Latarnie morskie w Polsce – ile ich jest i które można zwiedzać?

Źródło:
TVN Meteo
Latarnia morska w UstceTVN 24

W Polsce nadal działa 15 latarń morskich, choć ich funkcje coraz częściej są przejmowane przez komputery. Obecnie najwyższa latarnia morska w Polsce znajduje się w Świnoujściu. Ma 68 metrów wysokości, a jej światło jest wysyłane na odległość około 24 mil morskich, czyli około 44 kilometry. Najwyższa przybrzeżna wieża nawigacyjna na świecie to mierząca 133 metry latarnia morska w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej.

Latarnia morska to znak nawigacyjny w postaci wieży, który wysyła sygnały świetlne, a czasem również radiowe i dźwiękowe przebywającym na morzu statkom.W Polsce nadal działa 15 latarń morskich, natomiast na obszarach polarnych funkcjonują dwie działające latarnie, które są utrzymywane przez polskie stacje polarne.Najwyższą latarnią morską jest budowla w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej (133 m), a najstarszą Wieża Herkulesa znajdująca się w hiszpańskim mieście A Coruña.

Jak wyglądają latarnie morskie i jak zmieniały się na przestrzeni lat?

Latarnie morskie są budowane na stałym lądzie wybrzeży morskich, a także na brzegach wysp oraz przylądków, głównie w miejscach, gdzie jest duże prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpieczeństwa nawigacyjnego przy dużym ruchu statków morskich.  Latarnie morskie przeważnie mają formę wysokiej wieży, na której szczycie jest umieszczone silne źródło światła. Obecnie znajduje się tam także urządzenie do sygnalizacji dźwiękowej używane w wypadku wystąpienia mgły.

Pierwowzorem latarni morskiej był duży stos płonącego drewna umiejscowiony na wzgórzu w pobliżu brzegu, który już w starożytności pełnił funkcję oznaczenia linii lądu. Na skutek krzywizny powierzchni kuli ziemskiej, widoczność płomienia była zależna m.in. od tego, jak wysoko nad poziomem morza znajdowało się źródło światła.

W późniejszych czasach zaczęto stawiać kamienne lub ceglane wieże, na których budowano otwarte paleniska. Opisy pierwszych kolumn z ogniskami pochodzą z 400 roku p.n.e. Budowa takich wież zawsze wiązała się ze sporymi kosztami, dlatego czasami budowano latarnie morskie z drewna. Były one niewielkie i proste, posiadały ruchomy wyciąg, do którego był przymocowany za pomocą metalowych łańcuchów kosz z płonącym paliwem.

Historia latarni morskich

Prawdopodobnie pierwsza latarnia morska powstała na wyspie Faros koło Aleksandrii i wybudował ją Sostratos na rozkaz ówczesnego króla Egiptu – Prometeusza I. Według źródeł historycznych, miało to miejsce około 280-279 p.n.e. Latarnia morska na Faros ze względu na wielkość i ciekawą formę architektoniczną jest uznawana za jeden z siedmiu cudów świata starożytnego.

W zachodniej Europie latarnie morskie zawdzięcza się Rzymianom. Dzięki nim podziwiać można najstarszą i nadal działającą konstrukcję, która pochodzi z około II wieku naszej ery i znajduje się w A Coruña (dzisiejsza Hiszpania). Wieża Herkulesa ma 68 metrów wysokości. Prawdopodobnie została zbudowana za panowania cesarza Trajana i początkowo nosiła nazwę Farum Brigantium.

Na Bałtyku pierwsze światło, nazywane inaczej garnkiem wulkanu, zostało rozpalone na wyspie Wolin około 1070 roku. Do tego celu najczęściej wykorzystywano istniejące już obiekty, np. na Helu pierwszą latarnią morską był rozpalony ogień na wieży kościoła.

Na początku źródłem światła w latarniach morskich były rozpalane ogniska (pierwotnie z drewna, a potem z węgla), które później zostały zastąpione przez lampę olejną, czasami naftową. W 1822 roku nastąpił istotny moment dla rozwoju latarni morskich, ponieważ zastosowano w nich soczewki pierścieniowe Fresnela.

W grudniu 1858 roku po raz pierwszy latarnie morską oświetlił prąd elektryczny. Wówczas korzystano z lampy łukowej, której światło było bardzo intensywne, ale wymagało stałej obsługi. Osobą zajmującą się obsługą latarni morskich był latarnik.

Gdzie jest najwyższa latarnia morska?

Do 1990 roku za najwyższą latarnię morską uchodziła znajdująca się w Yamashita Park w Jokohamie (Japonia), stalowa Marine Tower. Wieża ta ma 106 metrów wysokości i jest wyposażona w taras widokowy, z którego przy dobrej pogodzie można zobaczyć górę Fuji.

Obecnie najwyższa przybrzeżna wieża nawigacyjna na świecie to mierząca 133 metry latarnia morska w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej. Jest to budowla o konstrukcji stalowo–betonowej, a zasięg jej światła wynosi 25 mil morskich (około 47 km).

Latarnie morskie w Polsce

W Polsce aktualnie jest czynnych 15 latarni morskich. Dwie utrzymywane przez polskie stacje polarne latarnie znajdują się poza krajem, na przeciwnych stronach kuli ziemskiej. Są to latarnia Hornsund na wyspie Spitsbergen oraz latarnia Arctowski znajdująca się na Wyspie Króla Jerzego.

Ponadto, oprócz aktualnie czynnych latarni, do zwiedzania udostępnione są również byłe latarnie w Sopocie (czynna cały rok) i Nowym Porcie (zwiedzanie latarni możliwe jest od maja do września). Do czynnych polskich latarni morskich zalicza się:

Świnoujście, Ustka, Czołpino, Stilo (potoczna nazwa miejscowości Osetnik), Krynica Morska, Kikut, Niechorze, Kołobrzeg, Gąski, Jarosławiec, Darłowo, Rozlewie, Jastarnia, Hel, Gdańsk.

Nazwy polskich latarni morskich wywodzą się od miejscowości, w których zostały wybudowane. Wyjątek stanowią dwie latarnie – Kikut (od nazwy wzniesienia na wyspie Wolin) i Rozewie (od nazwy przylądka).

Całkowicie wyłączone, zarówno z pracy, jak i możliwości zwiedzania są:

– Latarnia Morska Góra Szwedów mieszcząca się w granicach administracyjnych miasta Hel, – „druga” Latarnia Morska Rozewie, znana też pod nazwą „nowa” lub „Rozewie II”.

W czasie II wojny światowej całkowicie zostały zniszczone latarnie morskie:

– Hel, – Gdynia Oksywie, – Jastarnia Bór.

Obecnie, najwyższą latarnią morską w Polsce jest ta znajdująca się w Świnoujściu. Ma ona 68 metrów wysokości, a jej światło jest wysyłane na odległość około 24 mil morskich, czyli około 44 kilometry. Została ona zbudowana u nasady falochronu wschodniego, który osłania wejście do portu w Świnoujściu. Od 2001 roku w pomieszczeniach „północnych” latarni morskiej oraz na zewnątrz budowli jest udostępniona ekspozycja morska, którą można zwiedzać. Dotyczy ona dziedzin techniki morskiej i latarnictwa. Turyści są przewożeni do latarni statkiem pasażerskim lub docierają tam autobusem.

CZYTAJ TEŻ: To mruganie świateł to nie efekt "zepsutej żarówki". To znak, podpis

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W sobotę od rana nad częścią kraju występują wyładowania atmosferyczne, pada i silnie wieje. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi i silnie wieje, miejscami mogą występować ulewy

Gdzie jest burza? Grzmi i silnie wieje, miejscami mogą występować ulewy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Alert RCB. W sobotę 17.08 do osób przebywających na terenie dziewięciu województw rozesłany został SMS z ostrzeżeniami przed burzami. Eksperci ostrzegają przed możliwymi podtopieniami.

Dziewięć województw z alertem RCB

Dziewięć województw z alertem RCB

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed burzami. Sobota przyniesie miejscami obfite opady deszczu i silne podmuchy wiatru, które utrzymają się aż do nocy. W sporej części kraju zagrożenie stanowić będzie także męczący upał.

Mapa Polski na pomarańczowo. Burze, obfite ulewy i skwar

Mapa Polski na pomarańczowo. Burze, obfite ulewy i skwar

Źródło:
IMGW

Prawie 900 osób ewakuowano z terenów zagrożonych pożarem w okolicach miasta Izmir. W sobotę z płomieniami walczy prawie 3000 strażaków. Ten niebezpieczny pożar prawdopodobnie jest efektem nieodpowiedzialnego zachowania osób wypoczywających w okolicy.

Trzy tysiące strażaków walczy ze skutkami "jednego pikniku"

Trzy tysiące strażaków walczy ze skutkami "jednego pikniku"

Źródło:
PAP

W nocy z piątku na sobotę na polskim niebie widoczny był przelot rakiety Falcon 9, wynoszącej na orbitę okołoziemską polskiego satelitę EagleEye. Obserwatorzy mogli również dostrzec efektowny moment deorbitacji rakiety.

Tak wyglądał przelot Falcona 9 Polską. "Piękna, puchata kulka"

Tak wyglądał przelot Falcona 9 Polską. "Piękna, puchata kulka"

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Huragan Ernesto zmierza w stronę archipelagu Bermudów. Żywioł niesie ze sobą wiatr o prędkości 150 kilometrów na godzinę, fale sztormowe i ulewne opady deszczu. Na drodze huraganu znajduje się także wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych i Kanady.

"Nie miejcie złudzeń, ta burza uderzy nas naprawdę mocno"

"Nie miejcie złudzeń, ta burza uderzy nas naprawdę mocno"

Źródło:
Reuters, NHC

W czasie weekendu w wielu regionach kraju spodziewamy się deszczu i burz, które mogą być gwałtowne. Zmiana pogody czeka nas na początku przyszłego tygodnia.

Uwaga, w weekend pogoda będzie gwałtowna!

Uwaga, w weekend pogoda będzie gwałtowna!

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. W sobotę 17.08 w wielu regionach kraju pojawią się przelotne opady deszczu i burze. Miejscami może spaść nawet 50 litrów deszczu na metr kwadratowy. Termometry pokażą maksymalnie 31 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - sobota, 17.08. Burzowo w wielu regionach, do 31 stopni

Pogoda na dziś - sobota, 17.08. Burzowo w wielu regionach, do 31 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX w piątek na niską orbitę okołoziemską poleciał największy jak dotąd polski satelita. EagleEye, czyli "Oko Orła", pozwoli na obserwacje Ziemi z wyjątkową rozdzielczością

Największy polski satelita poleciał w kosmos 

Największy polski satelita poleciał w kosmos 

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, TVN24

Trzy popularne wśród turystów greckie wyspy były w nocy z czwartku na piątek pozbawione prądu. Jak podał portal eKathimerini, awaria była spowodowana wysoką temperaturą i ogromnym popytem na energię elektryczną w związku z dużą liczbą turystów.

Trzy greckie wyspy pozbawione prądu. Przez upał i dużą liczbę turystów

Trzy greckie wyspy pozbawione prądu. Przez upał i dużą liczbę turystów

Źródło:
PAP, ekathimerini.com

Potężny tajfun dotarł do wschodniej Japonii, grożąc gwałtownymi powodziami i niszczycielskimi porywami wiatru. W dwóch miastach nakazano ewakuację setek tysięcy ludzi. Japońskie linie lotnicze odwołały kilkaset lotów.

"Wiatr może przewracać jadące ciężarówki"

"Wiatr może przewracać jadące ciężarówki"

Źródło:
Reuters, japantimes.co.jp

W Bolesławcu trwa 30. edycja Święta Ceramiki. Na rynku miasta można kupić unikatowe ręcznie malowane ceramiczne filiżanki, spodeczki, kubki i talerze, które - jak podkreśla w rozmowie z Magdą Adamowicz z tvnmeteo.pl prezydent Piotr Roman - "są dumą Polski". O atrakcjach, jakie towarzyszą imprezie, opowiada z kolei Kornel Filipowicz, jej organizator.

Święto Ceramiki w Bolesławcu. To już 30. edycja

Święto Ceramiki w Bolesławcu. To już 30. edycja

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Seulu wiedzą, co to znaczy gorąca noc. Temperatura w stolicy Korei Południowej przez 26 dni nocy z rzędu przekraczała 25 stopni Celsjusza. To najdłuższa taka seria od 117 lat - poinformowały w piątek miejscowe władze.

Ponad 25 stopni w nocy. Przez niemal miesiąc

Ponad 25 stopni w nocy. Przez niemal miesiąc

Źródło:
PAP, straitstimes.com

Panda wielka o imieniu Ying Ying urodziła w czwartek bliźniaki - poinformowała stacja BBC. Jak przekazali opiekunowie z Ocean Park Hong Kong, poród trwał pięć godzin.

Urodziła bliźniaki. To najstarsza panda debiutująca w roli mamy

Urodziła bliźniaki. To najstarsza panda debiutująca w roli mamy

Źródło:
Reuters, PAP

Temperatura wody w Morzu Adriatyckim na wybrzeżu Chorwacji tego lata dochodzi do niemal 30 stopni Celsjusza. Specjaliści ostrzegają przed skutkami takiego ocieplenia w dłuższej perspektywie. - Sytuacja będzie się pogarszać, przez co szybko staniemy się Morzem Czerwonym - ostrzegł meteorolog Duszko Kraljev.

Meteorolog: Adriatyk stanie się jak Morze Czerwone

Meteorolog: Adriatyk stanie się jak Morze Czerwone

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Od środy hiszpańskie Baleary zmagają się z gwałtowną pogodą. Ulewne deszcze zalały drogi, odwołano kilkadziesiąt lotów. Kilka osób zostało rannych. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy relację Polki, która utknęła na lotnisku na Majorce.

Trudne chwile na Balearach. "Ulice zalane, samochody do połowy w wodzie"

Trudne chwile na Balearach. "Ulice zalane, samochody do połowy w wodzie"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Diario de Mallorca, Kontakt 24

Czwartek w niektórych regionach Polski był burzowy. W Szczecinie po ulewie zamknięto jedną z ulic. Wśród miejsc, w których pogoda mocno się pogorszyła, znalazła się również pomorska Ustka.

Ulewa w Ustce, w Szczecinie zalało ulicę

Ulewa w Ustce, w Szczecinie zalało ulicę

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl, TVN24

Turyści na plaży w Krynicy Morskiej zauważyli dzika, który nietypowo się zachowywał - był osłabiony, nie potrafił wyjść z wody. Na miejsce przyjechała policja. Wezwano też weterynarza, lecz tuż przed jego przyjazdem zwierzę padło. Informację otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Mocno osłabiony" dzik w Bałtyku. Weterynarz nie zdążył przyjechać

"Mocno osłabiony" dzik w Bałtyku. Weterynarz nie zdążył przyjechać

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Do Polski dotarły upały i z modeli meteorologicznych wynika, że wysoka temperatura prędko nas nie opuści. O fali gorąca, która zawładnęła naszym krajem i ma zostać z nami nawet do końca wakacji, pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Jaka będzie końcówka wakacji? "Wiele wskazuje na to, że rozpalona do czerwoności"

Jaka będzie końcówka wakacji? "Wiele wskazuje na to, że rozpalona do czerwoności"

Źródło:
tvnmeteo.pl

W gminie Ontinyent w Walencji po ulewnych opadach deszczu zawaliła się część dachu supermarketu. Z budynku ewakuowano kilkaset osób. Nikt nie został ranny, ale woda wyrządziła szkody.

Lunęło tak, że zawaliła się część dachu supermarketu

Lunęło tak, że zawaliła się część dachu supermarketu

Źródło:
ENEX, El Espanol, Levante-EMV

Późnym popołudniem wznowiono loty na lotnisku we włoskiej Katanii. Ruch do tej pory był zawieszony z powodu kolejnego wybuchu Etny. Płytę portu pokryła gruba warstwa pyłu wulkanicznego.

Gruba warstwa pyłu wulkanicznego pokryła lotnisko

Gruba warstwa pyłu wulkanicznego pokryła lotnisko

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP

Nagranie, na którym widać stado danieli pasące się na jednym z osiedli w Grudziądzu (woj. kujawsko-pomorskie), dostaliśmy na Kontakt 24. - Zatrzymały się pod moim balkonem. Pasły się około dwóch godzin, a później przeszły pod kolejny - opowiadała autorka filmu pani Anna.

Stado danieli pasło się pod blokiem w Grudziądzu

Stado danieli pasło się pod blokiem w Grudziądzu

Źródło:
Kontakt 24

W Rudniku nad Sanem niedaleko Niska (Podkarpackie) paliły się las i nieużytki. W akcji gaśniczej brało udział 16 zastępów straży pożarnej. Jak poinformował w czwartek wieczorem rzecznik podkarpackich strażaków bryg. Marcin Betleja, pożar został opanowany.

Las i nieużytki stanęły w ogniu

Las i nieużytki stanęły w ogniu

Źródło:
PAP, IBL

Bliskie spotkanie Jowisza i Marsa było widać na niebie nocą ze środy na czwartek. Spektakularną koniunkcję tych obu planet udało się sfotografować Reporterom 24.

Rzadkie zjawisko na niebie. Następna okazja za ponad dwa lata

Rzadkie zjawisko na niebie. Następna okazja za ponad dwa lata

Źródło:
tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach", space.com

Wzrosła liczba śmiertelnych ofiar ubiegłotygodniowego osuwiska, do którego doszło na ogromnym wysypisku śmieci w stolicy Ugandy. Policja poinformowała również o dziesiątkach zaginionych osób.

Ziemia i śmieci pogrzebały ich żywcem, gdy spali. Wzrosła liczba zabitych

Ziemia i śmieci pogrzebały ich żywcem, gdy spali. Wzrosła liczba zabitych

Źródło:
PAP

Jak wynika ze wstępnych danych instytutu British Antarctic Survey, tegoroczny lipiec na Antarktydzie był najcieplejszy od ponad 40 lat. Średnia temperatura dla tego miesiąca była w tym regionie o 3,1 stopnia Celsjusza wyższa od norm sezonowych. - To może być wyjątkowo ciepła antarktyczna zima - przekazał Thomas Caton Harrison, ekspert BAS.

Najcieplejszy lipiec na Antarktydzie od ponad 40 lat

Najcieplejszy lipiec na Antarktydzie od ponad 40 lat

Źródło:
PAP, AFP, BAS

Lek na koci katar został opracowany przez naukowców z Polski. Aleksandra Synowiec, która brała udział w badaniach laboratoryjnych, wyjaśniła w rozmowie z TVN24, że leczenie tej choroby utrudnia fakt, że wywołują ją dwa wirusy. Związek opracowany przez zespół badawczy działa na obydwa.

Polacy opracowali lek na koci katar

Polacy opracowali lek na koci katar

Źródło:
TVN24, PAP

Pożar, który w niedzielę wybuchł niedaleko Aten, spowodował poważne szkody na obszarze prawie 10 tysięcy hektarów. Gdy w Attyce rozpoczyna się szacowanie strat, mieszkańcy zniszczonych terenów zastanawiają się, dlaczego płomienie dotarły aż tak blisko stolicy.

"Piekło". Mieszkańcy zadają pytania o to, co się stało pod Atenami

"Piekło". Mieszkańcy zadają pytania o to, co się stało pod Atenami

Źródło:
Reuters, eKathimerini