Opał to materiał, którym ogrzewa się pomieszczenie, pali się w piecu. Wybierając opał nie warto kierować się tylko ceną, dobrze jest zwrócić uwagę na jego kaloryczność, bowiem to ona decyduje o tym, ile ciepła powstanie w procesie spalania. Tani opał to nie zawsze dobry opał. W Polsce często wykorzystywane są paliwa stałe - między innymi węgiel i drewno.
● Budując dom należy zorientować się, jakie przepisy obowiązują w danym regionie. Wiele województw przyjęło tak zwane uchwały antysmogowe. ● Węgiel w workach pozwoli ci utrzymać porządek w kotłowni. ● Do kominka najlepiej wybrać drewno drzewa liściastego.
Węgiel - czy można nim palić?
Stanowczo największą popularnością cieszy się węgiel, który ma wysoką kaloryczność. Jest on też łatwo dostępny. W wielu województwach przyjęto tak zwane uchwały antysmogowe, które nakazują wymianę starych kotłów, pieców i kominków na nowoczesne. W niektórych regionach wprowadzają wręcz całkowity lub częściowy zakaz palenia drewnem lub węglem.
Jeżeli jednak możesz i palisz nadal węglem, warto jest kupować węgiel dobrej jakości i z pewnego źródła. Dobrze też mieć w zanadrzu węgiel o dwóch kalorycznościach - wysokokaloryczny na zimne dni i niskokaloryczny na dni cieplejsze.
Węgiel workowany jest dobrym rozwiązaniem, jeżeli chcesz łatwiej utrzymać czystość w kotłowni. Jest on też łatwiejszy w transporcie. Ile kosztuje tona węgla? W różnych regionach cena będzie inna. Węgiel najtańszy będzie na południu kraju, w regionach, w których jest wydobywany. Im dalej, tym cena będzie wyższa. Generalnie ceny węgla wahają się od 800 do 1600 zł za tonę.
Składy węgla i opału znajdziesz rozsiane po całym kraju.
Drzewo na opał
Podobnie jak w przypadku węgla w wielu regionach przyjęto tak zwane uchwały antysmogowe, które wprowadzają całkowity lub częściowy zakaz palenia drewnem. Może to dotyczyć również kominków, dlatego należy sprawdzić, jakie w danym regionie obowiązują przepisy.
Drzewo, które nadaje się do palenia, powinno mieć wilgotność poniżej 20 procent. Ile schnie drewno? Jeśli drewno zostanie poprawnie przygotowane, a później odpowiednio składowane, powinno wyschnąć w ciągu kilku miesięcy.
Jak układać drewno w stos? Nie trzeba ich specjalnie chronić przed deszczem, wystarczy, że przykryjesz je od góry. Ważne jest jednak, aby zapewnić drewnu przewiew i promienie słoneczne. Jak szybko wysuszyć drewno? Możesz skorzystać ze specjalistycznych firm, które oferują takie usługi. Warto jednak nie przyspieszać tego procesu i samodzielnie suszyć drewno. Będzie to na pewno tańsze. Drewno schnie także na mrozie, nie ma potrzeby chowania go na zimę.
Jakie drewno do kominka? Polecane są drzewa liściaste - między innymi dąb, buk czy jesion, ale również śliwa, grusza czy jabłoń. Czy czeremcha nadaje się na opał? Tak, jest porównywalna z brzozą czy dębem. Jednak czeremcha zwyczajna podczas spalania wydziela nieprzyjemny zapach.
Jak palić w kozie? Wystarczy ułożyć podpałkę, kilka drobnych szczap, a na nie większych.
Ile kosztuje metr drzewa? Cena metra sześciennego drewna różni się w zależności od gatunku drzewa i regionu. Przykładowo sosnowe drewno opałowe w listopadzie 2021 roku kosztowało około 170-200 złotych za metr sześcienny.
ZOBACZ >> Ognisko w ogrodzie, na działce i w lesie – gdzie możesz je rozpalić? Czy można palić liście?
Olej opałowy
Jednym z rozwiązań ogrzewania budynków mieszkalnych jest stosowanie oleju opałowego lekkiego. Piece na olej opałowy są w przeciwieństwie do kotłów na paliwa stałe bezobsługowe i zautomatyzowane. Dodatkowo nie wydziela on szkodliwych substancji, jest więc bardziej ekologiczny.
Ceny oleju opałowego są różne w zależności od producenta i podlegają ciągłym wahaniom.
Źródło: czystepowietrze.gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock