TVN Meteo | Ciekawostki

Dolny Śląsk - najpiękniejsze miejsca, które musicie zobaczyć

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
ks//m
Źródło:
TVNmeteo
Na Zamku Książ odkryli renesansowe malowidła
Na Zamku Książ odkryli renesansowe malowidłaZamek Książ w Wałbrzychu
wideo 2/6
Zamek Książ w WałbrzychuNa Zamku Książ odkryli renesansowe malowidła

Dolny Śląsk leży w południowo-zachodniej Polsce. To interesujący turystycznie region z górami, parkami narodowymi, uzdrowiskami i zabytkami. Stolicą Dolnego Śląska jest Wrocław. Podpowiadamy, co warto zobaczyć na Dolnym Śląsku i gdzie można pojechać na weekend w województwie dolnośląskim.

● Dolny Śląsk (woj. dolnośląskie) znajduje się w południowo-zachodniej Polsce nad Odrą. ● Stolicą Dolnego Śląska jest Wrocław.  ● Atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku to m.in. Karkonoski Park Narodowy i Park Narodowy Gór Stołowych, kurorty i uzdrowiska, obiekty z listy UNESCO.  ● Dolny Śląsk to też miejsce znane ze swoich zabytków i zamków, m.in. zamku Czocha w Leśnej i Zamku Książ w Wałbrzychu.

Dolny Śląsk leży w południowo-zachodniej Polsce nad Odrą, a część Dolnego Śląska położona jest też w Czechach. Południowa granica Dolnego Śląska to Sudety na granicy polsko-czeskiej, od zachodu Dolny Śląsk graniczy z Niemcami. Inni sąsiedzi Dolnego Śląska to województwa: lubuskie, wielkopolskie i opolskie. Stolicą Dolnego Śląska jest Wrocław, a całe województwo dolnośląskie ma 19 947 km² powierzchni.  Dolny Śląsk jest regionem niezwykle atrakcyjnym turystycznie - nie brakuje tu ciekawych miasteczek i miast, pięknej przyrody, ciekawych szlaków turystycznych i zabytków. 

Co warto zobaczyć na Dolnym Śląsku?

Dolny Śląsk to idealne miejsce na wypoczynek, zarówno dla osób ceniących aktywną turystykę, jak i dla miłośników zwiedzania i historii. Dolny Śląsk w pigułce to zamki, pałace, góry, Karkonoski Park Narodowy i Park Narodowy Gór Stołowych, kurorty i uzdrowiska, obiekty z listy UNESCO (Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, Hala Stulecia we Wrocławiu).  

Nie sposób wymienić wszystkie atrakcje Dolnego Śląska, dlatego na początek polecamy odwiedzić te ciekawe, lecz mniej oczywiste niż sam Wrocław, miejsca:

Kraina Wygasłych Wulkanów - region na zachodzie Dolnego Śląska, ze stożkowatymi górami, skałami wulkanicznymi i bazaltowymi o oryginalnych kształtach. Warto tu wejść stromym szlakiem po kamiennych schodach na najwyższy wygasły wulkan - Ostrzycę oraz zobaczyć bazaltowe skalne Organy Wielisławskie i Małe Organy Myśliborskie.

Błędne Skały - jedna z najbardziej znanych atrakcji w Górach Stołowych. To ok. 22 ha osobliwych form skalnych o wysokości 6-11 m i skalne labirynty. Warto pójść na punkt widokowy na "Skalnej Czasze" i podziwiać stamtąd Szczeliniec Wielki i Mały, Broumovską Vrchoviną, a przy dobrej widoczności nawet Karkonosze.

Błędne Skały to jedna z atrakcji Parku Narodowego Gór Stołowycharchiwum prywatne/ tam

Międzygórze - XIX-wieczna wieś z zabudową w stylu norweskim i tyrolskim, nazywana Perłą Sudetów. Polecamy podziwiać drewniane wille, pójść na spacer do wodospadu Wilczki i wybrać się na wycieczkę rowerową szlakiem Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego.

Szczeliniec Wielki w Parku Narodowym Góry Stołowe wznosi się na 919 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem Gór Stołowych. Na szczyt Szczelińca wchodzi się po 680 stopniach kamiennych schodów, zbudowanych na przełomie XVIII i XIX w. Erozja wyrzeźbiła na Szczelińcu niespotykane formy skalne, m.in. "Kwokę", "Mamuta" i "Głowę Księżniczki Emilki". Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na "Piekiełko", czyli skalną szczelinę o długości ok. 100 m i głębokości ok. 20 m. Utrzymuje się tam niska temperatura, więc jeszcze w czerwcu można natknąć się tu na śnieg.  

Kolorowe Jeziorka to cztery niewielkiej wielkości jeziora w Rudawach Janowickich na zboczu Wielkiej Kopy. Powstały w miejscu dawnych niemieckich kopalni odkrywkowych i przyciągają turystów swoimi kolorami. Woda w tych jeziorkach, ze względu na skład chemiczny dna i ścian jest żółta, czarna, błękitna i fioletowa. 

Rudawy JanowickieShutterstock

Gdzie pojechać na weekend na Dolnym Śląsku?

Weekend na Dolnym Śląsku na pewno warto spędzić we Wrocławiu. Ale to niejedyna możliwość. Na krótką wycieczkę idealnie nadają się też:

Zamek Czocha - jedna z najpiękniejszych atrakcji turystycznych na Dolnym Śląsku i jeden z najpiękniej położonych zamków w Polce. Jest to obronny zamek graniczny z XIV wieku, położony w Suchej nad Zalewem Leśniańskim (Łużyce Górne). W zamku jest wiele tajnych przejść, ukrytych klatek schodowych, pięter podziemnych, działa tu też hotel, a sam zamek co roku przyciąga fanów Harry’ego Pottera ze względu na swoje podobieństwo do Hogwartu.

Zamek Czocha ma Dolnym ŚląskuShutterstock

Kompleks Riese na południu Dolnego Śląska to podziemne miasto, pobudzające wyobraźnię zwiedzających, mówi się bowiem, że to tam kryje się bursztynowa komnata, złoty pociąg, a być może nawet tajne laboratoria, w których hitlerowcy pracowali nad stworzeniem bomby atomowej. 

Zamek Książ w Wałbrzychu to trzeci co do wielkości zamek w Polsce. Jest też jednym z największych tego typu obiektów w Europie. To właściwie cały kompleks zamkowo-parkowy z wieloma budynkami, ogrodami i rozległym parkiem. W sumie to aż 26 ha powierzchni w przepięknej lokalizacji: na granicy Przedgórza Sudeckiego i Sudetów Środkowych, w Książańskim Parku Krajobrazowego nad rzeką Pełcznicą. Zamek stoi na wysokim na 395 m.n.p.m. cyplu skalnym w zakolu Pełcznicy. Można stąd też wyskoczyć do znajdującego się nieopodal Starego Książa z ruinami zamku z XVIII wieku. 

Nie żyje ostatnia hrabianka von Hochberg urodzona w Książu
Nie żyje ostatnia hrabianka von Hochberg urodzona w KsiążuZamek Książ w Wałbrzychu

Jaskinia niedźwiedzia w Kletnie swoją nazwę zawdzięcza znalezionym tu szczątkom niedźwiedzia jaskiniowego (gatunku wymarłego 28 tys. lat temu). To najdłuższa jaskinia w Sudetach, ma ponad 5 km długości sal oraz korytarzy i jest głęboka na ponad 100 m. Znajduje się tu ciekawa trasa turystyczna z dobrze zachowaną szatą naciekową i licznymi kośćmi zwierząt z epoki lodowcowej.

Autor:ks//m

Źródło: TVNmeteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości