Kurkuma - właściwości, działanie, zastosowanie i picie kurkumy

Źródło:
tvnmeteo
"Jeśli nie będzie roślin, nie będzie życia"
"Jeśli nie będzie roślin, nie będzie życia""Polska i Świat" TVN24
wideo 2/5
"Jeśli nie będzie roślin, nie będzie życia""Polska i Świat" TVN24

Kurkuma jest jadalną rośliną z Azji Południowej. Stosowana jako przyprawa w kuchni indyjskiej, od tysięcy lat znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej. Właściwości prozdrowotne kurkuminy, aktywnego składnika kurkumy, są silniejsze, jeśli połączy się kurkumę z piperyną, czyli składnikiem bioaktywnym znajdującym się w czarnym pieprzu. Podpowiadamy, na co działa kurkuma i jak ją pić, żeby cieszyć się jej prozdrowotnym działaniem.

Kurkuma jest rośliną jadalną (kłącze), pochodzącą z Azji Południowej.Kurkuma znajduje zastosowanie w kuchni, medycynie naturalnej i kosmetyce.Składnikami aktywnymi kurkumy są m.in. kurkumina, olejek eteryczny (turmeron) oraz barwniki (kurkuminoidy). Połączenie kurkuminy z piperyną wzmacnia wchłanianie kurkuminy nawet o 2 tys. proc.Korzyści z właściwości kurkumy można osiągnąć poprzez spożywanie jej przez długi czas.W szeregu badań udowodniono, że kurkuma działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwzapalnie, przeciwnowotworowo, przeciwutleniająco i antyseptycznie. Ma pozytywny wpływ na układ krążenia, nerki i trawienie. Swoje lecznicze właściwości kurkuma zawdzięcza m.in. kurkuminie, polifenolowi, który zawiera.

Kurkuma - co to za roślina?

Kurkumę, jako przyprawę, uzyskuje się z rośliny o łacińskiej nazwie Curcuma longa, należącej do tej samej rodziny co imbir - Zingiberaceae. Pochodzi z południowej Azji. Kurkuma osiąga jeden metr wysokości, ma długie, podłużne liście. Jadalną częścią rośliny są jej kłącza, które mogą osiągać od 2,5 do 7 cm długości i ok. 2,5 cm średnicy. Po ususzeniu są proszkowane. Kurkuma ma charakterystyczny gorzko-słodki smak, idealnie komponujący się z daniami kuchni indyjskiej. Kurkumę nazywa się również „indyjskim szafranem” ze względu na jej charakterystyczny intensywnie żółty kolor. 

Obecnie na świecie rozpoznaje się 133 różne rodzaje kurkumy. Kurkuma lubi wilgoć i ciepło, rośnie w temperaturze od 20 do 30 st. Celsjusza, dlatego uprawia się ją w tropikach. Większość światowej produkcji kurkumy odbywa się w Indiach. Tam też spożywa się aż 80 proc. uzyskanej przyprawy.

Kurkuma w Azji znajduje zastosowanie nie tylko jako przyprawa, ale jest też stosowana leczniczo. Stosowana jest w medycynie naturalnej od prawie 4 tys. lat, ale także współczesna medycyna wykorzystuje jej liczne prozdrowotne właściwości, dobrze udokumentowane w pracach naukowych. W ciągu samych ostatnich 25 lat powstało ponad 300 naukowych publikacji dotyczących jej dobroczynnego wpływu na zdrowie.

Kurkuma - składniki

Kurkuma zawiera ponad 100 różnych składników. Głównymi składnikami korzenia są olejek eteryczny, który zawiera odpowiadający za jej aromat turmeron, polifenol kurkumina oraz barwniki - kurkuminoidy. Kurkuminoidy są naturalnymi przeciwutleniaczami. Kurkuma jest też dobrym źródłem kwasu tłuszczowego omega-3 i kwasu α-linolenowego.

W 100 g kurkumy znajduje się:  - 10 g tłuszczu całkowitego, - 3 g tłuszczów nasyconych, - 0,2 g wapnia, - 0,26 g fosforu, - 10 mg sodu, - 2500 mg potasu, - 47,5 mg żelaza, - 0,9 mg tiaminy, - 0,19 mg ryboflawiny, - 4,8 mg niacyny, - 50 mg kwasu askorbinowego, - 69,9 g węglowodanów ogółem, - 21 g błonnika pokarmowego, - 3 g cukrów, - 8 g białka. 

Kurkumina, olejek eteryczny i kurkuminoidy, które zawiera kurkuma, znajdują zastosowanie w farmakologii i medycynie naturalnej.

Kurkumina

Kurkumina jest najprawdopodobniej najbardziej aktywnym składnikiem kurkumy. Jest polifenolem, który jest silnym przeciwutleniaczem o właściwościach m.in. przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych. Kurkumina nie jest zbyt dobrze wchłaniana przez organizm, dlatego warto ją łączyć z innym bioaktywnym składnikiem - piperyną (znajduje się w pieprzu).

Kurkumina z piperyną

Połączenie kurkumy z czarnym pieprzem może wzmocnić jej działanie. Bioaktywny składnik piperyny, zawarty w czarnym pieprzu, to alkaloid. Piperyna może łagodzić mdłości, bóle głowy, problemy trawienne. Podobnie jak kurkumina działa przeciwzapalnie. Piperyna zwiększa wchłanianie kurkuminy aż o 2 tys. proc., dlatego pijąc kurkumę, warto dodawać do naparu czarny pieprz. W badaniu z 2013 roku, przeprowadzonym w Stanach Zjednoczonych, odkryto, że takie działanie ma połączenie 20 mg piperyny z 2 g kurkuminy.

Kurkuma - właściwości

Właściwości kurkumy wykorzystywane są naturalnej medycynie od ponad 4 tys. lat. Stosuje się ją m.in. w Ajurwedzie, medycynie chińskiej, japońskiej i egipskiej. Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, antygrzybiczo, przeciwnowotworowo, wzmacniająco, antypasożytniczo, poprawia trawienie, łagodzi artretyzm. Kurkuma ma również właściwości antyseptyczne, pasta z kurkumy stosowana jest na skaleczenia, oparzenia oraz jako środek przeciwbakteryjny. Ponieważ ma właściwości wzmacniające apetyt, jest również stosowana w leczeniu anoreksji i zaburzeń żywieniowych.

Uważa się również, że kurkuma ma pozytywny wpływ na kondycję skóry, działając rozjaśniająco i chroniąc przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

W medycynie ajurwedyjskiej kurkumę stosuje się do leczenia chorób dróg oddechowych, w tym astmy, alergii, kaszlu, kataru, zapalenia zatok i chorób oskrzeli, oraz do leczenia reumatyzmu i ran cukrzycowych. W Chinach używa się kurkumy do leczenia bólu brzucha. Poza tym właściwości kurkumy mają zastosowanie w leczeniu obrzęków, problemów trawiennych oraz bólu gardła. 

Kurkuma - działanie

Kurkuma ma działanie m.in. przeciwzapalne, żółciopędne, przeciwbakteryjne i wiatropędne. Badania z 1988 roku potwierdziły pozytywne działanie kurkumy w leczeniu takich schorzeń jak:  - reumatoidalne zapalenie stawów, - przewlekłe zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej oka, - zapalenie spojówek, - rak skóry, - ospa wietrzna, - gojenie się ran, - infekcje dróg moczowych, - dolegliwości wątroby. Kurkuma przyspiesza też gojenie się ran, zmniejsza wzdęcia i inne problemy trawienne. W leczeniu niestrawności zaleca się spożywanie 1,3–3,0 g korzenia kurkumy. Ma również korzystny wpływ na łagodzenie bólu menstruacyjnego i bólu brzucha innego pochodzenia. Kurkumę stosuje się także w chorobach jelit oraz wrzodach żołądka.

Kurkuma - jak pić?

Napar z kurkumy przygotowujemy z kurkumy w proszku lub ze startego korzenia świeżej rośliny. Aby przygotować napar z kurkumy:

zagotuj litr wody,

dodaj jedną lub dwie łyżeczki kurkumy (w preferowanej postaci),

gotuj przez 10 minut,

przecedź i pozostaw do ostygnięcia na pięć minut.

Pij kurkumę dwa razy dziennie, po jednej filiżance. Do naparu możesz dodać miód, imbir, łyżkę oleju kokosowego lub masła (tłuszcz wspomaga wchłanianie), czarny pieprz (zawiera piperynę, wspomagającą przyswajanie kurkuminy), cytrynę. Możesz też dodać kurkumę do mleka, uzyskasz w ten sposób tzw. złote mleko.

Picie kurkumy - skutki uboczne

Kurkumę można pić i stosować w innej formie bez obaw. Do tej pory nie odnotowano żadnych skutków ubocznych stosowania kurkumy ani negatywnych interakcji z lekami. Uważa się, że nie jest szkodliwa nawet w wysokich dawkach. W badaniach przeprowadzonych w 2003 roku nie zaobserwowano też, aby kurkuma szkodziła na nerki, wątrobę czy ciśnienie krwi.

Kurkuma - do czego dodawać?

Kurkumę dodaje się do pikantnych i słodkich potraw. To ona nadaje curry charakterystyczny żółty kolor i smak, dlatego znajduje się w składzie gotowych mieszanek przypraw curry. To ona odpowiada za smak i kolor curry. Jako przyprawa jest jednym z głównych składników dań kuchni południowoazjatyckiej i bliskowschodniej. Używa się jej też jako naturalnego barwnika spożywczego, m.in. w maśle i serach. Dodaje się ją do ryżu i rosołu, by nadać im żółty kolor. 

ZOBACZ TEŻ >> Domowe sposoby na przeziębienie - co pomoże na ból gardła, chrypę, kaszel i katar? Bibliografia: Prasad S, Aggarwal BB. Turmeric, the Golden Spice: From Traditional Medicine to Modern Medicine. Benzie IFF, Wachtel-Galor S. CRC Press/Taylor & Francis: 2011; Gupta SC, Patchva S, Aggarwal BB. Therapeutic roles of curcumin: lessons learned from clinical trials. AAPS J. 2013

Autorka/Autor:ks//mro

Źródło: tvnmeteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na Boże Narodzenie. W święta aurę w Polsce ma kształtować silny i stabilny wyż. Czeka nas ochłodzenie. Ale czy ośrodek wysokiego ciśnienia przyniesie nam białe święta? Sprawdź w naszej najnowszej prognozie, czy gdzie jest szansa na śnieg.

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Uwaga na trudne warunki pogodowe w południowej Polsce. Na obszarach podgórskich w nocy i w niedzielę będzie mocno wiać, a w rejonie Dolnego Śląska mają pojawić się też intensywne opady śniegu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia.

Sypnie śniegiem i będzie mocno wiać. Ostrzeżenia

Sypnie śniegiem i będzie mocno wiać. Ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Tysiące osób świętowały w sobotę o świcie przesilenie zimowe, czyli moment rozpoczęcia astronomicznej zimy i zarazem najkrótszy dzień roku na półkuli północnej, na stanowisku archeologicznym Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Pogoda w niedzielę będzie jesienna i nieprzyjemna. W wielu miejscach czekają nas opady deszczu, a dodatkowo wiatr w porywach mocno się rozpędzi. Termometry wskażą od 2 do 7 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - niedziela 22.12. Deszczowo i wietrznie

Pogoda na jutro - niedziela 22.12. Deszczowo i wietrznie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W słynącym z charakterystycznych czerwonych skał parku stanowym w amerykańskim stanie Utah część z nich została zabarwiona na niebiesko. Według władz prawdopodobnie ktoś użył armaty prochowej. Żeby wyczyścić skały, trzeba było użyć 90 litrów wody.

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

Źródło:
Miami Herald, The Sacramento Bee

Smog spowił w sobotę Nowe Delhi, stolicę Indii. Spowodował, że widzialność była mocno ograniczona. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. Jakość powietrza była znacznie powyżej normy.

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

Źródło:
Reuters

W sobotę 21 grudnia o godzinie 10.20 rozpoczęła się astronomiczna zima. Kalendarzową przywitamy dzień później. Na zimowym niebie będzie można zobaczyć różne gwiazdy i ciekawe zjawiska astronomiczne.

Rozpoczęła się astronomiczna zima

Rozpoczęła się astronomiczna zima

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Tydzień temu w Majottę uderzył potężny cyklon Chido. Sytuacja we francuskim terytorium zamorskim jest trudna - wiele domów nie ma prądu, brakuje wody i jedzenia. - Wieczorami, po zachodzie słońca na ulicach robi się dość niebezpiecznie - powiedziała pani Anna, która wysłała nam swoją relację na Kontakt24. Polka mieszka tam od kilku lat.

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

Źródło:
BBC, Reuters, Kontakt24

Naukowcy z organizacji Conservation International odkryli w peruwiańskiej Amazonii 27 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Najbardziej dziwacznymi są ryby z głowami przypominającymi "wielki, napuchnięty nos", a także wodno-lądowe myszy.

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Źródło:
PAP, CNN

Położna z Majotty opowiedziała historię porodu, do którego doszło w noc po uderzeniu cyklonu Chido w wyspy. Jak wspominała, aby dotrzeć do rodzącej, musiała wspinać się i czołgać przez połamane drzewa. Na zdewastowanym przez żywioł terytorium nie ma wody i prądu, co utrudnia pracę szpitalom położniczym.

Czołgała się pod połamanymi drzewami, by odebrać poród. W szpitalu nie ma wody i prądu

Źródło:
Reuters, BBC

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii opracowali pływające drony. Wyposażone są one w "hydrofilowe zęby", dzięki którym mogą wychwytywać unoszący się w wodzie mikroplastik.

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Źródło:
PAP, onlinelibrary.wiley.com

Silny wiatr szalał w piątek nad Włochami. W Como na północy kraju podmuchy przewróciły stojącą na placu choinkę. Trudna sytuacja panowała także na wybrzeżu Ostii, gdzie wiatr uszkodził kilka konstrukcji w porcie i na plaży.

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Źródło:
ANSA, Fiumicino Online

Z raportu opublikowanego przez brytyjską Agencję Ochrony Środowiska wynika, że 6,3 miliona domów i budynków przedsiębiorstw w Anglii może znaleźć się pod wodą na skutek powodzi. W związku ze zmianami klimatu, które zostały po raz pierwszy uwzględnione w takiej analizie, do 2050 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do ośmiu milionów.

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Źródło:
The Guardian, gov.uk, independent.co.uk

Kotik południowy odpoczywał na plaży w Rio de Janeiro. Pojawienie się zwierzęcia o tej porze roku jest rzadkością w tych rejonach Brazylii - zazwyczaj są one częstszymi gośćmi na zimę, nie na początku lata. Obecność ssaka wzbudziła spore zainteresowanie ze strony plażowiczów.

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Źródło:
G1 Globo, Folha do Leste

Najstarsze na świecie szczątki praprzodka ssaków zostały odnalezione na Majorce. Skamieniałość gorgonopsa, szablozębnego drapieżnika, zachowała się w zaskakująco dobrym stanie. Naukowców zdziwiła jeszcze jedna kwestia - szczątki tych zwierząt znajdowano znacznie dalej od równika.

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Źródło:
CNN, ICP

Gdy my szykujemy się do zimy, na półkuli południowej zaczyna się lato. Mieszkańcy Chile mierzą się już z falą upałów. Temperatura znacząco przekracza 30 stopni Celsjusza.

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Naukowcy z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew w Wielkiej Brytanii opisali w tym roku łącznie 172 nowych gatunków roślin i grzybów i wybrali z nich 10 najciekawszych. Części nowo odkrytych gatunków już nadano status zagrożonych. Jak podkreślają badacze, "trzeba się ścigać z czasem, aby zdążyć je wszystkie odnaleźć".

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

Źródło:
PAP, kew.org

Z powodu ocieplenia warstwa lodu na tatrzańskich jeziorach, w tym na Morskim Oku, jest bardzo cienka. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują do turystów, aby nie wchodzili na zamarznięte stawy, ponieważ lód z łatwością może się załamać.

"Może dojść do tragedii". Apel do turystów

"Może dojść do tragedii". Apel do turystów

Źródło:
PAP

Sporo szczęścia miał kot z Massachusetts, który we wtorek znalazł się na środku zamarzniętego jeziora. W pewnym momencie pod zwierzakiem załamał się lód. Na pomoc ruszyli mu świadkowie, którzy wskoczyli do łódki i w ostatniej chwili wyciągnęli go z lodowatej wody.

Lód pękł pod kotem. To, że żyje, jest "cudem od początku do końca"

Lód pękł pod kotem. To, że żyje, jest "cudem od początku do końca"

Źródło:
CNN, Westford Animal Control

Wysoka temperatura w grudniu sprzyja aktywności kleszczy, dlatego ten niebezpieczny pajęczak może znaleźć się na choince, którą przyniesiemy do domu. Warto przejrzeć swoje zwierzęta, aby sprawdzić czy nie złapały kleszcza, przebywając w pobliżu świątecznego drzewka.

Razem z choinką możemy przynieść do domu nieproszonego gościa. To ryzyko wzrosło

Razem z choinką możemy przynieść do domu nieproszonego gościa. To ryzyko wzrosło

Źródło:
PAP

Potężne tornado przetoczyło się przez miasto Scotts Valley w amerykańskim stanie Kalifornia. Jego niszczycielską siłę widać na nagraniu uchwyconym przez kamerkę samochodową w ciężarówce.

Tornado przewróciło ciężarówkę. Nagranie z wnętrza pojazdu

Tornado przewróciło ciężarówkę. Nagranie z wnętrza pojazdu

Źródło:
CNN

Widok kalifornijskich wiewiórek ziemnych polujących na norniki i zjadających je wprawił w zdumienie grupę amerykańskich naukowców. Dotychczas drapieżne zachowania tych zwierząt były odnotowywane sporadycznie, bo główne składniki ich diety to orzechy, nasiona i zboża. Nietypowe zachowanie zauważono w trakcie badań na przełomie czerwca i lipca tego roku.

"Te badania radykalnie zmieniają nasze postrzeganie wiewiórek"

"Te badania radykalnie zmieniają nasze postrzeganie wiewiórek"

Źródło:
CNN, Cosmos Magazine, Journal of Ethology

58-letni myśliwy zmarł po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź. Zwierzę zostało zastrzelone przez innego mężczyznę. Departament Zasobów Dzikiej Przyrody Wirginii "nie wnosi obecnie żadnych oskarżeń w związku z tym incydentem".

Myśliwy nie żyje po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź

Myśliwy nie żyje po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź

Źródło:
CBS News

Skamieniałość mastodonta została znaleziona w przydomowym ogródku w stanie Nowy Jork. Prehistoryczne szczątki, w tym pełna szczęka, zachowały się w doskonałym stanie. To pierwsze takie znalezisko w tym regionie od ponad dekady.

Z ziemi w ogródku wystawały zęby. Należały do przodka słonia

Z ziemi w ogródku wystawały zęby. Należały do przodka słonia

Źródło:
New York State Museum, AMNH

Renowacja budynku w Alkmaar na północy Holandii doprowadziła do niezwykłego odkrycia. Archeolodzy natrafili na podłogę wykonaną częściowo ze zwierzęcych kości.

Tajemnicza podłoga z kości odkryta w czasie renowacji budynku

Tajemnicza podłoga z kości odkryta w czasie renowacji budynku

Źródło:
alkmaar.nl

Naukowcy obawiają się, że jeden najstarszych i największych gatunków żaby - Calyptocephallela gayi - znajdzie się niedługo na skraju wyginięcia. Z powodu zmian klimatu i działalności człowieka w niepokojącym tempie niszczone są jej siedliska.

Ta żaba przeżyła zagładę dinozaurów. Niebawem to jej może grozić wyginięcie

Ta żaba przeżyła zagładę dinozaurów. Niebawem to jej może grozić wyginięcie

Źródło:
Reuters, Boerenlandvogels