Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 14°C 25°C 11°C Słonecznie
zwiń
Informacje
 • Turcja. Wzrasta tragiczny bilans ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi

  31-10-2020 18:57 Ziemia zatrzęsła się w Turcji i Grecji

  Do 37 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, do którego doszło w piątek w Turcji i Grecji. Odnotowano wiele zniszczeń i strat, wciąż trwają przeszukiwania gruzów zawalonych budynków. Rannych zostało blisko 900 osób.

  Według oficjalnych danych w wyniku piątkowego trzęsienia ziemi w Turcji zginęło co najmniej 35 osób. 885 osób zostało rannych, z czego 15 było w stanie krytycznym - podaje Agencja Reutersa.

  Drgania odczuwalne były także w Grecji. Na wyspie Samos zawalił się dom, zginęło dwóch nastolatków.

  Tumany kurzu, walące się budynki

  Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,0 nawiedziło Morze Egejskie w piątek o godzinie 14.51, epicentrum znajdowało się na głębokości 10 kilometrów w pobliżu wyspy Samos. Turecka agencja ds. katastrof odnotowała około 520 wstrząsów wtórnych w tureckiej prowincji Izmir.

  - Kiedy nastąpiło trzęsienie ziemi, byliśmy w jednym z domów. Moja mama i ja zeszliśmy na dół, kiedy to się stało. Matka jest chora, poprosiliśmy ją, by uciekła i zobaczyliśmy wszędzie tumany kurzu z zawalającego się budynku. Natychmiast wybiegliśmy na zewnątrz i zobaczyliśmy, że nasi sąsiedzi są ranni. Pomogliśmy im ewakuować się z ruin w bezpieczne miejsce -  relacjonował jeden z mieszkańców Izmiru.

  Trwają poszukiwania

  W prowincji Izmir zniszczeniu uległo 20 budynków. W sobotę po południu zakończono akcje poszukiwawcze w ośmiu budynkach, w dziewięciu były kontynuowane.

  W mieście Izmir powstało 300 z 900 zaplanowanych schronów dla osób, które straciły dach nad głową.

  Trzęsienie ziemi na Morzu Egejskim wywołało tsunami, które spowodowało zalanie wodą morską niektórych nadmorskich obszarów mieszkalnych.

  Ostatnie śmiertelne trzęsienie ziemi z epicentrum w Morzu Egejskim, o magnitudzie 6,7 i epicentrum na wyspie Kos w pobliżu Samos, miało miejsce w lipcu 2017 roku. Wówczas zginęły dwie osoby i odnotowano duże zniszczenia. W 1999 roku 143 osoby zginęły w trzęsieniu ziemi o magnitudzie 5,9 w Atenach i okolicy.

  Kondolencje od Andrzeja Dudy

  Prezydent Andrzej Duda złożył kondolencje prezydentom Turcji i Grecji.

  "Szanowny Panie Prezydencie, z głębokim smutkiem przyjąłem wiadomość o tragicznym w skutkach trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło rejon Morza Egejskiego i fali tsunami, która zalała wybrzeża prowincji Izmir, powodując ogromne straty i zniszczenia" - zwrócił się Andrzej Duda do prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana w kondolencjach opublikowanych na stronie kancelarii. "Proszę przyjąć szczególne wyrazy współczucia dla rodzin i bliskich ofiar oraz wszystkich poszkodowanych" - napisał.

  Zwracając się z kolei do prezydent Grecji Ekaterini Sakielaropulu, przekazał, że z głębokim smutkiem przyjął wiadomość o tragicznym w skutkach trzęsieniu ziemi, jakie dotknęło rejon Morza Egejskiego, a zwłaszcza wyspę Samos. "W imieniu Narodu Polskiego i własnym składam na ręce Pani Prezydent wyrazy współczucia dla rodzin i bliskich wszystkich poszkodowanych" - napisał Duda.

  Prezydent zapewnił również prezydenta Turcji i panią prezydent Grecji, że w tych trudnych chwilach Polska i Polacy są w szczególny sposób solidarni z oboma narodami.

   

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...