Z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego przekazanych 28 sierpnia wynika, że sinice pojawiły się na nadmorskich plażach w Świnoujściu i Mikoszewie. Czerwona flaga, z tego powodu, wisi na 4 kąpieliskach.
Aktualne informacje na temat kąpielisk i akwenów wodnych, w których można się bezpiecznie kąpać, znajdują się w serwisie kąpieliskowym prowadzonym przez Główny Inspektorat Sanitarny. Na interaktywnej mapie można zobaczyć m.in. miejsca, w których zakwitły już sinice i kąpiel w nich jest zabroniona.
Gdzie zakwitły sinice?
Z danych zamieszczonych w serwisie Głównego Inspektoratu Sanitarnego 28 sierpnia wynika, że czerwona flaga z powodu sinic została zawieszona na plażach:
Kąpielisko morskie Świnoujście Interferie
Kąpielisko morskie Świnoujście – Uznam
Kąpielisko morskie Świnoujście Bałtycka
Kąpielisko Mikoszewo
Na poniższej mapie Głównego Inspektoratu Sanitarnego zielonym kolorem oznaczono kąpieliska, w których można się bezpiecznie kąpać. Na czerwono odnotowano kąpieliska zamknięte np. z powodu śniętych ryb, zakwitu sinic czy zbyt niskiego poziomu wody. Powód zamknięcia jest podany w czerwonej ramce, gdy wskaże się dane miejsce. Na szaro zaznaczone są miejsca, z których brakuje aktualnych badań wody lub miejsce jest zamknięte.
Interaktywna mapa z zaznaczonymi kąpieliskami i innymi akwenami wodnymi dostępna jest także na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Sinice i ich skutki
Jak zwracają uwagę naukowcy, sinice mają latem bardzo dobre warunki do rozwoju. - Sinice są przez cały rok w toni wodnej, a latem się liczniej namnażają. Szczególnie jeżeli jest bardzo dużo substancji odżywczych - mówi dr Justyna Kobos, Zakład Biotechnologii Morskiej Instytutu Oceanografii UG.
Sinice są bakteriami, które zaliczane są do najstarszych organizmów na Ziemi. Mogą się osiedlać w najbardziej niegościnnych ekosystemach. Można je znaleźć m.in. w glebie, na skałach, na korze drzew, na lodowcach, w gorących źródłach, w wodach słonych i słodkich. Czynnikami wpływającymi na zakwit bakterii sinic są m.in. brak opadów, słaby wiatr, dostępność soli biogenicznych (zwłaszcza fosforanów) czy temperatura wody powyżej 16-20 stopni Celsjusza. Ze względu na czynniki pogodowe nie da się przewidzieć, gdzie i kiedy pojawią się sinice ani na jak długo.
- Wystarczy silniejszy wiatr, opady deszczu, związane z tym silniejsze falowanie wody. Powodują one, że sinice tak szybko jak się pojawiają, równie szybko znikają - przekonuje Zbigniew Zawadzki, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.
Wiele gatunków sinic może wydzielać zapachy zatęchłe, ziemiste lub trawiaste. Takie zakwity glonów czasami mogą tworzyć piany na brzegu zbiornika. Zakwitnięte sinice wyglądają jak rozlana farba, galaretka lub płatki pływające po powierzchni wody.
Warto pamiętać, że sinice i makroglony nie są tym samym, a często makroglony wyrzucane są na brzegi plaż Morza Bałtyckiego. Mogą wyglądać nieestetycznie i wydzielać nieprzyjemny zapach, ale w przeciwieństwie do sinic nie produkują toksyn i nie są szkodliwe dla ludzi.
Kąpiel w sinicach lub napicie się takiej wody może powodować m.in.: wysypkę na skórze, wymioty, biegunki, gorączkę, bóle mięśni i stawów czy łzawienie i swędzenie oczu.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24