Polska Agencja Kosmiczna ma już swój oddział w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. - Przede wszystkim to jest urząd, który będzie realizował ważne zadania rządowe. Chcemy, żeby rozwijał się też tutaj przemysł - mówi prof. Marek Banaszkiewicz, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.
Podczas uroczystości w Gdańsku przedstawiciele Polskiej Agencji Kosmicznej, Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Politechniki Gdańskiej, Akademii Morskiej i Akademii Marynarki Wojennej podpisali porozumienie o współpracy.
Część POLSA, związana z wojskowością wciąż będzie w Warszawie. Agencja ma też oddział w Rzeszowie, ale to w stolicy i w Gdańsku będzie po ok. 40 proc. Agencji.
- W centrali agencji w Gdańsku, oprócz spraw organizacyjnych, będę się zajmować projektami naukowymi, realizacją krajowego programu kosmicznego obejmującego badania, rozwój przemysłu, współpracę nauki z przemysłem czy zastosowanie technik kosmicznych –mówi prof. Marek Banaszkiewicz, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.
"Jest zainteresowanie"
Dzięki powołaniu agencji może aktywnie uczestniczyć w tworzeniu rozwiązań w zakresie technologii kosmicznych, satelitarnych. - Możemy budować nasz własny przemysł wysokich technologii. Chcemy, żeby nasz przemysł miał własne kompetencje w Europie – twierdzi Grażyna Henclewska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki.
Henclewska podała, że na platformie, na której rejestrują się podmioty, które chcą ubiegać się i realizować projekty dla ESA zarejestrowało się ok. 220 podmiotów z Polski. - To świadczy o zainteresowaniu i o gotowości (…), mamy dużo przykładów na zainicjowaną współpracę nauki i przemysłu w obszarze tworzenia tych technologii – dodała podsekretarz, która jest przekonana, że polski sektor kosmiczny będzie jednym z motorów napędowych nowoczesnej gospodarki.
Nie wszystko musi być w Warszawie
Z kolei prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zwrócił uwagę, że powołując centralę Polskiej Agencji Kosmicznej w Gdańsku parlament pokazał, że rozwój Polski nie może być skoncentrowany tylko w Warszawie.
- Warto w przyszłości miasta metropolitalne: Wrocław, Katowice, Łódź i inne wyposażać w urzędy, agencje centralne, a nawet je przenosić, bo to dobrze zrobi dla rozwoju Warszawy i całego kraju, dla cyrkulacji elit – tłumaczył Adamowicz.
Prof. Andrzej Stepnowski z Politechniki Gdańskiej podał, że w regionie pomorskim jest ponad 20 firm działających stricte w sektorze kosmicznym, które zrealizowały lub realizują kilkanaście projektów dla ESA. Zwrócił uwagę, że POLSA inspiruje i integruje badania w tym zakresie na Pomorzu.
10 mln zł na sektor kosmiczny
Polska została 20. państwem członkowskim ESA 19 listopada 2012 roku. Ustawa o Polskiej Agencji Kosmicznej weszła w życie 7 lutego br. Polska Agencja Kosmiczna ma przede wszystkim koordynować działania polskiego sektora kosmicznego, które dziś są rozproszone między różne instytucje i resorty, identyfikować ciekawe i ważne zastosowania, tworzyć własne laboratoria. Budżet agencji w 2015 r. wynosi 10 mln zł
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: aa / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24