Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 7°C 9°C 1°C Przeważnie słonecznie
zwiń
Informacje
 • Harce wilczej rodziny nagrane w Małopolsce

  08-12-2019 11:00 W Babiogórskim Parku Narodowym
  Wilki uchwycone na fotopułapce Stowarzyszenie dla Natury Wilk

  Beztroską zabawę wilczej rodziny zarejestrowała wideopułapka umieszczona w lasach na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego. Na nagraniu widać, jak siódemka drapieżników radośnie hasa i zaczepia się nawzajem wokół sporej kałuży. Nagranie pochodzi z listopada bieżącego roku.

  Wilk jest ssakiem należącym do rzędu drapieżnych Carnivora i rodziny psowatych Canidae. Zwierzęta te żyją w grupach rodzinnych. Wilcza rodzina składa się z jednej pary rodzicielskiej oraz jej potomstwa z obecnego i poprzedniego sezonu lub dwóch. Niekiedy członkiem rodziny jest brat lub siostra jednego z rodziców. Do takiej grupy może się przyłączyć obcy osobnik, ale nie jest to częste zjawisko.

  W Polsce wilcze rodziny liczą średnio od 4 do 6 osobników, ale wielkość ta może się wahać od 2 do nawet 12. Duże rodziny (8-12 osobników) tworzą się na początku zimy, nie trwają długo, szybko odchodzi z nich najstarsze potomstwo, a pozostają rodzice i młodociane osobniki.

  Wilki w Polsce

  Podstawą diety wilków są dzikie ssaki kopytne - jelenie, sarny i dziki. Potrafią upolować też łosia. Dietę uzupełniają mniejszymi ofiarami, między innymi bobrami i zającami, czasami borsukami, rzadko jedzą gryzonie. Zabijają też lisy, wałęsające się psy i koty. Zwierzęta gospodarskie stanowią zaledwie 1-3 procent masy zjedzonego przez nie pokarmu.

  W Polsce wilki objęte są ścisłą ochroną. Zdaniem prezes Stowarzyszenia dla Natury Wilk z Twardorzeczki koło Bielska-Białej Sabiny Nowak, populacja wilków w Polsce jest dość trudna do określenia. Na podstawie własnych badań ekolodzy szacują, że w zachodniej połowie Polski bytuje około 80-85 grup rodzinnych. Nie wiadomo, ile ich jest na wschód od linii Wisły.

  Stowarzyszenie dla Natury Wilk istnieje od 1996 r. Zajmuje się ochroną przyrody, a szczególnie działaniami na rzecz ssaków drapieżnych - wilków, rysi, niedźwiedzi, wydr, borsuków i innych gatunków. Jego członkowie prowadzą działalność edukacyjną i badawczą.

  Babiogórski Park Narodowy obejmuje całą okolicę Babiej Góry (1725 m n.p.m). W 1977 r. teren ten uznany został przez UNESCO za światowy rezerwat biosfery.


 • post
  Piękne sceny z wideopodglądarki :))
  Prosimy o więcej!
  ~Marcin /2019-12-08 22:42

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...