Szczecińska Energetyka Cieplna poinformowała, że rekompensaty naliczane od opłat za ciepłą wodę i ogrzewanie dla tak zwanych "odbiorców wrażliwych" nie tylko nie będą naliczane, ale te już przyznane trzeba będzie zwrócić. To skutek rozbieżności w interpretacji przepisów między miejską spółką a resortem klimatu i środowiska. Dodatkowo ceny wzrosną jeszcze bardziej, bo podatek VAT zmienia się z 5 na 23 procent.
Szczecińska Energetyka Cieplna ogłosiła właśnie, że nie będzie już naliczać rekompensat za ciepło dla tzw. "odbiorców wrażliwych". Dodatkowo te naliczone już za październik i listopad trzeba będzie zwrócić. To średnio 15-20 procent wysokości rachunków za ogrzewanie i ciepłą wodę.
Inna interpretacja ustawy
Powodem jest różne rozumienie zapisów ustawy - Ministerstwo Klimatu i Środowiska inaczej ją interpretuje niż SEC. – Na początku października weszła w życie ustawa, na podstawie której naliczaliśmy rekompensaty dla mieszkańców za koszty ciepła. Liczyliśmy je od każdego źródła ciepła oddzielnie. Ale na początku grudnia przyszła interpretacja ustawy, z której wynika, że liczy się średnia cena ciepła wszystkich użytkowników, a nie od każdego źródła oddzielnie – wyjaśnia Danuta Misztal z SEC.
Przepisy, o których mowa, to ustawa z 15 września 2022 r. "o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw". Powstała w wyniku gwałtownie rosnących cen węgla i gazu, co oznaczało, że w nowym sezonie grzewczym rachunki znacząco wzrosną. Ustawa miała zapobiec temu poprzez rekompensaty dla dostawców ciepła, tak by nie musieli radykalnie podwyższać rachunków.
Czytaj więcej: Nadchodzą podwyżki cen energii i ciepła
Próbowali wyjaśniać nieścisłości
Szczecińska spółka nie zgodziła się z interpretacją resortu co do naliczania rekompensat i próbowała negocjować. "Wspólnie z Izbą Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie podjęliśmy szereg działań mających na celu wyjaśnienie nieścisłości interpretacyjnych i ustalenie prawidłowego sposobu postępowania w zakresie rozliczania klientów" – informuje SEC w oficjalnym komunikacie na swojej stronie. Niestety ministerstwo pozostało nieugięte.
Po obliczeniu średniej okazało się, że jest ona według przepisów za niska i rekompensaty mieszkańcom jednak się nie należą. – Trzeba będzie zwrócić te przyznane za październik i listopad. Będziemy się starali wypracować taki sposób, żeby nie było to zbyt bolesne dla naszych mieszkańców – zapewnia Misztal.
Rachunki mocno w górę
To kara za gospodarność - uważają prezesi spółdzielni mieszkaniowych, z którymi rozmawialiśmy. Teraz będą zmuszeni podnieść czynsze swoim mieszkańcom o około 20 procent. Marek Werbel, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Śródmieście" zauważa, że dopłaty za węgiel należały się wszystkim bez względu na to, czy kupili węgiel tanio czy drogo.
– Dodatkowo od nowego roku opłaty za ciepło i tak wzrosną, bo VAT wzrasta z 5 procent do 23 – przypomina Werbel. To może oznaczać dla niektórych wzrost opłat o ponad 30 procent.
Źródło: TVN24 Szczecin
Źródło zdjęcia głównego: tvn24