Groźne rasy psów - lista psów agresywnych i niebezpiecznych

Autor:
ks
Źródło:
gov.pl; TVN24.pl
Po pogryzieniu przez psa dzieci trafiły do szpitala
Po pogryzieniu przez psa dzieci trafiły do szpitalaTVN24 Wrocław
wideo 2/6
TVN24 WrocławPo pogryzieniu przez psa dzieci trafiły do szpitala

Groźne rasy psów są ujęte w urzędowym spisie psów uznanych za agresywne. Obecnie za groźne psy uznaje się 11 ras. Na posiadanie psa z listy psów uznanych za agresywne należy mieć zezwolenie. Wyjaśniamy, jakie formalności trzeba spełnić, aby hodować psa z listy groźnych ras.

● Groźne rasy psów wymienione są w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r. ● Na liście psów agresywnych znajduje się 11 niebezpiecznych ras psów. ● Hodowla lub utrzymywanie psa z listy ras uznawanych za agresywne, tj. najgroźniejszych ras psów, wymaga zezwolenia. ● Wniosek o wydanie zezwolenia na posiadanie psa groźnej rasy składa się w urzędzie miasta lub gminy. 

Najgroźniejsze psy - rozporządzenie

Groźne rasy psów ujęte są w oficjalnym rządowym spisie psów uznanych za agresywne. Lista najgroźniejszych ras psów, zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r., obejmuje 11 ras

Lista psów agresywnych

W Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wymienionych jest 11 groźnych ras psów, które uznawane są za agresywne i których posiadanie wymaga urzędowej zgody. Najgroźniejsze rasy psów wg tego wykazu to: - amerykański pitbullterrier, - pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin), - buldog amerykański, - dog argentyński, - pies kanaryjski (Perro de Presa Canario), - tosa inu, - rottweiler, - akbash dog, - anatolian karabash, - moskiewski stróżujący, - owczarek kaukaski.

Groźne psy - hodowla

Aby hodować lub utrzymywać psa z listy ras uznawanych za agresywne, czyli najgroźniejszych psów, musisz wystąpić o zezwolenie do urzędu miasta lub gminy, w którym zamierzasz prowadzić hodowlę lub mieszkać z groźnym psem. O zezwolenie na utrzymanie lub hodowanie groźnej rasy psa musisz wystąpić przed jego zakupem albo założeniem hodowli

Możesz to zrobić na trzy sposoby: - osobiście w urzędzie, - listownie, - przez internet.

Urząd wyda zezwolenie na psa groźnej rasy, jeśli zapewnisz we wniosku, że pies będzie utrzymywany w warunkach, które nie będą stanowić zagrożenia dla ludzi i innych zwierząt.

Wniosek o wydanie zezwolenia na utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną

Występując do urzędu o zezwolenie na posiadanie psa groźnej rasy, musisz złożyć odpowiedni wniosek. We wniosku o wydanie zezwolenia na utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną muszą znaleźć się następujące elementy: - rasa psa, - pochodzenie psa (np. poprzedni właściciel lub hodowla), - wiek psa, jego  płeć, imię, - sposób oznakowania psa - numer identyfikacyjny (np. mikroidentyfikator elektroniczny, tatuaż), - szczepienia obowiązkowe, - adres, opis miejsca i warunków, w jakich zamierzasz utrzymywać psa i sprecyzowanie liczby psów, które będą tam przebywać.

Do wniosku dołącz: - kserokopię metryki/rodowodu psa, - kserokopię książeczki zdrowia psa z danymi osobowymi właściciela i nr identyfikacyjnym psa, - kserokopię aktualnego świadectwa szczepienia psa przeciw wściekliźnie będące potwierdzeniem danych zawartych we wniosku, - potwierdzenie zapłaty należnej opłaty skarbowej (82 zł). 

Najgroźniejsze rasy psów

Na urzędowej liście groźnych ras psów, uznawanych za psy agresywne i niebezpieczne, znajdziemy 11 różnych ras psów. Co warto o niech wiedzieć?

Amerykański pitbullterrier hodowany był początkowo do walk psów. Uważa się, że jest agresywny z natury, dlatego w wielu krajach obowiązuje zakaz jego hodowli. Amerykański pit bull terrier jest najprawdopodobniej krzyżówką buldoga z terrierem. Jest to pies silny i wytrzymały. Ma dużą odporność na ból. Może być przywiązany do właściciela i dość zrównoważony, jednak cechą charakterystyczną, dla której został umieszczony na liście groźnych ras psów, jest jego wysoka wrodzona agresja, skierowana szczególnie wobec innych zwierząt.

Amerykański pitbullterrierShutterstock

Pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin) to rasa wyhodowana na potrzeby walk z bykami, stąd inna nazwa tej rasy: ca de bou (pies na byki). Ten mastiff może być spokojnym psem wobec domowników, ale w stosunku do innych psów, zwierząt, małych dzieci może wykazywać się agresją. W obliczu zagrożenia jest nieustępliwy i szybko przystępuje do ataku. 

Buldog amerykański to bardzo silny pies, wykorzystywany m.in. do nielegalnych walk psów. Może być niebezpieczny w stosunku do obcych, jeśli nie ma przy nim jego rodziny/właściciela. Buldogi amerykańskie muszą od młodości być socjalizowane z innymi psami oraz układane przez psich behawiorystów, w przeciwnym razie mogą być bardzo niebezpieczne. 

Dog argentyński to przedstawiciel rasy stworzonej do polowania na jaguary i pumy. Ma więc cechy potrzebne do walki z dużą, agresywną zwierzyną, a to sprawia, że cieszy się popularnością wśród uczestników walk psów. Wrodzona agresja doga argentyńskiego sprawiła, że w niektórych krajach posiadanie psa tej rasy jest zabronione.

Pies kanaryjski (Perro de Presa Canario), zwany też dogiem kanaryjskim, to kolejny przedstawiciel groźnych ras psów. Jest typowym psem bojowym, który jest agresywny wobec innych psów i ludzi, jeśli odbiera ich jako zagrożenie dla swojej rodziny. 

Tosa inu to japońska niebezpieczna rasa psów, stworzona z myślą o walkach psów. Tosa inu są wyjątkowo wytrzymałe i odporne na ból, agresywne. W wielu krajach ich posiadanie jest nielegalne.

Rottweiler to prawdopodobnie najpopularniejsza rasa psów z listy ras psów agresywnych i uznawanych za groźne. Jest wykorzystywany jako pies obronny, często także jako pies policyjny. Wymaga doświadczonego właściciela i odpowiedniego wychowania.

Akbash dog to pies wyhodowany w Turcji jako pies pasterski. W sytuacji zagrożenia staje się bardzo niebezpieczny i agresywny. Nie lubi obcych, dla domowników natomiast jest oddany i łagodny.

Anatolian karabash to kolejny turecki pies pasterski. Jest nieufny i nie lubi obcych psów i ludzi, ale nie atakuje bez powodu. Agresją reaguje w sytuacji, kiedy uzna, że jego rodzina jest zagrożona lub gdy ktoś obcy wejdzie na jego terytorium.

Moskiewski stróżujący to typowy pies obronny. Wymaga szkolenia. Reaguje agresją w sytuacji zagrożenia, nie toleruje obcych ludzi i psów. 

Owczarek kaukaski to masywny pies stróżujący, który może być bardzo niebezpieczny dla intruzów. Silny i odważny, jest agresywny w stosunku do obcych.

Amerykański staffordshire terier

Amerykański staffordshire terrier, czyli amstaff, to coraz popularniejsza rasa psa obronnego. Amstaff nie znajduje się na oficjalnej liście psów agresywnych, jest jednak uznawany za psa groźnego. Amstaffy mogą być bardzo niebezpiecznymi i agresywnymi psami, jeśli wychowują się w nieodpowiednich warunkach. Są podatne na stres i reagują agresją w sytuacji zagrożenia. 

Najważniejsze w opiece nad amerykańskim staffordshire terierem jest odpowiednie wychowanie go i socjalizowanie go z innymi psami już od czasów szczenięctwa. W przeciwnym razie może stanowić dla nich poważne zagrożenie. Amstaff nie powinien być pozostawiany sam na sam z dziećmi. Psa tej rasy należy kupować tylko w sprawdzonych hodowlach i socjalizować w psim przedszkolu podczas zajęć z psim behawiorystą.

Jak wygląda amstaff? Jest to duży pies o wadze nawet do 40 kg. Ma charakterystyczną, muskularną budowę ciała. Amstaff może mieć różne barwy sierści - od białego, po szare i czarne. 

ZOBACZ >> Pogryzienie przez psa – pierwsza pomoc, procedury, odszkodowanie

Autor:ks

Źródło: gov.pl; TVN24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości