Małą jaszczurkę przypominającą wyglądem bezusznego smoka - Tympanocryptis pinguicolla - ponownie znaleziono na terenie australijskiego stanu Wiktoria. Po raz ostatni gatunek ten widziano ponad 50 lat temu, stąd uważano, że wyginął.
Jaszczurkę Tympanocryptis pinguicolla, która należy do rodziny agamowatych, po raz ostatni zaobserwowano w mieście Geelong w stanie Wiktoria w 1969 roku. Uważano, że przez drapieżniki takie jak koty i lisy, a także intensywną działalność człowiek, gatunek ten wyginął. Na początku tego roku naukowcom udało się znaleźć przedstawiciela tego gatunku na terenie stanu Wiktoria. Dokładna lokacja, ze względu na bezpieczeństwo jaszczurki, nie została ujawniona.
"To niesamowite odkrycie, które daje nam szansę na odzyskanie tego gatunku, który kiedyś uważano za wymarły" - napisała na Twitterze Ingrid Stitt, minister środowiska stanu Wiktoria. "Z pomocą naszych partnerów będziemy nadal walczyć o przetrwanie tego krytycznie zagrożonego gatunku, zapewniając przyszłym pokoleniom możliwość zobaczenia i poznania tej niezwykle wyjątkowej jaszczurki" - dodała.
Pracownicy Ogrodu Zoologicznego w Melbourne chcą odbudować populację tego tajemniczego gatunku. Zoo będzie współpracować z naukowcami, aby wspólnie zwiększyć świadomość społeczeństwa na temat ochrony przyrody i wspomóc działania na rzecz zachowania rzadkiej jaszczurki.
"To ekscytująca wiadomość, że gatunek ten został ponownie odkryty. To przypomina nam, dlaczego tak ważne jest inwestowanie w odbudowę siedlisk i eliminację zdziczałych gatunków, takich jak koty i lisy" - napisała Tanya Plibersek, australijska minister środowiska i gospodarki wodnej.
Jakie zagrożenia czyhają na jaszczurkę?
Bezpośrednim zagrożeniem dla Tympanocryptis pinguicolla są koty, które zostały zawleczone do Australii jako zwierzęta domowe przez europejskich osadników pod koniec XVIII wieku. Z biegiem lat powstały zdziczałe populacje, które każdego roku zabijają około 240 milionów rodzimych australijskich gatunków zwierząt. Ponadto Australia staje się coraz bardziej zurbanizowana. Rozwój miast takich jak Melbourne oznacza, że zaledwie jeden procent łąk, które stanowią siedlisko jaszczurek, pozostaje, a są to miejsca na obszarach, które prawdopodobnie zostaną zagospodarowane w nadchodzących latach.
Jaszczurka z wyglądu przypomina bezusznego smoka, ponieważ nie posiada otworu słuchowego i błony bębenkowej. Dorosły osobnik mierzy około 15 centymetrów.
Źródło: phys.org, The Gurdian
Źródło zdjęcia głównego: Twitter