Informacje
 • Gdzie jest Nemo? Może być nawet 400 kilometrów dalej

  18-09-2014 21:13 Błazenki przenoszą się do sąsiednich populacji

  Błazenki pokonują nawet 400 km

  Shutterstock

  Kilkutygodniowe rybki "Nemo" pokonują ogromny dystans, który dzieli je oraz sąsiednią populację. Błazenki w stadium larwalnym migrują nawet na 400 km. Naukowcy między innymi z Wielkiej Brytanii zbadali to zjawisko i ustalili przyczynę "przeprowadzki" młodych ryb.

  Dr Steve Simpson, starszy wykładowca biologii morskiej i zmian globalnych na Uniwersytecie w Exeter w Wielkiej Brytanii i współuczestnicy z Australijskiego Centrum Badań Nad Rafą Koralową, z Uniwersytetu Sultan Quaboos z Omanu i z Francuskiego Centrum Badań Naukowych, opublikowali swoje badania w czasopiśmie "Plos one".

  Ryby w stadium larwalnym pokonują nawet 400 km


  Sześć procent ryb migruje z jednej populacji do drugiej, pokonując nawet 400 km. Przeprowadzka dotyczy tylko ryb w początkowym stadium rozwoju, kiedy są przezroczyste.

  - To jest niezwykła podróż kilkutygodniowych ryb. Kiedy rodzą się na rafie mają niespełna jeden centymetr długości. Po przeżyciu kilku dni, rozpoczynają migrację na setki kilometrów z prądami morskimi - powiedział Simpson.

  Badania prowadzona w Omanie

  Simpson kierował grupą studentów i doktorantów z Uniwersytetu w Edynburgu, którzy pobierali próbki z wybrzeża w południowym Omanie.

  - Południowe wybrzeże Omanu jest stosunkowo odizolowane od reszty Półwyspu Arabskiego, dlatego tam można znaleźć wiele gatunków, których nie da się zobaczyć w innych zakątkach świara - powiedział Simpson. - Są tylko dwie rafy koralowe wzdłuż wybrzeża Omanu i oddalone są one od siebie o 400 km. Raz na jakiś czas błazenki muszą migrować między tymi dwoma populacjami - dodał.

  DNA ryb

  Naukowcy użyli DNA ryb do identyfikacji lokalnych, długodystansowych migrantów z populacji błazenków z Omanu. Z około czterystu ryb w stadium larwalnym pobrano DNA podczas 92 nurkowań.

  - Podobnie jak akcenty w mowie, które pozwalają nam rozróżnić Anglika od Amerykana, populacja ryb posiada również swoje genetyczne podpisy - powiedział współautor badań, Hugo Harrison. - Badając każdą rybę jesteśmy w stanie stwierdzić, z której populacji pochodzi - dodał.

  Prądy morskie

  Dzięki badaniom DNA ustalono, że większość migrujących ryb przemieszcza się z północy na południe. Aby sprawdzić czy to przez prądy morskie, naukowcy opracowali regionalny model oceanograficzny.

  - Okazało się, że główną przyczyną migracji są prądy morskie, które napędzane są przez monsun zimowy - powiedział współautor badań, Michel Claereboudt.

  Poza dołączeniem do populacji migrantów, powstały też hybrydy obu "rodzin" - mieszkanki tubylców i obcych ryb.

  - To badanie pokazuje rozprzestrzenianie się ryb raf koralowych. Odległe populacje w środowisku morskim są bardzo dobrze połączone - powiedział Simpson. - Nasza zdolność przewidywania jak daleko rozproszą się larwy ryb, może nam pomóc chronić ten unikalny ekosystem - dodał.

  Trudne warunki do badań

  Wybrzeże Omanu jest pustynne. Przygotowanie do wyprawy w trudnych warunkach trwało wiele miesięcy. 24 studentów przeszło szkolenie z nurkowania, pierwszej pomocy i jazdy off road. Naukowcy nocowali na odizolowanych od świata obszarach i nurkowali w miejscach, w których nikt wcześniej tego nie robił.

  - To jest punkt zwrotny mojej kariery zawodowej - powiedział Harrison. - Nie zdawałem sobie sprawy, jak różnorodna może być rafa koralowa. Po tych badaniach moja praca skupia się na zarządzaniu i ochronie raf koralowych - dodał.

  Badania zostały docenione przez Księcia Karola, który zaprosił zespół do Pałacu Buckingham.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...