych. To reakcja na śmierć 19-letniej turystki, którą w ubiegłym tygodniu na górskim szlaku w Karpatach Południowych zaatakowała niedźwiedzica. Ustawę przyjęto niemal jednogłośnie, choć spotkała się również z krytyką.  

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

Źródło:
PAP, Radio Wolna Europa, The Guardian, tvn24.pl

Perseidy już w tym tygodniu pojawią się na polskim niebie. Ten popularny rój meteorów, zwany także "łzami świętego Wawrzyńca", powiązany jest z kometą Swift-Tuttle, która po raz ostatni zawitała do nas w 1992 roku. Na maksimum zjawiska przyjdzie nam jednak trochę poczekać.

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Źródło:
Time And Date, tvnmeteo.pl

Fala upałów dotrze w środę do Hiszpanii, przynosząc ze sobą temperaturę sięgającą 45 stopni Celsjusza. Gorąco utrudni pracę strażaków, którzy już w poniedziałek walczyli z ogniem w kilkudziesięciu miejscach. Najtrudniejsza sytuacja panuje na południu kraju.

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Źródło:
PAP, eltiempo.es, INFOCA

Niedzielne burze poważnie uszkodziły nagrobki na cmentarzach w Kielcach. Wiatr powyrywał drzewa i połamał gałęzie, które przewróciły się na granitowe płyty i zabytkowe pomniki. Trwa usuwanie skutków burzy i zabezpieczanie pomników.

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W sobotę w rejonie miast Kielmy i Szawle przeszło kilka trąb powietrznych. Jak podały litewskie służby meteorologiczne, były to jedne z najsilniejszych tego typu zjawisk w historii.

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

Źródło:
Meteo.lt, ENEX, delfi.lt

Fokę szarą najłatwiej spotkać na plaży nad Morzem Bałtyckim. Tym razem jeden z osobników tego gatunku zapuścił się w głąb lądu. Wylegujące się zwierzę zauważono nad rzeką w Szczecinie.

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najgorętsze chwile czekają nas w połowie tygodnia. Jaka pogoda będzie w dalszej części lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Źródło:
tvnmeteo.pl

W greckim regionie Attyka, na terenie którego znajdują się stołeczne Ateny, rezerwy wody zmniejszyły się o 30 procent względem zeszłego roku. Władze zaapelowały o jej oszczędne używanie. Kłopot jest jednak jeszcze większy na wyspach, zwłaszcza tych najchętniej odwiedzanych przez turystów.

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Źródło:
PAP, Reuters

Serią śmiertelnych wypadków zaczął się tegoroczny sezon wspinaczkowy na japońską górę Fudżi. Od 10 lipca zginęły cztery osoby - poinformował w poniedziałek portal Japan News. Według policji prefektury Shizuoka liczba ofiar śmiertelnych w całym sezonie w ciągu ostatnich pięciu lat nie przekraczała dwóch.

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Źródło:
PAP

Służby nie dają nadziei na odnalezienie kolejnych ocalałych z wypadku w Nepalu. W zeszłym tygodniu w wyniku zejścia lawiny dwa autobusy wpadły do rzeki, podróżowało nimi co najmniej 65 osób.

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Pleń został zaobserwowany w Dolinie Roztoki. Za to niezwykłe i wciąż słabo poznane zjawisko odpowiedzialne są larwy ziemiórki pleniówki. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl