Ekipa polskiej edycji magazynu "National Geographic" podróżuje po kraju w poszukiwaniu najciekawszych jego zakątków. W tym roku, podróżnicy zachwycili się skansenem na Wdzydzach Kiszewskich. Nominowano go do plebiscytu "7 Cudów Polski". Muzeum rywalizuje z 15 innymi miejscami.
Muzeum znajduje się na Kaszubach nad jeziorem Gołuń. Jego historia sięga roku 1906. Wtedy to Teodora i Izydor Gulgowscy założyli tu pierwsze na ziemiach polskich muzeum na wolnym powietrzu. Dziś to niezwykły, bo "żywy" dokument ukazujący kulturę Kaszub i Kociewia.
Dawne chałupy, wiatraki i kaszubskie rękodzieło
W skład skansenu wchodzi ponad 50 tradycyjnych budynków wraz z całym wyposażeniem. A ponadto : dwory, chaty, karczmy, wiatraki, kościół, szkoła, kuźnia, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze. Wszystko na olbrzymim obszarze przeszło 22 hektarów.
Pracownicy przekonani są, że to niezwykłe muzeum zasługuje na wygraną w plebiscycie. Na razie, muzeum uzyskało 5,91 procent głosów. Tym samym zajmuje 6. miejsce w rankingu. Podium należy do Pałacu Potockich w Radzyniu Podlaskim, Kościoła Pokoju w w Świdnicy oraz Bazyliki św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie.
- To jeden z najstarszych tego typu obiektów w Polsce. Skansen ukazuje historię Kaszub i Kociewia. Można na żywo zobaczyć, jak kiedyś wyglądało ich życie - opowiada Elżbieta Nygielska z wdzydzkiego muzeum.
Nominacja skansenu do prestiżowego konkursu budzi duże zainteresowanie turystów. - Ludzie na własne oczy chcą zobaczyć "nasz cud". Sprzedajemy zdecydowanie więcej biletów niż wcześniej - dodaje nasz rozmówczyni.
16 kandydatur na cud
- Często marzymy o zagranicznych i egzotycznych podróżach, nie zdając sobie sprawy z tego, jak wspaniałe miejsca są tuż obok nas - mówi o konkursie Martyna Wojciechowska, redaktor naczelna miesięcznika.
Pozostałymi miejscami, które walczą o obecność na liście "7 Cudów Polski" są: Rzeczpospolita Ptasia w Parku Narodowym "Ujście Warty", Filharmonia w Szczecinie, Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie, Chełmno nad Wisłą, Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce, Zamek w Kórniku, Pałac Radziwiłłów w Nieborowie, Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim, Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, Muzeum Ognia w Żarach, Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, Kanał Augustowski oraz Centrum Kultury Ekumenicznej w Myczkowicach.
Swój głos można oddać do 22 września.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: mg/b / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY 2.0)