Karpacz czy Szklarska Poręba? Co warto zobaczyć w Karkonoszach?

Wschód słońca w Karkonoszach
Wschód słońca w Karkonoszachkontakt 24/Rafał Kotylak
wideo 2/7
Wschód słońca w Karkonoszachkontakt 24/Rafał Kotylak

Karkonosze to niezwykły region, który oferuje wiele ciekawych atrakcji. Zobaczysz tam malowniczo położone wodospady, norweską świątynię, doświadczysz też anomalii grawitacji. Sprawdź, jakie miejsca warto odwiedzić w Karkonoszach.

● Karkonosze leżą w Sudetach. ● Najwyższym szczytem Karkonoszy jest Śnieżka. ● Dobrymi bazami wypadowymi do dalszych wypraw będą Karpacz lub Szklarska Poręba.

Gdzie są Karkonosze?

W Polsce wyróżnia się trzy łańcuchy górskie - Karpaty, Sudety i Góry Świętokrzyskie. To właśnie w Sudetach rozciągają się Karkonosze. Po części znajdują się w Polsce w województwie dolnośląskim, druga ich część położona jest na terenie Czech. Granica polsko-czeska przebiega Głównym grzbietem oraz Grzbietem Lasockim. Najwyższym szczytem Karkonoszy jest Śnieżka - 1603 m n.p.m.

SPRAWDŹ: Kolory szlaków górskich - co oznaczają?

W Karkonoszach znajduje się Karkonoski Park Narodowy. Utworzono go w 1959 roku i obecnie jego powierzchnia wynosi 5951 ha. Jego największą część stanowią lasy, które zajmują blisko 70 procent powierzchni Parku. W Karkonoskim Parku Narodowym dostępnych jest 112 kilometrów szlaków turystycznych. Idąc w góry nie zapomnij zaopatrzyć się między innymi w mapę turystyczną. 

SPRAWDŹ: Co zabrać w góry? Kompletna lista rzeczy na wycieczkę

Karpacz

Karpacz to miasto w województwie dolnośląskim, które położone jest w dolinie rzeki Łomnicy. To niezwykle popularne miejsce wśród turystów, które stanowi świetną bazę wypadową w Karkonosze. Leży bowiem u stóp Śnieżki.

Co zwiedzić w Karpaczu?

Kościół Wang - zbudowany na przełomie XII i XIII wieku w południowej Norwegii w miejscowości Vang. W Karpaczu stoi od lipca 1844 roku. Obecnie jest udostępniony dla zwiedzających.

Kościół Wang w KarpaczuShutterstock

Młynek Miłości - znajduje się przy ulicy Karkonoskiej 53. Jest to młyn w wersji miniaturowej, ustawiony w miejscu, gdzie dawniej prawdopodobnie stał prawdziwy młyn. Według legendy, każdy kto wypije tam wodę, ten odwzajemnia miłość.

Dziki Wodospad - jest to tak naprawdę zapora, którą wybudowano w latach 1910-1915. Jest ona położona w niezwykle malowniczym miejscu na Łomnicy. Jak tam dojść? Najlepiej dojechać lub dojść na ulicę Olimpijską 9, gdzie znajduje się parking. Dojście z tego miejsca nie będzie stanowiło problemu.

Anomalia grawitacji - miejsce to jest oznaczone tablicą informacyjną i znajduje się na ulicy Strażackiej. Wydaje się tam, że samochody na jałowym biegu same “cofają się pod górę”.

Zapora na Łomnicy - zapora retencyjna wybudowana w latach 1910-1915. Jej koroną biegnie czerwony szlak turystyczny.

Atrakcją dla dzieci będzie niewątpliwie ulica Skrzatów Karkonoskich, która znajduje się w okolicy Muzeum Sportu.

Gdzie zjeść? W Karpaczu znaleźć można wiele restauracji oferujących dania z różnych regionów świata. Jak dojechać do Karpacza? Do Karpacza dojechać jest najłatwiej samochodem. Miasto jest też dobrze skomunikowane za sprawą busów prywatnych firm oraz PKS.

Szklarska Poręba

Szklarska Poręba położona jest w województwie dolnośląskim w odległości niecałych 30 kilometrów od Karpacza. W okolicy Szklarskiej Poręby spotykają się dwa pasma górskie - Góry Izerskie i Karkonosze. Jest to więc świetna baza wypadowa w te rejony. Miasto położone jest u stóp Szrenicy, w pobliżu znaleźć można dwa popularne wśród turystów wodospady - Kamieńczyka i Szklarki.

Co zobaczyć w Szklarskiej Porębie?

Złoty Widok i Chybotek - Złoty Widok to taras widokowy, z którego rozciąga się niesamowity widok na Karkonosze. Znajduje się nad urwiskiem skalnym. Kilkanaście minut spaceru od tarasu, zobaczyć można Chybotka, czyli niezwykłą skalną formację składającą się z ułożonych jeden na drugim granitowych głazów.

Wodospad Szklarki - drugi co do wysokości wodospad w polskich Karkonoszach. Jest to kaskada potoku Szklarka. O jego popularności zadecydowało niezwykle malownicze położenie w Wąwozie Szklarki oraz bliskość od parkingu - zaledwie kwadrans.

Wodospad Kamieńczyka - najwyższy w polskich Karkonoszach wodospad. Wiedzie do niego nieco dłuższa trasa - około 25 minut z parkingu. Wodospad to trzy kaskady o łącznej wysokości 27 metrów. Pod środkową kaskadą znajduje się jaskinie “Złota Jama”.

Wodospad Kamieńczyka shutterstock_1117053110_SShutterstock

Karpacz czy Szklarska Poręba?

To trudne pytanie, które zadaje sobie wielu turystów wybierających się w Karkonosze. Jak wybrać? Trzeba zastanowić się, co będzie celem wypraw lub wypadów samochodowych. Każda z tych miejscowości oferuje bowiem zupełnie różne szlaki turystyczne. Planujesz dwa tygodnie urlopu? Może jeden tydzień spędzisz w Karpaczu a drugi w Szklarskiej Porębie? Dzięki temu zobaczysz najciekawsze atrakcje, jakie oferują oba miasta.

Śnieżka

Śnieżka to najbardziej rozpoznawalny szczyt Karkonoszy, który góruje nad Karpaczem. Jest to najwyższy szczyt Karkonoszy oraz całego pasma Sudetów i Republiki Czeskiej.

Siatki na Śnieżce jako ochrona przed turystami
Siatki na Śnieżce jako ochrona przed turystamiTVN24 Wrocław

Jak wejść na Śnieżkę? Możliwości jest kilka. 

Szlak czarny - zaczyna się w Karpaczu przy dolnej stacji wyciągu na Małą Kopę. Podejście jest tutaj dość strome i określane jako niezbyt atrakcyjne. Jest to jednak najkrótsza trasa - czas wejścia to około 2,5 godziny;

Szlak czerwony - zaczyna się przy parkingu obok hotelu Orlinek i wiedzie przez Dolinę Łomniczki do Schroniska Nad Łomniczką, a następnie wymaga podejścia do Schroniska Dom Śląski. W tej części trasy rozpościerają się wokół przepiękne widoki. Spod Domu Śląskiego dojdziesz już bezpośrednio na szczyt - prawy szlak jest bardziej stromy i krótszy, lewy dłuższy i łagodniejszy. Czas wejścia tym szlakiem to około trzy godziny. Trzeba jednak pamiętać, że zimą fragment od Schroniska Nad Łomniczką do Domu Śląskiego jest zamknięty ze względu na zagrożenie lawinowe.

Szlaków prowadzących na Śnieżkę jest więcej, warto więc wybrać taki, który spełni twoje wymagania. Można też skorzystać z kolei linowej, która wwozi turystów z Karpacza na szczyt Kopy, skąd jest już dużo bliżej na sam szczyt Śnieżki.

Czy szlak na Śnieżkę jest otwarty? Takich informacji zawsze warto szukać na stronach internetowych Grupy Karkonoskiej GOPR, gdzie pojawiają się komunikaty o warunkach panujących w górach, oraz Karkonoskiego Parku Narodowego.

Kolorowe jeziorka

Kolorowe jeziorka można znaleźć we wsi Wieściszowice w Rudawskim Parku Krajobrazowym. Znajdują się tam cztery jeziorka: żółte, purpurowe, błękitne i czarne. Leżą one na zboczu Czarnej Kopy i przyciągają turystów.

Żółte jeziorko jest najmłodsze. Po intensywnych opadach wypełnia się wodą o żółtawym odcieniu. Purpurowe jeziorko swój kolor zawdzięcza roztworowi kwasu siarkowego. Błękitne jeziorko ma taki kolor przez związki miedzi. Czarne jeziorko często wysycha, więc nie zawsze można je zobaczyć.

Kolorowe jeziorka w Rudawskim Parku KrajobrazowymShutterstock

Góry Izerskie

Góry Izerskie to pasmo górskie położone w Sudetach Zachodnich, na terenie Polski i Czech. Swoją nazwę zawdzięczają rzece Izerze. Do wypraw w ten region świetną bazą wypadową będzie Szklarska Poręba i Świeradów-Zdrój. Są to dość łagodne góry, które sprawdzą się na wyprawy z dziećmi. Oczywiście znajdą się również strome podejścia. Zimą w Górach Izerskich odnajdą się przede wszystkim fani nart biegowych.

Miłośnicy astronomii na pewno zainteresują się faktem, że w Górach Izerskich znajduje się Park Ciemnego Nieba, gdzie widać bardzo wyraźnie gwiazdy i Drogę Mleczną.

Szrenica i Trzy Świnki

Szrenica jest drugim po Śnieżce najbardziej rozpoznawalnym szczytem Karkonoszy. U jego stóp leży Szklarska Poręba. Na szczycie Szrenicy znajduje się schronisko. Wejść na Szrenicę można od strony Wodospadu Kamieńczyka (czerwony szlak) lub spokojną trasą ze Szklarskiej Poręby. 

Będąc na Szrenicy warto zwrócić uwagę na Trzy Świnki, które znajdują się na południowym jej zboczy. Jest to zespół granitowych skałek. Skąd taka nazwa? Niektórzy twierdzą, że patrząc na skałki pod odpowiednim kątem można zauważyć podobieństwo do bajkowych trzech świnek.

Zamek Chojnik

Ruiny zamku Chojnik znajdują się w niewielkiej odległości od Szklarskiej Poręby, na szczycie wzniesienia. Dostać się tam można pieszo lub trasą rowerową, a po drodze warto zajrzeć do Jaskini Przemytników. Zamek zbudowano w XIV wieku, obecnie są w nim prowadzone turnieje rycerskie.

ZOBACZ >> Zamki w Polsce. Ruiny zamków i szlaki turystyczne

Dolny Śląsk - najpiękniejsze miejsca, które musicie zobaczyć

Źródło: 

https://kpnmab.pl/ 

http://wang.com.pl/zwiedzanie-kosciola/historia/ 

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Niedziela przynosi w Polsce ulewy, związane z niżem genueńskim, który wpływa na pogodę w naszym kraju. W związku z intensywnymi opadami deszczu na południu kraju pojawiają się utrudnienia. Strażacy odnotowali setki interwencji. W Głuchołazach na Opolszczyźnie opady - jak przekazał burmistrz miasta - "podniosły poziom wody w Białej Głuchołaskiej", ale sytuacja jest stabilna.

Zalane drogi, przerwany wał. Coraz więcej akcji straży

Zalane drogi, przerwany wał. Coraz więcej akcji straży

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24

Gdzie jest burza? W niedzielę 27.07 w części kraju pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Zjawiskom towarzyszą opady deszczu oraz silny wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową w Polsce w tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Front niesie deszcz

Gdzie jest burza? Front niesie deszcz

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał kolejne ostrzeżenia trzeciego stopnia przed silnym deszczem z burzami. W przeważającej części kraju obowiązują też alarmy drugiego stopnia. To oznacza, że pogoda za sprawą deszczonośnego niżu genueńskiego może być bardzo groźna.

Silny deszcz z burzami. Kolejne alarmy IMGW najwyższego stopnia

Silny deszcz z burzami. Kolejne alarmy IMGW najwyższego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Nie mamy dobrych wiadomości dla ciepłolubnych - wszystkich nas czeka spadek temperatury znacznie poniżej średniej. Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: ofensywa zimna w samym środku wakacji

Pogoda na 16 dni: ofensywa zimna w samym środku wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

Alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w niedzielę SMS-owe ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu i burzami dla mieszkańców kolejnych województw. Na skutek opadów możliwe są gwałtowne wezbrania rzek.

Alert RCB. "Możliwe gwałtowne wezbrania rzek"

Alert RCB. "Możliwe gwałtowne wezbrania rzek"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nad Polskę nadciąga niż genueński. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe apeluje, aby w niedzielę nie podejmować żadnych aktywności w Tatrach. Powodem są wyjątkowo niekorzystne warunki pogodowe, które mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia turystów.

Apel TOPR: nie wychodźcie w góry

Apel TOPR: nie wychodźcie w góry

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Temperatura 50,5 stopni Celsjusza została zmierzona 25 lipca w mieście Silopi na południowym wschodzie Turcji. To najwyższa odnotowana wartość w historii kraju.

Ponad 50 stopni. Najwyższa temperatura w historii kraju

Ponad 50 stopni. Najwyższa temperatura w historii kraju

Źródło:
PAP, Deutsche Welle

W rejonie Pekinu i północno-wschodnich Chin ulewne deszcze spowodowały powodzie i lawiny błotne, w wyniku których zginęły dwie osoby, a dwie kolejne są zaginione. W przemysłowym mieście Baoding w ciągu jednej nocy spadło aż 145 litrów na metr kwadratowy deszczu, co wymusiło ewakuację ponad trzech tysięcy mieszkańców.

W nocy spadły zatrważające ilości deszczu. Nie żyją dwie osoby

W nocy spadły zatrważające ilości deszczu. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. W niedzielę 27.07 wystąpią opady deszczu, miejscami bardzo intensywne. Poza tym prognozowane są burze, podczas których porywy wiatru mogą sięgać 100 kilometrów na godzinę.

Pogoda na dzień - niedziela, 27.07. Dzień pod znakiem niebezpiecznych zjawisk

Pogoda na dzień - niedziela, 27.07. Dzień pod znakiem niebezpiecznych zjawisk

Źródło:
tvnmeteo.pl

W nadchodzących dniach pogoda w Polsce kształtowana będzie przez układ niżowy o genezie śródziemnomorskiej. Przyniesie on obfite opady deszczu i burze. Sprawi, że napłynie do nas chłodne powietrze. Temperatura maksymalna wyniesie miejscami 20 stopni.

Nadciąga deszczonośny niż. Czeka nas szok termiczny

Nadciąga deszczonośny niż. Czeka nas szok termiczny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kiedy nastanie jakaś stabilizacja w pogodzie? Czy po deszczowym lipcu sierpień będzie ratunkiem dla branży turystycznej? W wielu regionach kraju słychać narzekania na pogodę. Ostatnie lata z lipcami suchymi i gorącymi jak w Hiszpanii rozpieściły nas i pozwoliły zapomnieć, jak wyglądał kiedyś lipiec w naszym kraju.

"Słychać narzekania" na lipiec. Co z pogodą w sierpniu?

"Słychać narzekania" na lipiec. Co z pogodą w sierpniu?

Źródło:
TVN24+

Gwałtowna burza przeszła w sobotę przez Zakopane. Towarzyszył jej ulewny deszcz i bardzo silny wiatr. Na nagraniu widać, jak mocno padało.

Oberwanie chmury nad Zakopanem. Ściana deszczu

Oberwanie chmury nad Zakopanem. Ściana deszczu

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę około południa na greckiej wyspie Eubei wybuchł pożar. Zdjęcia i nagranie unoszącego się dymu nad płonącym lasem otrzymaliśmy na Kontakt24. W gaszeniu ognia biorą udział samoloty gaśnicze.

Pożar na greckiej wyspie. Z żywiołem walczy kilkudziesięciu strażaków

Pożar na greckiej wyspie. Z żywiołem walczy kilkudziesięciu strażaków

Źródło:
Kontakt24, protothema.gr, naftemporiki.gr

Para z Kansas City została obudzona w piątek rano przez głośny huk. Okazało się, że na ich dom spadło drzewo. Przebiło ono sufit, a przez dziurę do salonu wlała się woda.

Drzewo spadło na dom. "Brzmiało to jak wybuch bomby"

Drzewo spadło na dom. "Brzmiało to jak wybuch bomby"

Źródło:
CNN, fox4kc.com

Przez kanadyjską prowincję Quebec przeszły silne burze z deszczem, a miejscami gradem. Wywołały szereg szkód. Samochody utknęły w tunelach, powalone zostały liczne drzewa. W pewnym momencie bez prądu było kilkadziesiąt tysięcy odbiorców.

Silne burze uwięziły samochody

Silne burze uwięziły samochody

Źródło:
cbc.ca, theweathernetwork.com

Miasto Ruidoso w amerykańskim stanie Nowy Meksyk po raz trzeci tego lipca nawiedziła powódź błyskawiczna. Co najmniej kilka osób zostało uwięzionych przez rwącą wodę.

Trzecia powódź błyskawiczna w tym miesiącu

Trzecia powódź błyskawiczna w tym miesiącu

Źródło:
Reuters, USA Today

W piątek odwołano ponad 20 rejsów między Maderą a kilkoma lotniskami w Europie. Powodem był utrzymujący się nad portugalską wyspą porywisty wiatr.

Wichury sparaliżowały lotnisko na Maderze. Polscy turyści uziemieni

Wichury sparaliżowały lotnisko na Maderze. Polscy turyści uziemieni

Źródło:
PAP

Powrót wilków do amerykańskiego Parku Narodowego Yellowstone sprawił, że po raz pierwszy od 80 lat zaczęły rosnąć dawno niewidziane tam drzewa - donoszą amerykańscy naukowcy.

Wilki wróciły do parku narodowego. Czegoś takiego nie widzieli od 80 lat

Wilki wróciły do parku narodowego. Czegoś takiego nie widzieli od 80 lat

Źródło:
livescience.com

Trzebinia jest idealnym miejsce dla osób szukających wypoczynku z dala od zgiełku dużych miast. Warto odwiedzić zabytkowy park miejski, zalewy Balaton i Chechło, a także liczne trasy spacerowe i rowerowe.

Festyny, trasy rowerowe i spacerowe. W Trzebini nie ma nudy

Festyny, trasy rowerowe i spacerowe. W Trzebini nie ma nudy

Źródło:
tvnmeteo.pl

W okolicach miasta Delvine w południowej Albanii trwa walka z pożarem roślinności. Ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko i zagraża mieszkańcom okolicznych wiosek. Co najmniej pięć osób zostało przewiezionych do szpitala. Albańskie ministerstwo obrony zarządziło natychmiastową ewakuację miejscowej ludności.

"Cała nasza wieś spłonęła". Natychmiastowa ewakuacja z powodu pożaru

"Cała nasza wieś spłonęła". Natychmiastowa ewakuacja z powodu pożaru

Źródło:
Reuters, Bold News, shqiptarja.com

"Niże pozostają przy piłce" - donoszą niemieccy meteorolodzy. To stwierdzenie zgadza się z rytmem natury, choć bywa on ostatnio mocno zachwiany. Między 21 a 30 lipca ma zwykle miejsce piąta fala monsunu europejskiego w Europie Środkowej, a między 1 a 10 sierpnia - szósta fala.

Czy grożą nam podtopienia? Sytuacja jest rozwojowa

Czy grożą nam podtopienia? Sytuacja jest rozwojowa

Źródło:
TVN24+

W Finlandii trwa najdłuższa od 1961 roku fala ciepła. W piątek w tym kraju odnotowano czternasty dzień z rzędu z temperaturą powietrza powyżej 30 stopni Celsjusza. Upał doskwiera także innymi krajom nordyckim. Norweskie pielęgniarki obawiają się o zdrowie pacjentów w szpitalach, a w Szwecji panuje niezwykle wysokie zagrożenie pożarowe.

Skandynawia kipi. Pociągi zwalniają, by nie zaprószać ognia

Skandynawia kipi. Pociągi zwalniają, by nie zaprószać ognia

Źródło:
ENEX, 8sidor.se, PAP

W ostatnich dniach północne Włochy nawiedziły burze, które połamały wiele drzew, zalały ulice i pola i wywołały osuwiska. Strażacy otrzymali setki wezwań do interwencji.

Osuwiska, zalane ulice i pola zamienione w jeziora

Osuwiska, zalane ulice i pola zamienione w jeziora

Źródło:
ENEX, oggitreviso.it

W piątek w Radżastanie w Indiach silne opady doprowadziły do zawalenia się dachu szkoły. Katastrofa budowlana doprowadziła do śmierci kilkorga dzieci.

Zginęły dzieci. Zawalił się dach szkoły

Zginęły dzieci. Zawalił się dach szkoły

Źródło:
Reuters, indianexpress.com

W piątek rano na popularnym wśród turystów kurorcie Mamaja na południowym wschodzie Rumunii obowiązywał zakaz pływania. Powodem wywieszenia czerwonej flagi nie były jednak wysokie fale i wzburzone morze, a gęsta mgła. Nad ranem widzialność na plaży wynosiła poniżej 20 metrów, co uniemożliwiało pracę ratowników.

Mgła spowiła popularną plażę. Wywieszono czerwoną flagę

Mgła spowiła popularną plażę. Wywieszono czerwoną flagę

Źródło:
ENEX

Tajfun Co-May uderzył w piątek rano w Filipiny. Przyniósł ze sobą obfite opady deszczu, które doprowadziły do powodzi i osunięć ziemi. Jak podają lokalne władze, żywioł zmusił do ewakuacji tysiące osób.

Tajfun uderzył. "Nie mogliśmy niczego uratować"

Tajfun uderzył. "Nie mogliśmy niczego uratować"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, AP News, vietnamplus.vn

Ekolodzy odnaleźli na Barbadosie najmniejszego węża świata Tetracheilostoma carlae - przekazał brytyjski dziennik "The Guardian", powołując się na tamtejsze ministerstwo środowiska. Gatunek ten uznano za wymarły 20 lat temu.

Cienki jak nitka spaghetti. Najmniejszy wąż świata wrócił

Cienki jak nitka spaghetti. Najmniejszy wąż świata wrócił

Źródło:
PAP, The Guardian

Pożary szaleją w południowej części Cypru. Jak podała lokalna policja, w wyniku żywiołu zginęły dwie osoby. W odpowiedzi na rozprzestrzenianie się ognia, swoje samoloty gaśnicze skierowały na wyspę Egipt, Grecja, Hiszpania, Izrael, Jordania, Liban, Unia Europejska i Wielka Brytania.

Spalone domy, ewakuacje. Na Cyprze trwa walka z pożarami

Spalone domy, ewakuacje. Na Cyprze trwa walka z pożarami

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Morze Kaspijskie wysycha w alarmującym tempie. Poziom wody w akwenie spadł do najniższego poziomu w historii - podał w czwartek portal Times of Central Asia. Tafla wody znajduje się obecnie na wysokości niecałych 29 metrów poniżej poziomu morza.

Najniższy poziom w historii. Morze Kaspijskie wysycha

Najniższy poziom w historii. Morze Kaspijskie wysycha

Źródło:
PAP, timesca.com

W norweskim hrabstwie Trondelag temperatura powyżej 30 stopni Celsjusza utrzymywała się przez 13 dni, bijąc poprzedni rekord sprzed 43 lat. Tak długiego gorącego okresu nie odnotowano odkąd prowadzone są pomiary meteorologiczne. Wyjątkowość zjawiska podkreślają zarówno lokalne władze, jak i naukowcy. I ostrzegają.

Tak długo upał nie trwał tam od ponad 40 lat

Tak długo upał nie trwał tam od ponad 40 lat

Źródło:
PAP, NRK

Część Danii zmaga się z ulewami i powodziami. Policja ewakuowała około 20 tysięcy osób z festiwalu muzycznego Gron Koncert. Wydano ostrzeżenia przed burzami i deszczem dla części kraju.

Burza, ulewa i powódź. Ewakuacja blisko 20 tysięcy osób z festiwalu

Burza, ulewa i powódź. Ewakuacja blisko 20 tysięcy osób z festiwalu

Źródło:
Reuters, Vafo.dk