Latarnie morskie w Polsce – ile ich jest i które można zwiedzać?

Źródło:
TVN Meteo
Latarnia morska w UstceTVN 24

W Polsce nadal działa 15 latarń morskich, choć ich funkcje coraz częściej są przejmowane przez komputery. Obecnie najwyższa latarnia morska w Polsce znajduje się w Świnoujściu. Ma 68 metrów wysokości, a jej światło jest wysyłane na odległość około 24 mil morskich, czyli około 44 kilometry. Najwyższa przybrzeżna wieża nawigacyjna na świecie to mierząca 133 metry latarnia morska w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej.

Latarnia morska to znak nawigacyjny w postaci wieży, który wysyła sygnały świetlne, a czasem również radiowe i dźwiękowe przebywającym na morzu statkom.W Polsce nadal działa 15 latarń morskich, natomiast na obszarach polarnych funkcjonują dwie działające latarnie, które są utrzymywane przez polskie stacje polarne.Najwyższą latarnią morską jest budowla w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej (133 m), a najstarszą Wieża Herkulesa znajdująca się w hiszpańskim mieście A Coruña.

Jak wyglądają latarnie morskie i jak zmieniały się na przestrzeni lat?

Latarnie morskie są budowane na stałym lądzie wybrzeży morskich, a także na brzegach wysp oraz przylądków, głównie w miejscach, gdzie jest duże prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpieczeństwa nawigacyjnego przy dużym ruchu statków morskich.  Latarnie morskie przeważnie mają formę wysokiej wieży, na której szczycie jest umieszczone silne źródło światła. Obecnie znajduje się tam także urządzenie do sygnalizacji dźwiękowej używane w wypadku wystąpienia mgły.

Pierwowzorem latarni morskiej był duży stos płonącego drewna umiejscowiony na wzgórzu w pobliżu brzegu, który już w starożytności pełnił funkcję oznaczenia linii lądu. Na skutek krzywizny powierzchni kuli ziemskiej, widoczność płomienia była zależna m.in. od tego, jak wysoko nad poziomem morza znajdowało się źródło światła.

W późniejszych czasach zaczęto stawiać kamienne lub ceglane wieże, na których budowano otwarte paleniska. Opisy pierwszych kolumn z ogniskami pochodzą z 400 roku p.n.e. Budowa takich wież zawsze wiązała się ze sporymi kosztami, dlatego czasami budowano latarnie morskie z drewna. Były one niewielkie i proste, posiadały ruchomy wyciąg, do którego był przymocowany za pomocą metalowych łańcuchów kosz z płonącym paliwem.

Historia latarni morskich

Prawdopodobnie pierwsza latarnia morska powstała na wyspie Faros koło Aleksandrii i wybudował ją Sostratos na rozkaz ówczesnego króla Egiptu – Prometeusza I. Według źródeł historycznych, miało to miejsce około 280-279 p.n.e. Latarnia morska na Faros ze względu na wielkość i ciekawą formę architektoniczną jest uznawana za jeden z siedmiu cudów świata starożytnego.

W zachodniej Europie latarnie morskie zawdzięcza się Rzymianom. Dzięki nim podziwiać można najstarszą i nadal działającą konstrukcję, która pochodzi z około II wieku naszej ery i znajduje się w A Coruña (dzisiejsza Hiszpania). Wieża Herkulesa ma 68 metrów wysokości. Prawdopodobnie została zbudowana za panowania cesarza Trajana i początkowo nosiła nazwę Farum Brigantium.

Na Bałtyku pierwsze światło, nazywane inaczej garnkiem wulkanu, zostało rozpalone na wyspie Wolin około 1070 roku. Do tego celu najczęściej wykorzystywano istniejące już obiekty, np. na Helu pierwszą latarnią morską był rozpalony ogień na wieży kościoła.

Na początku źródłem światła w latarniach morskich były rozpalane ogniska (pierwotnie z drewna, a potem z węgla), które później zostały zastąpione przez lampę olejną, czasami naftową. W 1822 roku nastąpił istotny moment dla rozwoju latarni morskich, ponieważ zastosowano w nich soczewki pierścieniowe Fresnela.

W grudniu 1858 roku po raz pierwszy latarnie morską oświetlił prąd elektryczny. Wówczas korzystano z lampy łukowej, której światło było bardzo intensywne, ale wymagało stałej obsługi. Osobą zajmującą się obsługą latarni morskich był latarnik.

Gdzie jest najwyższa latarnia morska?

Do 1990 roku za najwyższą latarnię morską uchodziła znajdująca się w Yamashita Park w Jokohamie (Japonia), stalowa Marine Tower. Wieża ta ma 106 metrów wysokości i jest wyposażona w taras widokowy, z którego przy dobrej pogodzie można zobaczyć górę Fuji.

Obecnie najwyższa przybrzeżna wieża nawigacyjna na świecie to mierząca 133 metry latarnia morska w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej. Jest to budowla o konstrukcji stalowo–betonowej, a zasięg jej światła wynosi 25 mil morskich (około 47 km).

Latarnie morskie w Polsce

W Polsce aktualnie jest czynnych 15 latarni morskich. Dwie utrzymywane przez polskie stacje polarne latarnie znajdują się poza krajem, na przeciwnych stronach kuli ziemskiej. Są to latarnia Hornsund na wyspie Spitsbergen oraz latarnia Arctowski znajdująca się na Wyspie Króla Jerzego.

Ponadto, oprócz aktualnie czynnych latarni, do zwiedzania udostępnione są również byłe latarnie w Sopocie (czynna cały rok) i Nowym Porcie (zwiedzanie latarni możliwe jest od maja do września). Do czynnych polskich latarni morskich zalicza się:

Świnoujście, Ustka, Czołpino, Stilo (potoczna nazwa miejscowości Osetnik), Krynica Morska, Kikut, Niechorze, Kołobrzeg, Gąski, Jarosławiec, Darłowo, Rozlewie, Jastarnia, Hel, Gdańsk.

Nazwy polskich latarni morskich wywodzą się od miejscowości, w których zostały wybudowane. Wyjątek stanowią dwie latarnie – Kikut (od nazwy wzniesienia na wyspie Wolin) i Rozewie (od nazwy przylądka).

Całkowicie wyłączone, zarówno z pracy, jak i możliwości zwiedzania są:

– Latarnia Morska Góra Szwedów mieszcząca się w granicach administracyjnych miasta Hel, – „druga” Latarnia Morska Rozewie, znana też pod nazwą „nowa” lub „Rozewie II”.

W czasie II wojny światowej całkowicie zostały zniszczone latarnie morskie:

– Hel, – Gdynia Oksywie, – Jastarnia Bór.

Obecnie, najwyższą latarnią morską w Polsce jest ta znajdująca się w Świnoujściu. Ma ona 68 metrów wysokości, a jej światło jest wysyłane na odległość około 24 mil morskich, czyli około 44 kilometry. Została ona zbudowana u nasady falochronu wschodniego, który osłania wejście do portu w Świnoujściu. Od 2001 roku w pomieszczeniach „północnych” latarni morskiej oraz na zewnątrz budowli jest udostępniona ekspozycja morska, którą można zwiedzać. Dotyczy ona dziedzin techniki morskiej i latarnictwa. Turyści są przewożeni do latarni statkiem pasażerskim lub docierają tam autobusem.

CZYTAJ TEŻ: To mruganie świateł to nie efekt "zepsutej żarówki". To znak, podpis

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W poniedziałek 06.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Pada deszcz i wieje porywisty wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Pojawiły się pierwsze wyładowania

Gdzie jest burza? Pojawiły się pierwsze wyładowania

Źródło:
tvnmeteo.pl

Moment, w którym tornado zniszczyło budynek przemysłowy w Nebrasce, został zarejestrowany przez kamerę samochodową. W momencie uderzenia żywiołu wewnątrz znajdowało się 70 osób, spośród których część została uwięziona pod gruzami.

Wystarczyła chwila, by z powierzchni ziemi zniknął budynek pełen ludzi. Nagranie

Wystarczyła chwila, by z powierzchni ziemi zniknął budynek pełen ludzi. Nagranie

Źródło:
Reuters, 1011 Now, tvnmeteo.pl

IMGW wydał alarmy meteorologiczne. W poniedziałek w części kraju pojawią się kolejne burze - ostrzeżenia przed nimi obowiązują w siedmiu województwach. Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie.

Burze powrócą. IMGW ostrzega

Burze powrócą. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gniazda trzmieli podgrzewają się na skutek zmian klimatycznych. Naukowcy z Belgii i Kanady przeanalizowali preferencje termiczne gatunków z całego świata i odkryli, że wiele z nich cierpi z powodu wzrostu temperatury. Zbyt gorące warunki w gnieździe mają poważny wpływ na rozwój larw i zdrowie dorosłych owadów.

Trzmiele "gotują się" w gniazdach

Trzmiele "gotują się" w gniazdach

Źródło:
The Guardian, Frontiers

Krowy poturbowały pielgrzymów idących słynną trasą Camino de Santiago. Jedna osoba odniosła ciężkie obrażenia. To nie pierwszy podobny przypadek w ciągu ostatnich tygodni - do ataku na pątników doszło także w marcu.

Krowy zaatakowały pielgrzymów na Camino de Santiago

Krowy zaatakowały pielgrzymów na Camino de Santiago

Źródło:
PAP, ABC Castilla y León, hoy.es

Rośnie bilans ofiar śmiertelnych powodzi w Brazylii. Jak podały lokalne władze, w samym stanie Rio Grande do Sul zginęło co najmniej 78 osób. W ponad 300 gminach ogłoszono stan klęski żywiołowej, a dziesiątki tysięcy osób musiały opuścić swoje domy.

"Zbiorowy koszmar" trwa. Nie żyje prawie 80 osób

"Zbiorowy koszmar" trwa. Nie żyje prawie 80 osób

Źródło:
Reuters, G1 Globo, CNN, Estado RS

Pogoda na dziś. Poniedziałek 6.05 przyniesie części kraju przelotne opady deszczu oraz burze. Wyładowaniom towarzyszyć będą silne porywy wiatru. Termometry pokażą od 16 do 24 stopni.

Pogoda na dziś - poniedziałek, 6.05. Burzowo w części kraju, jest szansa na rozpogodzenia

Pogoda na dziś - poniedziałek, 6.05. Burzowo w części kraju, jest szansa na rozpogodzenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Indonezyjscy wolontariusze niosą pomoc zwierzętom, które pozostały na terenach w pobliżu wulkanu Ruang. Po erupcji konieczna była ewakuacja tysięcy ludzi, którzy nie zawsze mieli możliwość zabrać ze sobą czworonożnych przyjaciół. Akcja ratunkowa jest trudna, ponieważ wulkan grozi kolejnym wybuchem.

Ruszyli na pomoc zwierzętom, ale sami są w niebezpieczeństwie

Ruszyli na pomoc zwierzętom, ale sami są w niebezpieczeństwie

Źródło:
Reuters, Straits Times

Powodzie nawiedziły wschodni Teksas. Trudna sytuacja panuje w Houston, gdzie pod wodą znalazły się całe dzielnice, a do tej pory konieczne było uratowanie ponad 170 uwięzionych osób. To kolejne z serii gwałtownych zjawisk pogodowych, jakie nawiedzają stan od miesiąca.

Całe dzielnice pod wodą, a deszcz nie przestaje padać

Całe dzielnice pod wodą, a deszcz nie przestaje padać

Źródło:
Reuters, CNN

Niezwykle wyglądające chmury, nazywane mammatusami, pojawiły się w sobotę na dolnośląskim niebie. Udało się je uchwycić na zdjęciach Reporterce 24.

Mammatusy pojawiły się nad Dolnym Śląskiem

Mammatusy pojawiły się nad Dolnym Śląskiem

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Ulewy spowodowały powodzie i osunięcia ziemi na indonezyjskiej wyspie Sulawesi (Celebes). Jest kilkanaście ofiar śmiertelnych. Uszkodzeniu uległo ponad 1800 domów.

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Źródło:
PAP, Reuters

W taki sposób na Słońce nie możemy patrzeć na co dzień. Sonda ESA Solar Orbiter zarejestrowała z bliska wyrzuty plazmy z korony słonecznej - dzięki temu nasza gwiazda przypomina puszystą kulę. Ten niesamowity i hipnotyzujący widok można zobaczyć na nagraniu.

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Źródło:
ESA, Universe Today, tvnmeteo.pl

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

O dużym szczęściu może mówić pewien funkcjonariusz policji z Teksasu, który wpadł samochodem do dziury w drodze powstałej w wyniku opadów deszczu. Mężczyzna trafił do szpitala, doznał tylko powierzchownych obrażeń.

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Źródło:
KWTX, tvnmeteo.pl

Powodzie w Kenii, będące konsekwencją ulewnych deszczy, doprowadziły do śmierci co najmniej 210 osób. Jak przekazał prezydent kraju William Ruto, prognozy na najbliższy czas są niepokojące. - Sytuacja będzie eskalować - mówił. Do lądu zbliża się cyklon Hidaya, który oprócz opadów niesie ze sobą silny wiatr i niebezpieczne fale.

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

Źródło:
Reuters

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Jest kilka gatunków drzew, które będą w stanie przeżyć tak szybko zachodzące zmiany klimatu. To właśnie je powinno się wykorzystać do ponownego zalesiania terenów. Jednak, jak ustalili badacze z Austrii, nawet te gatunki nie podołają wyzwaniu stworzenia lasów odpornych na zagrożenia i zapewniające stabilność ekosystemu.

Europejskie lasy poważnie zagrożone

Europejskie lasy poważnie zagrożone

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, EurekAlert

Sonda księżycowa Chang'e-6 rozpoczęła w piątek swoją misję. Jej celem jest niewidoczna strona Srebrnego Globu - statek kosmiczny ma wylądować na jego powierzchni i pobrać próbki, które następnie trafią na Ziemię. Chiny przygotowują się także do wysłania ludzi na Księżyc.

Chcą zabrać na Ziemię kawałek "ciemnej strony Księżyca"

Chcą zabrać na Ziemię kawałek "ciemnej strony Księżyca"

Źródło:
PAP, phys.org

Kenia w ostatnim czasie zmaga się z katastrofalnymi powodziami. W czwartek z narodowego rezerwatu przyrody Masai Mara ewakuowano turystów. Konsekwencje gwałtownej pogody odczuwalne są jednak w całym kraju - z powodu braku prądu zapanowały ciemności. Do tej pory żywioł doprowadził do śmierci blisko 200 osób.

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

Źródło:
Reuters, PAP

Frankfurt nad Menem nawiedziły w czwartek burze z ulewami. Deszcz powodował zalania ulic i zaparkowanych na nich samochodów. Występowały spore utrudnienia w lotach samolotów. Strażacy interweniowali kilkaset razy.

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Źródło:
Reuters, Frankfurter Rundschau, Tagesschau

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek wybuchł pożar. Z ogniem walczyło prawie 100 osób, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. W akcji brał udział śmigłowiec Straży Granicznej.

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Za kierowcą z miasta Turkey w amerykańskim stanie Teksas chwila, której nie zapomni do końca życia. Mężczyzna stanął oko w oko z przechodzącym tornadem, a spotkanie to zostało uwiecznione na nagraniu.

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Źródło:
ENEX, thenationaldesk.com

Lawina błotna zeszła na dom w miejscowości Courmelles na północy Francji. Zginęła 57-letnia kobieta, a jej mąż został ranny.

Ziemia osunęła się na dom, nie żyje kobieta

Ziemia osunęła się na dom, nie żyje kobieta

Źródło:
ENEX