Instytut Turystyki ocenia, że każdego roku na Pomorze przyjeżdża okolo 5,5 miliona turystów. Większość z nich, bo nawet 3,5 mln to Polacy. Przyjeżdżają leżeć na plaży, ale też zwiedzać. Zamek w Malborku odwiedziło ponad 400 tys. osób.
Dyrektor biura Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w Gdańsku, Krystyna Hartenberger-Pater poinformowała, że liczone są tylko te osoby, które spędzają w regionie minimum jedną noc.
- W Pomorskiem z roku na rok zwiększa się udział turystyki zagranicznej. Coraz więcej osób przyjeżdża ze Skandynawii i Hiszpanii – podkreśla Hartenberger-Pater.
Więcej Rosjan
Dodała, że po uruchomieniu w ubiegłym roku małego ruchu turystycznego pomiędzy m.in. województwem pomorskim a obwodem kaliningradzkim, coraz więcej turystów zaczęło przyjeżdżać także z Rosji.
- Staramy się wykorzystywać ten potencjał i organizujemy coraz więcej akcji promocyjnych w obwodzie kaliningradzkim, pokazując, że oprócz zakupów, w Pomorskiem można też dużo zobaczyć - powiedziała.
Plaże i muzea
- Najwięcej turystów jest na Półwyspie Helskim, Mierzei Wiślanej i w całym pasie nadmorskim ciągnącym się od Władysławowa aż do granicy z woj. zachodniopomorskim - poinformowała. Turyści odwiedzają też Trójmiasto, Malbork i Łebę. - W Łebie oglądane są przede wszystkim ruchome wydmy, czyli Słowiński Park Narodowy - dodała.
Odpoczywający w tym rejonie spędzają czas nie tylko na plaży, ale też odwiedzają ciekawe miejsca, np. w Łebie Muzeum Morskie, a w Ustce Muzeum Chleba.
Cisza na Kaszubach i Kociewiu
- W Trójmieście w wakacje bardzo dużo się dzieje, jest dużo wydarzeń kulturalnych i sportowych - powiedziała Krystyna Hartenberger-Pater, podając jako przykład jarmark św. Dominika w Gdańsku. - Często odwiedzane jest też ZOO oraz Centrum Hewelianum, gdzie dzieci mogą przeprowadzać eksperymenty naukowe i doświadczania - dodała.
Zwróciła uwagę, że coraz więcej osób decyduje się na wypoczynek na Kaszubach i Kociewiu, gdzie są piękne jeziora i lasy. - Jest tam ciszej, mniej komercyjnie, nie ma tłumów gości i każdy może znaleźć coś interesującego dla siebie - powiedziała. Jako najczęściej odwiedzane miejscowości wymieniła: Szymbark, Chmielno, Wdzydze Kiszewskie i Kościerzynę.
Coraz częściej odwiedzany jest też region Chojnic i Człuchowa. - Rozwija się tutaj bardzo dynamicznie oferta związana z turystyką kajakową, są świetne warunki i ogromny potencjał - oceniła.
Szlakiem historii Gdańska
Kierownik Informacji Turystycznej Gdańskiej Organizacji Turystycznej, Katarzyna Mazanowicz-Hinze powiedziała, że w Gdańsku turyści najczęściej odwiedzają tereny Głównego i Starego Miasta. Jej zdaniem "najważniejsza jest Droga Królewska, czyli Ulica Długa i Długi Targ oraz Mariacka i Długie Pobrzeże jako główne ulice spacerowe i największe skupisko obiektów zabytkowych i muzeów, do których warto wejść i poznać historię miasta". Wymieniła także Westerplatte, jako miejsce pamięci narodowej, Gdańsk Oliwę, gdzie jest katedra oraz Twierdzę Wisłoujście.
400 tys. na Zamku Krzyżackim
Agnieszka Zawadzińska z działu promocji Muzeum Zamkowego w Malborku poinformowała, że w ubiegłym roku zamek, jedna z największych atrakcji województwa i kraju, odwiedziło ponad 404 tysięcy turystów. W 2012 roku, w porównaniu z 2011 rokiem, było o 16 procent więcej turystów zagranicznych, głównie z Niemiec, ale coraz więcej jest ich także z Rosji.
Autor: md/par / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: MOSIR Gdańsk