Na zaplanowanej na środę sesji radni Starogardu Gd. mieli zdecydować, czy budynek likwidowanego w efekcie reformy oświaty, gimnazjum przekazać Ministerstwu Obrony Narodowej na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej. Podczas obrad było gorąco. Pojawili się protestujący uczniowie i nauczyciele. Ostatecznie uchwałę zdjęto z programu obrad.
W myśl projektu uchwały, który miał być głosowany na środowej sesji Rady Miasta, budynek, w którym dziś mieści się Gimnazjum Nr 3, zostanie przekazany na rzecz Skarbu Państwa, "w celu dalszego przekazania w trwały zarząd na potrzeby Resortu Obrony Narodowej w związku z formowaniem WOT". Uchwała zakłada, że gimnazjum miałoby pełnić funkcję oświatową do końca roku szkolnego 2017/2018. Wówczas około 200 uczniów wygaszanych gimnazjów, zostałoby przeniesionych do obiektu Szkoły Podstawowej Nr 1, w której – w efekcie przenosin - uczyłoby się w sumie 1250 uczniów.
Nie chcą oddać szkoły
Przenosinom uczniów i przekazaniu obiektu wygaszanego gimnazjum na potrzeby WOT sprzeciwiają się pomorski ZNP oraz działacze PO. Na sesji rady miasta pojawili się uczniowie gimnazjum oraz nauczyciele. "Słyszymy", "Pamiętamy", "Zostawcie naszą szkołę" - to tylko niektóre z transparentów, które można było zobaczyć przed salą obrad.
- Słyszymy i widzimy, co rada miasta chce zrobić z naszą szkołą. Będę się temu przeciwstawiał - mówi jeden z protestujących uczniów. - Mamy nadzieję, że prezydent pójdzie po rozum do głowy - dodała jedna z nauczycielek.
Można powiedzieć, że protestujący dopięli swego, bo ostatecznie zdjęto z obrad kwestię przekazania szkoły. Prezydent Starogardu Gdańskiego podkreślił, że nie chce dzielić mieszkańców miasta i nie będzie już wracał do tego pomysłu.
Nowe siły zbrojne
Wojska Obrony Terytorialnej - jako odrębny, piąty rodzaj sił zbrojnych - zostały powołane z początkiem bieżącego roku. Po trzech miesiącach od tego wydarzenia Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej formalnie przejęło dowodzenie nad trzema pierwszymi brygadami sformowanymi w woj. podlaskim, lubelskim oraz podkarpackim. Trzy kolejne brygady OT są obecnie formowane - dwie w woj. mazowieckim i jedna w woj. warmińsko-mazurskim. W roku 2018 rozpocznie się formowanie siedmiu brygad w centralnej części Polski, a od roku 2019 czterech brygad na zachodzie kraju; w przyszłym roku mają zostać utworzone dowództwa brygad i pierwsze pododdziały w województwach śląskim i wielkopolskim. Misja WOT to obrona i wspieranie lokalnych społeczności, żołnierze terytorialnej służby wojskowej mają być związani z ludnością i rejonem ewentualnych działań, w którym mają zabezpieczać obywateli i infrastrukturę, odciążając w ten sposób jednostki operacyjne, które będą mogły skupić się na zasadniczych zadaniach obronnych. W czasie pokoju zadaniem wojsk OT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. WOT ma wspierać i uzupełniać działania służb ratowniczych.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: aa/gp / Źródło: PAP/TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: tvn24