Karpacz czy Szklarska Poręba? Co warto zobaczyć w Karkonoszach?

Wschód słońca w Karkonoszach
Wschód słońca w Karkonoszachkontakt 24/Rafał Kotylak
wideo 2/7
Wschód słońca w Karkonoszachkontakt 24/Rafał Kotylak

Karkonosze to niezwykły region, który oferuje wiele ciekawych atrakcji. Zobaczysz tam malowniczo położone wodospady, norweską świątynię, doświadczysz też anomalii grawitacji. Sprawdź, jakie miejsca warto odwiedzić w Karkonoszach.

● Karkonosze leżą w Sudetach. ● Najwyższym szczytem Karkonoszy jest Śnieżka. ● Dobrymi bazami wypadowymi do dalszych wypraw będą Karpacz lub Szklarska Poręba.

Gdzie są Karkonosze?

W Polsce wyróżnia się trzy łańcuchy górskie - Karpaty, Sudety i Góry Świętokrzyskie. To właśnie w Sudetach rozciągają się Karkonosze. Po części znajdują się w Polsce w województwie dolnośląskim, druga ich część położona jest na terenie Czech. Granica polsko-czeska przebiega Głównym grzbietem oraz Grzbietem Lasockim. Najwyższym szczytem Karkonoszy jest Śnieżka - 1603 m n.p.m.

SPRAWDŹ: Kolory szlaków górskich - co oznaczają?

W Karkonoszach znajduje się Karkonoski Park Narodowy. Utworzono go w 1959 roku i obecnie jego powierzchnia wynosi 5951 ha. Jego największą część stanowią lasy, które zajmują blisko 70 procent powierzchni Parku. W Karkonoskim Parku Narodowym dostępnych jest 112 kilometrów szlaków turystycznych. Idąc w góry nie zapomnij zaopatrzyć się między innymi w mapę turystyczną. 

SPRAWDŹ: Co zabrać w góry? Kompletna lista rzeczy na wycieczkę

Karpacz

Karpacz to miasto w województwie dolnośląskim, które położone jest w dolinie rzeki Łomnicy. To niezwykle popularne miejsce wśród turystów, które stanowi świetną bazę wypadową w Karkonosze. Leży bowiem u stóp Śnieżki.

Co zwiedzić w Karpaczu?

Kościół Wang - zbudowany na przełomie XII i XIII wieku w południowej Norwegii w miejscowości Vang. W Karpaczu stoi od lipca 1844 roku. Obecnie jest udostępniony dla zwiedzających.

Kościół Wang w KarpaczuShutterstock

Młynek Miłości - znajduje się przy ulicy Karkonoskiej 53. Jest to młyn w wersji miniaturowej, ustawiony w miejscu, gdzie dawniej prawdopodobnie stał prawdziwy młyn. Według legendy, każdy kto wypije tam wodę, ten odwzajemnia miłość.

Dziki Wodospad - jest to tak naprawdę zapora, którą wybudowano w latach 1910-1915. Jest ona położona w niezwykle malowniczym miejscu na Łomnicy. Jak tam dojść? Najlepiej dojechać lub dojść na ulicę Olimpijską 9, gdzie znajduje się parking. Dojście z tego miejsca nie będzie stanowiło problemu.

Anomalia grawitacji - miejsce to jest oznaczone tablicą informacyjną i znajduje się na ulicy Strażackiej. Wydaje się tam, że samochody na jałowym biegu same “cofają się pod górę”.

Zapora na Łomnicy - zapora retencyjna wybudowana w latach 1910-1915. Jej koroną biegnie czerwony szlak turystyczny.

Atrakcją dla dzieci będzie niewątpliwie ulica Skrzatów Karkonoskich, która znajduje się w okolicy Muzeum Sportu.

Gdzie zjeść? W Karpaczu znaleźć można wiele restauracji oferujących dania z różnych regionów świata. Jak dojechać do Karpacza? Do Karpacza dojechać jest najłatwiej samochodem. Miasto jest też dobrze skomunikowane za sprawą busów prywatnych firm oraz PKS.

Szklarska Poręba

Szklarska Poręba położona jest w województwie dolnośląskim w odległości niecałych 30 kilometrów od Karpacza. W okolicy Szklarskiej Poręby spotykają się dwa pasma górskie - Góry Izerskie i Karkonosze. Jest to więc świetna baza wypadowa w te rejony. Miasto położone jest u stóp Szrenicy, w pobliżu znaleźć można dwa popularne wśród turystów wodospady - Kamieńczyka i Szklarki.

Co zobaczyć w Szklarskiej Porębie?

Złoty Widok i Chybotek - Złoty Widok to taras widokowy, z którego rozciąga się niesamowity widok na Karkonosze. Znajduje się nad urwiskiem skalnym. Kilkanaście minut spaceru od tarasu, zobaczyć można Chybotka, czyli niezwykłą skalną formację składającą się z ułożonych jeden na drugim granitowych głazów.

Wodospad Szklarki - drugi co do wysokości wodospad w polskich Karkonoszach. Jest to kaskada potoku Szklarka. O jego popularności zadecydowało niezwykle malownicze położenie w Wąwozie Szklarki oraz bliskość od parkingu - zaledwie kwadrans.

Wodospad Kamieńczyka - najwyższy w polskich Karkonoszach wodospad. Wiedzie do niego nieco dłuższa trasa - około 25 minut z parkingu. Wodospad to trzy kaskady o łącznej wysokości 27 metrów. Pod środkową kaskadą znajduje się jaskinie “Złota Jama”.

Wodospad Kamieńczyka shutterstock_1117053110_SShutterstock

Karpacz czy Szklarska Poręba?

To trudne pytanie, które zadaje sobie wielu turystów wybierających się w Karkonosze. Jak wybrać? Trzeba zastanowić się, co będzie celem wypraw lub wypadów samochodowych. Każda z tych miejscowości oferuje bowiem zupełnie różne szlaki turystyczne. Planujesz dwa tygodnie urlopu? Może jeden tydzień spędzisz w Karpaczu a drugi w Szklarskiej Porębie? Dzięki temu zobaczysz najciekawsze atrakcje, jakie oferują oba miasta.

Śnieżka

Śnieżka to najbardziej rozpoznawalny szczyt Karkonoszy, który góruje nad Karpaczem. Jest to najwyższy szczyt Karkonoszy oraz całego pasma Sudetów i Republiki Czeskiej.

Siatki na Śnieżce jako ochrona przed turystami
Siatki na Śnieżce jako ochrona przed turystamiTVN24 Wrocław

Jak wejść na Śnieżkę? Możliwości jest kilka. 

Szlak czarny - zaczyna się w Karpaczu przy dolnej stacji wyciągu na Małą Kopę. Podejście jest tutaj dość strome i określane jako niezbyt atrakcyjne. Jest to jednak najkrótsza trasa - czas wejścia to około 2,5 godziny;

Szlak czerwony - zaczyna się przy parkingu obok hotelu Orlinek i wiedzie przez Dolinę Łomniczki do Schroniska Nad Łomniczką, a następnie wymaga podejścia do Schroniska Dom Śląski. W tej części trasy rozpościerają się wokół przepiękne widoki. Spod Domu Śląskiego dojdziesz już bezpośrednio na szczyt - prawy szlak jest bardziej stromy i krótszy, lewy dłuższy i łagodniejszy. Czas wejścia tym szlakiem to około trzy godziny. Trzeba jednak pamiętać, że zimą fragment od Schroniska Nad Łomniczką do Domu Śląskiego jest zamknięty ze względu na zagrożenie lawinowe.

Szlaków prowadzących na Śnieżkę jest więcej, warto więc wybrać taki, który spełni twoje wymagania. Można też skorzystać z kolei linowej, która wwozi turystów z Karpacza na szczyt Kopy, skąd jest już dużo bliżej na sam szczyt Śnieżki.

Czy szlak na Śnieżkę jest otwarty? Takich informacji zawsze warto szukać na stronach internetowych Grupy Karkonoskiej GOPR, gdzie pojawiają się komunikaty o warunkach panujących w górach, oraz Karkonoskiego Parku Narodowego.

Kolorowe jeziorka

Kolorowe jeziorka można znaleźć we wsi Wieściszowice w Rudawskim Parku Krajobrazowym. Znajdują się tam cztery jeziorka: żółte, purpurowe, błękitne i czarne. Leżą one na zboczu Czarnej Kopy i przyciągają turystów.

Żółte jeziorko jest najmłodsze. Po intensywnych opadach wypełnia się wodą o żółtawym odcieniu. Purpurowe jeziorko swój kolor zawdzięcza roztworowi kwasu siarkowego. Błękitne jeziorko ma taki kolor przez związki miedzi. Czarne jeziorko często wysycha, więc nie zawsze można je zobaczyć.

Kolorowe jeziorka w Rudawskim Parku KrajobrazowymShutterstock

Góry Izerskie

Góry Izerskie to pasmo górskie położone w Sudetach Zachodnich, na terenie Polski i Czech. Swoją nazwę zawdzięczają rzece Izerze. Do wypraw w ten region świetną bazą wypadową będzie Szklarska Poręba i Świeradów-Zdrój. Są to dość łagodne góry, które sprawdzą się na wyprawy z dziećmi. Oczywiście znajdą się również strome podejścia. Zimą w Górach Izerskich odnajdą się przede wszystkim fani nart biegowych.

Miłośnicy astronomii na pewno zainteresują się faktem, że w Górach Izerskich znajduje się Park Ciemnego Nieba, gdzie widać bardzo wyraźnie gwiazdy i Drogę Mleczną.

Szrenica i Trzy Świnki

Szrenica jest drugim po Śnieżce najbardziej rozpoznawalnym szczytem Karkonoszy. U jego stóp leży Szklarska Poręba. Na szczycie Szrenicy znajduje się schronisko. Wejść na Szrenicę można od strony Wodospadu Kamieńczyka (czerwony szlak) lub spokojną trasą ze Szklarskiej Poręby. 

Będąc na Szrenicy warto zwrócić uwagę na Trzy Świnki, które znajdują się na południowym jej zboczy. Jest to zespół granitowych skałek. Skąd taka nazwa? Niektórzy twierdzą, że patrząc na skałki pod odpowiednim kątem można zauważyć podobieństwo do bajkowych trzech świnek.

Zamek Chojnik

Ruiny zamku Chojnik znajdują się w niewielkiej odległości od Szklarskiej Poręby, na szczycie wzniesienia. Dostać się tam można pieszo lub trasą rowerową, a po drodze warto zajrzeć do Jaskini Przemytników. Zamek zbudowano w XIV wieku, obecnie są w nim prowadzone turnieje rycerskie.

ZOBACZ >> Zamki w Polsce. Ruiny zamków i szlaki turystyczne

Dolny Śląsk - najpiękniejsze miejsca, które musicie zobaczyć

Źródło: 

https://kpnmab.pl/ 

http://wang.com.pl/zwiedzanie-kosciola/historia/ 

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na dziś. Drugi dzień majówki, czwartek 02.05, upłynie przede wszystkim pod znakiem pogodnego nieba, chociaż biomet będzie zaledwie neutralny. Chmury i lekkie opady spodziewane są dopiero pod koniec dnia. Na termometrach zobaczymy od 23 do 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na drugi dzień majówki. Ciepły i pogodny dzień, wieczorem pojawią się chmury

Pogoda na drugi dzień majówki. Ciepły i pogodny dzień, wieczorem pojawią się chmury

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na majówkę. Trwa długi weekend majowy, który w tym roku przywitał nas słonecznym niebem i wysoką temperaturą. Pogodowa sielanka powoli jednak się kończy, a na horyzoncie widać chmury, deszcz i wyładowania atmosferyczne. Sprawdź najnowszą aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. Jest pięknie, ale czeka nas zimny prysznic

Pogoda na majówkę 2024. Jest pięknie, ale czeka nas zimny prysznic

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Bilans ofiar śmiertelnych zawalenia się odcinka autostrady w prowincji Guangdong, na południu Chin, wzrósł do 36 zabitych. 30 osób jest rannych - podały w czwartek rano czasu miejscowego chińskie media, powołując się na komunikat lokalnych władz. Samochody spadały ze zbocza z wysokości kilkunastu metrów do głębokiego zapadliska.

Samochody spadały ze zbocza. Wzrósł bilans ofiar zawalenia się autostrady w Chinach

Samochody spadały ze zbocza. Wzrósł bilans ofiar zawalenia się autostrady w Chinach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, China Daily, BBC, AP

IMGW opublikował prognozę zagrożeń meteorologicznych na kolejne dni. Tuż przed weekendem w części kraju spodziewane są burze. W weekend gwałtowna aura zacznie obejmować swoim zasięgiem coraz większy obszar Polski.

Prognoza alarmów IMGW. Prawdopodobnie zagrzmi jeszcze w majówkę

Prognoza alarmów IMGW. Prawdopodobnie zagrzmi jeszcze w majówkę

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Tornado przeszło we wtorek nad stanem Kansas. Żywioł przyczynił się do śmierci co najmniej jednej osoby i zniszczył co najmniej 22 domy. To kolejna trąba powietrzna, jaka nawiedziła centralne Stany Zjednoczone w ciągu ostatnich dni.

Tornado "porwało północną połowę miasta"

Tornado "porwało północną połowę miasta"

Źródło:
CNN, 13 WIBW

Zbliża się szczyt eta Akwarydów, roju meteorów związanych z kometą Halleya. Chociaż te spadające gwiazdy najłatwiej zaobserwować na półkuli południowej, w tym roku warto zerknąć w niebo także w Polsce - astronomowie przewidują, że tegoroczny deszcz może być najsilniejszy od początku wieku.

Już w weekend wyjątkowa noc spadających gwiazd

Już w weekend wyjątkowa noc spadających gwiazd

Źródło:
The Conversation, earthsky.org, PAP, tvnmeteo.pl

Ile godzin trwał najdłuższy w historii maraton grillowania? Ile ważyła największa porcja przygotowanego naraz mięsa wołowego, a ile mierzyła najdłuższa wegetariańska kiełbaska świata? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących grilla znajdziecie w poniższym artykule.

10 grillowych rekordów z całego świata

10 grillowych rekordów z całego świata

Źródło:
Guinness World Records

Turysta kopnął bizona w Parku Narodowym Yellowstone. Władze parku przekazały, że mężczyzna zaczął zaczepiać stado zwierząt, będąc pod wpływem alkoholu. Jak się okazało, w spotkaniu z bizonem turysta odniósł lekkie obrażenia.

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Źródło:
CNN, National Park Service

Trwa ewakuacja setek mieszkańców indonezyjskiej wyspy Tagulandang po tym, jak we wtorek doszło do kolejnego wybuchu wulkanu Ruang. Władze obawiają się, że materiał wulkaniczny wpadający do oceanu może wywołać tsunami. Erupcja ma wpływ na ruch lotniczy w regionie.

Muszą uciekać z wyspy po wybuchu wulkanu. Z obawy przed tsunami

Muszą uciekać z wyspy po wybuchu wulkanu. Z obawy przed tsunami

Źródło:
Reuters

Majówka wielu z nas kojarzy się z grillowaniem na łonie natury z rodziną i bliskimi. Jak przestrzega jednak doktor Aleksandra Szymańska, specjalistka chorób wewnętrznych ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach, grillowanie tłustych mięs i kiełbas nie jest zdrową formą przygotowywania jedzenia. Są pewne grupy osób, które powinny takich potraw unikać.

Kto powinien unikać potraw z grilla?

Kto powinien unikać potraw z grilla?

Źródło:
PAP

Pogoda w górach zawsze wymaga szczególnej ostrożności. Dobitnie pokazuje to nagranie schodzącej lawiny w rejonie Czarnego Stawu, przed którą uciekał turysta. W Tatrach wciąż obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Lawina goniła turystę pod Rysami. Nagranie

Lawina goniła turystę pod Rysami. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Afganistanie w prowincji Wardak w ostatnich dniach spadł śnieg. Opady nawiedziły ten region w porze kwitnienia drzew owocowych, przynosząc ogromne straty blisko dwóm tysiącom rodzin.

"Nigdy nie widzieliśmy takich opadów śniegu o tej porze roku"

"Nigdy nie widzieliśmy takich opadów śniegu o tej porze roku"

Źródło:
Reuters

Brazylijski stan Rio Grande do Sul nawiedziły ulewy. Nie żyje siedem osób, a 18 uznaje się za zaginione. Pogoda utrudnia akcję poszukiwawczą, a deszcz ma padać także w kolejnych dniach.

Ofiary śmiertelne i zaginieni po ulewach. Deszcz tak szybko nie odpuści

Ofiary śmiertelne i zaginieni po ulewach. Deszcz tak szybko nie odpuści

Źródło:
tvnmeteo.pl, scc10.com.br, sur24.com.ar

W środę, 1 maja, rozpoczyna się długi weekend majowy. Warto w wolne dni pamiętać o kilku zagrożeniach, które na nas czyhają na łonie natury. W lasach i parkach roi się od kleszczy, które mogą przenosić miedzy innymi groźną dla człowieka boreliozę. W bieszczadzkich lasach można natknąć się zaś na niedźwiedzie, a w Tatrach - na żmije.

Spędzasz majówkę na łonie natury? Sprawdź, na co należy uważać

Spędzasz majówkę na łonie natury? Sprawdź, na co należy uważać

Źródło:
tvnmeteo.pl, GIS

Obserwacje naukowe prowadzone przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zostały wstrzymane. Jak podała NASA, powodem jest usterka żyroskopu.

Teleskop Hubble’a ma problem. Wstrzymano obserwacje

Teleskop Hubble’a ma problem. Wstrzymano obserwacje

Źródło:
NASA, PAP

Bilans ofiar śmiertelnych powodzi i lawin błotnych, które nawiedziły w poniedziałek miasto Mai Mahiu w środkowej Kenii, wzrósł do 48. Trwają poszukiwania kilkudziesięciu zaginionych.

Powodzie w Kenii. "To jakiś zły sen, najczarniejszy moment"

Powodzie w Kenii. "To jakiś zły sen, najczarniejszy moment"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Trzech tajkonautów wróciło we wtorek na Ziemię. Tym samym zakończyła się ich sześciomiesięczna misja na chińskiej stacji kosmicznej Tiangong. - Jestem dumny z mojej ojczyzny - powiedział Tang Hongbo, jeden z tajkonautów.

Półroczna misja dobiegła końca. Tajkonauci wrócili na Ziemię

Półroczna misja dobiegła końca. Tajkonauci wrócili na Ziemię

Źródło:
Reuters, PAP, AP

Ulewny deszcz nawiedził południową Francję. Opady wynoszące ponad 60 litrów na metr kwadratowy są powodem do radości - tak dużo wody nie spadło tam od dwóch lat. Nawet kilkudniowe ulewy mogą jednak nie wystarczyć, by naprawić szkody, jakie w regionie wyrządziła długotrwała susza.

Od lat w Pirenejach nie spadło tyle deszczu. Ziemia błaga o więcej

Od lat w Pirenejach nie spadło tyle deszczu. Ziemia błaga o więcej

Źródło:
Le Parisien, Meteo France

Mgławica Koński Łeb została zaobserwowana okiem Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Po raz pierwszy udało się uchwycić fragment mgławicy w tak wysokiej rozdzielczości. Jak tłumaczą badacze, jest to idealny obiekt do badań ewolucji międzygwiezdnej materii.

Naukowcy zobaczyli kultowy kosmiczny krajobraz z bliska

Naukowcy zobaczyli kultowy kosmiczny krajobraz z bliska

Źródło:
PAP, ESA, NASA JPL

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) podsumował jakość powietrza w Polsce za rok 2023. Z raportu wynika między innymi, że stężenie pyłu zawieszonego PM10 zmniejszyło się w ubiegłym roku o około 13 procent w porównaniu do roku 2022. Sprawdź, co jeszcze pokazuje analiza ekspertów.

Jakim powietrzem oddychaliśmy? GIOŚ podsumował 2023 rok

Jakim powietrzem oddychaliśmy? GIOŚ podsumował 2023 rok

Źródło:
PAP

W drodze do Polski jest fala gorącego powietrza. Kiedy możemy się spodziewać niemal letniej aury? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala upałów nawiedziła Tajlandię. We wtorek termometry pokażą ponad 40 stopni Celsjusza. Władze apelują, aby unikać przebywania na świeżym powietrzu, bo może to grozić udarem cieplnym.

Temperatura przekroczy 40 stopni. "Nigdy w życiu nie doświadczyłem takiego upału"

Temperatura przekroczy 40 stopni. "Nigdy w życiu nie doświadczyłem takiego upału"

Źródło:
Reuters, scmp.com, accuweather.com, bangkokpost.com

Weekend przyniósł Katalonii opady deszczu. Zdaniem ekspertów ze służby meteorologicznej AEMET, deszcz może załagodzić trwającą od dłuższego czasu w tym regionie Hiszpanii suszę.

Załamanie pogody w Barcelonie

Załamanie pogody w Barcelonie

Źródło:
ENEX, lavanguardia.com,elperiodico.com

Cztery zebry uciekły z przyczepy i zakłóciły ruch na drodze stanowej numer 90 w mieście North Bend w stanie Waszyngton. Część została złapana na jednej z posesji.

"Miałam tu mnóstwo niedźwiedzi, ale jak dotąd żadnych zeber"

"Miałam tu mnóstwo niedźwiedzi, ale jak dotąd żadnych zeber"

Źródło:
ENEX, independent.co.uk, fox13seattle.com

Zwierzęta morskie zamieszkujące wybrzeża stanu Sao Paulo są zatrute kokainą. Brazylijscy naukowcy przekazali, że narkotyk może zaburzać prawidłowy rozwój oraz rozmnażanie małży i węgorzy. Walka z tym zanieczyszczeniem jest bardzo trudna z uwagi na nielegalny charakter jego dystrybucji.

Owoce morza z tej części Brazylii "są zatrute kokainą"

Owoce morza z tej części Brazylii "są zatrute kokainą"

Źródło:
FAPESP

Wiatr porywający fragmenty budynków, wybuchające linie energetyczne, gigantyczne kule gradowe - tak wyglądała trąba powietrzna, która w sobotę spustoszyła Kanton w Chinach. Jak przekazali synoptycy, kolejne dni przyniosą południowej części kraju dalsze pogodowe zagrożenia.

Budynki rozrywane na strzępy i kule ognia. Trąba powietrzna na przerażających nagraniach

Budynki rozrywane na strzępy i kule ognia. Trąba powietrzna na przerażających nagraniach

Źródło:
Reuters, globaltimes.cn, tvnmeteo.pl

Cztery osoby zginęły na skutek tornad, które w weekend przeszły nad amerykańskim stanem Oklahoma. Szczególnie silny wiatr uderzył w miejscowości Sulphur i Marietta - tam potwierdzono porywy o prędkości co najmniej 218 kilometrów na godzinę. Jedną ofiarę śmiertelną odnotowano także w stanie Iowa.

"To, co zobaczyłem w centrum, jest niewyobrażalne"

"To, co zobaczyłem w centrum, jest niewyobrażalne"

Źródło:
PAP, The Oklahoman, CNN

Fala upałów utrzymuje się nad Filipinami. W tygodniu temperatura odczuwalna ma sięgnąć rekordowej jak na tę porę roku wartości 45 stopni Celsjusza. Z uwagi na gorąco stacjonarne lekcje zostały tymczasowo zawieszone. Meteorolodzy prognozują, że w maju będzie jeszcze gorzej.

Od gorąca uczniowie mdleli podczas zajęć

Od gorąca uczniowie mdleli podczas zajęć

Źródło:
Reuters, philstar.com

Mieszkańcy Indii zmagają się z upałami. Są miejsca z temperaturą sięgającą 45 stopni. Władze ostrzegają przed wychodzeniem na zewnątrz wtedy, kiedy jest najgoręcej, i otwierają specjalne centra, w których można się schronić przed spiekotą.

Upał w Indiach jest nie do zniesienia. "Dostajemy  swędzącej wysypki, miewamy zawroty głowy"

Upał w Indiach jest nie do zniesienia. "Dostajemy swędzącej wysypki, miewamy zawroty głowy"

Źródło:
Reuters, NDTV, The New Indian Express