Na brzegu jeziora pod Szczecinkiem szukali robaków na przynęty, a znaleźli arabskie monety sprzed tysiąca lat. Znalezisko wędkarzy składa się z 31 dirhamów i ponad tysiąca "siekaczy", czyli świadomie kruszonych monet. W większości zostały wybite w Samarkandzie. To największy zbiór monet, jaki udało się znaleźć na terenie Pomorza Zachodniego.
Złote i srebrne monety wędkarze wykopali na jednej z łąk niedaleko jeziora. Dokładne miejsce nie jest ujawniane, ponieważ w dalszym ciągu prowadzone są tam prace archeologiczne. Niewykluczone, że monet może być tam dużo więcej.
- Wędkarze znalezione monety przekazali do naszego muzeum - mówi Ireneusz Markanicz, dyrektor Muzeum Regionalnego w Szczecinku. - Zachowały się w rewelacyjnym stanie - dodaje.
Arabskie skarby
Wstępne badania wskazują, że monety pochodzą z przełomu IX i X wieku. Związane są z dynastią samanidzką. Były bite w Samarkandzie. Monety zostały poddane również analizie przez badaczy z Muzeum Narodowego w Krakowie.
- To bardzo ciekawy zespół monet, w skład którego wchodzą monety m.in. Abbasydów, Samanidów i naśladownictwa. Wśród monet abbasydzkich wydaje mi się, że jest fragment dirhama as-Saffaha lub al-Mansura, czyli z lat 750-775 - mówi Dorota Malarczyk z krakowskiego muzeum.
Dirham, którego nazwa pochodzi od starożytnej greckiej drachmy, przez kilka stuleci był środkiem płatniczym na terytoriach kontrolowanych przez Arabów. Przetrwał m.in. czasy Imperium Ottomańskiego, które istniało w latach 1299-1923.
Ze Skandynawii na Pomorze
Arabskie monety trafiły na Pomorze najprawdopodobniej dzięki skandynawskim kupcom. To dzięki ich podróżom monety mogły trafić do Danii i Szwecji, a później na Pomorze.
O dalszym losie monet zadecyduje wojewódzki konserwator zabytków. - Na pewno będą poddane dalszym badaniom konserwatorskim i być może na stałe trafią do naszych zbiorów- dodaje Markanicz.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: mg / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Regionalne w Szczecinku