TVN Meteo | Ciekawostki

Laponia. Święty Mikołaj wyruszył w drogę

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
dd//rzw
Źródło:
ENEX, tvnmeteo,pl

23 grudnia Święty Mikołaj rozpoczyna jedyną w roku podróż po świecie. Ładuje prezenty na sanie i wyrusza w drogę z Rovaniemi w fińskiej Laponii. To oczywiście niejedyna i zdecydowanie nie pierwsza z wersji mikołajowej świątecznej tradycji.

Święty Mikołaj to w chrześcijańskiej tradycji biskup Miry, starożytnego miasta na terenie dzisiejszej Turcji. Przeniesienie bożonarodzeniowego dobroczyńcy do Laponii to pomysł pewnego fińskiego dziennikarza. Przyjął się na tyle, że dziś Finlandię za oficjalne miejsce zamieszkania świętego uważają setki tysięcy odbiorców prezentów na całym świecie, a jego "biskupi" wizerunek zaciera się do tego stopnia, że w kulturze popularnej występuje on w otoczeniu elfów, reniferów, a nawet Pani Mikołajowej.

Święty Mikołaj z Rovaniemi

Święty Mikołaj w wersji popkulturowej mieszka w fińskiej Laponii, w mieście Rovaniemi na kole podbiegunowym. Jest tam dużo śniegu, a to oznacza, że sanie zaprzężone w renifery stały się jego ulubionym sposobem podróżowania.

Każdego roku wioskę Świętego Mikołaja odwiedza ponad pół miliona osób. Wioska oferuje cały szereg atrakcji: od kawiarni i restauracje po kuligi z psami i reniferami, a także wyprawy skuterami śnieżnymi. W wiosce jest Główne Biuro Świętego Mikołaja, Poczta Główna Świętego Mikołaja, restauracja Świętego Mikołaja, Oficjalny Port Lotniczy Świętego Mikołaja....

Dlaczego Finlandia?

W latach 20. XX wieku fiński dziennikarz radiowy, Markus Rautio, spopularyzował legendę wiążącą Świętego Mikołaja ze wzgórzem Korvatunturi. "Wzgórze Ucho" miało słuchać dziecięcych marzeń. Ponieważ po 1940 roku obszar znalazł się na granicy fińsko-radzieckiej, wioskę przeniesiono do Rovaniemi. To właśnie do urzędu pocztowego w tym mieście trafiają listy wysyłane co roku przez dzieci i zaadresowane: Biegun Północy, Niebo, Święty Mikołaj. Co roku przychodzi ich kilkaset tysięcy.

Autor:dd//rzw

Źródło: ENEX, tvnmeteo,pl

Pozostałe wiadomości