Karpacz czy Szklarska Poręba? Co warto zobaczyć w Karkonoszach?

Wschód słońca w Karkonoszach
Wschód słońca w Karkonoszachkontakt 24/Rafał Kotylak
wideo 2/7
Wschód słońca w Karkonoszachkontakt 24/Rafał Kotylak

Karkonosze to niezwykły region, który oferuje wiele ciekawych atrakcji. Zobaczysz tam malowniczo położone wodospady, norweską świątynię, doświadczysz też anomalii grawitacji. Sprawdź, jakie miejsca warto odwiedzić w Karkonoszach.

● Karkonosze leżą w Sudetach. ● Najwyższym szczytem Karkonoszy jest Śnieżka. ● Dobrymi bazami wypadowymi do dalszych wypraw będą Karpacz lub Szklarska Poręba.

Gdzie są Karkonosze?

W Polsce wyróżnia się trzy łańcuchy górskie - Karpaty, Sudety i Góry Świętokrzyskie. To właśnie w Sudetach rozciągają się Karkonosze. Po części znajdują się w Polsce w województwie dolnośląskim, druga ich część położona jest na terenie Czech. Granica polsko-czeska przebiega Głównym grzbietem oraz Grzbietem Lasockim. Najwyższym szczytem Karkonoszy jest Śnieżka - 1603 m n.p.m.

SPRAWDŹ: Kolory szlaków górskich - co oznaczają?

W Karkonoszach znajduje się Karkonoski Park Narodowy. Utworzono go w 1959 roku i obecnie jego powierzchnia wynosi 5951 ha. Jego największą część stanowią lasy, które zajmują blisko 70 procent powierzchni Parku. W Karkonoskim Parku Narodowym dostępnych jest 112 kilometrów szlaków turystycznych. Idąc w góry nie zapomnij zaopatrzyć się między innymi w mapę turystyczną. 

SPRAWDŹ: Co zabrać w góry? Kompletna lista rzeczy na wycieczkę

Karpacz

Karpacz to miasto w województwie dolnośląskim, które położone jest w dolinie rzeki Łomnicy. To niezwykle popularne miejsce wśród turystów, które stanowi świetną bazę wypadową w Karkonosze. Leży bowiem u stóp Śnieżki.

Co zwiedzić w Karpaczu?

Kościół Wang - zbudowany na przełomie XII i XIII wieku w południowej Norwegii w miejscowości Vang. W Karpaczu stoi od lipca 1844 roku. Obecnie jest udostępniony dla zwiedzających.

Kościół Wang w KarpaczuShutterstock

Młynek Miłości - znajduje się przy ulicy Karkonoskiej 53. Jest to młyn w wersji miniaturowej, ustawiony w miejscu, gdzie dawniej prawdopodobnie stał prawdziwy młyn. Według legendy, każdy kto wypije tam wodę, ten odwzajemnia miłość.

Dziki Wodospad - jest to tak naprawdę zapora, którą wybudowano w latach 1910-1915. Jest ona położona w niezwykle malowniczym miejscu na Łomnicy. Jak tam dojść? Najlepiej dojechać lub dojść na ulicę Olimpijską 9, gdzie znajduje się parking. Dojście z tego miejsca nie będzie stanowiło problemu.

Anomalia grawitacji - miejsce to jest oznaczone tablicą informacyjną i znajduje się na ulicy Strażackiej. Wydaje się tam, że samochody na jałowym biegu same “cofają się pod górę”.

Zapora na Łomnicy - zapora retencyjna wybudowana w latach 1910-1915. Jej koroną biegnie czerwony szlak turystyczny.

Atrakcją dla dzieci będzie niewątpliwie ulica Skrzatów Karkonoskich, która znajduje się w okolicy Muzeum Sportu.

Gdzie zjeść? W Karpaczu znaleźć można wiele restauracji oferujących dania z różnych regionów świata. Jak dojechać do Karpacza? Do Karpacza dojechać jest najłatwiej samochodem. Miasto jest też dobrze skomunikowane za sprawą busów prywatnych firm oraz PKS.

Szklarska Poręba

Szklarska Poręba położona jest w województwie dolnośląskim w odległości niecałych 30 kilometrów od Karpacza. W okolicy Szklarskiej Poręby spotykają się dwa pasma górskie - Góry Izerskie i Karkonosze. Jest to więc świetna baza wypadowa w te rejony. Miasto położone jest u stóp Szrenicy, w pobliżu znaleźć można dwa popularne wśród turystów wodospady - Kamieńczyka i Szklarki.

Co zobaczyć w Szklarskiej Porębie?

Złoty Widok i Chybotek - Złoty Widok to taras widokowy, z którego rozciąga się niesamowity widok na Karkonosze. Znajduje się nad urwiskiem skalnym. Kilkanaście minut spaceru od tarasu, zobaczyć można Chybotka, czyli niezwykłą skalną formację składającą się z ułożonych jeden na drugim granitowych głazów.

Wodospad Szklarki - drugi co do wysokości wodospad w polskich Karkonoszach. Jest to kaskada potoku Szklarka. O jego popularności zadecydowało niezwykle malownicze położenie w Wąwozie Szklarki oraz bliskość od parkingu - zaledwie kwadrans.

Wodospad Kamieńczyka - najwyższy w polskich Karkonoszach wodospad. Wiedzie do niego nieco dłuższa trasa - około 25 minut z parkingu. Wodospad to trzy kaskady o łącznej wysokości 27 metrów. Pod środkową kaskadą znajduje się jaskinie “Złota Jama”.

Wodospad Kamieńczyka shutterstock_1117053110_SShutterstock

Karpacz czy Szklarska Poręba?

To trudne pytanie, które zadaje sobie wielu turystów wybierających się w Karkonosze. Jak wybrać? Trzeba zastanowić się, co będzie celem wypraw lub wypadów samochodowych. Każda z tych miejscowości oferuje bowiem zupełnie różne szlaki turystyczne. Planujesz dwa tygodnie urlopu? Może jeden tydzień spędzisz w Karpaczu a drugi w Szklarskiej Porębie? Dzięki temu zobaczysz najciekawsze atrakcje, jakie oferują oba miasta.

Śnieżka

Śnieżka to najbardziej rozpoznawalny szczyt Karkonoszy, który góruje nad Karpaczem. Jest to najwyższy szczyt Karkonoszy oraz całego pasma Sudetów i Republiki Czeskiej.

Siatki na Śnieżce jako ochrona przed turystami
Siatki na Śnieżce jako ochrona przed turystamiTVN24 Wrocław

Jak wejść na Śnieżkę? Możliwości jest kilka. 

Szlak czarny - zaczyna się w Karpaczu przy dolnej stacji wyciągu na Małą Kopę. Podejście jest tutaj dość strome i określane jako niezbyt atrakcyjne. Jest to jednak najkrótsza trasa - czas wejścia to około 2,5 godziny;

Szlak czerwony - zaczyna się przy parkingu obok hotelu Orlinek i wiedzie przez Dolinę Łomniczki do Schroniska Nad Łomniczką, a następnie wymaga podejścia do Schroniska Dom Śląski. W tej części trasy rozpościerają się wokół przepiękne widoki. Spod Domu Śląskiego dojdziesz już bezpośrednio na szczyt - prawy szlak jest bardziej stromy i krótszy, lewy dłuższy i łagodniejszy. Czas wejścia tym szlakiem to około trzy godziny. Trzeba jednak pamiętać, że zimą fragment od Schroniska Nad Łomniczką do Domu Śląskiego jest zamknięty ze względu na zagrożenie lawinowe.

Szlaków prowadzących na Śnieżkę jest więcej, warto więc wybrać taki, który spełni twoje wymagania. Można też skorzystać z kolei linowej, która wwozi turystów z Karpacza na szczyt Kopy, skąd jest już dużo bliżej na sam szczyt Śnieżki.

Czy szlak na Śnieżkę jest otwarty? Takich informacji zawsze warto szukać na stronach internetowych Grupy Karkonoskiej GOPR, gdzie pojawiają się komunikaty o warunkach panujących w górach, oraz Karkonoskiego Parku Narodowego.

Kolorowe jeziorka

Kolorowe jeziorka można znaleźć we wsi Wieściszowice w Rudawskim Parku Krajobrazowym. Znajdują się tam cztery jeziorka: żółte, purpurowe, błękitne i czarne. Leżą one na zboczu Czarnej Kopy i przyciągają turystów.

Żółte jeziorko jest najmłodsze. Po intensywnych opadach wypełnia się wodą o żółtawym odcieniu. Purpurowe jeziorko swój kolor zawdzięcza roztworowi kwasu siarkowego. Błękitne jeziorko ma taki kolor przez związki miedzi. Czarne jeziorko często wysycha, więc nie zawsze można je zobaczyć.

Kolorowe jeziorka w Rudawskim Parku KrajobrazowymShutterstock

Góry Izerskie

Góry Izerskie to pasmo górskie położone w Sudetach Zachodnich, na terenie Polski i Czech. Swoją nazwę zawdzięczają rzece Izerze. Do wypraw w ten region świetną bazą wypadową będzie Szklarska Poręba i Świeradów-Zdrój. Są to dość łagodne góry, które sprawdzą się na wyprawy z dziećmi. Oczywiście znajdą się również strome podejścia. Zimą w Górach Izerskich odnajdą się przede wszystkim fani nart biegowych.

Miłośnicy astronomii na pewno zainteresują się faktem, że w Górach Izerskich znajduje się Park Ciemnego Nieba, gdzie widać bardzo wyraźnie gwiazdy i Drogę Mleczną.

Szrenica i Trzy Świnki

Szrenica jest drugim po Śnieżce najbardziej rozpoznawalnym szczytem Karkonoszy. U jego stóp leży Szklarska Poręba. Na szczycie Szrenicy znajduje się schronisko. Wejść na Szrenicę można od strony Wodospadu Kamieńczyka (czerwony szlak) lub spokojną trasą ze Szklarskiej Poręby. 

Będąc na Szrenicy warto zwrócić uwagę na Trzy Świnki, które znajdują się na południowym jej zboczy. Jest to zespół granitowych skałek. Skąd taka nazwa? Niektórzy twierdzą, że patrząc na skałki pod odpowiednim kątem można zauważyć podobieństwo do bajkowych trzech świnek.

Zamek Chojnik

Ruiny zamku Chojnik znajdują się w niewielkiej odległości od Szklarskiej Poręby, na szczycie wzniesienia. Dostać się tam można pieszo lub trasą rowerową, a po drodze warto zajrzeć do Jaskini Przemytników. Zamek zbudowano w XIV wieku, obecnie są w nim prowadzone turnieje rycerskie.

ZOBACZ >> Zamki w Polsce. Ruiny zamków i szlaki turystyczne

Dolny Śląsk - najpiękniejsze miejsca, które musicie zobaczyć

Źródło: 

https://kpnmab.pl/ 

http://wang.com.pl/zwiedzanie-kosciola/historia/ 

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Nadchodzący czas w pogodzie zapowiada się dynamicznie. Temperatura mocno spadnie, miejscami w najcieplejszym momencie dnia nie przekroczy 10 stopni. Aurę w naszym kraju będzie kształtował deszczowy niż.

Załamanie pogody. Deszczowy niż nie odpuści przez kilka dni

Załamanie pogody. Deszczowy niż nie odpuści przez kilka dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro. Nocą w wielu regionach kraju spodziewane są opady deszczu, a lokalnie chwyci mróz. W czwartek 15.05 termometry pokażą miejscami poniżej 10 stopni. Powieje silniejszy wiatr, spadnie deszcz, niewykluczona jest burza.

Pogoda na jutro - czwartek, 15.05. Noc pod znakiem opadów w wielu regionach

Pogoda na jutro - czwartek, 15.05. Noc pod znakiem opadów w wielu regionach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tej nocy w części kraju prognozowane są spadki temperatury poniżej zera. Przy gruncie termometry mogą pokazać do -3 stopni Celsjusza. IMGW wydał alarmy w siedmiu województwach.

Niska temperatura. Ostrzeżenia IMGW w siedmiu województwach

Niska temperatura. Ostrzeżenia IMGW w siedmiu województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Środa w części Polski była burzowa. Zjawiskom towarzyszyły miejscami dość ulewne opady deszczu oraz silniejszy wiatr. Na niebie w Białymstoku pojawiły się groźnie wyglądające chmury - można je zobaczyć na zdjęciu.

Takie widoki na niebie w środę nad Polską

Takie widoki na niebie w środę nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Od czwartku pogoda w Polsce drastycznie się zmieni, a z szaf ponownie będziemy musieli wyciągnąć ciepłe kurtki - ostrzegają synoptycy. Za sprawą napływu arktycznych mas powietrza z północy aura w najbliższych dniach będzie przypominać zimną, pochmurną i deszczową jesień. O szczegółach opowiadał synoptyk i prezenter pogody tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

Polska w epicentrum ochłodzenia. Możemy zobaczyć padające płatki śniegu

Polska w epicentrum ochłodzenia. Możemy zobaczyć padające płatki śniegu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dobiega połowa maja, a do Teksasu dotarły upały. Temperatura miejscami ma przekroczyć 40 stopni, mogą paść historyczne rekordy. Ostrzeżeniami przed spiekotą objęto kilka milionów Amerykanów.

"Potencjalnie historyczna" fala upałów. Może być ponad 40 stopni

"Potencjalnie historyczna" fala upałów. Może być ponad 40 stopni

Źródło:
CNN, NBC News

Firma Axiom Space poinformowała w środę o nowej dacie startu misji Ax-4 z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Wcześniej lot planowano na jeden z ostatnich dni maja.

Lot Polaka w kosmos przełożony. Jest nowa data

Lot Polaka w kosmos przełożony. Jest nowa data

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W austriackiej Styrii potwierdzono pierwsze przypadki brucelozy u zajęcy. Ta choroba bakteryjna może stanowić potencjalne zagrożenie dla innych dzikich lub hodowlanych zwierząt, a także dla ludzi.

Bruceloza u zajęcy w Austrii. Co to za choroba?

Bruceloza u zajęcy w Austrii. Co to za choroba?

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, IMP im. prof. J. Nofera, GIS

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,1 wystąpiło w pobliżu wyspy Karpatos na Morzu Śródziemnym, niedaleko Krety. Wstrząsy były odczuwalne także na Rodos oraz w Egipcie. Lokalne władze wprowadziły tymczasowe ostrzeżenie przed tsunami, które w środę zostało odwołane.

Trzęsienie ziemi w pobliżu Krety. "Natychmiast oddal się od wybrzeża"

Trzęsienie ziemi w pobliżu Krety. "Natychmiast oddal się od wybrzeża"

Aktualizacja:
Źródło:
FOX Weather, Reuters, Kathimerini

Mieszkańcy hrabstwa Somerset w stanie Pensylwania w Stanach Zjednoczonych zmagają się z powodzią. Szczególnie trudna sytuacja ma miejsce w dzielnicy Meyersdale, gdzie zalanych zostało wiele domów. W okolicy prowadzona jest akcja ewakuacyjna.

Ewakuują mieszkańców. "Woda sięga nawet do pierwszego piętra"

Ewakuują mieszkańców. "Woda sięga nawet do pierwszego piętra"

Źródło:
CBS, CNN,

Fala zimna obejmująca Polskę potęguje tęsknotę za ciepłem i latem. W świetle najnowszych materiałów prognostycznych termicznie wkroczyć mamy w lato po 25 maja, tuż przed 1 czerwca, kiedy rozpocznie się lato meteorologiczne.

Jaka pogoda na lato? Ten miesiąc może okazać się idealny na urlop w Polsce

Jaka pogoda na lato? Ten miesiąc może okazać się idealny na urlop w Polsce

Źródło:
TVN24+

Od kilku dni w lokalnym sklepiku w samym centrum Polski regularnie słucham, co i komu zmarzło podczas tegorocznej majowej fali chłodu. Na jednej z pobliskich plantacji truskawek w moim regionie ogrodniczo-sadowniczym, między Warszawa a Łodzią, na straty poszło aż 80 procent uprawy. Z wielu regionów Polski - Podlasia, Mazowsza, Ziemi Łódzkiej, Lubelszczyzny i innych - spływają od kilku dni informacje o szkodach, jakie poczyniły przymrozki.

To może być najzimniejszy maj od dekad. Kiedy zrobi się ciepło?

To może być najzimniejszy maj od dekad. Kiedy zrobi się ciepło?

Źródło:
TVN24+

Tegoroczna wiosna w Wielkiej Brytanii może być najsuchsza w historii. Agencja Met Office przekazała, że od początku pory roku w kraju spadło średnio 80 litrów wody na metr kwadratowy, prawie trzy razy mniej niż wynosi średnia wieloletnia. Eksperci ostrzegają, że tak sucha wiosna może oznaczać poważne kłopoty z zasobami wody latem.

Ta wiosna na Wyspach może być rekordowa

Ta wiosna na Wyspach może być rekordowa

Źródło:
Reuters, BBC

Tornado przeszło w poniedziałek w Karolinie Południowej. Wiatr o prędkości bliskiej 170 kilometrów na godzinę niszczył domy i wyrywał drzewa w miejscowości Langley. Największe zniszczenia odniosła miejska remiza - kilka pojazdów strażackich zostało uwięzionych w środku, przez co strażacy mieli problemy z usuwaniem skutków burzy.

Burza przeszła nad remizą. Strażacy mają spory problem

Burza przeszła nad remizą. Strażacy mają spory problem

Źródło:
Aiken County Department of Emergency Management, watchers.news

Kontakt z gąsienicami kuprówki rudnicy może być niebezpieczny dla zdrowia. Jak ostrzegają leśnicy, larwy tego motyla pokryte są włoskami, których dotknięcie powoduje u niektórych wysypkę i swędzenie. Gatunek ten ma także negatywny wpływ na drzewa.

Żerują na polskich roślinach. "Lepiej nie dotykać tych owadów"

Żerują na polskich roślinach. "Lepiej nie dotykać tych owadów"

Źródło:
Nadleśnictwo Lubliniec, Instytut Ochrony Roślin PAN

Minionej nocy mieszkańcy włoskiej Katanii znów mogli podziwiać podniebny spektakl, jaki zaserwowała Etna - najwyższy wulkan Europy. Kilkugodzinna aktywność żywiołu rozświetliła niebo, co można zobaczyć na nagraniu.

Ognisty pióropusz rozświetlił noc. Nagranie z Sycylii

Ognisty pióropusz rozświetlił noc. Nagranie z Sycylii

Źródło:
ANSA

Na wyspie Negros nad ranem wybuchł wulkan Kanlaon - poinformował Filipiński Instytut Wulkanologii i Sejsmologii (PHIVOLCS). Mieszkańców obudził dudniący dźwięk, a okolica pokryła się cienką warstwą popiołu. Zalecono ewakuację.

Dudnienie rozległo się nad ranem, okolicę pokrył popiół

Dudnienie rozległo się nad ranem, okolicę pokrył popiół

Źródło:
Reuters, Inquirer

Mrówki Brachyponera chinensis intensywnie rozprzestrzeniają się po wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Są gatunkiem inwazyjnym, a po ich ugryzieniu występuje silna reakcja alergiczna, która w niektórych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci.

Inwazyjne mrówki. Po ich ugryzieniu może wystąpić silna reakcja alergiczna

Inwazyjne mrówki. Po ich ugryzieniu może wystąpić silna reakcja alergiczna

Źródło:
Live Science

Tej nocy niebo rozświetliła Pełnia Kwiatowego Księżyca. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia na których widać, jak prezentowało się to zjawisko. Nasz naturalny satelita mógł wydawać się odrobinę mniejszy i ciemniejszy niż zwykle.

Za nami mikropełnia Księżyca

Za nami mikropełnia Księżyca

Aktualizacja:
Źródło:
timeanddate.com, "Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

W poniedziałek rano przy brzegu plaży w Kołobrzegu znaleziono martwą szarytkę morską. Ciało ssaka morskiego wyłowiono i zabezpieczono do badań. To druga martwa foka znaleziona w tym roku.

Martwa foka w Kołobrzegu. "Był to samiec, duży osobnik"

Martwa foka w Kołobrzegu. "Był to samiec, duży osobnik"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Strażacy walczą z pożarem, który wybuchł w hrabstwie Saint Louis w północno-wschodniej Minnesocie. Ogień zniszczył tam kilka domów, a z powodu zagrożenia ewakuowano kilkadziesiąt osób.

Spłonęły domy, ewakuowano kilkadziesiąt osób

Spłonęły domy, ewakuowano kilkadziesiąt osób

Źródło:
CNN, fox9.com, cbsnews.com

Zimno na razie z nami zostaje. Jaką aurę przyniesie druga połowa maja? Czego możemy spodziewać się podczas zimnych ogrodników oraz zimnej Zośki? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego z tvnmeteo.pl.

Pogoda na 16 dni: długa droga do dużego ocieplenia

Pogoda na 16 dni: długa droga do dużego ocieplenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

NASA poinformowała o opracowaniu nowego modelu zewnętrznej warstwy planety Wenus. Okazuje się, że jej skorupa może być cieńsza niż wcześniej sądzono. Poprawność nowej metody będzie można sprawdzić za kilka lat, kiedy do planety dotrą sondy kosmiczne, związane z planowanymi misjami.

Niespodzianka na Wenus

Niespodzianka na Wenus

Źródło:
PAP, NASA

Ponad sto osób zginęło w powodziach w Demokratycznej Republice Konga. Najtrudniejsza sytuacja panuje na wschodzie kraju, gdzie z brzegów wystąpiło jezioro Tanganika. W niektórych dotkniętych regionach nie ma łączności komórkowej, co utrudnia koordynację pomocy.

Wylały rzeki i jezioro. Nie żyje ponad sto osób

Wylały rzeki i jezioro. Nie żyje ponad sto osób

Źródło:
PAP, Radio Okapi

Zimbabwe mierzy się z gwałtownym wzrostem zachorowań i zgonów spowodowanych malarią. W ciągu minionych tygodni liczba zgonów z tego powodu była przeszło dwukrotnie wyższa niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Gwałtowny wzrost zachorowań, już dwa razy więcej zgonów w Zimbabwe

Gwałtowny wzrost zachorowań, już dwa razy więcej zgonów w Zimbabwe

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Co najmniej dziesięć osób zginęło na skutek uderzeń piorunów w Bangladeszu. W niedzielę nad niektórymi dystryktami kraju przechodziły intensywne burze. Do śmiertelnych wypadków doprowadziły także intensywne podmuchy wiatru.

Dziesięć osób zginęło na skutek uderzeń piorunów

Dziesięć osób zginęło na skutek uderzeń piorunów

Źródło:
Daily Sun, UNB

Masy gronorostów pokryły plaże południowej Florydy. Mieszkańcy amerykańskiego stanu skarżą się na nieprzyjemny zapach, jaki towarzyszy rozkładającym się glonom. To jednak dopiero początek sezonu na gronorosty, a jak wynika z badań, w tym roku może być ich wyjątkowo dużo.

Tony glonów pokryły rajskie plaże. "Zapach jest naprawdę okropny"

Tony glonów pokryły rajskie plaże. "Zapach jest naprawdę okropny"

Źródło:
CBS News, WUSF

Japońscy policjanci udaremnili próbę kradzieży... pustelników. Jak podały lokalne media, trzech turystów z Chin schowało tysiące małych skorupiaków do walizek. Bagaż wydawał z siebie dziwne dźwięki, co zaniepokoiło obsługę hotelu.

Usłyszeli szelest dobiegający z walizki. Aresztowano trzech turystów

Usłyszeli szelest dobiegający z walizki. Aresztowano trzech turystów

Źródło:
BBC, The Japan Times