Informacje
 • Ogień trawi Australię, napędza go rekordowy upał. Stan wyjątkowy w Nowej Południowej Walii

  19-12-2019 09:09 Walkę z żywiołem utrudnia wysoka temperatura
  Żołnierze zaangażowali się w pomoc skrzywdzonym zwierzętom Facebook.com/australianarmy

  Australia wciąż walczy z pożarami lasów. Władze stanu Nowa Południowa Walia ogłosiły w czwartek - po raz drugi w ciągu ostatnich dwóch miesięcy - stan wyjątkowy.

  Przez najbliższy tydzień w Nowej Południowej Walii władze będą miały prawo między innymi do zarządzania natychmiastowych ewakuacji ludzi, blokad dróg oraz wstrzymywania dostaw gazu i energii elektrycznej. W Nowej Południowej Walii szaleje obecnie około 100 pożarów lasów i zarośli.

  Pogoda utrudnia walkę z ogniem

  Czynnikami, które sprzyjają pożarom i utrudniają ich gaszenie, są wysoka temperatura powietrza i silny wiatr.

  Wtorek był najgorętszym dniem w historii Australii. Średnia temperatura w kraju osiągnęła 40,9 stopnia Celsjusza - poinformował w środę portal BBC News. Biuro Meteorologii (BOM) podało, że ostatnio rekordową temperaturę - na poziomie 40,3 stopnia - odnotowano 7 stycznia 2013 roku. Prognozy przewidują, że pod koniec tygodnia upały mogą być jeszcze większe.

  W Sydney zanieczyszczenie powietrza pyłem i dymem osiągnęło tak wysoki poziom, że poruszanie się po ulicach wymaga zakładania masek i grozi poważnymi następstwami zdrowotnymi. Meteorolodzy ostrzegają, że miasto może być spowite przez dym przez tygodnie, jeśli nie miesiące.

  Klęska żywiołowa

  Tegoroczny sezon pożarów w Australii rozpoczął się wyjątkowo wcześnie i przynosi większe niż w poprzednich latach tragiczne żniwo. Gwałtowność żywiołu i niezwykle wysokie temperatury przypisywane są zmianom klimatu. Na terenie Nowej Południowej Walii pożary zniszczyły około 1,2 milionów hektarów lasu, w tym wiele parków narodowych i ochranianych siedlisk koali.

  Premier Australii Scott Morrison jest krytykowany za zbyt słabą reakcję na klęski żywiołowe i politykę klimatyczną rządu - zauważa BBC News. Od października w pożarach zginęło sześć osób, a ponad tysiąc domów zostało zniszczonych.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...