Kurkuma - właściwości, działanie, zastosowanie i picie kurkumy

Źródło:
tvnmeteo
"Jeśli nie będzie roślin, nie będzie życia"
"Jeśli nie będzie roślin, nie będzie życia""Polska i Świat" TVN24
wideo 2/5
"Jeśli nie będzie roślin, nie będzie życia""Polska i Świat" TVN24

Kurkuma jest jadalną rośliną z Azji Południowej. Stosowana jako przyprawa w kuchni indyjskiej, od tysięcy lat znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej. Właściwości prozdrowotne kurkuminy, aktywnego składnika kurkumy, są silniejsze, jeśli połączy się kurkumę z piperyną, czyli składnikiem bioaktywnym znajdującym się w czarnym pieprzu. Podpowiadamy, na co działa kurkuma i jak ją pić, żeby cieszyć się jej prozdrowotnym działaniem.

Kurkuma jest rośliną jadalną (kłącze), pochodzącą z Azji Południowej.Kurkuma znajduje zastosowanie w kuchni, medycynie naturalnej i kosmetyce.Składnikami aktywnymi kurkumy są m.in. kurkumina, olejek eteryczny (turmeron) oraz barwniki (kurkuminoidy). Połączenie kurkuminy z piperyną wzmacnia wchłanianie kurkuminy nawet o 2 tys. proc.Korzyści z właściwości kurkumy można osiągnąć poprzez spożywanie jej przez długi czas.W szeregu badań udowodniono, że kurkuma działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwzapalnie, przeciwnowotworowo, przeciwutleniająco i antyseptycznie. Ma pozytywny wpływ na układ krążenia, nerki i trawienie. Swoje lecznicze właściwości kurkuma zawdzięcza m.in. kurkuminie, polifenolowi, który zawiera.

Kurkuma - co to za roślina?

Kurkumę, jako przyprawę, uzyskuje się z rośliny o łacińskiej nazwie Curcuma longa, należącej do tej samej rodziny co imbir - Zingiberaceae. Pochodzi z południowej Azji. Kurkuma osiąga jeden metr wysokości, ma długie, podłużne liście. Jadalną częścią rośliny są jej kłącza, które mogą osiągać od 2,5 do 7 cm długości i ok. 2,5 cm średnicy. Po ususzeniu są proszkowane. Kurkuma ma charakterystyczny gorzko-słodki smak, idealnie komponujący się z daniami kuchni indyjskiej. Kurkumę nazywa się również „indyjskim szafranem” ze względu na jej charakterystyczny intensywnie żółty kolor. 

Obecnie na świecie rozpoznaje się 133 różne rodzaje kurkumy. Kurkuma lubi wilgoć i ciepło, rośnie w temperaturze od 20 do 30 st. Celsjusza, dlatego uprawia się ją w tropikach. Większość światowej produkcji kurkumy odbywa się w Indiach. Tam też spożywa się aż 80 proc. uzyskanej przyprawy.

Kurkuma w Azji znajduje zastosowanie nie tylko jako przyprawa, ale jest też stosowana leczniczo. Stosowana jest w medycynie naturalnej od prawie 4 tys. lat, ale także współczesna medycyna wykorzystuje jej liczne prozdrowotne właściwości, dobrze udokumentowane w pracach naukowych. W ciągu samych ostatnich 25 lat powstało ponad 300 naukowych publikacji dotyczących jej dobroczynnego wpływu na zdrowie.

Kurkuma - składniki

Kurkuma zawiera ponad 100 różnych składników. Głównymi składnikami korzenia są olejek eteryczny, który zawiera odpowiadający za jej aromat turmeron, polifenol kurkumina oraz barwniki - kurkuminoidy. Kurkuminoidy są naturalnymi przeciwutleniaczami. Kurkuma jest też dobrym źródłem kwasu tłuszczowego omega-3 i kwasu α-linolenowego.

W 100 g kurkumy znajduje się:  - 10 g tłuszczu całkowitego, - 3 g tłuszczów nasyconych, - 0,2 g wapnia, - 0,26 g fosforu, - 10 mg sodu, - 2500 mg potasu, - 47,5 mg żelaza, - 0,9 mg tiaminy, - 0,19 mg ryboflawiny, - 4,8 mg niacyny, - 50 mg kwasu askorbinowego, - 69,9 g węglowodanów ogółem, - 21 g błonnika pokarmowego, - 3 g cukrów, - 8 g białka. 

Kurkumina, olejek eteryczny i kurkuminoidy, które zawiera kurkuma, znajdują zastosowanie w farmakologii i medycynie naturalnej.

Kurkumina

Kurkumina jest najprawdopodobniej najbardziej aktywnym składnikiem kurkumy. Jest polifenolem, który jest silnym przeciwutleniaczem o właściwościach m.in. przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych. Kurkumina nie jest zbyt dobrze wchłaniana przez organizm, dlatego warto ją łączyć z innym bioaktywnym składnikiem - piperyną (znajduje się w pieprzu).

Kurkumina z piperyną

Połączenie kurkumy z czarnym pieprzem może wzmocnić jej działanie. Bioaktywny składnik piperyny, zawarty w czarnym pieprzu, to alkaloid. Piperyna może łagodzić mdłości, bóle głowy, problemy trawienne. Podobnie jak kurkumina działa przeciwzapalnie. Piperyna zwiększa wchłanianie kurkuminy aż o 2 tys. proc., dlatego pijąc kurkumę, warto dodawać do naparu czarny pieprz. W badaniu z 2013 roku, przeprowadzonym w Stanach Zjednoczonych, odkryto, że takie działanie ma połączenie 20 mg piperyny z 2 g kurkuminy.

Kurkuma - właściwości

Właściwości kurkumy wykorzystywane są naturalnej medycynie od ponad 4 tys. lat. Stosuje się ją m.in. w Ajurwedzie, medycynie chińskiej, japońskiej i egipskiej. Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, antygrzybiczo, przeciwnowotworowo, wzmacniająco, antypasożytniczo, poprawia trawienie, łagodzi artretyzm. Kurkuma ma również właściwości antyseptyczne, pasta z kurkumy stosowana jest na skaleczenia, oparzenia oraz jako środek przeciwbakteryjny. Ponieważ ma właściwości wzmacniające apetyt, jest również stosowana w leczeniu anoreksji i zaburzeń żywieniowych.

Uważa się również, że kurkuma ma pozytywny wpływ na kondycję skóry, działając rozjaśniająco i chroniąc przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

W medycynie ajurwedyjskiej kurkumę stosuje się do leczenia chorób dróg oddechowych, w tym astmy, alergii, kaszlu, kataru, zapalenia zatok i chorób oskrzeli, oraz do leczenia reumatyzmu i ran cukrzycowych. W Chinach używa się kurkumy do leczenia bólu brzucha. Poza tym właściwości kurkumy mają zastosowanie w leczeniu obrzęków, problemów trawiennych oraz bólu gardła. 

Kurkuma - działanie

Kurkuma ma działanie m.in. przeciwzapalne, żółciopędne, przeciwbakteryjne i wiatropędne. Badania z 1988 roku potwierdziły pozytywne działanie kurkumy w leczeniu takich schorzeń jak:  - reumatoidalne zapalenie stawów, - przewlekłe zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej oka, - zapalenie spojówek, - rak skóry, - ospa wietrzna, - gojenie się ran, - infekcje dróg moczowych, - dolegliwości wątroby. Kurkuma przyspiesza też gojenie się ran, zmniejsza wzdęcia i inne problemy trawienne. W leczeniu niestrawności zaleca się spożywanie 1,3–3,0 g korzenia kurkumy. Ma również korzystny wpływ na łagodzenie bólu menstruacyjnego i bólu brzucha innego pochodzenia. Kurkumę stosuje się także w chorobach jelit oraz wrzodach żołądka.

Kurkuma - jak pić?

Napar z kurkumy przygotowujemy z kurkumy w proszku lub ze startego korzenia świeżej rośliny. Aby przygotować napar z kurkumy:

zagotuj litr wody,

dodaj jedną lub dwie łyżeczki kurkumy (w preferowanej postaci),

gotuj przez 10 minut,

przecedź i pozostaw do ostygnięcia na pięć minut.

Pij kurkumę dwa razy dziennie, po jednej filiżance. Do naparu możesz dodać miód, imbir, łyżkę oleju kokosowego lub masła (tłuszcz wspomaga wchłanianie), czarny pieprz (zawiera piperynę, wspomagającą przyswajanie kurkuminy), cytrynę. Możesz też dodać kurkumę do mleka, uzyskasz w ten sposób tzw. złote mleko.

Picie kurkumy - skutki uboczne

Kurkumę można pić i stosować w innej formie bez obaw. Do tej pory nie odnotowano żadnych skutków ubocznych stosowania kurkumy ani negatywnych interakcji z lekami. Uważa się, że nie jest szkodliwa nawet w wysokich dawkach. W badaniach przeprowadzonych w 2003 roku nie zaobserwowano też, aby kurkuma szkodziła na nerki, wątrobę czy ciśnienie krwi.

Kurkuma - do czego dodawać?

Kurkumę dodaje się do pikantnych i słodkich potraw. To ona nadaje curry charakterystyczny żółty kolor i smak, dlatego znajduje się w składzie gotowych mieszanek przypraw curry. To ona odpowiada za smak i kolor curry. Jako przyprawa jest jednym z głównych składników dań kuchni południowoazjatyckiej i bliskowschodniej. Używa się jej też jako naturalnego barwnika spożywczego, m.in. w maśle i serach. Dodaje się ją do ryżu i rosołu, by nadać im żółty kolor. 

ZOBACZ TEŻ >> Domowe sposoby na przeziębienie - co pomoże na ból gardła, chrypę, kaszel i katar? Bibliografia: Prasad S, Aggarwal BB. Turmeric, the Golden Spice: From Traditional Medicine to Modern Medicine. Benzie IFF, Wachtel-Galor S. CRC Press/Taylor & Francis: 2011; Gupta SC, Patchva S, Aggarwal BB. Therapeutic roles of curcumin: lessons learned from clinical trials. AAPS J. 2013

Autorka/Autor:ks//mro

Źródło: tvnmeteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Przed nami kolejna mglista noc i poranek. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia. Warunki na drogach mogą być trudne, dlatego warto zachować ostrożność.

Ostrzeżenia IMGW dla ośmiu województw

Ostrzeżenia IMGW dla ośmiu województw

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro. Sobota 26.10 przyniesie dużo słonecznego nieba, choć w niektórych regionach długo będą utrzymywać się mgły. Termometry wskażą dość wysokie wartości jak na koniec października.

Pogoda na jutro - sobota 26.10. Temperatura zbliży się do 20 stopni

Pogoda na jutro - sobota 26.10. Temperatura zbliży się do 20 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

W weekend pogodę w Polsce kształtował będzie rozległy wyż. Sprawi, że napłynie do nas ciepłe powietrze. Lokalnie temperatura może przekroczyć nawet 20 stopni Celsjusza. Układ ten stopniowo nabierze cech "zgniłego wyżu" i o poranku pojawiać się będą gęste mgły.

Xelat "zgnije", a to nie pozostanie bez wpływu na aurę

Xelat "zgnije", a to nie pozostanie bez wpływu na aurę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pierwsza miejscowość we Włoszech została oficjalnie uznana za przygotowaną na wypadek tsunami. Miasteczko Minturno w stołecznym regionie Lacjum otrzymało ten certyfikat od UNESCO po czterech latach prac.

Pierwsza włoska miejscowość "gotowa na tsunami"

Pierwsza włoska miejscowość "gotowa na tsunami"

Źródło:
PAP, ANSA, tvnmeteo.pl

Czworo astronautów wróciło w piątek na Ziemię po prawie ośmiu miesiącach spędzonych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Ich pobyt był przedłużony o prawie dwa miesiące przez problemy z kapsułą Starliner Boeinga oraz przejście huraganu Milton.

Kłopoty z kapsułą, a później huragan. Astronauci w końcu wrócili

Kłopoty z kapsułą, a później huragan. Astronauci w końcu wrócili

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Intensywne opady nawiedziły południowe regiony Francji. W ciągu godziny w miejscowości Vidauban spadło 119 litrów deszczu na metr kwadratowy. Strażacy przeprowadzili kilkadziesiąt interwencji w departamencie Var.

Ulewy na południu Francji. W godzinę spadła rekordowa ilość deszczu

Ulewy na południu Francji. W godzinę spadła rekordowa ilość deszczu

Źródło:
ENEX,

Ekstremalne ulewy nawiedziły Maroko. W południowej części kraju miejscami Sahara zamieniła się w jezioro. To kolejne niebezpiecznie wydarzenie pogodowe, do jakiego doszło w tej części świata w ostatnich tygodniach.

Wydmy na Saharze zamieniły się w jezioro

Wydmy na Saharze zamieniły się w jezioro

Źródło:
Reuters, lematin.ma

Rośnie liczba zabitych w wyniku przejścia burzy tropikalnej Trami na Filipinach. Wiele osób utonęło w gwałtownych powodziach lub zginęło w osuwiskach. Najbardziej dotknięty kataklizmem jest centralny region Biocol. Żywioł odsunął się już w stronę Tajwanu, ale może zmienić swój kierunek i uderzyć w Filipiny ponownie.

Liczba zabitych wzrosła niemal dwukrotnie. Burza może uderzyć jeszcze raz

Liczba zabitych wzrosła niemal dwukrotnie. Burza może uderzyć jeszcze raz

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, VN Express, AP

Jaka pogoda będzie towarzyszyć nam we Wszystkich Świętych? Czy są szanse na utrzymanie się w miarę ciepłej, pogodnej aury, która nad Polskę przynoszą układy wysokiego ciśnienia? Sprawdź, co wynika z najnowszych prognoz.

Pogoda na Wszystkich Świętych. Może nas czekać "zgniły" początek listopada

Pogoda na Wszystkich Świętych. Może nas czekać "zgniły" początek listopada

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Danii odnaleziono fragment skamieniałości pterodaktyla. Chociaż ma on zaledwie kilka milimetrów długości, jest wyjątkowy - prawdopodobnie pochodzi od osobnika żyjącego stosunkowo niedługo przed zagładą tych prastarych gadów.

Znalazł fragment pterodaktyla na nadbałtyckim klifie. "Był jednym z ostatnich na Ziemi"

Znalazł fragment pterodaktyla na nadbałtyckim klifie. "Był jednym z ostatnich na Ziemi"

Źródło:
DR, Videnskab

Działalność człowieka ma bezpośredni wpływ na ewolucję owadów. Naukowcy z Nowej Zelandii opisali przypadek zmiany koloru ciała u widelnic zamieszkujących wylesione tereny. Jak wyjaśnili badacze, tendencje do rozjaśniania obserwowano w niezależnych populacjach.

Ludzie podjęli decyzję, owad zmienił kolor

Ludzie podjęli decyzję, owad zmienił kolor

Źródło:
University of Otago, The Conversation, University of Cambridge

Huragan Kristy wzmocnił się w czwartek do najwyższej, piątej kategorii. Chociaż prawdopodobnie nie uderzy on w ląd, jest wart uwagi z innego powodu - to pierwsza od ponad dekady tak silna burza na zachodnim Pacyfiku, która powstała bez "pomocy" El Nino.

Pierwszy tak silny huragan od lat. Powstał w miejscu, gdzie są one rzadkością

Pierwszy tak silny huragan od lat. Powstał w miejscu, gdzie są one rzadkością

Źródło:
PAP, NOAA, tvnmeteo.pl

Ogromny diabełek pyłowy został zaobserwowany w środę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Na nagraniu widać ogromną kolumnę pyłu, jaka unosiła się nad drogą do Szardży. Zjawisko towarzyszyło przechodzącej nad krajem burzy.

Wirująca kolumna piachu i trzaskające pioruny. Niezwykłe nagranie

Wirująca kolumna piachu i trzaskające pioruny. Niezwykłe nagranie

Źródło:
Reuters, Khaleej Times

Polska turystka nie przeżyła upadku z Pośredniej Grani w Tatrach Wysokich - poinformowała w czwartek słowacka Horska Zachranna Slużba (HZS). Do zdarzenia doszło w środę wieczorem.

Wypadek w Tatrach Wysokich. Nie żyje turystka z Polski

Wypadek w Tatrach Wysokich. Nie żyje turystka z Polski

Źródło:
PAP

Cyklon tropikalny Dana uderzył we wschodnie wybrzeże Indii, przynosząc podmuchy wiatru o prędkości do 120 kilometrów na godzinę. Jak przekazały lokalne władze, w przygotowaniu na nadejście żywiołu ewakuowano ponad milion ludzi. Burza spowodowała utrudnienia komunikacyjne.

Ewakuowano ponad milion osób. Tysiące spędziły noc na stacjach kolejowych

Ewakuowano ponad milion osób. Tysiące spędziły noc na stacjach kolejowych

Źródło:
BBC, Reuters, Times of India

Powierzchnia Morza Kaspijskiego zmniejsza się w drastycznie szybkim tempie. Według naukowców, do 2100 roku poziom wody w tym akwenie może spaść nawet o 30 metrów.

Powierzchnia największego jeziora świata się zmniejsza. "Może się już nigdy nie odbudować"

Powierzchnia największego jeziora świata się zmniejsza. "Może się już nigdy nie odbudować"

Źródło:
CNN, earthobservatory.nasa.gov

Na łapach niedźwiedzi polarnych, pochodzących z dwóch odrębnych populacji zamieszkujących rejony Arktyki, pojawiły się tajemnicze rany. Nigdy wcześniej takie urazy nie były u tego gatunku obserwowane. Skąd się wzięły? Naukowcy z University of Washington znaleźli ich źródło.

Niedźwiedzie polarne z ranami na łapach. Lód staje się dla nich zagrożeniem

Niedźwiedzie polarne z ranami na łapach. Lód staje się dla nich zagrożeniem

Źródło:
phys.org

Greccy rolnicy z przerażeniem patrzą na swoje kasztanowce. O tej porze roku zwykle orzechy są już dojrzałe i gotowe do zbiorów, jednak z powodu wyjątkowo gorącego lata i długiej suszy kasztany wciąż wiszą na drzewach. Według szacunków zbiory w tym roku mogą być aż o połowę mniejsze.

Kryzys kasztanowy w Grecji. "Nie pamiętam, by zdarzyło się to wcześniej"

Kryzys kasztanowy w Grecji. "Nie pamiętam, by zdarzyło się to wcześniej"

Źródło:
Reuters

Samochód wpadł do leja krasowego w argentyńskiej Cordobie. Do zdarzenia doszło podczas ulewnych opadów deszczu, które poważnie ograniczyły widzialność. Kierowca pojazdu został ranny.

W jezdni otworzyła się dziura, wpadło w nią auto. Nagranie

W jezdni otworzyła się dziura, wpadło w nią auto. Nagranie

Źródło:
Reuters, La Nacion

Jeśli nie powstrzymamy globalnego ocieplenia, nawet 30 procent siedlisk żab i ropuch wyschnie do końca XXI wieku - alarmują naukowcy. Jak wynika z najnowszych badań płazy bezogonowe są jedną z najbardziej narażonych na zmiany klimatyczne grup zwierząt.

Jedna trzecia siedlisk żab i ropuch może zniknąć do końca XXI wieku

Jedna trzecia siedlisk żab i ropuch może zniknąć do końca XXI wieku

Źródło:
Phys.org, Cosmos

Reporterce24 udało się sfotografować zjawisko optyczne - Słońce poboczne. Materiałami podzieliła się z nami, wysyłając je na Kontakt24.

Niezwykłe zjawisko w obiektywie Reporterki24

Niezwykłe zjawisko w obiektywie Reporterki24

Źródło:
tvnmeteo.pl

Niewidziany od prawie dwóch dekad olbrzymi endemiczny karp został zauważony w rzece Mekong w Kambodży. Zdaniem naukowców powrót "Ducha Mekongu" daje nadzieję na przetrwanie tego niezwykle rzadkiego gatunku ryby, ale jest też sygnałem do podjęcia działań chroniących rzekę, która jest nazywana rybią "superautostradą".

"Duch Mekongu" powrócił po prawie 20 latach. "Nie jest za późno"

"Duch Mekongu" powrócił po prawie 20 latach. "Nie jest za późno"

Źródło:
Nevada Today, phys.org, CNN

Po przejściu dwóch huraganów w krótkim odstępie czasu na Florydzie odnotowano duży wzrost liczby zakażeń bakterią Vibrio vulnificus, nazywaną mięsożerną. W tym roku w całym stanie za jej sprawą zmarło 13 osób - poinformował tamtejszy departament zdrowia.

W tym roku zabiła 13 osób. Po przejściu huraganów przybyło zakażeń mięsożerną bakterią

W tym roku zabiła 13 osób. Po przejściu huraganów przybyło zakażeń mięsożerną bakterią

Źródło:
CBS News, floridahealth.gov, CDC, tvnmeteo.pl

Szerszeń wschodni jest owadem z taką tolerancją na alkohol, jakiej jeszcze nie widziano - wynika z najnowszych badań. Duże ilości etanolu nie powodują u niego chorób ani śmierci.

To stworzenie ma zadziwiającą tolerancję na alkohol

To stworzenie ma zadziwiającą tolerancję na alkohol

Źródło:
phys.org

W czasie spaceru przez las pan Grzegorz ze Skaryszew (województwo pomorskie) zauważył białego daniela. Rzadkie zwierzę, hasające między drzewami, widać na nagraniu, które mężczyzna przesłał na Kontakt24.

Zwierzę jak z baśni na nagraniu Reportera24

Zwierzę jak z baśni na nagraniu Reportera24

Źródło:
Kontakt24

Dron uchwycił na nagraniu białą pianę unoszącą się na indyjskiej rzece Jamunie. - Jest toksyczna dla skóry i oczu - powiedział Dinesh Kumar, przedstawiciel organizacji pozarządowej. Niedługo nad rzekę przybędą pielgrzymi, chcący dokonać w jej wodach rytualnych kąpieli.

Rzeka pokryła się toksyczną pianą

Rzeka pokryła się toksyczną pianą

Źródło:
Reuters, aninews.in, Hindustan Times

Tunel dla ryb powstał w centrum Sztokholmu. Konstrukcja ma umożliwiać zwierzętom migrację między Bałtykiem a Melar, jednym z największych jezior Szwecji. Droga wodna biegnie przez system śluz, a w ciągu dnia jest oświetlana, by naśladować naturalne warunki.

Ta konstrukcja naprawi szkodę sprzed stuleci. Skorzystają z niej ryby

Ta konstrukcja naprawi szkodę sprzed stuleci. Skorzystają z niej ryby

Źródło:
Reuters, Stockholms stad

Do redakcji Konkakt24 trafiły zdjęcia bociana spacerującego po mazowieckiej Ostrołęce. Eksperci zauważają, że zmieniający się w Polsce klimat sprawia, że niektóre ptaki rezygnują z podróży do cieplejszych krajów. Bocian z Ostrołęki może być jednym z nich.

Bocian został na zimę w Ostrołęce. "Dużo ryzykuje"

Bocian został na zimę w Ostrołęce. "Dużo ryzykuje"

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Podczas wykopalisk na terenie ruin starożytnych Pompejów archeolodzy odkryli niezwykle mały, ale bogato zdobiony dom z doskonale zachowanymi freskami. Malowidła ścienne przedstawiają sceny mitologiczne.

W Pompejach odkryto bogato zdobiony dom. Freski przedstawiają sceny z mitologii

W Pompejach odkryto bogato zdobiony dom. Freski przedstawiają sceny z mitologii

Źródło:
Reuters, ilmattino.it

Liczenie kozic rozpoczęło się w Tatrzańskim Parku Narodowym. Akcja odbywa się dwa razy w roku równocześnie po obu stronach Tatr. Wiosną naliczono 793 kozice, z czego po polskiej stronie 204. Regularne monitorowanie liczby zwierząt pomaga w badaniu stanu tej cennej populacji.

Rozpoczęło się jesienne liczenie "symbolu Tatr"  

Rozpoczęło się jesienne liczenie "symbolu Tatr"  

Źródło:
PAP