Jesień oficjalnie się zaczęła. W tym roku astronomiczny i kalendarzowy początek jesieni przypadły tego samego dnia, jednak nie zawsze tak się dzieje. Początek tej astronomicznej pory roku związany jest ze zjawiskiem równonocy jesiennej.
W tym roku jesień astronomiczna i kalendarzowa zaczęły się tego samego dnia. Początek astronomicznej jesieni przypada na 22 lub 23 września. Tym razem przywitaliśmy ją w sobotę 23 września. Moment równonocy jesiennej nastąpił o godzinie 8.49.
Jesień astronomiczna trwa od momentu równonocy jesiennej. Zjawisko to następuje, kiedy Słońce przechodzi przez punkt Wagi. Ziemia przekracza punkt na swojej orbicie, w którym promienie słoneczne padają prostopadle na równik i są jednocześnie styczne do jej powierzchni przy biegunach. Od tego momentu półkula północna jest słabiej oświetlana niż południowa, aż do równonocy wiosennej. Astronomiczna jesień potrwa do przesilenia zimowego, czyli do 21 lub 22 grudnia.
Kalendarzowe pory roku zaczynają się natomiast zawsze tego samego dnia. Pierwszy dzień kalendarzowej jesieni w naszych szerokościach geograficznych przypada na 23 września Jesień kalendarzowa potrwa do 21 grudnia, kiedy to nastanie kalendarzowa zima.
Inne twarze jesieni
W przypadku jesieni, tak jak każdej innej pory roku, wyróżnia się jesień fenologiczną, termiczną i meteorologiczną.
Fenologiczna pora roku związana jest z cyklem rozwojowym przyrody. Jak wyjaśnia Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, początek wczesnej jesieni fenologicznej wyznacza kwitnienie wrzosu zwyczajnego, a także dojrzewanie kasztanowca zwyczajnego i borówki brusznicy. Właściwą jesień rozpoznaje się po zmianie kolorów liści i opadaniu ich z drzew.
Jesień termiczna, tak samo jak w przypadku termicznej wiosny, trwa gdy średnia dobowa temperatura powietrza utrzymuje się w zakresie od 5 do 15 stopni Celsjusza.
Meteorologiczna jesień zaczęła się 1 września, a zakończy się 30 listopada. Ten rodzaj pór roku wyznaczony został przez meteorologów i klimatologów w celu porównywania okresów o takiej samej długości i obliczania danych statystycznych.
Źródło: tvnmeteo.pl, IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock