Informacje
 • Bombowce zmieniały pogodę

  11-07-2011 15:12 Ciekawe badania na podstawie danych z czasów II WŚ
  Bombowce zmieniały pogodę

  Samolot podczas II wojny światowej

  Wikipedia

  Alianckie bombowce w czasie II wojny światowej przypadkowo eksperymentowały na pogodzie, produkując ogromne smugi w południowo-wschodniej Anglii. Naukowcy przeanalizowali jeden z nalotów z 1944 roku i doszli do ciekawych wniosków. Smugi zmieniały temperaturę powietrza.

  Smugi powodują wiele skutków klimatycznych. Między innymi działają jako koc, zatrzymujący ciepło, które ucieka do atmosfery. Badacze od lat sprawdzają ich działanie.

  W latach 40. ubiegłego wieku, nie było jeszcze lotnictwa cywilnego, dlatego naukowcy uznali to za doskonałą okazję do przetestowania ich efektu na pogodę.

  11 maja 1944

  Timmis i MacKenzie zbadali dokumentację brytyjskich i amerykańskich sił powietrznych, a także dane pogodowe z 11 maja 1944 roku.

  Tego dnia warunki do nalotu były idealne. Nad ranem niebo było czyste, a powietrze wystarczająco wilgotne do formowania się grubych smug. Naukowcy porównywali temperaturę powietrza bezpośrednio poniżej ścieżki nalotu do tej oddalonej o kilka kilometrów, gdzie nie było żadnych smug. Odkryli, że temperatura przed nalotem była o 0.8 st. C chłodniejsza od tej po nalotach.

  - To innowacyjne wykorzystanie historycznych danych -  podsumowuje David Lee z Manchester Metropolitan University w Wielkiej Brytanii.  - Udokumentowane zmiany są całkowicie zgodne z tym, co jest już znane - dodaje.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...