Kurkuma - właściwości, działanie, zastosowanie i picie kurkumy

Źródło:
tvnmeteo
"Jeśli nie będzie roślin, nie będzie życia"
"Jeśli nie będzie roślin, nie będzie życia""Polska i Świat" TVN24
wideo 2/5
"Jeśli nie będzie roślin, nie będzie życia""Polska i Świat" TVN24

Kurkuma jest jadalną rośliną z Azji Południowej. Stosowana jako przyprawa w kuchni indyjskiej, od tysięcy lat znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej. Właściwości prozdrowotne kurkuminy, aktywnego składnika kurkumy, są silniejsze, jeśli połączy się kurkumę z piperyną, czyli składnikiem bioaktywnym znajdującym się w czarnym pieprzu. Podpowiadamy, na co działa kurkuma i jak ją pić, żeby cieszyć się jej prozdrowotnym działaniem.

Kurkuma jest rośliną jadalną (kłącze), pochodzącą z Azji Południowej.Kurkuma znajduje zastosowanie w kuchni, medycynie naturalnej i kosmetyce.Składnikami aktywnymi kurkumy są m.in. kurkumina, olejek eteryczny (turmeron) oraz barwniki (kurkuminoidy). Połączenie kurkuminy z piperyną wzmacnia wchłanianie kurkuminy nawet o 2 tys. proc.Korzyści z właściwości kurkumy można osiągnąć poprzez spożywanie jej przez długi czas.W szeregu badań udowodniono, że kurkuma działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwzapalnie, przeciwnowotworowo, przeciwutleniająco i antyseptycznie. Ma pozytywny wpływ na układ krążenia, nerki i trawienie. Swoje lecznicze właściwości kurkuma zawdzięcza m.in. kurkuminie, polifenolowi, który zawiera.

Kurkuma - co to za roślina?

Kurkumę, jako przyprawę, uzyskuje się z rośliny o łacińskiej nazwie Curcuma longa, należącej do tej samej rodziny co imbir - Zingiberaceae. Pochodzi z południowej Azji. Kurkuma osiąga jeden metr wysokości, ma długie, podłużne liście. Jadalną częścią rośliny są jej kłącza, które mogą osiągać od 2,5 do 7 cm długości i ok. 2,5 cm średnicy. Po ususzeniu są proszkowane. Kurkuma ma charakterystyczny gorzko-słodki smak, idealnie komponujący się z daniami kuchni indyjskiej. Kurkumę nazywa się również „indyjskim szafranem” ze względu na jej charakterystyczny intensywnie żółty kolor. 

Obecnie na świecie rozpoznaje się 133 różne rodzaje kurkumy. Kurkuma lubi wilgoć i ciepło, rośnie w temperaturze od 20 do 30 st. Celsjusza, dlatego uprawia się ją w tropikach. Większość światowej produkcji kurkumy odbywa się w Indiach. Tam też spożywa się aż 80 proc. uzyskanej przyprawy.

Kurkuma w Azji znajduje zastosowanie nie tylko jako przyprawa, ale jest też stosowana leczniczo. Stosowana jest w medycynie naturalnej od prawie 4 tys. lat, ale także współczesna medycyna wykorzystuje jej liczne prozdrowotne właściwości, dobrze udokumentowane w pracach naukowych. W ciągu samych ostatnich 25 lat powstało ponad 300 naukowych publikacji dotyczących jej dobroczynnego wpływu na zdrowie.

Kurkuma - składniki

Kurkuma zawiera ponad 100 różnych składników. Głównymi składnikami korzenia są olejek eteryczny, który zawiera odpowiadający za jej aromat turmeron, polifenol kurkumina oraz barwniki - kurkuminoidy. Kurkuminoidy są naturalnymi przeciwutleniaczami. Kurkuma jest też dobrym źródłem kwasu tłuszczowego omega-3 i kwasu α-linolenowego.

W 100 g kurkumy znajduje się:  - 10 g tłuszczu całkowitego, - 3 g tłuszczów nasyconych, - 0,2 g wapnia, - 0,26 g fosforu, - 10 mg sodu, - 2500 mg potasu, - 47,5 mg żelaza, - 0,9 mg tiaminy, - 0,19 mg ryboflawiny, - 4,8 mg niacyny, - 50 mg kwasu askorbinowego, - 69,9 g węglowodanów ogółem, - 21 g błonnika pokarmowego, - 3 g cukrów, - 8 g białka. 

Kurkumina, olejek eteryczny i kurkuminoidy, które zawiera kurkuma, znajdują zastosowanie w farmakologii i medycynie naturalnej.

Kurkumina

Kurkumina jest najprawdopodobniej najbardziej aktywnym składnikiem kurkumy. Jest polifenolem, który jest silnym przeciwutleniaczem o właściwościach m.in. przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych. Kurkumina nie jest zbyt dobrze wchłaniana przez organizm, dlatego warto ją łączyć z innym bioaktywnym składnikiem - piperyną (znajduje się w pieprzu).

Kurkumina z piperyną

Połączenie kurkumy z czarnym pieprzem może wzmocnić jej działanie. Bioaktywny składnik piperyny, zawarty w czarnym pieprzu, to alkaloid. Piperyna może łagodzić mdłości, bóle głowy, problemy trawienne. Podobnie jak kurkumina działa przeciwzapalnie. Piperyna zwiększa wchłanianie kurkuminy aż o 2 tys. proc., dlatego pijąc kurkumę, warto dodawać do naparu czarny pieprz. W badaniu z 2013 roku, przeprowadzonym w Stanach Zjednoczonych, odkryto, że takie działanie ma połączenie 20 mg piperyny z 2 g kurkuminy.

Kurkuma - właściwości

Właściwości kurkumy wykorzystywane są naturalnej medycynie od ponad 4 tys. lat. Stosuje się ją m.in. w Ajurwedzie, medycynie chińskiej, japońskiej i egipskiej. Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, antygrzybiczo, przeciwnowotworowo, wzmacniająco, antypasożytniczo, poprawia trawienie, łagodzi artretyzm. Kurkuma ma również właściwości antyseptyczne, pasta z kurkumy stosowana jest na skaleczenia, oparzenia oraz jako środek przeciwbakteryjny. Ponieważ ma właściwości wzmacniające apetyt, jest również stosowana w leczeniu anoreksji i zaburzeń żywieniowych.

Uważa się również, że kurkuma ma pozytywny wpływ na kondycję skóry, działając rozjaśniająco i chroniąc przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

W medycynie ajurwedyjskiej kurkumę stosuje się do leczenia chorób dróg oddechowych, w tym astmy, alergii, kaszlu, kataru, zapalenia zatok i chorób oskrzeli, oraz do leczenia reumatyzmu i ran cukrzycowych. W Chinach używa się kurkumy do leczenia bólu brzucha. Poza tym właściwości kurkumy mają zastosowanie w leczeniu obrzęków, problemów trawiennych oraz bólu gardła. 

Kurkuma - działanie

Kurkuma ma działanie m.in. przeciwzapalne, żółciopędne, przeciwbakteryjne i wiatropędne. Badania z 1988 roku potwierdziły pozytywne działanie kurkumy w leczeniu takich schorzeń jak:  - reumatoidalne zapalenie stawów, - przewlekłe zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej oka, - zapalenie spojówek, - rak skóry, - ospa wietrzna, - gojenie się ran, - infekcje dróg moczowych, - dolegliwości wątroby. Kurkuma przyspiesza też gojenie się ran, zmniejsza wzdęcia i inne problemy trawienne. W leczeniu niestrawności zaleca się spożywanie 1,3–3,0 g korzenia kurkumy. Ma również korzystny wpływ na łagodzenie bólu menstruacyjnego i bólu brzucha innego pochodzenia. Kurkumę stosuje się także w chorobach jelit oraz wrzodach żołądka.

Kurkuma - jak pić?

Napar z kurkumy przygotowujemy z kurkumy w proszku lub ze startego korzenia świeżej rośliny. Aby przygotować napar z kurkumy:

zagotuj litr wody,

dodaj jedną lub dwie łyżeczki kurkumy (w preferowanej postaci),

gotuj przez 10 minut,

przecedź i pozostaw do ostygnięcia na pięć minut.

Pij kurkumę dwa razy dziennie, po jednej filiżance. Do naparu możesz dodać miód, imbir, łyżkę oleju kokosowego lub masła (tłuszcz wspomaga wchłanianie), czarny pieprz (zawiera piperynę, wspomagającą przyswajanie kurkuminy), cytrynę. Możesz też dodać kurkumę do mleka, uzyskasz w ten sposób tzw. złote mleko.

Picie kurkumy - skutki uboczne

Kurkumę można pić i stosować w innej formie bez obaw. Do tej pory nie odnotowano żadnych skutków ubocznych stosowania kurkumy ani negatywnych interakcji z lekami. Uważa się, że nie jest szkodliwa nawet w wysokich dawkach. W badaniach przeprowadzonych w 2003 roku nie zaobserwowano też, aby kurkuma szkodziła na nerki, wątrobę czy ciśnienie krwi.

Kurkuma - do czego dodawać?

Kurkumę dodaje się do pikantnych i słodkich potraw. To ona nadaje curry charakterystyczny żółty kolor i smak, dlatego znajduje się w składzie gotowych mieszanek przypraw curry. To ona odpowiada za smak i kolor curry. Jako przyprawa jest jednym z głównych składników dań kuchni południowoazjatyckiej i bliskowschodniej. Używa się jej też jako naturalnego barwnika spożywczego, m.in. w maśle i serach. Dodaje się ją do ryżu i rosołu, by nadać im żółty kolor. 

ZOBACZ TEŻ >> Domowe sposoby na przeziębienie - co pomoże na ból gardła, chrypę, kaszel i katar? Bibliografia: Prasad S, Aggarwal BB. Turmeric, the Golden Spice: From Traditional Medicine to Modern Medicine. Benzie IFF, Wachtel-Galor S. CRC Press/Taylor & Francis: 2011; Gupta SC, Patchva S, Aggarwal BB. Therapeutic roles of curcumin: lessons learned from clinical trials. AAPS J. 2013

Autorka/Autor:ks//mro

Źródło: tvnmeteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na dziś. Piątek 19.04 przyniesie nam pochmurną, chłodną i wilgotną aurę. Lokalnie spodziewane są opady deszczu, a temperatura nie przekroczy 10 stopni Celsjusza. Warunki biometeorologiczne okażą się niekorzystne.

Pogoda na dziś - piątek 19.04. Tuż przed weekendem zachmurzone niebo i niekorzystny biomet

Pogoda na dziś - piątek 19.04. Tuż przed weekendem zachmurzone niebo i niekorzystny biomet

Źródło:
tvnmeteo.pl

W kwietniu pogoda jest bardzo zmienna - raz letnia, raz zimowa - o czym mogliśmy się przekonać w ostatnim czasie. Mamy za sobą letnią Wielkanoc, a teraz w części kraju spadł śnieg. W piątek rano biało było w Bukowinie Tatrzańskiej.

W Bukowinie Tatrzańskiej leży śnieg. "Na początku stycznia nie zaznałam takich widoków"

W Bukowinie Tatrzańskiej leży śnieg. "Na początku stycznia nie zaznałam takich widoków"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Główne lotnisko w Dubaju zaczyna powoli wracać do pracy po zakłóceniach związanych z powodziami. Utrudnień doświadczyło i wciąż doświadcza wielu pasażerów. - Po dwudziestu siedmiu godzinach czekania na lotnisku linie proponują nam lot powrotny dopiero 23 kwietnia - przekazała w czwartek Polka znajdująca się na lotnisku.

"Chaos nie do opisania". Sytuacja na lotnisku w Dubaju

"Chaos nie do opisania". Sytuacja na lotnisku w Dubaju

Źródło:
Reuters, PAP

IMGW ostrzega przed oblodzeniem, które w piątek o poranku może spowodować, że na drogach i chodnikach zrobi się niebezpiecznie ślisko. Obowiązują też alerty IMGW przed przymrozkami.

Wciąż jest zimno, na drogach miejscami pojawia się lód. Alerty IMGW

Wciąż jest zimno, na drogach miejscami pojawia się lód. Alerty IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Porzucone samochody, zalane drogi, sklepy z opróżnionymi półkami - tak wyglądał Dubaj w czwartek, dwa dni po obfitych opadach deszczu, które sparaliżowały pustynną metropolię. Wciąż występowały również utrudnienia na międzynarodowym lotnisku w Dubaju. W relacjach świadków szczególnie podkreślana była niezwykła gwałtowność zjawiska.

"Inwazja kosmitów", "apokalipsa". Krajobraz Dubaju po najgorszej burzy od dekad

"Inwazja kosmitów", "apokalipsa". Krajobraz Dubaju po najgorszej burzy od dekad

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Guardian, CNN, BBC

Po gorącym, wręcz letnim początku kwietnia przeżywamy bolesne ochłodzenie. Jaka będzie druga połowa kwietnia i co pokazuje prognoza pogody na majówkę 2024? Najświeższe wyliczenia modeli meteorologicznych przejrzała nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Największy i najbardziej zaawansowany polski satelita zostanie w tym roku wyniesiony na orbitę okołoziemską. Technologia wykorzystana do jego budowy w przyszłości może zostać użyta także podczas misji w stronę Srebrnego Globu. Reporter TVN24 BiS Hubert Kijek był jedną z pierwszych osób, która miała okazję zobaczyć ten wyjątkowy sprzęt na żywo i porozmawiać z jego twórcami.

To najbardziej zaawansowany polski satelita. Zobacz go z bliska

To najbardziej zaawansowany polski satelita. Zobacz go z bliska

Źródło:
TVN24, PAP

Co najmniej 12 osób odniosło rany w wyniku trzęsienia ziemi, które w czwartkową noc nawiedziło Japonię. Wstrząsy o magnitudzie 6,6 spowodowały uszkodzenia budynków i dróg oraz przerwy w dostawie wody. Epicentrum zjawiska znajdowało się w strefie, która z uwagi na aktywność sejsmiczną znajduje się pod baczną obserwacją.

12 osób rannych po silnym trzęsieniu ziemi. "Uniknęliśmy najgorszego"

12 osób rannych po silnym trzęsieniu ziemi. "Uniknęliśmy najgorszego"

Źródło:
Kyodo News, NHK

Kolejne dni przyniosą nam wiele niespokojnych chwil w pogodzie. Wiry niżowe będą wysyłały w naszą stronę kolejne fronty atmosferyczne, przynoszące ze sobą chmury, deszcz, a lokalnie nawet opady śniegu. Nocami temperatura przy gruncie spadnie do zaledwie -5 stopni Celsjusza.

Wiry niżowe sprawią, że w weekend miejscami sypnie śniegiem

Wiry niżowe sprawią, że w weekend miejscami sypnie śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nieproszony gość spowodował wstrzymanie odjazdu i aż 17-minutowe opóźnienie superszybkiego pociągu Shinkansen w Japonii. Pasażer zgłosił, że 40-centymetrowy wąż pełza między siedzeniami jednego z wagonów. Uznano za konieczne podstawienie innego składu.

40-centymetrowy wąż zatrzymał superszybki pociąg. Aż 17 minut opóźnienia najbardziej punktualnej kolei

40-centymetrowy wąż zatrzymał superszybki pociąg. Aż 17 minut opóźnienia najbardziej punktualnej kolei

Źródło:
CNN, Japan Times

Nagłe opady deszczu i krupy śnieżnej nawiedziły w czwartek Poznań, czego na własnej skórze doświadczył reporter TVN24 Aleksander Przybylski. Jak wyjaśniła synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, nad Polską przechodziła wtedy masa zimnego, niestabilnego powietrza, która napędzała te pogodowe zmiany.

Na reportera TVN24 spadła krupa śnieżna

Na reportera TVN24 spadła krupa śnieżna

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu sparaliżowały Zjednoczone Emiraty Arabskie. W Dubaju, gdzie doszło do gwałtownej powodzi błyskawicznej, w 12 godzin spadło tyle deszczu, ile zwykle jest notowane przez rok. Czy zasiewanie chmur w ZEA, regularnie stosowane do modyfikacji pogody w tym kraju, mogło przyczynić się do tak katastrofalnej sytuacji?

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Źródło:
Bloomberg, CNBC, WIRED, PAP, Reuters, AFP, tvnmeteo.pl

Słonica o imieniu Viola uciekła we wtorek z wędrownego cyrku odwiedzającego miasto Butte w stanie Montana. "Spacerowała sobie ulicą, pokonała jedną lub dwie przecznice" - informował szeryf.

Słonica uciekła z cyrku i chodziła po ulicy. Nagranie

Słonica uciekła z cyrku i chodziła po ulicy. Nagranie

Źródło:
Reuters

Potężna ulewa nawiedziła Dubaj i spowodowała, że zalane zostały drogi, metro i lotnisko. O sytuacji w największym mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich opowiadali Polacy.

"Zamknięte są szkoły, biura". Relacje Polaków z zalanego Dubaju

"Zamknięte są szkoły, biura". Relacje Polaków z zalanego Dubaju

Źródło:
Kontakt 24, Reuters

Doszło do kolejnej erupcji wulkanu Ruang położonego na indonezyjskiej wyspie o takiej samej nazwie. Władze wydały ostrzeżenie przed tsunami. Zamknięto też międzynarodowe lotnisko w mieście Manado.

Przez erupcję wulkanu zamknięto lotnisko. "Musimy zachować czujność"

Przez erupcję wulkanu zamknięto lotnisko. "Musimy zachować czujność"

Źródło:
Reuters, PAP, CNN

Zjednoczone Emiraty Arabskie nawiedziła potężna ulewa. Ulice w Dubaju zamieniły się w rwące potoki. Dubajska policja uratowała kota, który kurczowo trzymał się łapami klamki zalanego samochodu.

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Na terenie jednej z posiadłości w mieście Wagga Wagga w Australii w wyschniętym potoku znaleziono ponad 500 martwych koni. Władze stanu Nowa Południowa Walia i lokalna policja wszczęły szeroko zakrojone śledztwo - podały lokalne media.

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Źródło:
ABC, PAP, The Guardian

Chociaż mamy połowę kwietnia, to w polskich lasach pojawiły się już grzyby. I to takie, których występowanie przypada zwykle na początek maja. - Wegetacja rozpoczęła się już trzy-cztery tygodnie wcześniej niż zwykle - przekazał w rozmowie z tvnmeteo.pl Wiesław Kamiński, grzyboznawca. Jakie grzyby można już spotkać?

"Jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby sezon wiosennych grzybów zaczął się tak wcześnie"

"Jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby sezon wiosennych grzybów zaczął się tak wcześnie"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sytuacja powodziowa w Rosji i Kazachstanie jest bardzo trudna. Poziom wody w rzekach cały czas rośnie. Ewakuowano łączne 200 tysięcy osób. Żywioł zniszczył tysiące domów.

Ewakuowano 200 tysięcy osób. "Natychmiast udajcie się w bezpieczne miejsca"

Ewakuowano 200 tysięcy osób. "Natychmiast udajcie się w bezpieczne miejsca"

Źródło:
Reuters

Największe od 75 lat opady deszczu nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie. - Woda na największej ulicy miała ponad metr głębokości, na 11 godzin utknąłem w samochodzie obok setek innych kierowców - powiedział Samir Saleh Din, mieszkaniec Dubaju.

Powodzie w Dubaju. "Chciałem kupić coś do jedzenia, wróciłem do domu dopiero następnego dnia"

Powodzie w Dubaju. "Chciałem kupić coś do jedzenia, wróciłem do domu dopiero następnego dnia"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP

Ciepły początek kwietnia spowodował, że na tatrzańskich szlakach możemy natknąć się na jedyny jadowity gatunek węża w Polsce, czyli żmiję zygzakowatą. Jad może być niebezpieczny dla dzieci, osób starszych lub uczulonych, dlatego kiedy dojdzie do ukąszenia, zawsze należy zadzwonić po pomoc.

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Po wyjątkowo ciepłym początku kwietnia do Polski powróciła zimowa aura. Śnieg spadł we wtorek rano na północy kraju. Ochłodzenie może trwać nawet do końca kwietnia.

Załamanie pogody. Wróciły opady śniegu

Załamanie pogody. Wróciły opady śniegu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24, TVN24

W samolot Polskich Linii Lotniczych LOT nad Szczecinem uderzył piorun. Maszyna musiała zawrócić do Warszawy.

Piorun uderzył w samolot LOT

Piorun uderzył w samolot LOT

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pożar wybuchł w zoo w Eupatorii w nocy z poniedziałku na wtorek. Ogród zoologiczny położony jest na anektowanym przez Rosję ukraińskim Krymie. Jak podał portal Krym.Realii, tamtejsza filia Radia Swoboda, w wyniku żywiołu zginęło ponad 200 zwierząt.

Pożar w zoo na Krymie. Zginęło ponad 200 zwierząt

Pożar w zoo na Krymie. Zginęło ponad 200 zwierząt

Źródło:
PAP, novinite.com, Krym.Realii

Co najmniej 19 osób zginęło w wyniku gwałtownych powodzi w Omanie. Większość ofiar to dzieci - podał w poniedziałek dziennik "Times of Oman", powołując się dane władz w Maskacie. Ewakuowano ponad tysiąc osób ze szkół.

Kataklizm w Omanie. Nie żyje 19 osób, większość to dzieci

Kataklizm w Omanie. Nie żyje 19 osób, większość to dzieci

Źródło:
PAP, Reuters, "Times of Oman"

Kawałek metalu, który 8 marca spadł na dom Alejandra Otero w Naples na Florydzie, pochodził z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) – potwierdziła w poniedziałek NASA. Obiekt uszkodził dach budynku i przebił się przez jego dwa piętra. 

Kawałek metalu przebił dwa piętra domu. NASA ujawnia, skąd pochodzi kosmiczny śmieć 

Kawałek metalu przebił dwa piętra domu. NASA ujawnia, skąd pochodzi kosmiczny śmieć 

Źródło:
ABC News, TVN24.pl

Ląduje w filiżance wielu z nas każdego dnia, a niektórzy nie wyobrażają sobie bez niej poranka. Badacze z Uniwersytetu w Buffalo, którzy przyjrzeli się przeszłości kawy, ustalili właśnie, że jej najpopularniejszy gatunek zaczął pojawiać się na pierwszych krzewach już ponad pół miliona lat temu.

Naukowcy obliczyli, ile lat ma najpopularniejsza kawa na świecie

Naukowcy obliczyli, ile lat ma najpopularniejsza kawa na świecie

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Rozpoczęło się czwarte światowe blaknięcie raf koralowych. Jak potwierdzili badacze z amerykańskiej Narodowej Służby Oceaniczno-Atmosferycznej, doszło do niego w ponad połowie wodnych ekosystemów. Chociaż proces ten do tej pory był odwracalny, naukowcy obawiają się, że tym razem stracimy wiele raf.

Rafy koralowe blakną przez stres cieplny. "Przekroczyliśmy punkt krytyczny"

Rafy koralowe blakną przez stres cieplny. "Przekroczyliśmy punkt krytyczny"

Źródło:
Reuters, NOAA

Nowy gatunek mrówki, nazwany na cześć Lorda Voldemorta, czarnego charakteru z serii "Harry Potter", został odkryty w Australii. Jak tłumaczyli badacze, którzy wpadli na jego ślad, owad ma sporo wspólnego z Mrocznym Panem - ma smukłe i wydłużone ciało, a swoje dnie spędza w ciemnościach.

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Źródło:
University of Western Australia

Charakterystyczny ślad na powierzchni Plutona przypominający serce najprawdopodobniej powstał w wyniku zderzenia z innym ciałem niebieskim. Doszło do niego, gdy karłowata planeta była jeszcze młoda. Nietypowy sposób kolizji wyjaśnia zarówno kształt, jak i na pozór niemożliwe położenie struktury.

Naukowcy rozwiązali tajemnicę serca na Plutonie

Naukowcy rozwiązali tajemnicę serca na Plutonie

Źródło:
The University of Arizona

Nawałnice nawiedziły w weekend Pakistan. Jak przekazały lokalne władze, gwałtowna aura przyczyniła się do śmierci ponad 40 osób. Ponad połowa z nich zginęła w wyniku rażenia piorunem. W południowo-zachodnich częściach kraju wprowadzono stan wyjątkowy.

W trzy dni w wyniku rażenia piorunem zmarło prawie 30 osób

W trzy dni w wyniku rażenia piorunem zmarło prawie 30 osób

Źródło:
PAP, Times of India

Kazachstan zmaga się z największą od 80 lat powodzią. Żywioł pustoszy ogromne obszary kraju, niesie ze sobą także ryzyko rozprzestrzenienia się niebezpiecznych chorób zakaźnych, między innymi wąglika. Dzieje się tak dlatego, że woda podmywa miejsca, w których składowane były szczątki zabitych i chorych zwierząt - podał w poniedziałek portal spik.kz.

Wody powodziowe podmywają siedliska wąglika

Wody powodziowe podmywają siedliska wąglika

Źródło:
PAP, spik.kz, tass.com, kt.kz

Ochłodzenie odczujemy zaraz po weekendzie, ale najzimniej będzie nieco później. Czy w najbliższym czasie możemy liczyć na powrót ciepła? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Źródło:
tvnmeteo.pl