Merda ogonem, robi maślane oczy, wesoło podskakuje - tak zachowuje się pies, który cieszy się na widok swoich właścicieli. Najnowsze badania japońskich naukowców sugerują, że z radości nasze czworonogi mogą też ronić łzy.
Z obserwacji przeprowadzonych przez Takefumi Kikusui, profesora z Uniwersytetu Azabu w Japonii, wynika, że oczy psów mogą wypełnić się łzami szczęścia, gdy ponownie widzą się z właścicielami po dłuższej rozłące.
"Psy ronią łzy związane z pozytywnymi emocjami"
Psy, tak jak i ludzie, posiadają kanaliki łzowe wypełnione łzami, aby ich oczy były czyste i zdrowe. Jednak łzy u psów, które nie spadają tak często, jak u płaczących ludzi, nie były wcześniej kojarzone z ich emocjami.
- Odkryliśmy, że psy ronią łzy związane z pozytywnymi emocjami - powiedział Kikusui, jeden ze współautorów badania, którego wyniki opublikowano w poniedziałek na łamach "Journal of Current Biology". - Odkryliśmy też oksytocynę, która może stać za tym mechanizmem - dodał badacz, nawiązując do hormonu, który u ludzi bywa nazywany hormonem miłości lub hormonem macierzyństwa.
Jak wyglądały badania?
Aby zbadać korelację pomiędzy łzami a emocjami, Kikusui i jego zespół zmierzyli ilość wyprodukowanych łez u 18 psów za pomocą standardowego testu, znanego jako test łzowy Schirmera. Papierowy pasek umieszczono pod powiekami czworonogów na minutę przed i po tym, jak spotkały się z właścicielami po rozstaniu trwającym 5-7 godzin.
- Objętość łez oceniano na podstawie długości mokrej części na paseczku. Wartość wyjściowa wynosiła około 22 milimetry, a po ponownym połączeniu z właścicielem wzrosła o 10 procent - wyjaśnił Kikusui.
Z pomocą 20 psów badacze porównali następnie ilość łez przed i po ponownych spotkaniach z właścicielami i osobami, z którymi zwierzęta były zaznajomione. Tylko ponowne spotkanie z właścicielem zwiększyło ilość łez.
Aby zrozumieć, czy oksytocyna odgrywała rolę w wytwarzaniu łez, na powierzchnię oczu 22 psów nałożono roztwór zawierający ten hormon. Ilość łez wzrosła znacznie po zastosowaniu oksytocyny w porównaniu z roztworem kontrolnym.
Psy stały się partnerem ludzi
Wielu ekspertów nie wie wciąż o psich łzach. Ludzie często płaczą w odpowiedzi na negatywne emocje, ale japońscy badacze nie sprawdzili, czy psy też robią to samo. Ponadto nie wiedzą, czy zdolność czworonogów do tego zachowania odgrywa jakąś rolę społeczną w ich świecie.
Kikusui uważa, że ludzie lepiej zaopiekują się psami, które uronią na ich widok łezkę. Jego zespół pokazał 74 osobom zdjęcia pysków psów ze sztucznymi łzami i bez, a potem poprosił ich o ocenę. Ankietowani udzielali bardziej pozytywnych odpowiedzi, kiedy widzieli psy ze łzami w oczach.
- Psy stały się partnerem ludzi - podsumował Kikusui.
Źródło: CNN
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock