100 fotografii z miejsca, w którym historia w tragiczny sposób odcisnęła swoje piętno – w 69. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Stutthof, muzeum otworzy wystawę, która jest podsumowaniem plenerów fotograficznych na terenie Sztutowa.
Ekspozycja "Sztutowo – czarne na białym" prezentuje 100 zdjęć wykonanych przez uczestników, którzy pod okiem profesjonalnego fotografa, starali się za pomocą obrazu uchwycić krajobraz wyjątkowego miejsca, na którym historia w tragiczny sposób odcisnęła swoje piętno.
Zdjęcia powstały podczas warsztatów zorganizowanych przez muzeum w Sztutowie we wrześniu 2013 r. Pierwszego dnia plener odbywał się na terenie byłego obozu koncentracyjnego Stutthof. Z kolei następnego dnia uczestnicy projektu udali się na spacer po Sztutowie i utrwalili na kliszy współczesny obraz miejscowości oraz jej mieszkańców.
Wszystkie fotografie powstały w technice analogowej, a ich autorzy samodzielnie wywołali zrobione zdjęcia w ciemni.
Obóz nad morzem
Obóz koncentracyjny Stutthof powstał 2 września 1939 r. nieopodal miejscowości, która dziś nosi nazwę Sztutowo, a która przed II wojną światową wchodziła w skład Wolnego Miasta Gdańska. Początkowo obóz był przeznaczony dla Polaków z Pomorza. Od 1942 r. zaczęli do niego trafiać Polacy z innych regionów oraz grupy osób innych narodowości, m.in. Żydzi i Rosjanie. Z czasem z niewielkiego obozu rozrósł się do ponad 120 ha, miał też liczne podobozy.
Do obozu Stutthof trafiło w sumie około 110 tys. więźniów. Liczbę ofiar obozu szacuje się na około 65 tys., spośród których ok. 28 tys. stanowiły osoby pochodzenia żydowskiego.
Muzeum utworzono dzięki byłym więźniom
Muzeum Stutthof w Sztutowie zostało utworzone w 1962 r. dzięki staraniom byłych więźniów. Działa na części dawnego obozu liczącej ok. 20 ha, na której zachowała się część budynków tzw. Starego Obozu, w tym komora gazowa, komendantura z garażami, przestrzeń ogrodów warzywnych i szklarni. Teren muzeum obejmuje też rekonstrukcję krematoriów oraz część terenu tzw. Nowego Obozu i Obozu Żydowskiego.
W zbiorach muzeum znajdują się liczące około 300 tys. dokumentów archiwa poobozowe oraz prawie 1200 przedmiotów związanych z działalnością obozu. Co roku zbiory placówki powiększają się o 20-30 nowych nabytków: listów, dokumentów, przedmiotów codziennego użytku, pasiaków itp. przekazywanych najczęściej przez rodziny b. więźniów. Każdego roku muzeum odwiedza ok. 120 tysięcy osób.
Otwarcie wystawy fotograficznej odbędzie się w piątek 9 maja o godz. 12:45 w Muzeum Stutthof w Sztutowie. Wystawę będzie można oglądać do 30 września 2014 r.
Obóz koncentracyjny Stutthof powstał nieopodal miejscowości, która dziś nosi nazwę Sztutowo:
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: ws / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku | Aleksandra Tyburska