TVN Meteo | Ciekawostki

Piperyna - co to jest i jakie ma właściwości? Łączenie piperyny i kurkuminy

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
ks//mro
Źródło:
tvnmeteo.pl
Podróże ze smakiem. "W XVII wieku za kilogram goździków moglibyśmy kupić kamienicę"
Podróże ze smakiem. "W XVII wieku za kilogram goździków moglibyśmy kupić kamienicę"TVN24 BiS
wideo 2/5
TVN24 BiSPodróże ze smakiem. "W XVII wieku za kilogram goździków moglibyśmy kupić kamienicę"

Piperyna jest składnikiem czarnego pieprzu o udowodnionych właściwościach prozdrowotnych. Za co odpowiada piperyna w pieprzu i dlaczego kurkuma z piperyną powinny być spożywane razem. Odpowiadamy na pytania.

● Piperyna to alkaloid znajdujący się w czarnym pieprzu. Odpowiada za ostry smak pieprzu, ma również szereg właściwości prozdrowotnych. ● Piperyna działa m.in. przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwpasożytnicze. ● Piperyna w połączeniu z kurkumą wzmacnia wchłanianie kurkuminy. 

Co to jest piperyna?

Piperyna to alkaloid, który jest aktywnym składnikiem pieprzu czarnego, odpowiadającym za jego ostry smak. To dzięki piperynie pieprz, poza zastosowaniem w kuchni, wykazuje właściwości lecznicze. Działa m.in. przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, jest silnym przeciwutleniaczem, a w połączeniu z kurkumą wspomaga wchłanianie kurkuminy nawet o 2 tys. procent.

Piperyna - właściwości

Właściwości lecznicze piperyny: - oczyszczające, - przeciwcukrzycowe, - przeciwbakteryjne, - przeciwpasożytnicze, - wzmacniające odporność, - przeciwutleniające, - przeciwzapalne, - antynowotworowe.

Piperyna działa także pozytywnie na łagodzenie astmy i dolegliwości związanych z chorobą wrzodową żołądka oraz wzmacnia wchłanianie leków ziołowych i konwencjonalnych.

Kurkumina z pieprzem

Kurkumina to polifenol znajdujący się w kurkumie, popularnej przyprawie kuchni azjatyckiej. Kurkumina ma silne właściwości lecznicze. Działa m.in. przeciwzapalnie, przeciwgrzybicznie i przeciwbakteryjne. Niestety, nie jest łatwo wchłanialna. Okazuje się jednak, że jeśli połączy się kurkuminę z piperyną, czyli kurkumę z pieprzem, nasz organizm jest w stanie wchłonąć jej znacząco więcej - nawet o 2 tys. proc., jeśli połączymy 20 mg piperyny z 2 g kurkuminy. Te właściwości są szczególnie skuteczne w suplementach diety, lecz także podczas przygotowywania naparu z kurkumy lub złotego mleka (mleko z kurkumą), warto dodać do mieszanki szczyptę pieprzu. Wystarczy 1/20 łyżeczki lub więcej czarnego pieprzu, żeby poprawić biodostępność kurkumy.

Kurkumina i piperyna 

Próbując wyjaśnić, dlaczego piperyna wzmacnia wchłanialność kurkuminy, naukowcy wysnuli dwie teorie:

- piperyna ułatwia przenikanie kurkuminy do krwiobiegu przez ścianę jelita do krwiobiegu,  - piperyna spowalnia rozkład kurkuminy przez wątrobę, zwiększając jej poziom we krwi. 

W ten sposób łączenie kurkuminy z piperyną zwiększa jej właściwości zdrowotne. Nie odnotowano też skutków ubocznych łączenia piperyny z kurkuminą.

Kurkuma i piperyna - na co pomaga?

Działanie kurkuminy i piperyny opiera się na właściwościach prozdrowotnych obu składników. Mogą zmniejszać stany zapalne i poprawiać trawienie, szczególnie w postaci suplementów. Udowodniono, że kurkuma pomaga w leczeniu m.in. reumatoidalnego zapalenia stawów, infekcji dróg moczowych i dolegliwości wątroby.

W połączeniu z piperyną jest lepiej wchłaniana, dzięki czemu jej działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwwirusowe zostaje wzmocnione.

ZOBACZ TEŻ >> ● Wiesiołek – charakterystyka, właściwości i zastosowanie olejku z wiesiołka ● Mięta pieprzowa - co z niej zrobić? Jakie ma właściwości? ● Domowe sposoby na przeziębienie - co pomoże na ból gardła, chrypę, kaszel i katar?

Na podstawie: Quijia CR, Araujo VH, Chorilli M. Piperine: Chemical, biological and nanotechnological applications. Acta Pharm. 2021; Meghwal M, Goswami TK. Piper nigrum and piperine: an update. Phytother Res. 2013

Autor:ks//mro

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości